Ishrana posle operacije žuči

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
Suprug je operisao žuč, znam šta od namirnica sme a šta ne, ali nemam takve recepte. Da li neko ima iskustvo sa ovom dijetom, ili možda zna neki sajt gde mogu da pokupim recepte i ideje? Ja kopam već danima po netu, ali osim spiska namirnica ništa konkretno nisam našla.
 
Ma dobio je spisak namirnica, ali to treba preraditi u RECEPTE. Uostalom, i spisak je jako uopšten i malo bez veze: piše da sme da jede marmelade (valjda je konzervans jako zdrav), mladi kajmak, grašak, boraniju, karfiol i tako još neke stvari koje inače nadimaju. Ja mu to sigurno neću servirati bar prvih mesec dana, ali kako spremiti ukusne i adekvatne obroke a da budu raznovrsni? To ti meni reci.
 
Suprug je operisao žuč, znam šta od namirnica sme a šta ne, ali nemam takve recepte. Da li neko ima iskustvo sa ovom dijetom, ili možda zna neki sajt gde mogu da pokupim recepte i ideje? Ja kopam već danima po netu, ali osim spiska namirnica ništa konkretno nisam našla.
Kao prvo, zelim tvom suprugu sve najbolje, jer i ja sam izvadila zucnu kesicu. Prakticno, mi smo sada zdravi ljudi, ali, ipak....pripaziti! Pronasla sam ovu Temu na medicinskom sajtu /jednom od milion/ , pa evo pokusaj tu! Puno pozdrava!:)http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?p=89284
 
KAKVA ISHRANA TREBA DA BUDE POSLE HOLECISTEKTOMIJE ?
Neposredno posle operacije pacijent dobija savet za ishranu bez masnoca. On moze da vraca masti u ishranu
veoma postepeno. Vremenom pacijent moze da zivi potpuno normalno, jer zucni putevi i jetra preuzimaju ulogu
zucne kese. Mali broj pacijenata i dalje ima tegobe i njima se savetuje da trajno budu na dijeti kao posle operacije.
Svim pacijentima se savetuje da uzimaju sto vise voca i povrza i hrane sa manje masnoca
 
Hvala Grofice. A da li sme da jede pečurke i žito? Na spisku namirnica nisu ni spomenute.:)
Ko izvadi zucnu kesicu, prakticno postaje ZDRAV COVEK!:D Moze da se jede sve, znam po sebi. Pecurke posebno obozavam, zito sa slagom /dijetalnim/ satirem. Jedino ne jedem u onoj kolicini slaninu, cvarke i ostale "svinjarije" koje sam obozavala, ali, mogu ti reci da pojedem i po neki cvarak, pa parce -JEDNO masti i hleba, ne cesto. Jednostavno, jedem sve, ali jako pazim da ne bude MASNO. Jedem i pofezne /hleb pohovan u jajimna/, naravno, jedanput nedeljno, ne 5 parcica kao nekad nego 2.
Bukvalno - SVE sme da se jede, ali maksimalno izbegavanje masnih, zaprzenih jela, sto manje crnog luka przenog i tako to!:lol::lol::lol: Ovo bi i zdravi ljudi trebalo da izbegavaju! ;)
 
Pa mi svi u kući takvu -lakšu- hranu jedemo već 2-3 godine.
Ali zar si odmah prvih dana posle operacije jela sve? Pa zašto bi onda davali spisak poželjnih i nepoželjnih namirnica namirnica?
Suprug sad jede puno posne ribe. Pošto neću da je pržim a na roštilju (električnom) mu je već i dosadilo, pokušavam da je spremim tako što zamotam u foliju pa ispečem u rerni, i uz nju ispečem par krompira u ljusci. Jeste lepo, ali je dosta suvo, uz ovo bi lepo išao neki sos, recimo sa limunom ili nemasnom pavlakom. Jesi li probala nešto slično?:rolleyes:
 
Pa mi svi u kući takvu -lakšu- hranu jedemo već 2-3 godine.
Ali zar si odmah prvih dana posle operacije jela sve? Pa zašto bi onda davali spisak poželjnih i nepoželjnih namirnica namirnica?
Suprug sad jede puno posne ribe. Pošto neću da je pržim a na roštilju (električnom) mu je već i dosadilo, pokušavam da je spremim tako što zamotam u foliju pa ispečem u rerni, i uz nju ispečem par krompira u ljusci. Jeste lepo, ali je dosta suvo, uz ovo bi lepo išao neki sos, recimo sa limunom ili nemasnom pavlakom. Jesi li probala nešto slično?:rolleyes:
Ovo je, reklo bi se, bio 10000-ti post na "Kulinarstvu" :D
 
Izvini što sam tako glupa, ali ne razumem šta ti smeta? Tema je o receptima, nema ih nigde na netu.
:shock::confused:
Smeta?!
Odakle ti ideja da negde nekom nešto "smeta"?! :o
Samo sam primetila 10000-ti post na podforumu "Kulinarstvo" (broj postova možeš videti kad otvoriš prvu stranicu Foruma, pa pod "hobi" na spisku nađeš "kulinarstvo" i pogledaš broj u zagradi).
 
Suprug je operisao žuč, znam šta od namirnica sme a šta ne, ali nemam takve recepte. Da li neko ima iskustvo sa ovom dijetom, ili možda zna neki sajt gde mogu da pokupim recepte i ideje? Ja kopam već danima po netu, ali osim spiska namirnica ništa konkretno nisam našla.

Nemam konkretan odgovor , ali i ja tragam za nekom vrstom prirucnika ili kuvara, nista do sada nisam nasla, bicemo na forumu pa cemo se pratiti sa informacijama. A sto se tice toga da bez zucne kese mozemo da jedemo sve , savetovala bih svima da se malo konkretnije raspitaju , jer to nije tacno i cak vrlo opasno.
 
Idem na operaciju zucne kese,laparoskopski,pa sam cula da posle nje treba da se duze vreme drzi dijeta. Pretrazila sam sve zivo ne bi li nasla nesto o tome ali na zalost,nista,pa vas molim ako neko ima neke informacijeo tome sta sve sme a sta ne da se jede neka mi napise.Unapred hvala!
 
vec ce ti reci lekari,postoperativni oporavak posle laparaskopije zucke je brzi i drugaciji nego kad se to radi hiruski samim tim i ishrana...u pocetku lagana barena hrana tipa pire krompira,bistrih supica prepecenog hleba,caj keksic pirinac,jogurt,uglavnom izbegavas zaprske pasulj,grasak,boraniju ono sto se inace teze vari a uvodis teletinu,piletinu kuvanu hranu koju inace jedes...treba obratiti paznju na ono sto se pojede to ce biti najbolji pokazatelj,ako osetis nadutost,teze varenje ili se desi dijareja onda tu namirnicu izbegavati jos neko vreme.
 
Izvadila sam žuč prije 5 godina na VMA.Nisam dobila nikakav spisak namirnica,niti dijetu.Rekli su mi da dva mjeseca pripazim,da kafu ne pijem na gladan želudac,ili da je ne pijem nikako,taj period dok rana na jetri odakle skinuta kesica ne zaraste.Rekli su da mogu da jedem sve,i da se mogu i sportom baviti.JA IMAM PROBLEM,koji pokušavam da riješim već 6 - tu godinu(odkako mi je žuč obolila).Govorila sam doktorima,ali nikom ništa.Svaki dan ja imam rijetke stolice,prosjek do 3 dnevno.Kad krenu stomačni virusi,to je katastrofa,i ne mogu bez tableta protiv proliva.Jedem uglavnom sve,ali sam sa vremenom primjetila da mi više stvari smeta,nego ne.Npr.kad pojedem slatki kupus,posle pola sata,osjetim aritmiju,a ujutro dobijem proliv do tri stolice.Samo mi je bilo normalno dva mjeseca posle operacije dok sam trošila Omeprol(nešto kao Ranisan,samo bolje).Tada sam imala formirane stolice,jednom dnevno.Molim vas,ako neko ima ili je imao isti problem,da mi na moj mejl odgovori kako je to riješio ili uspješno riješava.Unaprijed hvala!
 
Zucnu kesu sam operisala laparoskopski prosle godine.
S obzirom i na napaceni zeludac zbog svakodnevne konzumacije gvozdja, savet mog hirurga je bio da godinu dana pripazim uz savet kako da pripazim.Moj komsija se operiao u drugoj bolnici i vec nakon mesec dana se bacio na, nazovi, normalnu ishranu.Mnogo opasnije je, ne daj Boze, da se uzburkaju zucni kanali.
Dakle, svih ovih meseci hranim se barenim povrcem (osim mahunastog), barenim vocem, barenom piletinom/curetinom (ili sa rostilja) i ribom sa rostilja (ne svidja mi se barena, sa rostilja je malo suva jer se koristi samo so). I to je sve, uz dodatak hleba i za dorucak kuvanog djevreka. Pijem vodu, mineralnu vodu, caj od kamilice. Kafu popijem bas retko, nisu mi branili ili zabranili, jednostavno mi ne prija kao ranije. Par puta sam klopala nesto sto mi se ne nalazi u jelovniku, cisto da bih zadovoljila sopstvenu potrebu za nekom drugom hranom, ali moram priznati da mi nije prijalo.
Rekla bih da ponasanje nakon operacije zucne kese zavisi od organizma do organizma.
 
Evo 4 godine od operacije (i postavljanja ove teme) mom suprugu se varenje nije normalizovalo. Posle svakog obilnijeg obroka, šta god da jede, mora da otrči u wc. Dijete se odavno ne pridržava, ali ja ionako pazim da ishrana bude izbalansirana i ne preteška.
Još nešto sam primetila: od kako je izvadio žuč nenormalno mu se jede čokolada. Do sada je jeo po 2-3 kockice, a sada smaže celu tablu barem svaki drugi dan.
Da li još nekome organizam sada traži drugačiju ishranu nego pre?
 
Evo 4 godine od operacije (i postavljanja ove teme) mom suprugu se varenje nije normalizovalo. Posle svakog obilnijeg obroka, šta god da jede, mora da otrči u wc. Dijete se odavno ne pridržava, ali ja ionako pazim da ishrana bude izbalansirana i ne preteška.

Da li još nekome organizam sada traži drugačiju ishranu nego pre?


isti problem i kod mene,cak i ne obilniji obroci nego sta god da pojedem trcim u wc i ne znam sta da radim,niti sta da jedem...
 
Ne secam se tacno ali znam da su se trebale izbegavati sve mahunarke, lisnato testo, previse masna hrana...
Ni dan danas ne podnosim najbolje neku hranu tipa svezih krastavaca, pasulja, jaja su mi ok u malim kolicinama i retko. Takodje mi ne prija opna grozdja, visanja, sve sto ima previse semena, kiseli kupus u sarmi i tome slicno.
Najgoru reakciju imam na svezi krastavac iz nekog razloga a pasulj se ni ne usudjujem da probam. Sve ostalo mi ne stvara neki veci problem vec samo blagu nelagodu.
 
Ne secam se tacno ali znam da su se trebale izbegavati sve mahunarke, lisnato testo, previse masna hrana...

Ni dan danas ne podnosim najbolje neku hranu tipa svezih krastavaca, pasulja, jaja su mi ok u malim kolicinama i retko. Takodje mi ne prija opna grozdja, visanja, sve sto ima previse semena, kiseli kupus u sarmi i tome slicno.

Najgoru reakciju imam na svezi krastavac iz nekog razloga a pasulj se ni ne usudjujem da probam. Sve ostalo mi ne stvara neki veci problem vec samo blagu nelagodu.
Razumem. Ja iskreno više ne znam šta mi smeta a šta ne. Od operacije žučne kese kreće promena u vidu čestih neformiranih stolica a kako vreme prolazi sve je više izraženo. Npr nekad mi neka namirnica isprovocira stolicu a sutradan jedem isto to i tad npr ne. Ne mogu da pohvatam šta mi sve smeta. Dijareju dobijem nakon jela, dok se to ne sredi ne mrdam iz kuce. Ujutru bude sve ok, kao da ništa nije bilo, normalna stolica, da bi nakon obroka opet imala iste muke. Ono što mi najviše smeta je ako je jelo na masti, ako osetim neke začine i jogurt ne smem da probam. Ostalo je promenljivo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Razumem. Ja iskreno više ne znam šta mi smeta a šta ne. Od operacije žučne kese kreće promena u vidu čestih neformiranih stolica a kako vreme prolazi sve je više izraženo. Npr nekad mi neka namirnica isprovocira stolicu a sutradan jedem isto to i tad npr ne. Ne mogu da pohvatam šta mi sve smeta. Dijareju dobijem nakon jela, dok se to ne sredi ne mrdam iz kuce. Ujutru bude sve ok, kao da ništa nije bilo, normalna stolica, da bi nakon obroka opet imala iste muke. Ono što mi najviše smeta je ako je jelo na masti, ako osetim neke začine i jogurt ne smem da probam. Ostalo je promenljivo.
I ja tebe razumem :)
Masna hrana mi nikako ne prija cak ni previse ulja na salati. Srecom pa nikada nisam volela masnu hranu pa mi ne predstavlja problem da je izbegavam.
Valjda bi se trebali drzati zdrave hrane, belo meso, sve bez ulja, izbegavati sve sto ima semenke, opne, jesti dvopek, neka zrna, povrce...Smeta mi i ona korica zapecene paprike i sve tome slicno. Dakle dosta toga.
Za divno cudo alkohol dobro podnosim.
 

Back
Top