Глупост

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.725
Надам се да није превише глупо, тражити да се глупост дефинише. :D

Ево ја стварно не знам шта је то глупост.

Знам да је то нешто на шта бих требала да се увредим, али не могу док не схватим шта тачно значи ''Глуп си'', ''то што си рекла је глупо'', ''глупа ти је тема'', ''глупо се понашаш''...

Дакле...

Толико често употребљавамо ту реч.. можда неко и зна да је дефинише...

То би ми било од велике помоћи.

Па и ја бих некоме рекла ''Глуп си''...:D само када бих знала после да му објасним, шта то значи...:roll:
 
:D
Nije glupo tražiti da se glupost definiše.
Štaviše, odgovor zahteva najmanje dve vrste inteligencije: racionalnu i verbalnu.:lol:
Po opštim kriterijumima, glup je onaj koji nizak IQ; dakle - ispod količnika 90, koji je granica između tuposti i normalnog količnika inteligencije.
Glup je onaj koji:
- ne poseduje moć brzine adaptacije na postojeće i novonastale uslove
- ne poseduje moć brzog i lakog učenja
- ne poseduje moć apstraktnog mišljenja
- ne poseduje moć brzine osetljivosti za zadati problem
- ne "idu" mu računske operacije i ne shvata matematičke probleme
- nema sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, i ne razume ideje

... i još nešto, al ne mogu sad da se setim.:roll:
 
Борац... лепо си скоцкала одговор, али то не пије воду...:D

Замисли како би свет био једносатаван када би смо се на тај начин изделили на глупе и паметне.

испод 90 глупи, изнад паметни и дивота...

Ево, можеш ли ти да гарантујеш да неко ко има IQ преко 90 неће урадити, рећи нешто глупо? Ма помери границу и на 110... Све једно је...

И још нешто... замисли да ја имам IQ 80, а ти 140... Да ли је могуће, да ћеш ти у том случају, за мене бити тотални дебил, јер ћеш говорити све саме глупости, које ја не разумем...

Мањак памети :)

Ма шта је то мањак памети... Како се мери тај мањак/вишак...:D

Јеси ли и ти мислио на интелигенцију?
 
Борац... лепо си скоцкала одговор, али то не пије воду...:D

Замисли како би свет био једносатаван када би смо се на тај начин изделили на глупе и паметне.

испод 90 глупи, изнад паметни и дивота...

Ево, можеш ли ти да гарантујеш да неко ко има IQ преко 90 неће урадити, рећи нешто глупо? Ма помери границу и на 110... Све једно је...
Možemo tu granicu da pomerimo i na viši količnik. ;)
Čovek, ma koliko bio pametan, povremeno izvali ili uradi neku glupost - zbog brzopletosti, povređene sujete, nemara... ukratko, zbog svojih karakternih crta. Nije to ništa strašno, ukoliko je svestan da je rekao ili učinio glupost. Uostalom, čovekova inteligencija podrazumeva najmanje 6 vrsta (logička, lingvistička, vizuelna, emocionalna itd.itd.), pa poneka povremeno i omane, a i nije svaki čovek, koji deluje "pametno" obdaren svim vrstama inteligencije. Štaviše...
Svet se deli na moćne i nemoćne, a ne na pametne i glupe. Uvek bilo i uvek će biti.
 
Није страшно... зашто би било страшно...

Заправо... свесно учинити глупост би требало да буде страшније него учинити је несвесно...
али добро.. о томе можемо и касније...

Дакле и интелигентни људи могу свесно или несвесно да изговоре/учине нешто глупо.

Па шта је онда глупост?
 
Glup je onaj koji:
- ne poseduje moć brzine adaptacije na postojeće i novonastale uslove
- ne poseduje moć brzog i lakog učenja
- ne poseduje moć apstraktnog mišljenja
- ne poseduje moć brzine osetljivosti za zadati problem
- ne "idu" mu računske operacije i ne shvata matematičke probleme
- nema sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, i ne razume ideje

Pa losa ti je borche ova podela, da ne kazem glupa:D
Sto se boldovanog tice u tu grupu spadaju mala deca, kao i odrasle osobe koje su ozbiljnije mentalno ugrozene..mozda i senilni matorci.

Sto se ostalog tice, sve sto si navela nijednog trenutka ne znaci da je neko glup.
Da bi shvatila o cemu pricam...npr ja mogu za 3 sekunde napamet u glavi da izracunam proizvod bilo koja 2 trocifrena broja, a ti recimo ne mozes. Jel te to cini glupljom od mene?
Ili recimo, ti vazis za osobu koja uci brzo, i naletis na nekoga ko uci jos brze od tebe. Jel to znaci da si gluplja?



... i još nešto, al ne mogu sad da se setim.:roll:

oops I did again...:rolleyes:
 
Čovek, ma koliko bio pametan, povremeno izvali ili uradi neku glupost

Aaaaa, vidim ispravila si se...covek moze da ispadne glup, da se ponasa glupo, da ucini nesto glupo, ali to nikako ne znaci da je on glup.
Sto se tice definicije gluposti - to sve zavisi od shvatanja i pogleda onog ko zeli da definise. Koilko ljudi toliko i definicija...a neka opsta, hard as a rock definicija se ne moze praviti, jer se glupost moze odrediti(pa i definisati) samo na onaj prost nacin - poredjenjem...;)
 
Није страшно... зашто би било страшно...

Заправо... свесно учинити глупост би требало да буде страшније него учинити је несвесно...
али добро.. о томе можемо и касније...

Дакле и интелигентни људи могу свесно или несвесно да изговоре/учине нешто глупо.

Па шта је онда глупост?

Ne znam. Nisam dovoljno inteligentna da odgovorim na ovo pitanje.:oops:
Ali... npr, mogu da nagađam. Recimo - iznenadna erupcija nekontrolisanih emocija koja je u potpunom neskladu sa objektivnom, realnom situacijom, koju mi nismo u stanju da sagledamo jer su naše nekontrolisane emocije zapravo afekt iliti kratkotrajno stanje izmenjene svesti (tj. pogrešna stvar, izrečena ili učinjena u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu). :roll:
 
Nemogucnost odrasle i psihicki zdrave osobe da razume ili upamti prosecno komplikovane cinjenice, razumljive vecini takvih osoba i iz njih izvede logicne zakljucke, kao i da ih artikulise i interpretira na dovoljno jasan nacin

:) hm...nadam se da moja definicija ne zvuci glupo
 
Ne znam. Nisam dovoljno inteligentna da odgovorim na ovo pitanje.:oops:
Ali... npr, mogu da nagađam. Recimo - iznenadna erupcija nekontrolisanih emocija koja je u potpunom neskladu sa objektivnom, realnom situacijom, koju mi nismo u stanju da sagledamo jer su naše nekontrolisane emocije zapravo afekt iliti kratkotrajno stanje izmenjene svesti (tj. pogrešna stvar, izrečena ili učinjena u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu). :roll:
:( Зашто си то рекла... ниси фер...

Хвала ти на свему што си овде написала. Свиђа ми се заиста.
Ниси дала дефиницију глупости, али уозбиљила си ми тему, дефинитивно. :D

Ево... ово би била добра дефиниција краткотрајног лудила...:D где када се освестимо слободно можемо да кажемо, ''ово што сам сада урадила је глупо''.
 
Nemogucnost odrasle i psihicki zdrave osobe da razume ili upamti prosecno komplikovane cinjenice, razumljive vecini takvih osoba i iz njih izvede logicne zakljucke, kao i da ih artikulise i interpretira na dovoljno jasan nacin

:) hm...nadam se da moja definicija ne zvuci glupo

:D:D:D
Mislim da ne zvuči.
Mada, ja znam da ništa ne znam, pa nisam merodavna da procenjujem.
Ali zato ovde imamo neke stručnjake za određivanje količine gluposti u komentarima.:)
 
:D:D:D
Mislim da ne zvuči.
Mada, ja znam da ništa ne znam, pa nisam merodavna da procenjujem.
Ali zato ovde imamo neke stručnjake za određivanje količine gluposti u komentarima.:)

Пун је форум стручњака за одређивање глупости у коментарима...:roll:

Зато сам и покренула ову тему.

Само... не знам хоће ли се неки стручњак јавити и да ''глупост'' дефинише...
 
:D:D:D
Mislim da ne zvuči.
Mada, ja znam da ništa ne znam, pa nisam merodavna da procenjujem.
Ali zato ovde imamo neke stručnjake za određivanje količine gluposti u komentarima.:)

:P o, hvala borchice.
Sebe sam oduvek smatrao glupim za matematiku i ostale prirodne nauke.
Prosto, razumevanje tih cinjenica nikad mi nije islo lako.
Razumevanje drugih apstraktnih pojmova i njihovo logicno povezivanje kao i jasna interpretacija u ekonomiji ili pravu recimo, islo mi je neverovatno lako.

U shvatanju ljudskih motiva, tumacenju ponasanja, sposobnosi da stvorim, odrzim i razumem sustinu ljudskih interakcija kao i sposobnosti da ocenim "sta se iza brda valja|" mislim da sam iznad proseka

Mislim da je vecina nas ipak "glupa" u nekom aspektu zivota.
Govorim kako iz sopstvenog, tako i iz tudjih primera.
Znam osobe sa briljantnom, vrhunskom matematicko-logickom inteligencijom kojom stvarno seku kao katanom, a neki od njih su emocionalno krajnje glupi i u tom domenu neshvatljivo neinteligntni, da se tako izrazim.
 
Aaaaa, vidim ispravila si se...covek moze da ispadne glup, da se ponasa glupo, da ucini nesto glupo, ali to nikako ne znaci da je on glup.
Sto se tice definicije gluposti - to sve zavisi od shvatanja i pogleda onog ko zeli da definise. Koilko ljudi toliko i definicija...a neka opsta, hard as a rock definicija se ne moze praviti, jer se glupost moze odrediti(pa i definisati) samo na onaj prost nacin - poredjenjem...;)

Ово ми звучи као истина.

Дакле свако од нас самом себи даје право да процени/упореди, шта је глупо а шта не...
 
То се не мери, то се осећа... :)

А шта је мањак памети... то је оно кад фали нешто а не знаш шта... то је врло често памет :)

:D:D:D

Ма лако је мени са сопственом глупошћу.

Другима је у мисли немогуће(барем мени) завирити и видети шта тамо фали.
 
Ма осећа се то у ваздуху чим тај други одлучи да своје мисли подели са другима... :)

Знаш ону изреку - боље ћутати и остати глуп, него проговорити и отклонити сваку сумњу... :mrgreen:
 
Znam osobe sa briljantnom, vrhunskom matematicko-logickom inteligencijom kojom stvarno seku kao katanom, a neki od njih su emocionalno krajnje glupi i u tom domenu neshvatljivo neinteligntni, da se tako izrazim


ne plaču na sahranama?....baš me zanima u kojim sitooacijama si ti cenio njihov eq......


Po opštim kriterijumima, glup je onaj koji nizak IQ; dakle - ispod količnika 90, koji je granica između tuposti i normalnog količnika inteligencije.
Glup je onaj koji:
- ne poseduje moć brzine adaptacije na postojeće i novonastale uslove
- ne poseduje moć brzog i lakog učenja
- ne poseduje moć apstraktnog mišljenja
- ne poseduje moć brzine osetljivosti za zadati problem
- ne "idu" mu računske operacije i ne shvata matematičke probleme
- nema sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, i ne razume ideje

takoe... sposobnost logičkog zakljoočivanja i apstraktnog mišljenja.... kant je logiku smatrao samo polazištem ...a kroonu...razmišljanjem......
kako da objasnim kojici.... sposobnost snalaženja u nepoznatim okolnostima je int. ...zatim, sposobnost učenja iz iskoostva je inteligencija.. a iskoostvo je širok pojam.....samo mozak koji ima znanje može da obrađooje informacije.. prosto...da bi mogao mozak da radi mora da ima hranu.....to su informacije koje obrađooje......i tek tada su znanje.....tako da su pametni ljoodi pooni znanja i raznoraznih veština....kome sve to zajedno ne polazi za rookom ...taj je jednostavno.. gloop...
 

Back
Top