..::SLIKARSKI - umetnički - MATERIJALI::..

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koje firme danas realno proizvode kvalitetne uljane boje? Ja sam do sada radio Aero bojama za koje znam da su prilicno loseg kvaliteta. Planiram da predjem na nesto kvalitetnije jer ne zelim da mi slike blede i propadaju posle petnaestak godina...

Znam da su firme Lefrank i Windzor & Newton kupili kinezi, da su u rangu Aera, i da naplacuju ime svog brenda. Kvalitet placa danak globalizaciji i profitu... Cuo sam za Old Holland i Block X, kojih nema na nasem trzistu a rade tradicionalno i kvalitetno. Talens i Lukas su mi sumnjivi jer jeftinije serije rade u kini... Na par mesta sam cuo dobre komentare o Schmincke & Co bojama. Kod nas ne uvoze njihovu najbolju seriju Mussini.

Koji su po vasem misljenju i iskustvu realno kvalitetni proizvodjaci boja (5* lightfastness itd)

Hvala!
 
Molere, znaš i sam da je tržište slikarskog materijala u našoj zemlji (bar za profi slikanje) katastrofa. Prvo je katastrofa što se tiče izbora materijala, pogotovu boja, a onda i cena. Tako da smo osuđeni da materijal nabavljamo "preko".

Što se mene tiče nema bolje boje od Old Holland marke. Te boje se s punim pravom kotiraju kao najbolje na svetu. Po mom mišljenu opravdavaju i paprenu cenu. Ja već neko vreme isključivo slikam sa njima, tube mi traju dugo jer slikam u tankim namazima, a pošto su vrlo bogate pigmentima ne moraš kao u lošijim bojama da stavljaš kutlaču jedne boje u drugu da bi dobio željenu nijansu. Mrvica boje vrši posao :D pa su na kraju krajeva i isplative zbog toga.

Klik Ja sam preko ovog sajta naručio, mada u Nemačkoj kad sam bio, ali šalju i u Srbiju, tako da ne znam koliko bi te na kraju izašlo sa sve poštarinom i carinom. Bilo kako bilo, ako hoćeš vrhunski kvalitet odvoji pare i za poštarinu i za carinu :D
 
Zavisi od toga koliko ih cesto koristis....Ne bi trebalo duze od 2-3 nedelje da stoje napunjeni tusem ako se ne koriste. Ako ih povremeno koristis, onda cak i ne moras uopste da ih peres sve do onda kada znas da nece da ti trebaju na neki duzi period....Kad ih peres, isperes prvo patronu i glavu i onda ih potopis u vodu da odstoje preko noci....onda ih opet ispires dokle god izlazi mutna voda iz njih....
 
Rapidografe je jednostavno odrzavati. Ne smes samo da ih ostavish po dva tri meseca a da ih ne upotrebljavas. Pre pisanja samo malo protresesh, i on radi..
Pranje:
samo pod mlaz mlake vode, zatim dunes sa gornje i donje strane i to je to.

Ukoliko zapeku:

Sa 0.1 treba biti pazljiv, sa njim ako ga napunish, morash raditi bar svakog drugog treceg dana da se ne zapece. Inacehe ostale mozesh slobodno odsrafiti, pazljivo izvaditi "iglicu" i oprati, ali 0.1 ne diraj jer je mnogo tanka iglica i kad se izvuche tesko je vratiti nazad, iglica se obicno uvije. Neiskusnim ne bih preporucio. Ako su Rotring ili Staedtler rapidografi neces imati problema.

Osnovno pravilo, ako ih neces koristiti duze vremena obavezno ih operi pa odlozi, i drugo, bar svakog drugog treceg dana nesto uradi sa njima, povuci par linija.

To je to.
 
Evo nasao sam i sliku, da ne bi bilo previse price, ovde se sve vidi a ako nesto nije jasno samo pitaj.

image_preview.php
 
Uh..vidim da je ovo "teshko gradivo" ili nisu svi josh pogledali koji mozda raspolazu nekom informacijom...(a mozda sam i ja nestrpljiva..moguce i to ) .))

Imam josh pitanja, a interesuje me vashe iskustvo sa cenama boja za akvarel tehniku..
Nedavno sam imala priliku da budem u Bg i na kratko svratih do prodavnice u Golsvordijevoj...no to je katastrofa od cena :((
Gdeu BG ima jeftineg materijala?
 
ja sam akvarel boje kupila kod nekih rusa na dorcolu,
bilo je pre par godina, ali secam se da su bili prilichno povoljni

takodje su imali razne vrste pergamanata

mada oni imaju onaj sistem kao milenko, u stanu su, tako da je moguce da su do sada promenili lokaciju

til nemoj biti nestrpljiva, nisu svi 24h na internetu.
morash malo sachekati za odgovor,
pogotovo shto je vreme praznika, jedu se sarme i podvarci :)
 
Pozdrav svima! Nova sam u mnogim stvarima, npr. korišćenju foruma, menjanju štekera, slikanju akvarela... Ako bi neko bio ljubazan da mi tačno objasni izradu akvarela, biću veoma zahvalna. Ne znam šta me je spopalo da se oprobam u tome, ali bih volela da kad radim - radim ljudski. Na internetu sam već našla dosta toga, ali me detaljno zanima sve od a do š. Npr. kupim 300g papir - kako ga pripremiti za slikanje? Šta naneti pre slikanja? Koje boje su najbolje? Čime najbolje fiksirati na kraju, i da li uopšte fiksirati. Unapred hvala.
 
Pozdrav svima! Nova sam u mnogim stvarima, npr. korišćenju foruma, menjanju štekera, slikanju akvarela... Ako bi neko bio ljubazan da mi tačno objasni izradu akvarela, biću veoma zahvalna. Ne znam šta me je spopalo da se oprobam u tome, ali bih volela da kad radim - radim ljudski. Na internetu sam već našla dosta toga, ali me detaljno zanima sve od a do š. Npr. kupim 300g papir - kako ga pripremiti za slikanje? Šta naneti pre slikanja? Koje boje su najbolje? Čime najbolje fiksirati na kraju, i da li uopšte fiksirati. Unapred hvala.

e pa ovako
shto se tiche akvarela ja generalno tu nemam neshto mnogo iskustva,
pa te ni ne mogu neshto mnogo posavetovati u vezi toga

akvarel je jedna od slozenijih slikarskih tehnika,
jer kod njega morash imati odluchnost i uvezbanost u slikanju,
jer akvarel kao tehnika sama po sebi ne dozvoljava mnogo popravljanja.
slika se gradi od svetlog ka tamnom,
sem shto beline papira ostavljash kao osvetljenja,
nema naknadnih izvlachenja osvetljenja.

akvarel je zahvalan zbog mnoshtvo lazura od kojih mozesh graditi sliku.
za akvarel imash poseban papir koji mozesh kupiti u svim bolje snabdevenim radnjama,
takodje chetkice koje koristish u akvarelu,
su posebne za tu vrstu tehnike, mozesh ih traaziti u knjizari
njihova odlika je da su mekane, uglavnom su ovalne, ali mogu biti i pljosnate.

akvarel boje koje su po meni najbolje su shminke

ali ako si pochetnik, nemoj bacati tolike pare na boje,
kreni prvo sa obichnim vodenim bojcama,
dok se ne naviknesh na pristup
kasnije lako mozesh preci na bolje boje i chetke

sve najbolje
pozdrav!

p.s. ajde kad neshto uradish postavi ovde da vidimo :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top