Centar za talente

ni ja nisam nikad cula za to...primala sam stipendije itd.ali nikad nisam cula za tako nesto...
mislis na Petnicu?
bilo bi stvarno lepo od tebe(ili nekog drugog) kad bi nam pojasnili taj pojam...
 
Evo ovako.... u saradnji sa Ministarstvom prosvete, osnovan je Regionalni centar za talente, koji obuhvata 14 centara u Srbiji. Svake godine, osnovci i srednjoskolci polazu u svojim skolama testove inteligencije. Najbolji ucenici se plasiraju dalje i ako prodju drugi test postaju clanovi centra za talente. Svako ima pravo da odabere jedan predmet (npr. engleski jezik, matematika, knjizevnost...) i zatim pise naucno istrazivacki rad iz neke oblasti koju je izabrao. Rad se pise uz pomoc mentora, i to traje nekoliko meseci. Zatim se svi radovi ocenjuju na republickoj smotri, sto naravno ukljucuje i prezentaciju rada.
Naravno da se i putuje, prosle godine je bio organizovan put u Ukrajinu na Medjunarodni festival dece, gde je ekipa iz Srbije izabrana za najbolju.
Nadam se da vam je sada malo jasnije?
 
Slicno petnici. Npr. ja pisem rad iz engleskog jezika, tema mi je Business English. Istrazujem o vaznosti poslovnog engleskog u preduzecima, o tome kako se on uci... I sve to radim tako sto sprovodim ankete, koristim strucnu literaturu itd
 
Potrebno je da te profesor iz skole predlozi za to. Sada je kasno za to, jer se radovi predaju u aprilu. Naravno, svake godine se pruza nova prilika, u septembru ili oktobru. Sajt je www.centarzatalente.com ali iskreno, tu i nema puno informacija. Koliko ja znam, tu ima i dece koja su peti ili sesti razred osnovne skole, ali mislim da niko od njih nije zabelezio neki znacajan uspeh. Ima naravno i dosta starijih...
 
Pa nije bas tako... :) mene je profesorka osnova ekonomije predlozila za to. U pocetku nisam htela, mislila sam da je mnogo veeeeeelika obaveza jer su nam casovi pred izbor teme bili uglavnom subotom ali sad je bas opustencija....
 
Da jedino je problem nedostatak finansijiskih sredstava, i to vec duze vreme. Nedavno sam procitala u novinama da mentori nisu primili plate vec godinu dana, sto znaci da je ministarstvo zaboravilo na sve talente...
 

Back
Top