Предрасуде... окови сазнању

Meda Božanin

Ističe se
Poruka
2.440
Кокане, не сећам се да је (скоро) била ова тема, модем ме уби па претраживање не ради довољно брзо... ако је скорије била... ти дај линк па бриши ову тему.

Ivan:
Postovani,

Shodno Pravilniku Foruma, na Krstarici nije dozvoljena:
- promocija narkotika ili pomagala za konsumiranje narkotika. To podrazumeva narkotička pomagala, ilegalne narkotike i biljne narkotike.

Како неко закључи, само на основу изгледа мог аватара да је ИНДИЈСКА конопља (narkotik) у питању. Правило, само по себи, је веома јасно. Примена правила.... хммм....
Али небитно... ипак је то само мотивација за ову тему koja je vise od crvenka kartonka koji sam (nepravedno?) dobio.


Predrasude postoje, valjda, od kako postoji ljudski govor/um. Cini mi se da je to mozda jedan najlaksi nacin da se pobedi strah od nepoznatog koje nadolazi (odbojnost i diskvalifikacija, sta vise, negacija) ili mozda strah sujete (JA sam taj koji sve najbolje zna i ja kazem da (ni)je tako)...
Ma ima to jos mnogo toga... dopunicu kasnije

Sta je po vama predrasuda?
 
Srce moje ... nisi dobro videla ... čista Orhideja
tako. vreme je da srce dobije dioptriju... ja bih sad nesto pitala, ali ce i mene da obraduju crvenim kartonom, a racunam glupo je da 8. martovski poklon dobijem 6. marta...:D

nego predrasude.
sa njima je simpaticno sto ih cesce usvajamo od drugih nego sto ih sami stvaramo pogresnim zakljucivanjem... mada ima i toga.
 
ono sto prethodi rasudjivanju, razumu... :D


p.s. ma da, medo, nepravda cista, svi smo videli da si imao ciklamu u avataru...:mrgreen:

E, al tema nije bio moj avatar.
Naravno da je bila konpolja i to se ne kosi sa pravilnikom krste. Indijska konoplja, ona koja je "narkotik" (duvan, alkohol valjda nije...) je slicna ali NIJE ISTA. Po slici nije moguce rasuditi da je INDIJSKA konoplja u pitanju ili mozda obicna konoplja koja se npr masovno sadi u Novom Zelandu.
Toliko o tome.


@ tema

Zasto tj sta motivise ili (u zargonu SnageVolje ali bez pusenja ganje) sta amotivise one koji imaju predrasudu da ostanu u istoj... da se ne izbave toga kao sopstvenog nemezisa?
 
tako. vreme je da srce dobije dioptriju... ja bih sad nesto pitala, ali ce i mene da obraduju crvenim kartonom, a racunam glupo je da 8. martovski poklon dobijem 6. marta...:D

nego predrasude.
sa njima je simpaticno sto ih cesce usvajamo od drugih nego sto ih sami stvaramo pogresnim zakljucivanjem... mada ima i toga.

Ti si Moje Srce to odlicno zapazila... a cenim da je veoma tacno.

Dodje mu nesto kao zaraza: neko napravi predrasudu pa je mnogi prihvate, nemaju je svi, ne stvaraju je svi ali je mnogi prime
 
naravno da nije. zato sam taj komentar i stavila u p.s.
medo, koje su tvoje najgore predrasude?
osim da danas mozes ispraviti nesto od pre 13 godina :mrgreen:

Kad vec dodirnu 13 godina... nisam se zanosio time da mogu da ispravim nesto od pre 13 godina... znao sam da samo mogu da ispravum svaku buducu nepravdu koja potice od dogadjaja od pre 13 godina.

@ tema

ja ljubomoru trpam u isti kos kao i predrasudu. Cim je primetim davim je jos dok je u povoju... ako je primetim.
Nadam se da je moj nivo predrasuda veoma nizak ali taj sud treba da daju drugi, ne ja.
Najveca, meni poznata, MOJA predrasuda je da je Mercedes (ali sa ne vise od dvoja vrata) najbolji auto na svetu u svojoj klasi. ;-)
 
E, al tema nije bio moj avatar.
Naravno da je bila konpolja i to se ne kosi sa pravilnikom krste. Indijska konoplja, ona koja je "narkotik" (duvan, alkohol valjda nije...) je slicna ali NIJE ISTA. Po slici nije moguce rasuditi da je INDIJSKA konoplja u pitanju ili mozda obicna konoplja koja se npr masovno sadi u Novom Zelandu.
Toliko o tome.


@ tema

Zasto tj sta motivise ili (u zargonu SnageVolje ali bez pusenja ganje) sta amotivise one koji imaju predrasudu da ostanu u istoj... da se ne izbave toga kao sopstvenog nemezisa?

Motivise psihologija mase. Mase ne vole mislece pojedince. Smetaju i podrivaju, sto bi svabo reko troluju...Cim neko prica o necemu sto se ne uklapa u misljenje vecine, odbrambeni mehanizmi, nastali iz predsrasuda, pocinju da se dizu. Tako je masi lakse, u suprotnom bi morali da razmisljaju, ovako samo dignu zid predrasuda i nista ne moze da prodje.
Amotivise ih neka cudna teznja kod coveka stvorena, da bude psece poslusan, da voli da mu sve bude potaman, da nema niceg nepredvidivog, da sve drugi umesto njega znaju i rade, da se sve zna, sada i unapred. Cim coveka nesto trgne iz letargije u kojoj se nalazi, on odmah trazi nacin da se smiri i vrati u stanje mirovanja, ne voli da se napreze i cima. Zato se podizu odbrambeni mehanizmi koji sluze da se covek lakse vrati u stanje mirovanja, tj, sna u kojem se nalazi.

Tvoj avatar je mnogima smetao, jer su kondicionirani, izmustrani i za drugo ne znaju. Nemaju znanje imaju predrasude i na osnovu njih postupaju. Mozes ti da im izvedes svu nauku o konoplji, ali ce opet na kraju reci...pricaj ti sta oces, droga je droga. Oni su tako nauceni, pravila(programi) su im tako postavljena, i oni samo postupaju po njima.
 
А да направимо разлику између закона, правила и предрасуда или да то потрпамо све у исти кош? :rolleyes:

Sire gledano - masa pravila i zakona su nastali na osnovu predrasuda;)

tako su i meni ukinuli i avar, a i nik.....

Ne znam da li si procitao pravilnik za postavljanje sadrzaja na blog krstarice:shock:...gde imaju kategorije opste preporuke i sta je zabranjeno. Kakve su sve bolesti tamo navedene, pa jos neki nesrecnik/ca je to morao/la da kuca, da bi se pravilnik zavrsio svojom sustinom:
Zadržavamo pravo da uklonimo ili izmenimo bilo koji sadržaj iz bilo kog razloga.

I kada sadasnja i buduce online generacije zele da bloguju, moraju se povinovati ovom programu...i posle nekog vremena, za njih to postaje normalna tacka gledista...napoleonov kod - sve sto nije dozvoljeno to je zabranjeno.;)

Btw, ne znam kako su ti izgledali avatar i nick...
 
ono sto prethodi rasudjivanju, razumu... :D

...
Pa sad... ne mora predrasuda da "prethodi" razumu... barem ja to kad je tako receno dozivljavam kao nesto pre ukljucenja razuma... sto ukljucuje impulsivnost koja moze da ima veoma malo predrasuda.
Predubedjenje je slicno... a opet nedovoljno isto. Pre bih rekao da ono sta prethodi rasudu je predubedjenje...?


Motivise psihologija mase. Mase ne vole mislece pojedince. Smetaju i podrivaju, sto bi svabo reko troluju...Cim neko prica o necemu sto se ne uklapa u misljenje vecine, odbrambeni mehanizmi, nastali iz predsrasuda, pocinju da se dizu. Tako je masi lakse, u suprotnom bi morali da razmisljaju, ovako samo dignu zid predrasuda i nista ne moze da prodje.
Amotivise ih neka cudna teznja kod coveka stvorena, da bude psece poslusan, da voli da mu sve bude potaman, da nema niceg nepredvidivog, da sve drugi umesto njega znaju i rade, da se sve zna, sada i unapred. Cim coveka nesto trgne iz letargije u kojoj se nalazi, on odmah trazi nacin da se smiri i vrati u stanje mirovanja, ne voli da se napreze i cima. Zato se podizu odbrambeni mehanizmi koji sluze da se covek lakse vrati u stanje mirovanja, tj, sna u kojem se nalazi.

Tvoj avatar je mnogima smetao, jer su kondicionirani, izmustrani i za drugo ne znaju. Nemaju znanje imaju predrasude i na osnovu njih postupaju. Mozes ti da im izvedes svu nauku o konoplji, ali ce opet na kraju reci...pricaj ti sta oces, droga je droga. Oni su tako nauceni, pravila(programi) su im tako postavljena, i oni samo postupaju po njima.
Jel to znaci da predrasude imaju neradoznali, ljudi koji nisu okrenuti napretku... ?

А да направимо разлику између закона, правила и предрасуда или да то потрпамо све у исти кош? :rolleyes:
Ne vidim nacin kako se od predrasude prave pravila ili zakoni?:confused:

tako su i meni ukinuli i avar, a i nik.....
E, da si ti branio svoj nik i avatar... JA bih stao uz tebe. Ni ime ni tvoj avatar nisu uvredljivi... deo su ljudske istorije... ako ne pricas o necemu ne znaci da nije postojalo... a opet u tvom karakteru nisam pronasao da velicas nacizam...
Oberstuermfuerer... leben lassen!
 
jesu okovi znanju...kad čovek nema ni predzanje ni saznajne kapacitete....ali predrasoode potkrepljenje činjenicama su - istine....... nije svaka predrasooda neistinita....


hah...ne piše valjda u pravilniku sa s......ako ne piše...a ne veroojem...onda je ovaj moočenik ivan naučio napamet konsoomiranje.........eeeee je... eo, to nije predrasooda...to je istina...
 

Back
Top