Sta mislite o pcelama

jako cenim i poštujem pčele, uostalom, moj deda ih je gajio tokom celog svog života.... sećam se kad su jednom na naše košnice napale tuđice, tj neke divlje ili odbegle pčele, bio je to pravi rat...
naše pčele su požrtvovano branile ono što je njihovo. bio sam jako mali, sećam se dede u belom pčelarskom kombinizonu gde užurbano zatvara ulaze u košnice kako neprijatelj ne bi prodro unutra. no faktički je time ostavio "na cedilu" odrede naših pčela koje su se tukle sa ovima i napolje...
zatim je i meni dao jednu dimilicu da oteramo napadačke rojeve.... elem, to make long story short, uspeli smo nekako da odbijemo napad, uz dosta gubitaka na obe strane.
ali lično ne volim pčelarstvo, jer je ono zapravo prevara, otimanje meda i uvaljivanje otopljenog šećera pčelama....
 
jako cenim i poštujem pčele, uostalom, moj deda ih je gajio tokom celog svog života.... sećam se kad su jednom na naše košnice napale tuđice, tj neke divlje ili odbegle pčele, bio je to pravi rat...
naše pčele su požrtvovano branile ono što je njihovo. bio sam jako mali, sećam se dede u belom pčelarskom kombinizonu gde užurbano zatvara ulaze u košnice kako neprijatelj ne bi prodro unutra. no faktički je time ostavio "na cedilu" odrede naših pčela koje su se tukle sa ovima i napolje...
zatim je i meni dao jednu dimilicu da oteramo napadačke rojeve.... elem, to make long story short, uspeli smo nekako da odbijemo napad, uz dosta gubitaka na obe strane.
ali lično ne volim pčelarstvo, jer je ono zapravo prevara, otimanje meda i uvaljivanje otopljenog šećera pčelama....

Da mozda si upravu otimanje ja to moada nebi tako nazvao,u modernom pcelarstvu pcele bez nadgledenja i pomoci nas pcelara bi ostale na cedilu tako da se nebi samo borile sa divljim pcelama i osama nego i sa raznim bolestima od kojih je varoa najgora.Tako da uzajamno pomazemo mi njima a one nama.:heart:
 
Pcelarstvo nije prevara,vec je to prava umetnost. Pravi pcelar nikada ne uzima (otima) pcelama med nego ih stimulise da mogu vise meda da sakupe a taj visak se uzima za cedjenje. Nasa drzava je malo ucinila za razvoj pcelarstva , a to bi mogla biti lepa zarada za drzavu kada bi podstakla i organizovala izvoz. Jer sav med kada bi se izvezao ne bi mogao da zadovolji Sam jedan grad velicine Moskve, vidite onda koliko tu ima mest da se pcelarstvo razvija. Kada sam spomenuo Moskvu nisam to uradio zato sto sam rusofil nego sto sa njima imamo potpisan sporazum o slobodnoj trgovini. Kralj Milutin je za vreme svoje vladavine zabranio pcelarima da se bave bilo kojim drugim poslom da ne bi zanemarili pcele. Pozdravljam sve prave zaljubljenike prirode, a pcelari to sigurno jesu.:rolleyes:
 
Kao i sto sam mislio malo ljudi se interesuje za pcelarstvo a da li se ljudi pitaju koliko je zdravo koristiti proizvode od pcela;MED,PROPOLIS,PRAH,MLEC ili je svima nama bitan samo materijalna strana pcelarenja?:heart:
 
Ja koristim maticni mlec sa medom...:)
Ali mi nije jasno sledece.
Procitala sam na netu pre neki dan, da nema efekta ako se maicni mlec uzme 48 sati nakon je izvadjen?
Pa me sada zanima kakav mu je onda efekat u medu koji npr sada jedem?
Hvala vam!
 
Ja koristim maticni mlec sa medom...:)
Ali mi nije jasno sledece.
Procitala sam na netu pre neki dan, da nema efekta ako se maicni mlec uzme 48 sati nakon je izvadjen?
Pa me sada zanima kakav mu je onda efekat u medu koji npr sada jedem?
Hvala vam!

da tacno je da nevalja ako ostane na vazduhu i na manjoj temperaturi i vlaznosti nego sto je u kosnici,ali za proizvodnju maticnog meca treba imati uslove tako da kad ga izvade iz kosnice mora postojati posebna prostorija,pa se posle pretvara u prah i tako zadrzava sve svoje sastojke.Mada ga ja koristim odmah izvadjenog iz maticnjaka i ne mnogo jer je jak i moze da ti obori imuni sistem.
 
da tacno je da nevalja ako ostane na vazduhu i na manjoj temperaturi i vlaznosti nego sto je u kosnici,ali za proizvodnju maticnog meca treba imati uslove tako da kad ga izvade iz kosnice mora postojati posebna prostorija,pa se posle pretvara u prah i tako zadrzava sve svoje sastojke.Mada ga ja koristim odmah izvadjenog iz maticnjaka i ne mnogo jer je jak i moze da ti obori imuni sistem.

Znaci, posto sam ga kupila kod pcelara, koji predpostavljam koristi iste metode kao i vi, taj maticni mlec, tako u medu, ipak ima svog efekta?
A recite mi, cist maticni mlec, koji sam takodje uzela od njega, i koji se trenutno nalazi u jako maloj bocici, zatvorenoj voskom...prava mala "alhemija"....da li ste na to mislili kada ste rekli da je previse jak...ili bas u slucaju da se uzme 48h nakon vadjenja?
Posto je meni pcelar rekao da se uzima bas za imunitet, malo ispod jezika...
Jos uvek ga nisam uzela i cuvam ga u frizideru.
Hvala vam, pokusavala sam nesto i ranije da saznam ali nisam uspela.
 
Znaci, posto sam ga kupila kod pcelara, koji predpostavljam koristi iste metode kao i vi, taj maticni mlec, tako u medu, ipak ima svog efekta?
A recite mi, cist maticni mlec, koji sam takodje uzela od njega, i koji se trenutno nalazi u jako maloj bocici, zatvorenoj voskom...prava mala "alhemija"....da li ste na to mislili kada ste rekli da je previse jak...ili bas u slucaju da se uzme 48h nakon vadjenja?
Posto je meni pcelar rekao da se uzima bas za imunitet, malo ispod jezika...
Jos uvek ga nisam uzela i cuvam ga u frizideru.
Hvala vam, pokusavala sam nesto i ranije da saznam ali nisam uspela.

Pakovanje treba da bude od neutralno stakla,i dobro zatvoreno,davno negde sam procitao da se mleca nesme koristiti vise od jedne kafene kasikice u takvom stanju godisnje a onaj u medu i prahu moze po nekim istrazivanjima u svezem stanju mlec ima u sebi vode 68,07, belncevin 11,5 ,masti 5,61, ugljenihhidrata 8,94,minerala 0.81. a u suvom stanju 34,9 belancevina,17,5 masti,27,9ugljenih hidrata2,84 minerala. Da taj je jak i njega nesmete dzati u frizideru na manjoj temperaturi izmedju -5 do -2 i to sest meseci a na temperaturi od -18 do -16 moze da stoji i godinu dana.U svakom slucaju svaki pravi pcelar koji proizvodi i prodaje bilo koji proizvod nece vas varati i objasnice vam kako da ga koristite.
 
Tek sad videh ovu temu!
Obozavam pcelarstvo,odrastao sam pored pcelinjih kosnica,i ako se silom prilika trenutno nebavim pcelarstvom ipak gledam da izdejstvujem odmor kada je vadjenje borovog meda:-P:-P tj.otac mi se bavi time i dalje.Pcelarstvo je i hobi i posao koji coveka psihicki odmara,bar za mene.Vestacko razrojavanje nekako mi je uvek bio naj omiljenije deo posla u pcelarstvu.To je virtuoznost pcelarstva kada razdvajas nerazdvojivo i spajas nespojivo.
 
Opet ja.
Razce hvala na odgovoru.
Imam jos jedno pitanje.
Bila sam na putu nekoliko dana, i vratih se prekjuce. Elem, moj prijatelj, kada smo izlazili iz stana, iskljuci struju ( sklopku) ne razmisljajuci da frizider mora ostati ukljucen, inace ce sve da mi propadne...ismedju ostalog u frizideru je bila i ona maticna mlec o kojoj smo pricali, kao i med sa maticnom mleci.
Zanima me da li je to sada pisi propalo, ili nije strasno ako je odstojalo tako par dana u iskljucenom frizideru?
Nisam vas najbolje razumela za med sa mleci...da li on moze da se uzima normalno, svako jutro..kao i obican med...?
Hvala vam.
 

Back
Top