Srbi u Hercegovini u srednjem vijeku i kasnije

realno objasnjenje za te likove sto si ih naveo,zasto pisu o svom srpstvu je u psihologiji ljudi hercegovackog kraja u datom vremenu.obezglavljen katolicki narod,bez vodstva i crkve 400 godina,gladan i zedan,cudom velikim uopce opstao u hercegovini.sa jedne strane mlecani,sa druge turci,sa trece austrijanci i madjari.kao jedini saveznik cinili su se srbi,jedno izvjesno vrijeme,koliko god to smijesno zvucalo.

Има ли икаквог доказа да се тај "обезглављени народ" католички сматрао или називао хрватским именом, и да то име није прихватио када је као своју "главу" себи ставио хрватство? Не оспоравам, него ме баш занима.

Са друге стране, ако је код херцеговачких католика кроз векове била изражена толико јака србофилија до тачке српске самоидентификације, како то да се она претворила у свој антипод у 20. веку, за врло кратко време?
 
pardon za rudjera,mislio sam da je on presao iz popova,a ne mu caca


Citat:

Nije baš cela Istočna Hercegovina vrvela od katolika tj. Hrvata... Hrvata je bilo ali u manjini... to je bila boljka katolika... i vremenom su se asimilovali u pravoslavce, got it

i tvoji su jedni od ovih? sta ti je zivot.......

Moji su otišli iz Istočne Hercegovine u XIII veku, a talas pokatoličenja je počeo tek u XVII veku, zanimljivo imamo slavu Svetog Trifuna Čuvara Vinograda... Srbi smo... jednostavno....
 
ahmed kadija mostarski 1660 pise:

Stanovnicima nahija Blato i Broćno, da prime na znanje slijedeće: Vlasi Hrvati ( "Hrvat Eflakani" ), koji se kreću po spomenutim nahijama, trebaju jednog redovnika. Nositelj ove murasele redovnik po imenu fra Marijan od Imotskog došao je njima, pa je potrebno da ga nitko, ne sprečava i ne uznemiruje. Da ste zdravi. Siromah Ahmed, kadija u varoši Mostaru. Godina po hidžri 1050 (1660).

bogarte nemam vremena da odgovorim na tvoje drugo pitanje
 
ahmed kadija mostarski 1660 pise:

Stanovnicima nahija Blato i Broćno, da prime na znanje slijedeće: Vlasi Hrvati ( "Hrvat Eflakani" ), koji se kreću po spomenutim nahijama, trebaju jednog redovnika. Nositelj ove murasele redovnik po imenu fra Marijan od Imotskog došao je njima, pa je potrebno da ga nitko, ne sprečava i ne uznemiruje. Da ste zdravi. Siromah Ahmed, kadija u varoši Mostaru. Godina po hidžri 1050 (1660).

bogarte nemam vremena da odgovorim na tvoje drugo pitanje

Stočari Hrvati? :???:

Inače to onaj ZDS-ov link što ga stalno ponavlja? :D

http://domovina.110mb.com/pravoslavna_tlacenja_katolika_u_hercegovini.htm
 
jelence nisam znao da je talas pokatolicavanja poceo u XVII stoljecu,hmmmm zanimljivo

molim te pretpostavi sta bi ti napisao........

nemoj vise please

Izvini zaj*bo sam se dok sam pisao... hteo sam napisati " prelazak iz katoličanstva u pravoslavlje " , stvarno izvini da mi ti nisi rekla ne bi ni primeti... znači veći talasi pravoslavljenja u Istočnoj Hercegovini bili su u XVII veku...
 
ja mislim da sam procitao negdje da je dusan naseljavao vlahe (ne mislim na srbe) u istocnu hercegovinu,jer je u to doba bila pustopoljina.srpski utjecaj u istocnoj hercegovini je dakako bio jak,ali cinjenica da je tu isto vrijeme zivio katolicki zivalj se presucuje.
padom foce pod turke 1463 katolicka crkva gradjena u romanskom stilu pretvara se u carevu dzamiju. (a foca je znamo gdje).povlastenost pravoslavne crkve pod turcima u odnosu na katolicku je dovedena do te mjere da i pravoslavni svecenici idu u katolicke krajeve,tlace raju kupeci poreze,na sto se ovi zale turcima,naravno uz malo efekta.sam vuk je govorio o ovome,moze se provjerit.lanac ovih zlosretnih okolnosti dovodi do povlacenje katolika na zapad hercegovine,a u masi slucajeva desava se prelaz na pravoslavlje,da se skrate muke.
prije par godina vrsena je rekonstrukcija pravoslavne crkve u popovom polju (zaboravio sam kako se bjese zvala).pored crkve obnovljeni su prateci objekti i na kraju izvjestaja od par listova,stoji kao totalno nebitna cinjenica napisano u ovom stilu: na osnovu temelja bla bla i konstrukcije zidova zakljucujemo da je ovaj citav kompleks sagradjen u zapadnoevropskom,kulturnom stilu gradnje.....odnosno da je ovo bio benediktinski samostan!!! da padnes na guzicu
posto mi je gradjevina struka i stilovi gradnje mi nisu strani,pogotovo razlike izmedju rimokatolickog i bizantijskog stila gradnje,dodje mi da ne vjerujem kad vidim sve one male kapele,crkvice u istocnoj hercegovini i crnoj gori pogotovo,koje su prefarbane iznutra i odjednom pravoslavne.
nekakva prirodna granica srpskog-pravoslavnog utjecaja u hercegovini je dugo bila neretva.prodor na zapad hercegovine nije zabiljezen,osim naplacivanja dadzbina pravoslavnih svecenika nad ljudima tog kraja,koje je evidentirano.

ne znam kako to drugacije da napisem,.ali lupas gluposti,..
te bazilike ranohriscanske nisu bile katolicke,vec viyantijske,..o tome se radi,..
evo ti par podataka koje znam o crkvama u Trebinju
manastira Tvrdoš, koji je u prvoj polovini XVI vijeka bio najveći skriptorij slavenskog juga. Drevni manastir, više puta razaran i ponovo podizan.Posvećen Uspeniju Presvete Bogorodice, koga je osnovao Sveti Car Konstantin i njegova majka Jelena. Nalazi se na temeljima hrama iz IV vijeka. U Tvrdošu se i danas čuvaju mošti ruke Milutinove majke, Jelene Anžujske.
Danas je to jedan od najznačajnijih manastira Srpske Pravoslavne Crkve, sjedište Zahumsko- Hercegovačke Episkopije.
do Petro-Pavlovog manastira, gdje se tek nedavno u iskopinama stare crkve Sv. Pavla pronađeni grobovi stariji od III vijeka, a u njihovoj blizini ranohrišćanska kadionica sa kovanim novcem na kome su predstavljeni likovi Sv. Cara Konstantina, Cara Valerijana i Teodosija Velikog. Tu su i ostaci hrama iz VI vijeka,
pećine Sv. Petra i Pavla, koja je i kuriozitet ovoga mjesta. Vezuje se za ranohrišćanski period i početak širenja hrišćanstva na ovom području. Vjeruje se da je u nju svraćao Sv. Apostol Pavle na svom putovanju za Rim. Narod vjeruje da voda iz Petro- Pavlove pećine liječi nerotkinje, a takođe je stariji ljudi preporučuju djevojkama koje se dugo ne udaju,
manastira Duži, koji je u XVI vijeku bio metoh manastira Tvrdoš i za koga su vezana mnoga čuda- najpoznatije ono iz 1857. godine kada je do tada potpuno nepokretan 16-to godišnji dječak prohodao. Manastir je posvećen Pokrovu Presvete Bogorodice,
manastiru Zavala (40 km zapadno od Trebinja), koji se nalazi ispod planine Ostrog u istoimenom selu u Popovom Polju, datira iz 1271. godine.
Crkva je sjevernom stranom uvučena u pećinu. U ovom manastiru je početkom XVII vijeka boravio čuveni živopisac Georgije Mitrofanović, koji je prije dolaska u ovaj manastir živopisao manastir Hilandar na Svetoj Gori. Njegove naslikane freske predstavljaju neprocjenljivo umjetničko blago, što je bio dovoljan razlog da se manastir Zavala nađe na svim turističkim katalozima bivše Jugoslavije,..
 
slavene iznenadio si me.

mislim da dobro znas da se ne podrazumjevaju nikakvi hrvati STOCARI

kako zovu muslimani dan danas srbe i hrvate od milja?

bog

Hercegovina ti nije Slavonija.

U njoj Vlah, barem po mom znanju, nikada nije značilo pravoslavac.

Još pogotovo što je to turski izvor, a Turci nikada nisu koristili na taj način, koji je štoviše i marginalizovan.
 
Više puta smo se spoticali na ovaj kamen,ako govorimo o istorijsko pravnom osnovu
Hercegovina se zbrajala u Srpske zemlje do dolaska Turaka.
Prvo Srpski stil nije istočno Vizantijski već pomešan sa Gotsko Romanskim koji je čak u jednom periodu prednjačio do ponovnog vraćanja istočno Vizantijskom stilu.
Petar Krešimir je nakratko osvojio ove teritorije i u tom kratkom periodu se moglo nazivati Hrvatskom.Međutim 1097 Hrvatska gubi državnost i možemo pričati o etnologiji i kulturologiji ali ne o političkoj istoriji.Ovi krajevi ostaju u sastavu Srpske države sve do propasti Srpske države i osmanskih osvajanja.

Ako se govori o kasnijim periodima ta slika je malo promenjena.
Kriterijumi su nejednaki.
Što su osvojili Ugari ili Mleci i proširili katoličanstvo danas je Hrvatsko i delo njihovih ruku.

Turci što su osvajali nisu sigurno mogli dizati pravoslavne manastire i širiti pravoslavlje.
Pa je ono što je tu bilo srpsko zaista je srpsko.
Da nije došlo do raspada Vizantije i da smo mi bili okuprani Istočnim Rimom onda bi mogli ravnopravno pričati.

Dakle ne znam da li je tema istorijski politička ili etnologija.

Na Hrvatskoj strani nism pročitao ni jedan čvrst dokument ni dokaz sem narodne priče i ličnog mišljenja.
 
migracije su bile ceste prema dalmaciji a kasnije i obratno,zavisno od situacije.pod situacijom podrazumjevam stanje pod turskom vladavinom.od vecih migracija se mogu navesti iseljavanje krpotica i bunjevaca u liku i vojvodinu,a sto se manjih tice one su bile gotovo stalne,iz rame,duvna,brotnja u dalmaciju,sto se moze pored pisanih dokumenata i po prezimenima zakljucit.opadanjem turske moci i narod se ponovo vracao u zapadnu hercegovinu,npr. siroki brijeg su otkupili fratri od turaka za 150 dukata,tako neka cifra.
sto se prezimena tice i njihovog cestog mijenjanja nije slucaj.naime kod hrvata postoji pojam kako se neko kucom zove,pored svoga prezime.naravno to zvanje kucom nije pisano kao prezime i nemora imat nikakve veze sa prezimenom.npr. prezivas se bilic a kucom se zoves petrusic.........

postoji i dosta prezimena koja vuku korijen iz crne gore,ali to su nasa braca iz crvene hrvatske :)

Šta reći ovo čak ni po LJPD-u nije moguće već je Duklja bila zasebna biskupija.

Ovo je sad Štedimlijina teorija bez uporišta u samom dokumentu koji je proučavao.
Ovakvi izvori ugrožavaju kredibilitet svake osobe koja se na to poziva.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Са друге стране, ако је код херцеговачких католика кроз векове била изражена толико јака србофилија до тачке српске самоидентификације, како то да се она претворила у свој антипод у 20. веку, за врло кратко време?

books

books
 
Više puta smo se spoticali na ovaj kamen,ako govorimo o istorijsko pravnom osnovu
Hercegovina se zbrajala u Srpske zemlje do dolaska Turaka.
Prvo Srpski stil nije istočno Vizantijski već pomešan sa Gotsko Romanskim koji je čak u jednom periodu prednjačio do ponovnog vraćanja istočno Vizantijskom stilu.
Petar Krešimir je nakratko osvojio ove teritorije i u tom kratkom periodu se moglo nazivati Hrvatskom.Međutim 1097 Hrvatska gubi državnost i možemo pričati o etnologiji i kulturologiji ali ne o političkoj istoriji.Ovi krajevi ostaju u sastavu Srpske države sve do propasti Srpske države i osmanskih osvajanja.

Ako se govori o kasnijim periodima ta slika je malo promenjena.
Kriterijumi su nejednaki.
Što su osvojili Ugari ili Mleci i proširili katoličanstvo danas je Hrvatsko i delo njihovih ruku.

Turci što su osvajali nisu sigurno mogli dizati pravoslavne manastire i širiti pravoslavlje.
Pa je ono što je tu bilo srpsko zaista je srpsko.
Da nije došlo do raspada Vizantije i da smo mi bili okuprani Istočnim Rimom onda bi mogli ravnopravno pričati.

Dakle ne znam da li je tema istorijski politička ili etnologija.

Na Hrvatskoj strani nism pročitao ni jedan čvrst dokument ni dokaz sem narodne priče i ličnog mišljenja.

djecak dokad ti mislis nastavit sa takvim pisanjem

nakratko zauzeo,ono tipa pretrcao.pa spomeni i nakratko pavla subica i npr. nakratko tomislava

doduse istina jeste da nakon pada hrvatske drzavnosti,cro uticaj u hercegovini opada

ja koliko sam upoznat,srpska drzava nije propala pod turcima nego je nakon kosovskog boja i srpsko turskih veza poprimila malo drukciji oblik drzavnosti,pa je i srpska vojska shodno tome jurisala na hercegovinu,koja se opirala 20 godina,samo svojim trudom.ovo su valjda neke osnovne stvari koje bi trebale da se znaju,ali ocigledno svakom novom clanu foruma potrebno je objasnjavat.

dalje,opca je zabluda kod srpske populacije da je hercegovina od vajkada pravoslavno orijentirana sto je obicna neistina.do turskog osvajanja i masovnije pojave pravoslavnih vlaha i srba,ovaj prostor je bio izrazito katolicko orijentiran.naravno da su postojala pravoslavna zdanja,ali mozes iscitat omjer srusene katolicke kulture koje sam vec citirao cesto po tom pitanju (naveo sam ugrubo broj velikih samostana,crkava...) i dotadasnjih pravoslavnih zdanja.

druga stvar,turci skupa sa pravoslavnim svecenstvom zatiru sve moguce oblike katolicke kulture sve do dalmatinskog priobalja,a sa druge strane radi se na jacanju pravoslavlja u tom kraju,grade se pravoslavne crkve i sve uz tursko odobrenje (pitamo se zasto).srpski manastir u zitomislicu kod mostara se pravi u tom razdoblju

...Posle napada na Kotor turski zapovednici su rešili da kazne Pivljane i Nikšiće, koji su pomagali Mlečanima. U ekspediciji, kojoj se pridružio i Čelebija, učestvovalo je 10.000 vojnika. Za ta plemena Evlija piše, da su "ovejani Hrvati". Oni, veli, s hercegovačkim pašama "govore jedino s vrhovima od andžara", pa zbog toga "upravnik te oblasti njima nikoga ne sme da pošalje"...


izvor je:
http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/i...ija/6_7_l.html

malo je offtopic ali je vrijedno spomenuti da su crnogorski piperi tek 1610 "popravoslavljeni",kao i veci dio crne gore i cinjenicu da je se u splitu i niksicu isto pricalo (ikavska stokavica),samo sto je niksic u konacnici potpao pod sjeverniji utjecaj,kao i u svemu drugo,pa ni hercegovina nije bila postedjena.turci i pravoslavlje=pravoslavna renesansa

mislim da nije potrebno bosnu ni da spominjem




i da ne zaboravim,hercegovina je malo siri pojam od onog pod kojim ga ljudi mozda podrazumjevaju,tu je zahumlje,travunija,pagania... ovo ono... desno i lijevo

nepobitna je cinjenica,da u slucaju nepostojanja maloazijskog faktora na ovim prostorima,karte bi drasticno drukcije izgledale
 
Poslednja izmena od moderatora:
doduse istina jeste da nakon pada hrvatske drzavnosti,cro uticaj u hercegovini opada

Ne bih se složio. Pa nije li upravo 1357. veliki dio Hercegovine pripao Hrvatskoj, nije li potvrđen nakon povratka onih teritorija što je Tvrtko od Kotromanića osvojio krajem XIV stoljeća?

malo je offtopic ali je vrijedno spomenuti da su crnogorski piperi tek 1610 "popravoslavljeni",kao i veci dio crne gore i cinjenicu da je se u splitu i niksicu isto pricalo (ikavska stokavica),samo sto je niksic u konacnici potpao pod sjeverniji utjecaj,kao i u svemu drugo,pa ni hercegovina nije bila postedjena.turci i pravoslavlje=pravoslavna renesansa

Ovo je takođe netačno. Kada se javljaju Piperi po prvi put u istoriji, prelaskom XV stoljeća u svoju drugu polovini, oni se javljaju kao pravoslavna hrišćanska skupina. Nije mi baš najjasnije, pogotovo jer i nemamo baš o Piperima i neke podatke sve do upravo početka XVII stoljeća, kako su oni u 150 godina mogli biti pokatoličeni i potom popravoslavljeni svi odreda?

Što se tiče govora na srpsko-hrvatskim etničkim prostorima, zaista ne znam šta pobogu pišeš, jer to nema nikakvog smisla. U Splitu i Nikšiću se pričalo isto?!?

Još bih te i pitao kakve to sve ima veze sa temom, pošto je tema značajno drukčija. Nekoliko puta si u prošlosti spominjao način gledanja na Boga na ovoj temi, svaki put odvlačeći je u offtopic; nije mi jasno zašto to opet činiš. Ako želiš razgovarati o hercegovačkim hrišćanima, otvori novu i odgovarajuću temu, da više ne dolazi do ovih zabuna, kada te toliko mnogo interesuje to pitanje.

pa je i srpska vojska shodno tome jurisala na hercegovinu,koja se opirala 20 godina,samo svojim trudom.ovo su valjda neke osnovne stvari koje bi trebale da se znaju,ali ocigledno svakom novom clanu foruma potrebno je objasnjavat.

Kojih to 20 godina je prema tvom mišljenju srpska vojska jurišala na Hercegovinu u srednjem vijeku?

dalje,opca je zabluda kod srpske populacije da je hercegovina od vajkada pravoslavno orijentirana sto je obicna neistina.do turskog osvajanja i masovnije pojave pravoslavnih vlaha i srba,ovaj prostor je bio izrazito katolicko orijentiran.naravno da su postojala pravoslavna zdanja,ali mozes iscitat omjer srusene katolicke kulture koje sam vec citirao cesto po tom pitanju (naveo sam ugrubo broj velikih samostana,crkava...) i dotadasnjih pravoslavnih zdanja.

To nije tačno. Nije bilo doseljavanja nikakvog Srba i Vlaha u Hercegovinu, već samo iseljavanja. Hercegovina je sebe raselila i cijeli svijet naselila. Masovnija pojava može značiti samo da je u pitanju demografski boom, koga jednostavno tada nije bilo, mada bi trebalo napomenuti da su pravoslavci bježali iz Bosne u Hercegovinu zbog progona krajem postojanja Bosansko-srpskog kraljevstva, i tako povećali brojčane snage.

Takođe, Hercegovina nije bila sve do Turaka izrazito katolički orijentisana, već upravo pravoslavno. Sankovići i Kosače (kod ovih drugih sa nekolicinom izuzetaka bogumilstva) bili su pravoslavni. Hercegovina je bila Vojvodstvo Svetog Save, a njen kulturno-vjerski centar u Mileševi. Kosače su bili zadužbinari SPC. Na istoku je prestonica hercegovačka, Herceg-Novi, a ne na zapadu, kao i pravoslavni srpski manastir Mileševo. Dok su Sankovići bili isključivo pravoslavna porodica, ima nekih naznaka da su Kosače možda katkad naginjale ka Rimu, ali kao i srpske vladarske sve dinastije, tako da to nije ništa neobično. Koliko mi je poznato, Pavlovići su bili podijeljeni isto na bogumile i pravoslavce, ali što se tiče njih, možda se varam.

Meni je iskreno vrlo interesantna ta slika, čovjek očekuje da Hercegovina postane srpska, a ono završi više Srba upravo u Bosni, dok dole čak i muslimani nadbrojaše pravoslavne, pored katolika.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top