(Ne)profesionalizam beogradskih pozorišta i glumaca?

privalova

Zainteresovan član
Poruka
251
Mirjana Karanović vaspitava fotoreportere

BEOGRAD - Na premijeri predstave „Fedrina ljubav“ Sare Kejn, u režiji Ive Milošević, na Sceni „Bojan Stupica“ (ponedeljak, 18. februar) desio se incident. Sa scene, na kojoj je stajala obnaženih grudi, Mirjana Karanović je rekla fotoreporterima da napuste salu („slikali ste ono što ste hteli“), inače će prekinuti predstavu. Usledio je aplauz, fotoreporteri (koji u prvi mah nisu shvatili da se glumica njima obraća), mirno su izašli. Mirjana Karanović za „Blic“ kaže:

„Zašto sam to uradila? Pa tako je moralo. Ponovo bih uradila isto. Smatram to normalnim i odbranom dostojanstva. Pretpostavljam da je propust u organizaciji, ali je reč o nedopustivom ponašanju fotoreportera.

Svaki čovek treba da zna gde je granica. Trpela sam 40 minuta zvuk škljocanja fotoaparata, što strašno smeta, ali kad je škljocanje postalo glasnije od glumaca, prekinula sam predstavu. Svugde je poznato pravilo da je fotografisanje dozvoljeno u prvih nekoliko minuta. Doživela sam to kao nasilje. I branila ono što je do mene. Nema se tu šta više reći sem da smo i u trula komunistička vremena imali i poštovali neke kodekse, a danas u ime neke demokratije izgubili mir i lepo ponašanje.“

Željko Jovanović, pozorišni kritičar, kaže da je Mira Karanović reagovala u skladu sa Mirom Karanović, po onome što ona jeste i što se o njoj zna. „Škljocanje fotoaparata bilo je toliko napadno da je ugrozilo predstavu. Svoj deo odgovornosti snosi, naravno, i pozorište koje nije posle par minuta izvelo fotoreportere.“

Gorčin Stojanović smatra da to nije gest Mirjane Karanović: „To je gest osobe koja pokušava da zaštiti svoju profesiju. To nije gest nego vapaj. Vapaj protiv torture medijskog terora. Stvar koju je često radio Danilo - Bata Stojković i za mnogo manje narušavanje umetničkog čina nego što je četrdesetominutno škljocanje koje u datom trenutku kulminira. Nigde u svetu nije dozvoljeno fotografisanje predstave osim od strane ovlašćenih fotografa. To što naša pozorišta izlaze u susret reporterskom fotografisanju treba shvatiti kao gest dobre volje a ne prostor za zloupotrebu i manipulaciju.

(Izvor: www.rtv.co.yu/sr/vesti/kultura/pozoriste/2008_02_20/vest_51780.jsp )


Dakle, šta mislite o ovome?
Ja bih rekla da se krivica najviše do JDP-a, jer svi vrlo dobro znamo za šta su fotoreporteri (tj. veliki broj dnevnika i magazina) zainteresovan i nisu smeli da dozvole da se to desi. I ne samo to, mislim da je veoma moguće da su to namerno učinili ne bi li predstava dobila veći publicitet (''hej, neko se tu skida GO, uuuuu!'')
S druge strane, ne znam šta je M. Karanović trebalo da uradi. Je l' ima ovde neko ko se bavi glumom? Kada profesionalni glumac sme da izađe iz lika (osim ako izbije požar u pozorištu, ili nešto tako)?
 
(Izvor: www.rtv.co.yu/sr/vesti/kultura/pozoriste/2008_02_20/vest_51780.jsp )


Dakle, šta mislite o ovome?
Ja bih rekla da se krivica najviše do JDP-a, jer svi vrlo dobro znamo za šta su fotoreporteri (tj. veliki broj dnevnika i magazina) zainteresovan i nisu smeli da dozvole da se to desi. I ne samo to, mislim da je veoma moguće da su to namerno učinili ne bi li predstava dobila veći publicitet (''hej, neko se tu skida GO, uuuuu!'')
S druge strane, ne znam šta je M. Karanović trebalo da uradi. Je l' ima ovde neko ko se bavi glumom? Kada profesionalni glumac sme da izađe iz lika (osim ako izbije požar u pozorištu, ili nešto tako)?

Mislim da doticna glumica nije smela ovako da postupi.
Na ljudima koji vode ovo pozoriste je bilo da takve stvari regulisu, a ne da je sada brane.
Takodje mislim da je g.Karanovic to uradila iz licnih egzibionistickih poriva.A nakon svih izjava se to i jasno "citalo".Ona je odlicna glumica kojoj ovakve stvari ne smeju da se dese, uprotivnom, svrstava sebe u kos sa kojekakvim diletantima i kvazisamoproklamovajucim glumcima, a tu joj mesto nije svakako.Ima ona dovoljno dokaza o talentu, da bi se ovako kompromitovala.
"Novinari" jesu boranija kojoj ne bi trebalo dopustati ni da pridju umetnickim ustanovama, a kamoli da im se dozvoli skljocanje za vreme premijere.Oni i ovako ne rade svoj posao kako treba, barem kada su izvestaji i kritike u pitanju, pa stoga bi bilo bolje da je upravnik g.Cvejic zabranio pristup pojedinim medijskim kucama da dobiju cast da udju u Talijin hram, i naruse ono zbog cega pozoriste i dan danas opstaje.
Ako bi isli dalje u dubinu primitivizma kojim "novinari" obiluju u zavidnim kolicinama, dosli bi do toga da svako iz publike kome smeta skljocanje, moze da prekine predstavu i na sav glas izrazi svoje nezadovoljstvo zbog skljocanja i ometanja ili se, "ne daj Boze",fizicki obracuna sa neokupanim, masnim i brljom dopingovanim fotografom koji nema pojma sta slika i zasto to radi, vec ceka trenutak glumicinog skidanja na sceni ne bi li uslikao jos koji dekolte koji ce njegovom "se(ri)fu" doneti naslovnicu meseca i veceg tiraza.
Znaci u celom dogadjaju, po meni, niko nije bio zrtva, ni glumica ni novinari, vec predstava, koju svi znamo nema pravo niko, ali niko da prekida, osim nekih vanrednih okolnosti, o kojima sad ne bih, jer se zaista retko i dogadjaju!
Pozdrav!
 

Back
Top