Čik pogodi: Kada se srpska trobojka prvi put javlja u Crnoj Gori?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja mislim posle 1878 i proglasenja srbije drzavom......mada ni 1833 ne ispada iz igre,kada je ta zastava mislim i nastala...a skec vezan za nju je da je knez milos rekao...uzmite rusku zastavu,i okrenite je naopacke....da se turci ne dosete,a rusima ce biti milo
u prevodu,da turcima nesmeta ruska zastava u srbiji,tj njihovoj tada jos drzavi,da nebude da se siri ryuski interes,a rusima daje jasnu poruku
 
Uh, da ne ispadne da licitiram..
Da nije 1860?

Uh, sad malo hladnije. :D

ja mislim posle 1878 i proglasenja srbije drzavom......mada ni 1833 ne ispada iz igre,kada je ta zastava mislim i nastala...a skec vezan za nju je da je knez milos rekao...uzmite rusku zastavu,i okrenite je naopacke....da se turci ne dosete,a rusima ce biti milo
u prevodu,da turcima nesmeta ruska zastava u srbiji,tj njihovoj tada jos drzavi,da nebude da se siri ryuski interes,a rusima daje jasnu poruku

Pomoci cu ti. Formalno je srpska trobojka (ali usivena sa Nikolinim grbom) je usvojena jos 1876. godine, ali to nije prva pojava srpske trobojke u Crnoj Gori. Ona se javlja i pre.

1833. - najudaljenija pogresna licitacija (s jedne strane) do sada.
 
Slavenu naćerao si me i pronašao sam neđe da je prva trovojka u Crnoj Gori bila viđena (kao narodna zastava) neđe oko 1840 s tim da su boje bile u rasporedu plava bijela crvena vodoravno odozgo na dolje. Sljedeća primjećena kojih 10-ak godina kasnije je bila bijela plava crvena i na kraju crveno plavo bijela pred kraj XIX vijeka. Ovo su izvještaji putopisaca. Sakupiću sve to na jednio mjesto pa poslati :)
 
Slavenu naćerao si me i pronašao sam neđe da je prva trovojka u Crnoj Gori bila viđena (kao narodna zastava) neđe oko 1840 s tim da su boje bile u rasporedu plava bijela crvena vodoravno odozgo na dolje. Sljedeća primjećena kojih 10-ak godina kasnije je bila bijela plava crvena i na kraju crveno plavo bijela pred kraj XIX vijeka. Ovo su izvještaji putopisaca. Sakupiću sve to na jednio mjesto pa poslati :)

Pobjeda! :worth:

Je li mozda znas sto je tacno u pitanju?
 
A kad to bi Rufime?

Rufime?

Srbi su imali trobojku koja je bila identicna hrvatskoj, samo bez sahovnice (cini mi se) sve do odluke turskog Sultana da im dodijeli trobojku koju i dan danas imaju.

Crnogorci su, zeljom da se povezu sa nekim vecin narodom, imali rusku trobojku jedno vrijeme, a onda su (kad su vidjeli da Srbija sve vise postaje politicki faktor) kopirali i ovu srpsku trobojku (ovu koju su Srbi dobili od Sultana).

Sultan je Beogradskom Pasaluku, svojoj podanickoj zemlji, da tu trobojku 1835 godine, tako da je u CG ona mogla uc tek poslije te godine.
 
Slavenu naćerao si me i pronašao sam neđe da je prva trovojka u Crnoj Gori bila viđena (kao narodna zastava) neđe oko 1840 s tim da su boje bile u rasporedu plava bijela crvena vodoravno odozgo na dolje.

Једно мала и не-злонамерна дигресија: јесу ли болдоване речи написане у склопу неког лежерног, поетско-руралног стила, или је реч о некој новој стандардизацији језика у ЦГ?
 
Rufime?

Srbi su imali trobojku koja je bila identicna hrvatskoj, samo bez sahovnice (cini mi se) sve do odluke turskog Sultana da im dodijeli trobojku koju i dan danas imaju.

Crnogorci su, zeljom da se povezu sa nekim vecin narodom, imali rusku trobojku jedno vrijeme, a onda su (kad su vidjeli da Srbija sve vise postaje politicki faktor) kopirali i ovu srpsku trobojku (ovu koju su Srbi dobili od Sultana).

Sultan je Beogradskom Pasaluku, svojoj podanickoj zemlji, da tu trobojku 1835 godine, tako da je u CG ona mogla uc tek poslije te godine.

Ne bas. 1835. godine Sretenjski ustav je proglasio Crveno-belo-plavu trobojku za Srbiju; na njenom centru je bio srpski grb (srpski stit s krunom iznad i okolo dva venca). No taj ustav nikada nije bio priznat; 1838. godine knjaz Milos Obrebovic trazi od Porte da propise novu zastavu - obrnutu ruskoj, koja ce biti bliska narodu. Znaci to nisu Turci darovali, vec je bio Milosev zahtev.

U Crnu Goru su boje usle kao narodne boje (crveno-plavo-bijelo) odvecma, ali trobojka je uvezena u Crnu Goru prvi put 1841. godine. U pitanju je vladika Petar II Petrovic-Njegos.
 
Ne bas. 1835. godine Sretenjski ustav je proglasio Crveno-belo-plavu trobojku za Srbiju; na njenom centru je bio srpski grb (srpski stit s krunom iznad i okolo dva venca). No taj ustav nikada nije bio priznat; 1838. godine knjaz Milos Obrebovic trazi od Porte da propise novu zastavu - obrnutu ruskoj, koja ce biti bliska narodu. Znaci to nisu Turci darovali, vec je bio Milosev zahtev.

Ko je propisa Srbiji zastavu? Srbi ili Turci?

Odgovori tacno i nemoj da te Svrbi.

A evo pitanja za tebe: kad je u Srbiju ukinuto pravo prve bracne noci?
 
Једно мала и не-злонамерна дигресија: јесу ли болдоване речи написане у склопу неког лежерног, поетско-руралног стила, или је реч о некој новој стандардизацији језика у ЦГ?

:D:D;)
Ne shvatam kao zlu namjeru, a nije ni ništa novo. Jednostavno tako sam govorio oduvijek a naučio sam od svojih starih. Kako su braća Hrvati odnijeli svoju jekavicu ne moram ni ja jecati u pisanju. Inače se u Crnoj Gori u govoru doslijedno (može se reći i došljedno) prijethodni suglasnik redovno umekšava slijedećim "j". Pa kad se tako govori što se ne bi i pisalo?;)
 
:D:D;)
Ne shvatam kao zlu namjeru, a nije ni ništa novo. Jednostavno tako sam govorio oduvijek a naučio sam od svojih starih. Kako su braća Hrvati odnijeli svoju jekavicu ne moram ni ja jecati u pisanju. Inače se u Crnoj Gori u govoru doslijedno (može se reći i došljedno) prijethodni suglasnik redovno umekšava slijedećim "j". Pa kad se tako govori što se ne bi i pisalo?;)

Па не знам, делује неписмено и одаје утисак необразованости, а за тебе знам (тј. претпостављам) да си високообразован, на основу неких ранијих уписа везаних за хералдику и вексикологију, па зато питам да ли је у питању само лежеран стил, или се заиста у ЦГ врши престандардизација језика, пошто нисам о томе ништа чуо.

Иначе, и овде код мене се говори другачије, нпр. не кажу људи: ишао, дошао, рекао; него: ишо, дошо, реко. Исто се употребљава "црногорски локатив" ("на улицу сам"), каже се: ди, дигод; уместо: где, гдегод, итд.
 
Ne bas. 1835. godine Sretenjski ustav je proglasio Crveno-belo-plavu trobojku za Srbiju; na njenom centru je bio srpski grb (srpski stit s krunom iznad i okolo dva venca). No taj ustav nikada nije bio priznat; 1838. godine knjaz Milos Obrebovic trazi od Porte da propise novu zastavu - obrnutu ruskoj, koja ce biti bliska narodu. Znaci to nisu Turci darovali, vec je bio Milosev zahtev.

U Crnu Goru su boje usle kao narodne boje (crveno-plavo-bijelo) odvecma, ali trobojka je uvezena u Crnu Goru prvi put 1841. godine. U pitanju je vladika Petar II Petrovic-Njegos.

Slavenu može se i tako reći ako se ne zna sljedeće.
Panslovenski pokret propagira "slovenske boje" koje nemaju ništa zajedničko sa Slovenima već sa željom da buduće novonastale slovenske države koje trebaju nastati raspadom evropskih carevina (Austrougarske i Turske) nađu oslonac u moćnoj slovenskoj carevini Rusiji. U to doba pored Rusije jedino je još CrnaGora bira slobodna slovenska zemlja. Dogovor slovenskih intelektualnih elita je bio da svaka od tih nacionalnih država za osnovu uzme pomorsku zastavu Ruskog Carstva, s tim da na sredinu stavi grb zemlje. Uglavnom je to i prihvaćeno tako da su u jednom trenutku sve slovenske zemlje kao državu zastavu imale rusku trobonu zastavu. Izuzetak su bile naravno južnoslovenske zemlje. U prvom redu Hrvatska (u sastavu Austrougarske) i Srbija (u sastavu Turske). Crna Gora je tad koristila stare zastave koje su kasnije postale ratne, i zaista odpočinje sa isticanjem slovenskih boja u rasporedu plava bijela crvena. Srbska i hrvatska elita se dogovorila o upotrebi zastave u rasporedu crvena bijela plava sa grbom zemalja (Srnija crveni štit sa srebrnim krstom i ognjilima i Hrvatska sa šahiranim crveno srebrnim štitom). Tačno je što si rekao za tu zastavu Srbije, i ja sm naišao na tu tvrdnju, mada su mogli tražiti od sultana i prvu verziju zastave. Sultan bi im moguće udovoljio. Nije mi pouzdana tvrdnja o prvrtanju ruske zastave jer postoji i sljedeći podatak. Turska je u okviru svoga carstva svoje pomorske zastave propisivala na način da je zastava crvena a da se vodoravno postavlja traka druge boje koja odgovara vjeri vlasnika broda. Tako je za brod čiji je vlasnik musliman ta traka bila zelene boje, za jevrejsku vjeru žute, za katolike crna i za pravoslavne plava. Te zastave su jedno vrijeme korišćene i kao zastave na kopnu (albanci su imali onu sa crnom trakom a srpski ustanici sa plavom). E sad kad su Srbi tražili od sultana da im odobri zastavu prije bih rekao da je sultan kao znak svoje vrhovne vlasi donju traku zamijenio bijelom bojom jer ako bi stavio gornju traku bijelu dobila bi se ruska zastava čime bi asocirao na pravo Rusije na djelove njegove zemlje. A ovako je i zgodno prevrnuti rusku zastavu jer prevrtanje nečije zastave je sramota za tu zastavu.
I još da dodam simboli u heraldici nijesu ničije vlasništvo niti je raspored bija na zastavi nečije vlasništvo. Svi ti simboli su univerzalnog karaktera tako da se ne nože reći na primjer crnogorski grb nego grb Crne Gore. S druge strane aki na primjer Holandija koristi neki raspored boja na zastavi za označavanje svoje države to ne znači da su Hrvati i Srbi (jedan kraći period) bili nacionalno Holanđani niti da su zemlje ta dva naroda bile u bilo kakvoj vezi sa državom Holandiom naročito jer su se ove dvije potonje zastave razlikovale međusobom i od Holandije i upotrebom državnog grba na zastavi. To su savremene izmišljotine koje govore da na primjer raspored boja na zastavi i na primjer boja orla na grbu nedvosmisleno upućuje na istovjetnost u smislu narodne pripadnosti i nacionalnog opredjeljenja. Narod si rođenjem a nacija opredjeljenjem:)
Pozdrav;)
 
Па не знам, делује неписмено и одаје утисак необразованости, а за тебе знам (тј. претпостављам) да си високообразован, на основу неких ранијих уписа везаних за хералдику и вексикологију, па зато питам да ли је у питању само лежеран стил, или се заиста у ЦГ врши престандардизација језика, пошто нисам о томе ништа чуо.

Иначе, и овде код мене се говори другачије, нпр. не кажу људи: ишао, дошао, рекао; него: ишо, дошо, реко. Исто се употребљава "црногорски локатив" ("на улицу сам"), каже се: ди, дигод; уместо: где, гдегод, итд.

Pa jeste Bogarte svaki narodni jezik u početku izgleda primitivan i neuk. Zar nije tako i nazivan jezik koji je Vuk uvodio (teleći ili čobanski). Ist tako je i gospodin Amfilohije crnogorski nazivao majmunskim u želji da ponizi Crnogorce. Ali to nije ni važno. Ne vjerujem da se vrši ikakva prestandardizacija crnogorskog jezika jer mi govorimo istim jezikom već vjekovima i niko nam ga nije ni uvodio niti mijenjao. Znam da se pravi crnogorski pravopis i da se jezik standardizujei ako se ne varam biće dozvoljeno i jedno i drugo što je svakako demokratsi ( ;) ). Ako Bog da da i Crnogorci najzad dobiju pravo da svoj jezik nazovu po sebi kako je vazda bilo.
Pozdrav:)
 
Па не знам, делује неписмено и одаје утисак необразованости, а за тебе знам (тј. претпостављам) да си високообразован, на основу неких ранијих уписа везаних за хералдику и вексикологију, па зато питам да ли је у питању само лежеран стил, или се заиста у ЦГ врши престандардизација језика, пошто нисам о томе ништа чуо.

Иначе, и овде код мене се говори другачије, нпр. не кажу људи: ишао, дошао, рекао; него: ишо, дошо, реко. Исто се употребљава "црногорски локатив" ("на улицу сам"), каже се: ди, дигод; уместо: где, гдегод, итд.

Вршиће се стандардизација. На Загребачком универзитету (Свеучилишту Јосипа Јураја Штросмајера), тачније на његовом Философском факултету, недавно је докторирао млади 27-годишњи бошњачки лингвиста (Албанац поријеклом) Аднан Чиргић, на катедри за црногорски језик и књижевност. Добио је почаст од Предсједника Скупштине Црне Горе Ранка Кривокапића из Социјалдемократске партије Црне Горе која је у власти, и врло вјероватно ће започети стандардизацију црногорскога језика ускоро. Основ ће бити говор подгоричких муслимана.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top