kako se postaje novinar?

Hvala na lepim zeljama, mada mnogi smatraju da treba da smanjim pusenje bar na 2 pakle, i da se manje bavim poslom a vise privatnim zivotom. Mada...
Ocigledno da si mladjani djecace zalutao na temu!
Zeleo sam da pokrenem profesionalnu raspravu a ne da polemisem sa laicima. Ali, avaj...
Dakle, kako je moguce da da imamo puno diplomiranih novinara, koji uglavnom zavrse ili kao domacice ili, u najboljem slucaju, kao PR menadzeri!? A da posao i rubrike vuku ljudi koji su priuceni. Uostalom kao sto sam i ja. Iz istorije sam uplivao u novinarske vode. Medju mojim kolegama i prijateljima ima svega... zubara, sociologa, politikologa, filologa, arheologa... ali najmanje ima zavrseniih novinara!
Da li je problem u fakultetu, neobavestenosti (koja je toliko bliska nasem mentalitetu) o profesiji ili nesto trece?
Drugo pitanje. Zasto najbolji, i jedini sajt, o novinarskoj edukaciji imaju Hrvati?
Trece, zasto je hrvatska stampa bolja od nase? Od Globusa, Nacionala, Slobodne, Vecernjaka... Pametniji, vise novinarske slobode ili bolje glodure?
Zasto se pojedini nedeljnici "ubise" da kopiraju Globus i Nacional, umesto da sami osmisle njuvs magazin!

P.S. Poruka mladjanom djecarcu. Moj nick name potice od lika iz serije omiljene nam serije, a ne, mada sam svestan ogranicenosti tvoje generacije, neke izopacenosti kojoj ste, na zalost izlozeni. Mentalnoj ili seksulanoj. Bdw. da li postoji razlika?
 
Ako si novinar kako to da si toliko neupucen u cinjenicu da nemaju Hrvati najbolju edukaciju na ovom prostoru?

Sta se desava na FPN? Ok. to i nije toliko bitno. Sta se desava sa domacim projektima? U Medija centru su nesto pokusavali ali je sve to bilo dosta mrsavo. NUNS je skoro mrtav, sto mi jako zao jer sam njihov clan.
S druge strane, tu je Netnovinar, Visoka skola novinarstva u Sarajevu sa svojom on-line edukacijom i perfektnim txtovima (koju opet vise-manje vodi ekipa iz Netnovinara), niz kurseva, dobrih prevedenih txtova, berza...
A, opet, zasto tako obilno kopiramo hrvatske nedeljnike?
O prepisivanju txtova sa 24sata necu ni da pricam. Najbolji je primer slucaj T. Proevskog. 99 odsto teksova u srpskoj stampi je pripisno je sa hrvatskih sajtova!
Estrada, zenska strana, svet... sve je to bukvalno prepisano!!!
Ok. Dosta je bilo. Idem da vidim sta su mi saradnici uradili, pa da polako privodim kraju svoju ekonomsku rubriku i polako se spremam za poslovni rucak.
 
Izgleda da novinari nemaju vremena za tracarenje, pa ovo niko i ne cita, a ideja da se raspravlja o toj profesiji je odlicna, jer se danas novinarstvom bavi ko i kako hoce. Jedno od retkih zanimanja koje to dozvoljava, mada ne znam s kojim pravom. FPN je dobar, samo treba malo vise prakse.
 
Sta se desava na FPN? Ok. to i nije toliko bitno. Sta se desava sa domacim projektima? U Medija centru su nesto pokusavali ali je sve to bilo dosta mrsavo. NUNS je skoro mrtav, sto mi jako zao jer sam njihov clan.
S druge strane, tu je Netnovinar, Visoka skola novinarstva u Sarajevu sa svojom on-line edukacijom i perfektnim txtovima (koju opet vise-manje vodi ekipa iz Netnovinara), niz kurseva, dobrih prevedenih txtova, berza...
A, opet, zasto tako obilno kopiramo hrvatske nedeljnike?
O prepisivanju txtova sa 24sata necu ni da pricam. Najbolji je primer slucaj T. Proevskog. 99 odsto teksova u srpskoj stampi je pripisno je sa hrvatskih sajtova!
Estrada, zenska strana, svet... sve je to bukvalno prepisano!!!
Ok. Dosta je bilo. Idem da vidim sta su mi saradnici uradili, pa da polako privodim kraju svoju ekonomsku rubriku i polako se spremam za poslovni rucak.

mda...
resavska skola se to zove.

Ne znam za prepisivanje sa hrvatskih, ali znam da je cesto bas copy-paste je glavna "novinarska" vestina :lol:


Hmm...

Inace, ima teorija da ne postoje LENJI ljudi. Postije samo oni koji imaju nedovoljno inspirativne ciljeve.
 
e da
PUSAC - a cemu sluze UNS; NUNS i to, al ozbiljno, pusti sad karte za muzeje :lol: ?

UNS, NUNS ili AKUD "Lola"? Svejedno!
Ozbiljno. Novinarska udruzenja su postala sama sebi svrha. Oni se medju sobom lepo druze, dele neke parice, prave neke seminare i okrugle stolove... Ozbiljne face, koje vazno vrte palce!!! Dzordz je izuzetak!
Umesto da me izbace, jer sam urednik u redakciji koji "plete" rukovodstvo NUNS-a, oni me jure za clanarinu!
Bdw. Cujem da su u NUNS-u strasne frke. 3 frakcije. Da li je to tacno? Da li neko zna nesto o tome? Cuo sam, takodje, da je vise od 700 clanova preslo u UNS, medju kojima su i osnivaci NUNS-a!
Moze li se neko pohvaliti da je dobio materijalnu ili pravnu pomoc od nekog udruzenja? Ko je dobio zastitu od vlasnika lista? Kom novinaru su nasli posao? Ok. Neko je dobio po flasu viskija! Tu je, naravno, popust od 10 odsto za internet i mt:s!?
Vise zastite i povlastica dobijam od svoje redakcije i glodura (o kome kruze razne price, ali stiti svoje novinare) i ljudi sa kojima saradjujem (obzirom da sam urednik ekonomske rubrike: da ne bude zabune tu mislim na godisnje povlastice za voznju i propusnice za sajamske manifestacije) nego od NUNS-a ili UNS-a!
 
Izgleda da novinari nemaju vremena za tracarenje, pa ovo niko i ne cita, a ideja da se raspravlja o toj profesiji je odlicna, jer se danas novinarstvom bavi ko i kako hoce. Jedno od retkih zanimanja koje to dozvoljava, mada ne znam s kojim pravom. FPN je dobar, samo treba malo vise prakse.

Hvala. Nije poenta u tome da se novinarstvom bavi "ko hoce", nego "kako hoce". U novinarstvu je mnogo vaznija znati etiku novinarstva nego znati napisati vest. Pisanje vesti se nauci. Slazete se?
Priznajem, da su neretko interesi redakcije vazniji od profesije. Tako da cesto imam raspravu sa sefom deska o tome sto nesto pustim kao glavni txt (izjavu nekog direktora JP-a ili vlasnika preduzeca), a, ruku na srce, ne zasluzuje da bude objavljeno ni kao vest.
Sto se tice dipl. novinara. Nabroji mi, dovoljni su ti prsti jedne ruke, ko od glodura i urednika ima diplomu novinara.
Pozdrav
 
gazelo, ako ne poznajes ni jednog novinara, otkud ti onda ideje da znas o cemu misle i da jos to procenjujes? :)
edit: nema vredjanja javnih licnosti, obrisan post - procitaj pravilnik.

Izvini moderatorko ali svi znamo kako se danas prave novine i svi znamo da uredjivacku politiku odredjuju finansijeri...I gde je tu objektivnost? Prema tome - ovo je objektivna konstatacija..Takodje je jasno da DOBRIH novinara jedva da ima, a da vecinu cine neznalice koje ne umeju ni vest od tri reda da napisu..
 
:) i poznavanje maternjeg jezika sa svim padezima, pravopisa takodje, stilistike, prioriteta, upravljanja vremenom (narocito u dnevnim novinama), trezan (!) um i trezven, umece da ostanes miran kad je najveca frka i da te ne prevare lako, takodje i dublje poznavanje tema o kojima pises (da ne bi ispao glup jer si TI za to prvi put cuo)....Dobar novinar treba da ima i dobrog urednika (ovo je teze :) inace se nece nikada razviti i dati svoj puni potencijal.
Nekako mi je lakse da odg. na pitanje - kako se PRESTAJE biti novinar. :lol:
 

Back
Top