Sofija: srpska ili bugarska?

Covece, mi se bar ne bunimo kao siptari i svi mi osudjujemo siptarske napade i dusom i srcem. Dimitrovgrad ne predstavlja nikakvu pretnju Srbiji. E,sad bilo bi pitanje kada bi on bio ekonomski mnoooooooooogo jaci nego sad, kad bi mogao da bira izmedju Srba i Bugara. Pitanje bi bilo sta bi onda bilo!!! Ali nije jak, cak stavise- previse je slab, samo sto nije umro moj grad. Ljudi su, delom zbog sopstvene krivice, delom zbog vlasti u poslednjih 10-ak godina, uglavnom ostali bez posla i znate li sta im je jedini izvor zarade? Sverc!!! Sverc cigareta, odece....svacega. I, sta se sad desava? Oni koji i mogu da rade ne zele da rade, jer mnogo vise novca dobijaju od sverca...kad se uzme da je u Dimitrovgradu prosecna (u nekim firmama i najveca) plata (kad je uopste ima) 2700 din.
Ja se molim Bogu da buduca vlast pokrene stvari u drugom pravcu- da narod pocne da radi znajuci da ce dobiti platu, kakvu takvu. Valjda ce tako isverc jednog dana prestati...i opijanje po kaficima... :roll:
 
hijenaa:
Nije jednostavan odgovor na pitanje cija je Sofija.
Mnoge stvari su se desavale od 1878. do 1914.
Ako nekog zanima sta se stvarno desavalo, zanimljive podatke moze naci u knjizi "Memoari Vojvode Vasilija Trbica" :!:

Situacija je KRAJNJE JASNA!!!! I u etničkom, istorijskom, i bilo kom drugom pogledu, SOFIJA je bila i bit će BUGARSKA!!! :x
I zato molim da se na ovu temu stavi tačka...
Srbija ima mnoštvo teritorija na kojoj živi njen narod, a opetje izvan Republike Srbije koje je usled politike prepustila drugima, a ovamo razmiđljate o nečem tuđem... :x
Zato STVARNO GLASAM ZA ZAKLJUČAVANJE OVE TEME!!!
 
Ja ne kazem da Sofija treba da bude srpska, vec mi je smesno to sto se ovde, u samoj Sofiji, tvrdi da je mogla da bude srpska. Uostalom, istoriju svako pise onako kako njemu odgovara, tako da ova tema slobodno moze da bude zakljucana. Ja i ne zelim da dokazujem da je Sofija trebalo da bude srpska, jer to nije istina. Istorija je veoma cudna nauka...
Poz... :wink:
 
hijenaa:
Da li je u Sofiji studiranje besplatno i za koga :?:
Studiranje nije skroz besplatno: placa se 107 leva za semestar i placa se dom (oko 40 leva), menza je- jedan obrok= jedan lev (jedan lev= 30 ili 35 dinara);
Svi strani studenti primaju stipendiju od 90 leva u prvoj godini studija, a posle sve zavisi od uspeha.
E, sad, sto se tice onog prvog sto sam napisala, ne znam da li vazi i za "potpuno" strane studente (vazi za redovne studente, za vanredne (samofinansirajuce) ne- oni ne polazu prijemni ispit, ali placaju mnogo), ali znam da vazi za Bugare, Makedonce i za strane studente bugarske nacionalnosti, s tim sto Bugari u prvom semestru prve godine studija ne primaju stipendiju. Oni je primaju od drugog semestra, i to im sve zavisi od uspeha. Najmanji prosek za stipendiju je 4,00 (najveca ocena u Bugarskoj je 6,00), ali to ne znaci da ce onaj bugarski student, koji ima prosek 4,00, sigurno dobiti stipendiju. Stranim studentima (redovnim) je dovoljno da u prvoj godini (i kasnije) ostvare taj prosek i sigurno dobijaju stipendiju. Tokom cele prve godine za redovne strane studente ne postoji uslov za stipendiju, ali se uspeh iz prve godine racuna za stipendiju u drugoj godini.
Ako se budem setila jos necega napisacu. Poz!!!
 
Blaza:
Eeee ne drugog vec prvog!!! Samo da nije bilo naredjenja saveznika kojim je posle kapitulacije Bugarske izricito bilo naredjeno srbima da nikako ne smeju preci Bugarsku granicu :!: :!:
Svi dobro znamo zasto su bugari brze bolje kapitulirali i prisli snagama saveznika kada im je srpska vojska zakucala na kapiju :roll: :x

Da je Srbija samo malo vise slusala Pasica... :?
Na svu srecu nije jer je Pasic (slave ga u Srbiji inace) jedan od najzasluznijih ljudi za onolika stradanja i kasnije propadanje Srbije.
I ono sto je uradio dobro za Srbiju uradio je jer se to poklapalo sa njegovim licnim interesima.Pogledaj malo sta su pisali njegovi savremenici.Na kraju, i cinjenice
 
Djesi Djenis I:
Pasic je prekrsio sporazum sa Bugarskom pa ih je 1913. napao i uzeo im Makedoniju levo od Vardara sto nas je kasnije kostalo jer su nas napali sa ledja u Prvom ratu.
Inace smatram da nas je njegova vlada uvukla i u I Svetski.
Bugarski vojni krugovi su, protiv volje bugarskih rusofilskih krugova, minirali pregovore oko razgranicenja u Makedoniji i izvrsili prepad(bez objave)na srpsku(kasnije i grcku)vojsku. Srpska vlada i vojska su se do zadnjeg momenta drzali uzdrzano da bi izbegli sukob. Cak, posle teskih borbi i razbijanja dela bugarske vojske, srpska vojska svesno nije isla na totalni poraz Bugara("da se ne lije bratska krv" N.Pasic").
 
ancika:
Ja ne kazem da Sofija treba da bude srpska, vec mi je smesno to sto se ovde, u samoj Sofiji, tvrdi da je mogla da bude srpska. Uostalom, istoriju svako pise onako kako njemu odgovara, tako da ova tema slobodno moze da bude zakljucana. Ja i ne zelim da dokazujem da je Sofija trebalo da bude srpska, jer to nije istina. Istorija je veoma cudna nauka...
Poz... :wink:

историја јесте чудна наука и стоји делимично оно да "историју пишу победници", али...
још је сиријац лукијан у оно време имао на уму како изгледа идеалан историчар:
"...човек који - кад пише - нема домовине, ни града, ни владара, човек који се не пита шта ће мислити овај или онај, него износи оно што се догодило."

:P :P :wink:
 
U Caribrod(dimitrovgrad) vsi4ko e bulgarsko i mizerijata e golema 6toto srbite ne sa iskali grad naselen s bulgari da se razviva normalno,a devojkata kojato u4i istorija v sofija moga samo da ja sazaljavam zatova 4e ja e sram od korena i,takiva hora v srbija sa bugari v bulgaria sa "mani gi tija srbi" i v krajna smetka sa hora bez dostojnstvo i sa palni s komplexi.Sofija nikad nije bila srpska ali beograd je bio del bugarske zemlje u sredni vekovima,nis isto je bugarski 100% do pre neke 120g.Tako da mi dobro znamo da smo mnogo bolji i jak6i a vi imate velika fantazija i zemlja u koja nema 6ta da se vidi, ni more ni planine kao na6e,ni6ta zanimlivo.
 
mitkoY:
U Caribrod(dimitrovgrad) vsi4ko e bulgarsko i mizerijata e golema 6toto srbite ne sa iskali grad naselen s bulgari da se razviva normalno,a devojkata kojato u4i istorija v sofija moga samo da ja sazaljavam zatova 4e ja e sram od korena i,takiva hora v srbija sa bugari v bulgaria sa "mani gi tija srbi" i v krajna smetka sa hora bez dostojnstvo i sa palni s komplexi.Sofija nikad nije bila srpska ali beograd je bio del bugarske zemlje u sredni vekovima,nis isto je bugarski 100% do pre neke 120g.Tako da mi dobro znamo da smo mnogo bolji i jak6i a vi imate velika fantazija i zemlja u koja nema 6ta da se vidi, ni more ni planine kao na6e,ni6ta zanimlivo.
Iz kog dela Bugarske je mitkoY?
Taj"Beograd" je i danas u Bugarskoj i zove se Beogradcik ili tako nesto. :roll:
 
mitkoY:
U Caribrod(dimitrovgrad) vsi4ko e bulgarsko i mizerijata e golema 6toto srbite ne sa iskali grad naselen s bulgari da se razviva normalno,a devojkata kojato u4i istorija v sofija moga samo da ja sazaljavam zatova 4e ja e sram od korena i,takiva hora v srbija sa bugari v bulgaria sa "mani gi tija srbi" i v krajna smetka sa hora bez dostojnstvo i sa palni s komplexi.Sofija nikad nije bila srpska ali beograd je bio del bugarske zemlje u sredni vekovima,nis isto je bugarski 100% do pre neke 120g.Tako da mi dobro znamo da smo mnogo bolji i jak6i a vi imate velika fantazija i zemlja u koja nema 6ta da se vidi, ni more ni planine kao na6e,ni6ta zanimlivo.
 

Back
Top