Snajperka .50

10x10

Zainteresovan član
Poruka
301
Moje razmisljanje o snajperkama kalbra .50. To je u sustini promaseno oruzje osim za sportska takmicemja. Trenutni modni hit u vojnoindustriskom kompleksu. Kao sto su bili pistolji koji imaju samo duplu akciju. Par godina smo zatrpavani gomilom strucnih analiza i novih modela pistolja koji su dobri zbog bezbednosti i tako dalje. Zasto bi povlacio obaracu sa 5kg ako mogu sa 1 kg sile. Ili ako se secate kako su uveli metak 40S&W. Upropastili su ideju metka 10 auto, zbog troskova proizvodnje i uveli modifikovani metak 9x19, jer im ostaju iste proizvodne linije. Nije 40S&W los metak nego samo kazem kako je nastao. Raspravu na tu temu mozemo eventualno da vodimo kao zasebnu temu. Metak 50. Broving i ruski metak slicnih karakteristika su se pojavili kao mitraljeski meci za “teske” mitraljeze. i pokazali se jako efikasni za borbu protiv aviona, zasta su izvorno i zamisljeni. Nikad nije bila ideja da se gadjaju ljudi sa tom municijom. previse je efikasan i preglomazan , metak za gadjanje opreme i eventualno ljutstva. Gadjani su ljudi i sa boforsima , mozete pucati i habucima na strazu, ali to je razbacivanje municije. dugo su neprikoslovene bile puske sa municijom skraja 19 veka kalibri su bili oko 8mm. Od tri linije ( mislimda rusi tako nekako zovu kalibar 7.62) sto ce reci .30 kod Amera uli 8 lebel kod Francuza 7.92 kod Nemaca. Onda su se pojavili Ultara brzi malokalibarski meci kalibra 5 i nesto milimetera. Sto se pokazalo kao pogubna moda , pa na zapomaganje vojnika industruja odgovori uvodjenjem jednog kalsicno mitraljeskog metka kakav je .50 za snapersku pusku. Posle prvih euforija i reklame sve puske tog tipa imaju u opisu da su puske za gadjanje opreme , raketa, aviona na stajanci , radarska postrojenja i tek onda Ljudi.
I ja sam bio odusevljen kas su se pojavile , dok nisam probao. E onda sam se razocarao. Preteske su, i preglomazne, municija je strasno kabasta i teska. Na samu pomisao da treba da teglim toliku pusku i bar 50 metaka desetak dana po nekim planincinama prodje me jeza. Ne nosite vi samo pusku nego i sve sto vam treba za to vreme. Za to treba tovarni konj a ne covek, o brzom povlacenju nema ni govora. Jedino da bacita pusku i onda ste brzi. Posle prvog hica svi 5km ukrug znaju gde ste. Eventualno ispalite jos jedan metak i bezite iz sve snage jer ce se sruciti na vas svim sto imaju. Radarska postrojenja i avioni se gadjaju duboko u neprijateljskoj teritoriji, sto podrazumeva dugacko pesacenje do tamo i jako brzio povlacenja. a pogodak u radarsku antenu ( obicno se samo to vidi) ili u avion nije neka velika steta osim ako bas ne pogodite raketu na avionu i ona eksplodira i unisti avion i jos dva tri okolo, sto se obicno desava samo u Americkim filmovima. Da bi covek pogodio cilj na 1.5 km treba par godina treniga ako uopste ima talenat za tako nesto.
Sta je moj predlog, za koji sam se zalago jos negde pocetkom devedesetih, minobacac od 60 mm. Lak i ubitacan. Jednu noc sam citao uputstvo za upotrebu minobacaca jer su me nervirali neki likovi koji su pretrcavali izmedju zaklona i nije bilo sanse da ih pogodite , daljina velika a oni predju ta 2-3 metra pre nego sto se odradi procedura, primetite ih povucete okida,c metak dok stigne oni vec u zaklonu. Sledeci dan sam semalo mucio zbog onih libela na minobacacu ali sam pogodio oba zaklona. Nisam ni pokusao da odistinski naucim da gadjam sa njim ,ono nisanjanje na suprotnu stranu od mete koja se ne vidi, usresredjena vatra i sve ostale cake tog zanata, ali mogu da pogodim ono sto vidim bez problema.
Poenta. Privucete se na 2 km do cilja i sjurite im jedno 6 granta ( 2 pakovanja) na cilj, naparavite stetu kao da se obrusila eskadrila avion. Poneste nisansku spravu i ostavite im cevku od minobacaca i zapalite sto brze mozete. Dok dodju sebi vi ste bar kilometar daleko. A sto se tice ljudstva ucinak mitraljeza m84 sa dve kutije je sigurniji od par hitaca snajperke .50.
Za sada je lapua napravila kompromisni metak, i ocekujem jos slicnih metaka, jer je i vojska ukapirala problematicnost snaznih metaka.
 
Dobra je na malim daljinama.Na prostorima bivse SFRJ kuce nisu od tako cvrstog materijala.Na malim daljinama nije tako veliki problem prosvirati nekoga u losijim zaklonima(gradska borba)Za usamljenog strelca koji luta kroz preriju sigurno da je katastrofa jer pored nje mora nositi i sekundarno oruzje automat ili automatsku pusku.
P.S.Sta si mislio kad si napisao da treba nositi 50 metaka za teski snajper?Mozes poneti i deset neces ih sve ispucati.Bolje pet, i par okvira za AP ,korisnije je ako ti prigusti;)
 
Moje razmisljanje o snajperkama kalbra .50. To je u sustini promaseno oruzje osim za sportska takmicemja. Trenutni modni hit u vojnoindustriskom kompleksu. Kao sto su bili pistolji koji imaju samo duplu akciju. Par godina smo zatrpavani gomilom strucnih analiza i novih modela pistolja koji su dobri zbog bezbednosti i tako dalje. Zasto bi povlacio obaracu sa 5kg ako mogu sa 1 kg sile. Ili ako se secate kako su uveli metak 40S&W. Upropastili su ideju metka 10 auto, zbog troskova proizvodnje i uveli modifikovani metak 9x19, jer im ostaju iste proizvodne linije. Nije 40S&W los metak nego samo kazem kako je nastao. Raspravu na tu temu mozemo eventualno da vodimo kao zasebnu temu. Metak 50. Broving i ruski metak slicnih karakteristika su se pojavili kao mitraljeski meci za “teske” mitraljeze. i pokazali se jako efikasni za borbu protiv aviona, zasta su izvorno i zamisljeni. Nikad nije bila ideja da se gadjaju ljudi sa tom municijom. previse je efikasan i preglomazan , metak za gadjanje opreme i eventualno ljutstva. Gadjani su ljudi i sa boforsima , mozete pucati i habucima na strazu, ali to je razbacivanje municije. dugo su neprikoslovene bile puske sa municijom skraja 19 veka kalibri su bili oko 8mm. Od tri linije ( mislimda rusi tako nekako zovu kalibar 7.62) sto ce reci .30 kod Amera uli 8 lebel kod Francuza 7.92 kod Nemaca. Onda su se pojavili Ultara brzi malokalibarski meci kalibra 5 i nesto milimetera. Sto se pokazalo kao pogubna moda , pa na zapomaganje vojnika industruja odgovori uvodjenjem jednog kalsicno mitraljeskog metka kakav je .50 za snapersku pusku. Posle prvih euforija i reklame sve puske tog tipa imaju u opisu da su puske za gadjanje opreme , raketa, aviona na stajanci , radarska postrojenja i tek onda Ljudi.
I ja sam bio odusevljen kas su se pojavile , dok nisam probao. E onda sam se razocarao. Preteske su, i preglomazne, municija je strasno kabasta i teska. Na samu pomisao da treba da teglim toliku pusku i bar 50 metaka desetak dana po nekim planincinama prodje me jeza. Ne nosite vi samo pusku nego i sve sto vam treba za to vreme. Za to treba tovarni konj a ne covek, o brzom povlacenju nema ni govora. Jedino da bacita pusku i onda ste brzi. Posle prvog hica svi 5km ukrug znaju gde ste. Eventualno ispalite jos jedan metak i bezite iz sve snage jer ce se sruciti na vas svim sto imaju. Radarska postrojenja i avioni se gadjaju duboko u neprijateljskoj teritoriji, sto podrazumeva dugacko pesacenje do tamo i jako brzio povlacenja. a pogodak u radarsku antenu ( obicno se samo to vidi) ili u avion nije neka velika steta osim ako bas ne pogodite raketu na avionu i ona eksplodira i unisti avion i jos dva tri okolo, sto se obicno desava samo u Americkim filmovima. Da bi covek pogodio cilj na 1.5 km treba par godina treniga ako uopste ima talenat za tako nesto.
Sta je moj predlog, za koji sam se zalago jos negde pocetkom devedesetih, minobacac od 60 mm. Lak i ubitacan. Jednu noc sam citao uputstvo za upotrebu minobacaca jer su me nervirali neki likovi koji su pretrcavali izmedju zaklona i nije bilo sanse da ih pogodite , daljina velika a oni predju ta 2-3 metra pre nego sto se odradi procedura, primetite ih povucete okida,c metak dok stigne oni vec u zaklonu. Sledeci dan sam semalo mucio zbog onih libela na minobacacu ali sam pogodio oba zaklona. Nisam ni pokusao da odistinski naucim da gadjam sa njim ,ono nisanjanje na suprotnu stranu od mete koja se ne vidi, usresredjena vatra i sve ostale cake tog zanata, ali mogu da pogodim ono sto vidim bez problema.
Poenta. Privucete se na 2 km do cilja i sjurite im jedno 6 granta ( 2 pakovanja) na cilj, naparavite stetu kao da se obrusila eskadrila avion. Poneste nisansku spravu i ostavite im cevku od minobacaca i zapalite sto brze mozete. Dok dodju sebi vi ste bar kilometar daleko. A sto se tice ljudstva ucinak mitraljeza m84 sa dve kutije je sigurniji od par hitaca snajperke .50.
Za sada je lapua napravila kompromisni metak, i ocekujem jos slicnih metaka, jer je i vojska ukapirala problematicnost snaznih metaka.

evo i ja cu izneti neka svoja razmiljanja, i neke podatke, i replicirati na neka tvoja zapazanja.
prvo, tim kalibrom( kada kazemo 50c, mislimo i na 12,7 dhsk, i nsv itd, jer sve je to u sustini isto) je naoruzana svaka armija na svetu, koja nesto znaci, i koja ima mogucnost za to, dakle tesko da se svi oni varaju! A nabrojacu ja i zasto , bitno je reci, da se kalibar 50 apsolutno ne koristi u sportskom streljastvu, osim kada je on posebna kategorija, ocu reci, da na takmicenjima sa dugometnim puskama , bez limita, dakle slobodna kategorija, niko, niko nece doci na to takmicenje sa puskom kalibra 50! jer je ona u smislu preciznosti daleko inferiornija od sportskih dugometki malih kalibara! Neki ce pitati zasto se onda te spec malo kalibarne puske ne koriste u vojskama, zato sto je kod sportskog takmicenja bitna samo preciznost, a ne ucinak na metu, probojna moc takvog zrna je izuzetno mala, na vecim daljinama bezopasna, a zaustavna moc je jos manja, te ona nije uopste ubojita! za razliku od zrna 12,7 , tj 50c, koji je ubojit i na ogromnim daljinama, ima ogromnu probojnu moc, pancir za takvo zrno ne prestavlja nikakav problem, lakse oklopljena vozila su takodje ranjiva! primera radi oklop naseg BOVa nije dorastao tom kalibru, a BRDM je ranjiv i na velikim daljinama, posebno sa pancirnim zrnom kalibra 50c!

metak 40sw je nesto drugo, inzinjeri i konstruktori, naprave neki projekat, nacrt, onda on ide kod TEHNOLOGA e taj tehnolog, on je ustvari naj strucniji i naj iskusniji inzinjer svakog preduzeca koje se bavi proizvodnjom pa i svake vojne fabrike! on je zaduzen da napravi tehnologiju za izradu onoga sto su inzinjeri zamislili, e on cesto menja projekat, jer on ga gleda sa svih strana, pa i sa ekonomske, pa kaze, ovo moze, ovo mora da se izmeni jer je jako tesko praviti, komplikovano je , preskupo, treba vise vremena, te nije rentabilno, jer pogodnosti koje pruza nisu dovoljne da bi kompenzovale veci utrosak, komplikovaniju izradu, vece ulaganje , novac itd! Istoriski primer su nemacki i ruski tenkovi za vreme drugog svetskog rata, nemacki su bili savrseni kao projekti, i njih su pravili vrhunski inzinjeri misleci na svaku siticu, ali su bili toliko komplikovani za izradu, da je njhova proizvodnja isla sporo1 prm, je oni uzmu i menjac stave na savrseno mesto, ali to mesto je tolio nepristupacno, da da bi se ugradio menjac i kutija za njegta treba ceo dan, juasno vam je sta hocu da kazem, ruski t34 su pravili TEHNOLOZI! Dakle da se sto lakse , brze i jeftinije moze napraviti! svaki deo je prvo posmatran u smislu dali ga je jednostavno napraviti, pa tek onda sve ostalo!

snajperke 50c, su jako teske, i glomazne i tu se slazemo, ali ti gubis iz vida da to isu trupni snajperi, kao recimo svd, ili jurisni kao recimo m76! Snjaperke 50c, su uglavnom tzv defaznivni snajperi, i nisu predvidjeni za izvidjacke i druge jedinice koje prevaljuju velik put, za koje bi on bio pretezak, mada ga i one nekada nose! Evo ti moj primer, mi smo kao izvidjacka jedinica nosili sa sobom cesto bestrzajni top m60 , odsekli smo kompletno postolje sa tockovima, i umesto toga zavarili ojacani aluminijumski tronozac koji se mogao savijati! ne znam tacno, ali imao je takav oko 70kg! nosila su ga dva krupnija momka, plus su imali i po 4 granate sa sobom, a svako od nas, osim momka koji je nosio komando minobacac, i osim mitraljesca, svi ostali su nosili jos po jednu granatu! dakle bio je tezak, ali je bio jako precizan, sa velikim dometom, i jako nam je trebao! maljutku je bil ne moguce nositi u u sumovitim predelima upotrebljavati, a osa je prvo ne precizna , drugo ima manji domet, trece nema trenutno fugasne granate koje su nama trebale, vec kumulativne, koje su protiv oklopne, ali su lose za napade na bunkere, rovove, sto smo mi radili! dakle nekada se i tezina isplati, a puska 50c, i meci za nju, nikako ne mogu biti tezi od mitraljeza, pa se on ipak nosi, cak i u izvidjackim jedinicama, jasno je i zasto!

minobacace 60m, smo mi puno koristili, posebno m70, koji je laksi, to je tzv komando minobacac, i mi smo ga imali i nosili gotovo uvek! m57 je precizniji, ali je i mnogo tezi, i ako mozes njega da nosis i granate za njega, onda mozes i snajper 50c! ali minobacaci su za nesto drugo, ne mogu oni zameniti snajper! kada se privuces, i gadjas coveka, iskusan strelac naravno, sa 1,5km, ili malo manje, snjaperista sa snajperom 50c, ima daleko vecu sansu da ga ubije, od 3 minobacaca koji se tuci zajedno! mi smo uvek u takvim situacijama tukli prvo snajperom, a kada zalegnu, onda minbacac, pa ako bude sretnog pogodka u rov, bice i rezulatata, ali to se ne desava tako cesto! a sada zamisli kako neki snajperista sa teskom snjaperkom, tuce izvidjaca, ili posadu tog minobacaca, kako bi se to zavrsilo! nasa crna strela je dobra puska , ali ne treba se zanostiti, ja malo malo procitam neki hvalospev, to je puska koja jako podseca na v-94 , ali je v-94 kvalitetnija, puska, i iako je poluautomatska, nije manje precizna od repetirke m93 crna strela .
 
U Avaganistanu je Kanadski snajperisa imao pogodak na oko 2200 m. Potvrđen pogodak.
iz 50-tice

10x10 je pisao o tome vec iz drugog pogotka.Prvim ga je promasio i onda je taj taliban(verovatno osteceonog sluha) mirno sacekao drugi da ga izuje iz papuca.Silent Bob je ranije pisao o jednom "legendarnom"finskom snajperisti koji je za dva dana roknuo 800 Rusa.Pa ni da su sa rasirenim rukama i sa osmehom na licu u koloni jedan po jedan trcali na njega to je nemoguce.Cak je dostavio i link o tome.Nekad je potrebno razmlisilti da li je nesto tako moguce i ako pise negde
 
Ja sam čitao o tom Fincu, ali ne za dva dana, neko koliko je trajao Rusko-Finski rat. Ne spominje se tolika brojka, mnogo manje.
Gde nije moguće ostvariti pogodak na tim daljinama, gledajući tehnologiju, laserske daljinomere itd.... iskreno meni nepredstavlja neko čuđenje.
Ipak zrno teško oko 50g može mnogo toga da uradi.
 
Ja sam čitao o tom Fincu, ali ne za dva dana, neko koliko je trajao Rusko-Finski rat. Ne spominje se tolika brojka, mnogo manje.
Gde nije moguće ostvariti pogodak na tim daljinama, gledajući tehnologiju, laserske daljinomere itd.... iskreno meni nepredstavlja neko čuđenje.
Ipak zrno teško oko 50g može mnogo toga da uradi.

Pa naravno da takvo zrno moze mnogo toga da ucini. Ali 2,2km iz DRUGOG pokusaja?!Sumnjam da u idealnim uslovima je to moguce,a ne u Avganistanu
 
pa normalno, ali lepo si rekao iz drugo pokušaja, a osmatrač ga navodi i koriguje ga.
Zato idu u paru, ima još tu drugih sitnica ali sada...
Drugo tu pušku niko nenosi, uglavnom se doprema, pa ko će da tegli to, ima muda da mu se otegnu do zemlje.
Mada gledajući da je teška oko 12-14 kg, a naša M84 ceca ( možda sam pogrešio oznaku, nemogu da se setim ) nije ništa lakša. Pa su je vuklu svuda i po svakom kršu.
 
Mozda ima ljudi koji mogu nekog da pogode sa 2 km. Da uzmemo da je to istina ( da zanemarimo srecu i propagandu), koliko takvih ima, koliko ljudi znate koji trce 100m ispod 10 sekundi. U streljastvu treba oko 3 godine da vidite dali neki klinac ima talenta koji moze da donese sampiona. Zato i kazem velike i glomazne skupe puske nisu dovoljno efikasne. Ako ste stacionarni onda je bolje da uzmete mitraljez i odnesete rafalom sve sto se mice.
Psiholoski efekat kad neko padne posle gomovitog pucnja sa kilometar je mnogo manji nego kad neko padne a niko nije nista cuo, a pucano je par stotina metra blize sa prigusivacem.
 
ajde, kad smo ovde, treba mi jedan odgovor na brzaka, pa ne bih otvarao novu temu....
zanima me koje oznake bojama sta znace na zrnima metaka....nasao sam neku listu na internetu, i kazu da je npr crveni obelezavajuci....a to isto kazu za zeleni....pa mi nije bas najjasnije....
 
zaboravio sam, tako da baš nisam siguran.
Zavisi od proizvođača, ali mislim da su standardne.
Crvena je označava zrno sa čeličnom košuljicom.
Zelena, obelezavajući.
Moguće da sam pomešao boje, ali to označava,
Mislim da ima još jedna, žuta, nisam siguran
 
ajde, kad smo ovde, treba mi jedan odgovor na brzaka, pa ne bih otvarao novu temu....
zanima me koje oznake bojama sta znace na zrnima metaka....nasao sam neku listu na internetu, i kazu da je npr crveni obelezavajuci....a to isto kazu za zeleni....pa mi nije bas najjasnije....

Zeleni, osvetljavajuci
Crveni obelezavajuci
Crveno crni pancirno zapaljivi
To nema veze sa snajperskom municijom
 
Mozda ima ljudi koji mogu nekog da pogode sa 2 km. Da uzmemo da je to istina ( da zanemarimo srecu i propagandu), koliko takvih ima, koliko ljudi znate koji trce 100m ispod 10 sekundi. U streljastvu treba oko 3 godine da vidite dali neki klinac ima talenta koji moze da donese sampiona. Zato i kazem velike i glomazne skupe puske nisu dovoljno efikasne. Ako ste stacionarni onda je bolje da uzmete mitraljez i odnesete rafalom sve sto se mice.
Psiholoski efekat kad neko padne posle gomovitog pucnja sa kilometar je mnogo manji nego kad neko padne a niko nije nista cuo, a pucano je par stotina metra blize sa prigusivacem.

Da se razumemo, i da malo pojasnim to sto si ti hteo da kazes, nema coveka koji moze da pogodi snajperom nekog sa 2km, tj mozda takav covek i postoji ali takva snajperska puska za sada ne postoji! prosto nema to veze sa znanjem, pored znanja za takav pogodak treba i mnogo srece, moze da se desi, ali desi se svasta u zivotu, i u ratu, ispale ljudi metak u vazduh na svadbi pa ubiju nekog 3km daleko! prosto na 2km ne postoji snajperska puska koja ima manje razbacivanje od covecijeg tela, ono je uglavnom mnogo vece! dakle pucaj iz stege, namesti metu velicine coveka, upucaj snajperku, zatim pucaj iz stege, kojom je nanizanjeno na metu na 2km, mozes ispaliti i do 30hitaca , ne menjajuci parametre sa stege a da metak ne pogodi metu! evo ti nekih podataka, vrhunske snajperske puske, imaju na 100 metara, razbacivanje od 4-5cm precnik, vrhunske, to znaci da pucajuci iz stege , sa sto metara, svaki metak ce zavrsiti u krugu od 5cm! znate li koliko je to razbacivanje na 2km ???
 
dzim giliand je 27. septembra 2005-e u ramadiju sa 1250 metara iz puske m24 pogodio iracanina. metak je bio 7.62 nato. silueta je stajala na prozoru, tako je je strela video samo metu od pasa na gore. optika je bila leupold m3a.

dzon veiler je nesto ranije, 2003-e sa m107 ima dva pogotka na preko 1200 m... posle toga je postao instrukor u Fort Bregu, a sad radi za Barett firearms, kao instruktor za obuku buducih mustarija!


ovo su samo dva primera... sa imeni i prezimeni ljudi koji su imali pogotke preko 1200 m... tako da ne treba vise ovde mlatiti praznu slamu sta se moze a sta ne!
 
Prigusivac na m76, dosta dobro krije plamen cak i nocu. Dok kod jacih kalibara je tesko sakriti plamen i po danu.
Za grupu od 5 cm na 100m nije potrebno pucati iz stega, moze iz ruke. Dok sam bio u top formi pucao sam u nalepnicu kojom se lepe pogoci. Garatovano 5 metak staje u nalepnicu. Od 10 metaka 9 sigurno ide u nalepnicu a najcesce svih 10. I nisu to bili samo moji rezultati cela grupa je bila dosta ujednacena, Svi su bili vrhunski strelci pre nego sto su poceli da pucaju snajper. Ima cak jedna cudna, stvar pistoljasi su za nijansu bili bolji nego puskasi. Nemogu ovo da dokumentujem jer nemam slika, bilo je to pocetkom devedesetih godina, mozete samo da mi verujete ( ili neverujete) na rec.
Da je moguce pogoditi cilj na 1200m sam tvrdio na drugoj diskusiji, jer smo mi to radili. mauzerov metak 7.92 je bolji na vecim distancama od 308 win. U Avganistanskim i svim drugim planinama je moguce postici dobar hitac na velikoj daljini jer je vazduh proziran, ali mi nije jasno kako u nekom Iraku na visokoj temperaturi moguce pogadjanje dalekih ciljeva. I kod nas leti vazduh treperi i slika je lelujava, cilj je nejasan. Jednostavno niste sigurnu usta pucate.
 
dzim giliand je 27. septembra 2005-e u ramadiju sa 1250 metara iz puske m24 pogodio iracanina. metak je bio 7.62 nato. silueta je stajala na prozoru, tako je je strela video samo metu od pasa na gore. optika je bila leupold m3a.

dzon veiler je nesto ranije, 2003-e sa m107 ima dva pogotka na preko 1200 m... posle toga je postao instrukor u Fort Bregu, a sad radi za Barett firearms, kao instruktor za obuku buducih mustarija!


ovo su samo dva primera... sa imeni i prezimeni ljudi koji su imali pogotke preko 1200 m... tako da ne treba vise ovde mlatiti praznu slamu sta se moze a sta ne!

:-) a ti si bio pored njih , sa laserskim daljinometrom u ruci :-), ! covece jel ti stvarno se uopste osvrces na takve izvore ? i dali uopste verujes u tako nesto ? znas ti srpski ? jel razumes ti sta znaci maksimalan efikasan domet ? i kako se on racuna i sta uopste znaci ? puska m24 je skromnih mogucnosti, i da sada ne proveravam, mislim da joj je maximalan domet oko 800m, znaci preko togo, treba i dosta srece, jer posle 800m metak izgubi brzinu, i luta, ide po ne predvidljivoj putanji, i razbacivanja su velika, spoljni uticaji na zrno su veliki, i svaki ispaljen metak ce zavrsiti na drugom mestu, toliko daleko od prvog, da pogodak nije ni priblizno garantovan! e uvek je ono ali, moze se pogoditi i na toj daljini, ako uzmemo da je ovo tacno, ko sto naravno nije, jer doticnog dobro znam, ipak se uvek ostavlja mogucnost da je pogodak moguc! ali njih 500 je pucalo u slicnim situacijama, a nekoliko je pogodilo! i sada da popisemo njihova imena i sta? pa nek ispali 100 metaka sa 1200m snajperkom m24 u gornju siluetu coveka, i sta mislis sa koliko ce metaka pogoditi ? a svaki drugi metak nek puca na drugom mestu, dakle ne svih 100 u isto postavljenu metu! , vrhunske snajperke, dugometne, kao recimo m82a1 , da je njome pucao, taj pogodak bi bio daleko normalniji! za nju , 1200m nije nista!
 
Prigusivac na m76, dosta dobro krije plamen cak i nocu. Dok kod jacih kalibara je tesko sakriti plamen i po danu.
Za grupu od 5 cm na 100m nije potrebno pucati iz stega, moze iz ruke. Dok sam bio u top formi pucao sam u nalepnicu kojom se lepe pogoci. Garatovano 5 metak staje u nalepnicu. Od 10 metaka 9 sigurno ide u nalepnicu a najcesce svih 10. I nisu to bili samo moji rezultati cela grupa je bila dosta ujednacena, Svi su bili vrhunski strelci pre nego sto su poceli da pucaju snajper. Ima cak jedna cudna, stvar pistoljasi su za nijansu bili bolji nego puskasi. Nemogu ovo da dokumentujem jer nemam slika, bilo je to pocetkom devedesetih godina, mozete samo da mi verujete ( ili neverujete) na rec.
Da je moguce pogoditi cilj na 1200m sam tvrdio na drugoj diskusiji, jer smo mi to radili. mauzerov metak 7.92 je bolji na vecim distancama od 308 win. U Avganistanskim i svim drugim planinama je moguce postici dobar hitac na velikoj daljini jer je vazduh proziran, ali mi nije jasno kako u nekom Iraku na visokoj temperaturi moguce pogadjanje dalekih ciljeva. I kod nas leti vazduh treperi i slika je lelujava, cilj je nejasan. Jednostavno niste sigurnu usta pucate.

da ali kalibrom 12,7 ? :-) on jeste precizniji, ali busi vece rupe, i najmanje skretanje kvari rezultat, malokalibarka, iako manje precizna, ce iz stege na 100m imati bolji rezultat, zbog kalibra! zato se uvek uporedjuje isti kalibar sa istim! vrhunske 12,7 snajperke parkiraju iz stege sa 100 metara sve u precnik 4cm, bez obzira na vremenske uslove! dakle i po neverovatnom vetru, mecavi! to garantuje proizvodjac, moze manje od toga, ali gore, tj veci precnik, ne moze nikako! uvek se uzimaju najgori moguci uslovi!

moguce je pogoditi, ali dali pravimo razliku izmedju moguce, i garantovan pogodak! garantovan u smislu da zavisi od onog ko puca, a ne od puske! prosto puska m76 nikako ne garantuje pogodak sa 1200m, cesto u ratu pogode sa 1200m, tj oni procene 1200m i stave na 1200m, a kasnije kada se izmeri, ispadne 1000 m, i nikom nije jasno kako je uopste pogodio! moguce je pogoditi i sa stvarnih 1200m, ali to nije pravilo, i tu osim strelca treba i pomoc srece!

evo ti jedan savet, neznam dali znas za tu foru! ako ikako mozes, odvdi neog, ili ti probaj, da pucas snajperom lezeci, u metu preko dunava :-) dakle da metak ide preko dunava, a da nije daleko od vode, zacudice te rezultati1 :-) dali si to nekada probao ? posebno ako je malo iskosa, pa je meta recimo 1000m, ali preko dunava ukoso od tebe ?
 

Back
Top