Rad na prekookeanskim brodovima

dulerad

Početnik
Poruka
29
Evo ovako stoje stvari:
Posto sam imao najruznije moguce iskustvo sa kojekakvim agencijama koje navodno salju ljude na brod,vreme je da napisem par reci.
Pokusavao sam dve godine da stignem na brod da radim,sve i pored toga sto sam imao para da platim sve troskove koji su neminovni nisam uspevao.Svi uzimaju barem neki kes unapred i pricaju price da ce se ici za par meseci.Naravno posle tih par meseci kazu da je bilo manjih problema ali se sve resilo i bice siguro polazaka opet za par meseci.Ti ljudi u stvari obrcu novac i na kraju kada trazite pare nazad oni uglavnom vracaju jedan deo a drugi zadrzavaju.
Poenta je da sam ja ipak stigao na brod preko coveka koji to radi 13godina i to za mesec dana od kada smo prvi put kontaktirali a ovu temu sam postavio zato sto ko god zeli ja cu mu dati i brojeve telefona i sve sto mu treba da izbegne neprijatnosti,koje sam ja imao.
Veliki pozdrav svima i mirno more
Nisam poslodavac i nenudim posao:)
 
zanimljivo!!A,sta je potrebno da bi se radilo na trakvim brodovima.I sta bi ja sa svojih 21 god mogla da radim?I kako da upadnem tu>Cula sam za te prevare raznih agencija.Hvala

Pa mogla bi da radis moj posao. Ja radim kao konobar mada ima i drugih poslova. Nije ti potrebno nikakvo predhodno iskustvo jer ga nisam ni ja imao a snasao sam se odlicno. Imas intervju za Princess u martu na kome imas 99% sanse da dobijes posao. Ako te zanima reci cu ti koga da pozoves sta da kazes da te ne bi vukli za nos okolo.
 
Ovo je BLAGO REČENO sumnjivo !
Ni Bil Gejts nije siguran 99% da bi dobio posao u Apple-u ...na primer ....

Kako možeš nekome koga nikada nisi video, ne znaš ništa o njemu, ni da li zna strane jezike, ni kako izgleda ...i da ne nabrajam dalje da garantuješ posao 99 % ???

BAs kada me vuces za jezik da ti odgovorim mozda sam preterao sa 99% ali na razgovoru za posao za Princess cruises koji je bio prosle godine u Skoplju u aprilu cini mi su bilo je oko 200 kandidata a samo 5-oro nije dobilo posao( nisu govorili dobar engleski) pa racunaj koliki je procenat.- jako visok. Ovo ne govorim bez veze bio sam tamo. Svi kandidati iz Srbije su dobili posao nas 40-ak. Evo neka se neko javi da demantuje.
 
eee bas lepo..ceo dan sam provela po raznim sajtovima i citajuci gomilu postova na nekim drugim forumima o ovoj temi.vec duze vreme me interesuje da odem na brod,medjutim,nigde ne nalazim konkretne informacije.znam,postoje agencije i u beogradu ali i tu su podeljena misljenja,recimo neka 'joy' u balkanskoj..mislim,ja se neusudjujem da odem ,recimo u procentima 80% ljudi ih pljuje kao lopove dok se 20% njih hvali kako su preko njih otisli i extra zaradili...ne znam.
takodje sam cula da ima i onih postenih koji netraze da im platis oko 1000-1500E konto troskova dok se neukrcas,nego uzimaju svoj procenat po realizaciji,tj.od tvoje prve plate...sto mi zvuci vise ok i fer,jer bi bilo nebulozno da platis agenciji troskove u tolikom iznosu,a tamo te zaposle za platu 600-800$..jel..
..ako imate neku informaciju o ovakvoj agenciji bila bih zahvalna da mi neko da adresu,broj telefona ili sl..
takodje me zanima,koliki stepen znanja engleskog moras da imas da bi zadovoljio kriterijume.
i @Vucemarkovic-u..bi li podelio svoje iskustvo sa nama..ono..kako si otisao i sta ti je sve trebalo dok nisi otisao,na koliko,gde,koji je brod u pitanju,plata,ljudi oko tebe-tamo,generalni utisci...i..dal bi isao ponovo....
 
Evo odmah da vam kazem nesto naj bitnije.
I molicu sve da ovo starno zapamte.

NIKADA NI JEDNOM AGENTU NEPLACAJ TE NI JEDAN JEDINI DINAR U NAPRED.PLACATE TEK KADA DOBIJETE UGOVOR IZMEDJU VAS I KOMPANIJE-BRODA NA KOJI CETE RADITI.
U UGOVORU MORA DA VAM JE SVE DETALJNO OPISANO: NA KOJOJ POZICIJI CETE RADITI,KOLIKA VAM JE PLATA.............SVE ALI BAS SVE

Nemojte ljudi da vas setaju,kao evo prvi ugovor izmedju nas,i to te kosta toliko i toliko eura,pa posle neki drugi ugovor i to te kosta jos gomilu para.
Jos nesto jako jako bitno:
PUT DO MESTA VASEG UKRCAJA I NAZAD PLACA KOMPANIJA
 
OK da ne ponavljam sve ono sto se nalazi na raznim forumima. Sve je to uglavnom tacno. Dve najbolje agencije za odlazak na brod su www.sea-agency.com i www.kouzon.com.mk tu se nalaze linkovi za sve kompanije sa kojima rade i tu se nalaze informacije o uslovima smestaja rada itd. Ja sam koristio usluge obe agencije i nema prevare. Ljudi koji se zale na njih su oni koji nisu prosli intervju ili nisu dobili odgovarajuci posao. U oba slucaja odlazak na brod ce te kostati oko 1000e. Novac se ne daje u napred ali neje moguca otplata sa broda novac se daje kada dobijes vizu i avionsku kartu. Sto se tice poslova tu su za devojke je dobar shop , a mnoge rade i u restoranu mada su one ipak malo sposobnije i imaju kako da kazem visak testosterona. Tu je i cuvanje dece i to nije tesko. Postoji jos poslova ali za neke treba biti kvalifikovan kao Spa ili Photographer. To su sve dobro placeni poslovi najgora je kuhinja i tamo nikome ne preporucujem da ide. Potreban je konverzacijski engleski a u agenciji ce vas to isproveravati i reci ce vam kako stojite. Ja sam odradio 2 ugovora za Royal Caribbean i otisao sam preko Sea iz balkanske a sada radim za Princess i posao sam dobio preko Kouzona iz Nisa.- koji preporucujem jer je Milan Stankovic njihov menadzer jako ozbiljan i zato sto krajem mart imaju veliki intervju za Princess gde ce im trebati puno ljudi jer se kompanija brzo siri grade nove brodove ...Ja licno radim u room service i nije mi lose . Posao nije stresan dobijam Extra tips od gostiju imam vremena da izlazim napolje a do sada sam obisao celu evropu dobar deo Afrike , severnu i Juznu Ameriku i Anktarktik. Ja se sada nalazim na odmoru i naravno vracam se nazad. Ugovor mi traje 6 meseci i nije tesko izdrzati. Ne znam koliko sam pokrio sa ovim odgovorom pa pitajte ako sam nesto zaboravio.
 
Evo odmah da vam kazem nesto naj bitnije.
I molicu sve da ovo starno zapamte.

NIKADA NI JEDNOM AGENTU NEPLACAJ TE NI JEDAN JEDINI DINAR U NAPRED.PLACATE TEK KADA DOBIJETE UGOVOR IZMEDJU VAS I KOMPANIJE-BRODA NA KOJI CETE RADITI.
U UGOVORU MORA DA VAM JE SVE DETALJNO OPISANO: NA KOJOJ POZICIJI CETE RADITI,KOLIKA VAM JE PLATA.............SVE ALI BAS SVE

Nemojte ljudi da vas setaju,kao evo prvi ugovor izmedju nas,i to te kosta toliko i toliko eura,pa posle neki drugi ugovor i to te kosta jos gomilu para.
Jos nesto jako jako bitno:
PUT DO MESTA VASEG UKRCAJA I NAZAD PLACA KOMPANIJA

Nemoj tako Dule razlicite kompanije imaju razlicita pravila ja sam prvi put morao da platim kartu za Royal ne znam da li se nesto u medjuvremenu nesto promenilo. a recimo za Princess mi je karta bila placen. U ugovori stoji plata ali ja licno nisam radio za platu vec za tips(baksis) Moja plata je 50dolara MESECNO a ostatak je baksis pa koliko zaradis.Razlicite pozicije razliciti uslovi placanja. Neko ima fixnu platu , a neko i platu i baksis a recimo ja samo baksis (plata 50 dolara )ali nisam nezadovoljan.
 
Pokrio si odlican deo..
Jedino sto si puko reklamu za dve agencije:)
Jedino bih te dopunio sa nekim osnovnim stvarima sto se tice ulazka u svet mornara.
Evo ovako :
1. Da bi uopste usla u neku pricu turistickog broda treba ti "Matrikula-pomorska knjizica" nju mozete polagati u Beogradi,u skoli za brodogradnju i hidrogradnju i kosta vas negde oko300eura.
2.lekarski pregled,mozes da ga radis u Beogradu i Zrenjaninu sigurno a za N.Sad nisam siguran,kosta negde oko 70eura.
3.Treba ti gomila para,eura da das agentu,naravno tek kada ti stigne ugovor .
4. i mozda naj bitnije u celoj prici da si svesna da ides u nesto sasvim nepoznato i da ces raditi 10sati ali odbijes rucak koji traje sat vremena,pauzu za kafu od 45minuta i par pauza za cigaretu,ali kracih.
Pocetna plata ti je u naj gorem slucaju 508 eura plus baksis ,baksis ti zavisi koliko si blizu gostiju a koliko ces biti blizu gostiju ti zavisi od toga koliko dobro stojis sa engleskim jezikom.
Avionsku kartu ti placa kompanija u oba pravca jedino ako ti das otkaz pre isteka ugovora koji je u trajanju od 8 meseci i 21 dan.I startna pozicija ti isto zavisi od jezika.
Sto znaci treba da radite dva ipo-tri ,meseca sa najlosijom pozicijom da bi vratili ulozeni kes.Sve posle toga ti je cista para.Devojke uglavnom pocinju da rade na malo boljim startnim pozicijama.

Ako vas bilo sta jos zanima,recite:)
 
Pa nije bas tako da treba pomorska knjizica jer je ni ja nemam a radim vec 3 godine na brodu. To zavisi od kompanije do kompanije neke traze a neke ne.Avionska karta zavisi od kompanije da se ne ponavljam. Ugovor nije isti za sve kompanije i sve pozicije . Moj ugovor je 6 plus minus dva meseca. Dakle mogu da ostanem od cetiri do osam meseci.Radno vreme nije fiksno ali se radi od 10 sati pa na gore a bilo je dana kada sam radio 14 sati. Potrebno je oko 1000E da bi se otislo na brod a ako dobijete dobru poziciju lako cete to otplatiti. Ne reklamiram ove dve agencije ali ja sam preko njih dobio posao. Pozdravi svima......
 
e super sto ima ovako nesto!
I ja bih nesto da radim sezonski, kontam da je brod ok varijanta. Recite mi kako oni imaju rasporedjene sezone (jer se i tu ide maj-septembar)?
I kako imate rasporedjene te slobodne dane (ako ih ima)? posto sam cula da je bila neka hrvatska agencija, mislim u februaru, gde je ugovor na 70 sati nedeljno!!!! mislim, ok ajd naravno da te ceka sljaka, ali 70 sati nedeljno!!znaci da nema slobodnih dana?!?!
e da, da li vam je placeno bolovanje (ako ti pozli ili slicno, posto su meni u inostranstvu oduzimali od dnevnicu svaki put kad sam bila bolesna!!!!!!) i kako ste podneli da ste konstantno zatvoreni na brodu i po 8 meseci!!!
e evo jos jedno, :) a smestaj? pretpostavljam da delite kabine?
 
pozdrav svima,

zainteresovana sam za ovako nesto, pa imam par pitanja:
kako je kod njih rasporedjena sezona (isto maj-septembar)? i ako se sad na pr. prijavis koliko dugo cekas da odes?
kako su vam rasporedjeni slobodni dani. cula sam da se radi i po 70sati nedeljno(sto bi bilo 7dana x10 sati)?kada vam je onda slobodno?
kakav vam je smestaj?
E da, kada ste bolesni,da li vam oduzimaju nesto od plate dok se ne oporavite? ili je sick leave placen?

posto sam zainteresovana za recepciju (ili ajd i gift shop) sta kazete? plata? uslovi?

toliko za sad
pozdrav mornari ;)
 
Имам два другара који раде на тим бродовима, кажу да им је одлично. Радили су 8 месеци, па су се вратили овамо и иду опет на брод, уствари један је јутрос отпутовао а други иде ускоро. Радили су у кухињи и кажу да је то доста напоран посао, немате ни један дан слободан, значи радите целе недеље. Ево пар слика, можда некоме буду од користи:

602a405f62.jpg


Овако изгледа соба у којој боравите

498d7778d5.jpg


6c61dd9a0c.jpg


84a2f2fe69.jpg


7fd997d134.jpg


Кухиња

7ce6a2d124.jpg


Пар занимљивих сличица

fa04655a44.jpg


8d54cf7bf1.jpg


5a79e64c88.jpg


a2b0f6fb28.jpg


b6f302f094.jpg


21943adcad.jpg
 
Odgovor za MAMILA

Sto se tice bolovanja uglavnom imas par dana zbog kojih ti niko nista nece reci niti ce ti se odbijati od plate.naravno i ovo zavisi od kompanije do kompanije.Sa mnom je radio jedan decko koji je svaki put kada krene i najmanje ljuljanje broda,dobijao morsku bolest i dokle god je ljuljanje on je u kabini i nisu mu nikada nista rekli.
Sto se tice radnog vremena,opet zavisi od kompanije do kompanije na mojoj je radno vreme 10sati dnevno ali odbijes rucak od sat vremena,dorucak od 40minuta,pauzu za uzinu od 20minuta i par pauza za pusenje od par minuta dobijes radno vreme od nekih 7ipo -8 sati rada:-)
Sto se smestaja tice opet ti zavisi od kompanije,na mom brodu i nije bas nesto za pohvalu kao sto je na primer na ovim slikama:-(
A sto se tice recepcije za to moras poznavati jako dobro engleski i barem jos jedan-dva jezika.
 

Back
Top