povreda kolena

kozjak

Početnik
Poruka
4
Pre par dana prilikom rada dobio sam jak udarac u koleno ispod casice, od tada koleno je oteceno pojavila se voda.Nisam isao kod doktora pokusavam sa ledom da smanjim otok[dosta mi uspeva] uz mirovanje.Nemam proglema prilikom hodanja,osim straha da se oslanjam,ne boli me na dodir samo se bojim vode u kolenu.Moze li neko da mi kaze sta da radim da li da nastavim sa oblogama leda ili neku mast.Koliko cesto se uopste drzi led,da li pomaze steznik,kako se uklanja voda.HVALA.
 
Ima dva nacina:

1. Uzmes spric od dvadeset kubika, jednu iglu za punkciju duzine 10 cm, G20 debljine, ocistis koleno jodom, izdepiliras ako imas dlake, i tako pripremis operativno polje. Bilo bi dobro da imas neku jaku lampu da to osvetljavas, da ne promasis gde ces da zabijes iglu. U medjuvremenu, pola sata pred intervenciju, ispijes litar jakog alkohola (votka, vioski, najbolje rakija ako ima neka domaca - ljuta :) ). Malo tog alkohola sipas i preko kolena za dodatnu dezinfekciju, to naravno pre joda. Nabavis kais, vojnickiopasac, najbolje, oni su izdrzljivi. Stavis izmedju gornjih i donjih zuba (tj. zagrizes, ali ostavi dovoljno parce kaisa da ti ne ispadne kad zaurlas od bolova pa da ne polomis zube, onda ces morati i neku intervenciju stomatolosku da odradis, a ne mogu da ti i za to pisem kratki prirucnik). Kada si dobro zagrizao kais, spreman si za intervenciju. Ukoliko imas dvoslike zbog alkohola unesenog pred intervenciju - ne brini se nista, samo pazi da prstiom potrefis kgde je koleno, jedna od dve slike bice ti suvisna. Nanisani prstom mesto gde osecas vodu u kolenu - mozes crvenim flomasterom da napravis na tom mestu krstic da ne promasis. Nabi onu iglu u koleno do dve trecine igle. POvuci klip sprica nagore - ako je sadrazj krvavpovoden to je odlican znak, vuci klip dok ne napunis dvadeset kubika ili dok ne budes mogao dalje, sto je znak da vise nema vode. Ako se u toku intervencije onesvestis, kad dodjes sebi nastavi tamo de si stao pre padanja u nesvest. Ukoliko je potrebno i vode ima vise od dvaest kubika, ponovi proceduru jos jednom. Po zavrsetku, preliti mesto uiboda alkoholom, zatim na mesto uboda pazljivo ocisceno alkoholom staviti sterilnu gazu i pricvrstiti flasterom (pre toga obrisati koleno kako bi se flaster mogao zalepiti. Nogu bandazirati. Proceduriu ponavcljati onolko puta kolk oje potrebno da vod aprestane da se stvara. Ili dok te bol ne otera ipak kod lekara.

P.s. Kais se moze ispljunti odmah nakon intervencije. Ukoliko bolovi izazivaju grcenje vilicnih misica i stiskanje zuba, zvakati zvaku u cilju prevencije ostecenja zuba.

(Uputstvo uzeto iz naucne knjige "Knee procedures manual for complete idiots" nepoznatog autora).

2. Javis se specijalisti ortopedu za koleno i dobijes strucniju pomoc.
 

Back
Top