Kuda posle osnovne skole?

g-din Jovic

Zainteresovan član
Poruka
121
Imam osmaka u kuci,koji naravno predstavu nema kuda ce i kako ce dalje.
Molim sve roditelje koji su kroz ovo prosli ili se trenutno nalaze u istom sosu kao ja da podele svoja iskustva sa mnom.
Dakle gimnazija za i protiv.
Uze strucna skola za i protiv.
Pomaze li onaj psiho test za odredjivanje sklonosti?
Gde ima da se kupi informator o skolama.kako najbolje da se pripremi za prijemni?
Dakle jasno vam je zurka je pocela :D :D :D
 
Imam sedmaka i veoma sam zainteresovana za ovu temu.

Posle nekih iskustava iz blize okoline izbor je gimnazija.

Ukoliko je dete uspesno u osnovnoj skoli bolje je da izabere gimnaziju iako ce se malo vise pomuciti. Iako na prvi pogled deluje da je odgovarajuca srednja skola bolja priprema za neku profesiju to ne bude tako zato sto mnogi ucenici koji pohadjaju srednju skolu nemaju nameru da studiraju i samim tim su manje ambiciozni. Opsta nezainteresovanost smanjuje kriterijum skole tako da su ucenici zavarani dobrim ocenama i onda se bas iznenade na fakultetu.

Meni cinjenica da se najbolji djaci upisuju u gimnazije vec sama po sebi mnogo govori. Ako je ta pojava masovna verovatno da za to postoji razlog ;) (najbolji ucenici su cesto deca obrazovanih roditelja tako da sama cinjenica da tu upisuju svoju decu meni predstavlja dodatnu potvrdu mog stava.

I sama sam profesor u jednoj gimnaziji i deca SVIH mojih kolega (bez izuzetka) koji su tog uzrasta pohadjaju gimnazije. Ako ljudi koji se bave obrazovanjem dece tog uzrasta smatraju da je to najbolje za njihovu rodjenu decu meni to dosta govori ;)
 
OPREZ!
Ako dete za prijemni ispit upisete na neku od postojecih grupa za to obavezno povremeno proverite da li dete napreduje. Cak i ako ne znate odgovarajuce gradivo proverite da li su bar resenja tacna jer je bilo slucajeva da deca nista ne nauce na tim pripremama a roditelj to otkrije kada bude kasno i kada se vise stvar ne moze popraviti. Najbolje da dete sprema neko po preporuci. Naravno obavezno proveravati i ako dete uci samostalno. Za pripremu iz srpskog jezika je potrebno dva meseca da bi se posao odradio bez stresa i sa maksimalnim ucinkom.
 
a ja imam sam sebe ... opsmaka ...
ja iskreno da vam kazhem ... ne uzimam nikakve privatne natavnike ... jednostavno volim sam da uchim ... vetj sam dosho do 3/4 zbirke iz matematike i 1/2 iz srpskog ...
ja se razmishljam izmedju turistichke i ugostiteljske ...
prem da chuo sam da za turistichku treba uzhasno mnogo bodovA ...
a kad se sve sabere i oduzme srednji prosek u shkoli mi je vrlo dobar ...
sad ne znam bah shta tju raditi ...
mozhda tju i uspeti da se premestim iz srednje u drugu ( mada chuo sam treba MALo deblji dzep i dobre veze :) )
 
Ја сам увек за гимназију- ако дете има афинитет за даљим школовањем.

Средње стручне школе обично не дају добру основу за факултет, па се људи после намуче к'о жути да би спремили неке испите који захтевају обимније предзнање.

Ја сам студирала медицину.
Од оних који упишу медицину из средње медицинске, процентуално је заврши можда до 2-3%...чак је, сећам се рађена и статистика која је потврдила супериорност гимназијалаца.

За гимназију такође гласам , ако се студира техника.

Ако дете не воли да учи, онда нека средња стручна.

Да напоменем, изузеци постоје, али у Бг-у, стање је овакво.
 
Zavrsila sam petu beogradsku i u zadnjem momentu se prijavih za prijemni na visoj medicinskoj.
Za neverovati je da sam prijemni odradila ne bolje od onih iz srednje medicinske nego neuporedivo bolje od njih.
Bila sam vrlo dobra u petoj ,a prijemni za visu sam odradila bez i jedne greske sto nije poslo za rukom nijednom djaku iz srednje medicinske (u mojoj generaciji).
Mislim da je gimnazija za solidnu decu najbolji izbor.
 
Ako subjektivno gledam iz svoje perspektive a opet ambiciozno za buducnost svog deteta(mada ima vremena!)onda gimnazija ima primat pa nekoliko mesta praznih do prve solidne strucne skole.
Polazeci od sebe nisam imala blage veze sta cu niti za sta imam afiniteta sa svojih 14..isli su mi jezici bolje od matematike i hemije ali bile su nijanse u pitanju i jedini logican izbor je bio da dam sebi jos cetiri godine fore da se nadjem....dakle gimnazija.
Koja-o tome je odlucio spoljni izgled zgrade:roll: i to sto iz moje osnovne niko nije imao nameru tamo da pokusa..Inace,uvek je vazila za jaku skolu...pa i sada kako cujem nije bas isto u koju ce se gimnaziju dete upisati....zna se koje su gimnazije bile i ostale jake....

Strucna skola sama po sebi daje strukovno obrazovanje,i ako dete nije spremno za dalje obrazovanje bolje je da ima srednju skolu i neki "zanat"u rukama nego gimnaziju koja sama za sebe ne znaci ama bas nista ako nisu usledile studije....Zavrsiti gimnaziju i uciti 4 godine svojski samo po sebi mozda ima samo licnu satisfakciju ali u 21 veku je NISTA!
Sta si sa gimanzijom!?Nista i niko.

Meni je sa drustvenim smerom bilo mucno spremiti hemiju za prijemni a i za ispit na prvoj godini medicine ali se prezivelo...
Opet,sada je i hiperprodukcija fakultetski obrazovanog kadra,BK, Mega i ostalih trend univerziteta pa se traze master i ostele studije...
Treba biti svestan svog deteta i njegovih mogucnosti..ne znam...treba znati kakav materijal imas i koliko mozes da ga savijas,teras,bodris,koliko si i sam kao roditelj spreman da padas i dizes se kad zapne..a zapece...
Sada vidim vlasuljari i sminkeri,zubni tehnicari,frizeri i ostali dobro zaradjuju...
Budi pametan sad ajd...;)
 
Imam osmaka u kuci,koji naravno predstavu nema kuda ce i kako ce dalje.
Molim sve roditelje koji su kroz ovo prosli ili se trenutno nalaze u istom sosu kao ja da podele svoja iskustva sa mnom.
Dakle gimnazija za i protiv.
Uze strucna skola za i protiv.
Pomaze li onaj psiho test za odredjivanje sklonosti?
Gde ima da se kupi informator o skolama.kako najbolje da se pripremi za prijemni?
Dakle jasno vam je zurka je pocela :D :D :D


Информатор ћете добити преко школе, требало би ускоро да буде готов. (Малко, канда, касне ове године, колико ми се чини....:roll:)
 
Tezak izbor... Ja nisam za gimnaziju po svaku cenu, samo ako se vidi da je dete dobar djak, da je ambiciozno i da zeli dalje da studira. Ako se jedva provlaci kroz osnovnu i nezainteresovano je onda bolje neki zanat, fakultet uvek moze da se upise ako se predomisli. Moj bivsi je zavrsio osnovnu na jedvite jade, mama se slozila sa njim da ide u gimnaziju iako je znala da je los djak, tu je cak i pao dva predmeta i jedva na kraju zavrsio neki kurs za trgovca. :roll: Zaposlio se 2-3 godine posle ljudi iz njegove generacije koji su odmah posle osnovne isli za trgovca. Gubljenje vremena...
Ne razumem ni roditelje koji po svaku cenu upisuju decu u gimnaziju a ima takvih primera mnogo, nije da nema. :roll:
Ja sam isla u gimnaziju jer je ovde slaba ponuda srednjih zanatskih skola, nije kao kod nas. Ali ja sam znala da cu da studiram. Da sam tada bila u Srbiji verovatno bih upisala srednju turisticku ili gimnaziju pa dalje na srpski jezik i knjizevnost.
 
Zavrsila gimnaziju kao dosta dobar (vrlo dobar) djak. Mucili me (bukvalno) da mogu da tuzim pojedine profesore danas. Sve pod izgovorom - pa vi ste gimnazijaaaalci.

Da bih u III razr pozeljela da upisem - DIF, Pravo, Reziju ili Turizam (svestrana cura). Za sve te faksove mi je trebala bilo koja cetvorogodisnja skola. Bukvalno! Trgovacka... Bilo sta.
Sada su u CG ukinuli prijemne i sa faksova. Moja drugarica zavrsavala pravnu skolu (koja je prelaka) odlicnim, a ja krvavu ginmaziju vr.dobrim. I sta - ona bi se ladno upisala na Pravo. A ja bih se tresla.

Reziju mogu i nakon 3 godine kuvarske skole...

Zavisi od djeteta. Ja sam bila diejte od logike i mrzila sam ono - e, sad hocu da znas krvotok vinogradarskog puza jer...jer...jer...si GIMNAZIJALAC! A kome to treba? Veterinarima mozda? Pa, csto sumnjam da ce se baviti liejcenjem srcanih boljki kod puzeva.

Joj, ne pitaj mene, ja sam ogorcena na gimnaziju.
Uvijek sam za kvalitetnu turisticku, tehnicku, ekonomsku ili sta vec djetetu lezi. A u osnovnoj sam bila djak generacije svoje opstine.
U gimnaziji niko nije niakda rekao bravo za medalje u sportu, umjetnosti, doprinos skoli (kreativne ideje, pokretanje akcija djaka...). Nisu me postovali kao pojedinca, bila sam im kao i ostali - deriste u gomili bagre.
Nadam se da ima i boljih skola od ove moje. Bivse, Bogu hvala. Maturirala prije 3 godine i jos me boli dusa.
 
Ma, nigdje na planeti, sto vec rekoste niko nije toliko iskompleksiran skolom, ocjenama, i nigdje djeca toliko ne pate iz stog razloga kao kod nas!
A ono sto hanibal negdje rece "Pa, dobro, zasto 4 iz biologije?!"
I sta? Jel imas sad nesto od svih ostalih petica ili si ostala zakinuta na neki nacin zbog te sramotne cetvorke?!
Nikada, ali ama bas nikada i ni u jednom momentu nisam imala koristi od dobrih (4,5) ili stete od losih ocjena (1,2). Nisam isla na popravne, ali je bilo jedinica, dvojki, trojki i oko toga su se pravile scene. I? Sta? Nista.

Ako je dijete marljivo i ambiciozno, ali ne bolesno (ja koja sam ludila kad dobijem 4), neka upise gimnaziju.
Frustrirana djeca su dovoljno nervozna i bez toga. A oni klinci koji su zdravi i pametni, ali ne vole brate da uce - ima vrlo korisnih strucnih skola.
 
Gimnazija nema smisla ukoliko se ne nastavi dalje. Ako se ikako moze proceniti da li dete ima afiniteta i kapaciteta za dalje skolovanje, i ako je tako, gimnazija je pravi izbor. Ja sam gomilu ispita sa prve i druge godine polozila na srednjoskolsko znanje- iz gimnazije. I prolazili smo mnogo bolje nego oni koji su dosli iz strucnih skola. A ako ne postoji namera da se studira onda mislim da je bolje opredeliti se za neku strucnu skolu- prema sklonostima.
 
IMAM NEShTO VEOMA VAZhNO DA KAZHEM POVODOM MEDECINSKE I GIMNAZIJE !!!

Gimnazijalci bolje urade test zato shto oni biologiju i hemiju uche pune 4 god. , a medicinci NE !!!
Oni uche samo STRUChNE predmete i fizikU ( :D ) ...
Mislim shta time ocu da kazhem ...
Ocu da kazhem da GIMNAZIJALCI SVE TO IZVUKU NA HEMIJI I BIOSU !!!
Al 90% gimnazijalaca ne zna ni shta je GUSKA a ni shta je LOPATA !!!
Oni se razumeju u teoriju , a shto se tiche prakse ...
Ako neko oce kasnije na vishu medecinsku , nek odma upishe medecinksu , a ne posle da se muchi ...
inache moro bi malo da se pomuchi na testu :):):) ...
nadam se da ste me razumeli :) !!!
 
A da lepo prestanemo mi da razmishljamo umesto njih i da ih pustimo na miru shto se samog izbora tiche. Ako za tolike godine nisi skontao za shta dete ima afiniteta, necesh ni sada bez sumnje. Ako vec hocesh da dash svoju sugestiju, razgovaraj sa detetom, ali nemoj dozvoliti da sugestija predje u naredbu i uslovljavanje, shto se deshava. Uvek su mi bili smeshni klinci koji dodju u shkolu zato shto mama/tata misle da je to pravi izbor za njih. Taj nachin lechenja kompleksa ne izlazi na dobro.
 

Back
Top