Herman Hese

Ernesto_Che

Aktivan član
Poruka
1.295
mislim da sazluzuje posebnu temu...
elem sta najvose volite od njega? igra staklenih perli, stepski vuk, sidarta, demijan, klajn i vagner, decija dusa...sta ste citali, sta mislite o njegovim delima?
 
pregalastvo...osama...brilijantni um i velicanstveno pero...Hese je Veliki majstor...Sidarta mi je najdrazi...Mudrost se ne moze saopstiti.Demijan odmah za njim...Perle i ostalo.
 
Citala Demijana, Igru staklenih perli, Sidartu, Roshalde, Stepskog vuka, trenutno citam Narcis i Zlatousti. Hese mi je omiljeni pisac a omiljeno delo je definitivno Sidarta, posle toga perle
 
Hese je majstor misli, atmosfere i umeca pretvaranja osecanja, iskricavih i neuhvatljivih u reci, reci u kojima se ne moze bas svako naci... ali kad se pronadje u njima, postaje zahvalan svom umecu kome mozda nije davao dovoljno paznje ili smisla...

Za sada Stepski vuk, Sidarta (procitan na engleskom) i Srecan je ko ume da voli... Poslednju zaista preporucujem, narocito zaljubljenima i onima koji u ljubavi pate, a i onima koji su kategoricno protiv...(kao sto sam ja bila a i jos uvek jesam ponekad...)

Maya
http://www.brightdarkness.webpicturebook.com/
 
Procitao sam vise Heseovih romana i veoma cenim njegovo pisanje,ali nisam to hteo da kazem.Na podforumu Religija raspravljao sam sa jednim verskim zaludjenikom o Heseu.Tema cini mi se glasi "Herman Hese i daleki istok" ili nesto slicno.Starija je tema pa je potrazi preko pretrazivaca.Inace rasprava je bila dosta zanimljiva ali mislim da je ta tema zatvorena.
 
meni se najmanje od dosad procitanih(nije bas sve, al ima ih) svidjao sidarta-ne znam zasto...
najvise pa...ne znam...demijan mozda ili...klajn i vagner ova je super iako nije bas poznatija...i stepski vuk naravno...
jako je dobar, njegove knjige obicno sednem i citam dok neprocitam
 
Procitan Stepski vuk i Sidarta...poceta Igra staklenih perli ali nikad dovrsena, izgleda da je to krupan zalogaj za moje little grey cells :shock: (H.Poirot-prim.aut)
 
Ni meni se Sidarta nije svideo...a bas njega kriticari hvalise na sva zvona...
Stepski vuk je naravno savrsen.
Demijan je odlican, ali S.V. je meni drazi.
Narcis me smorio...
Nego, obozavatelji Stepskog vuka, da vas pitam:
KO (ili STA) je HERMINA?
Mislim, kako ste vi to videli?
P.S. Osecala bih se krajnje glupavo kada bih sad napisala da je S.V. i moja knjiga...ali stvarno je znam napamet...
 
Baby Kate:
Ni meni se Sidarta nije svideo...a bas njega kriticari hvalise na sva zvona...
Stepski vuk je naravno savrsen.
Demijan je odlican, ali S.V. je meni drazi.
Narcis me smorio...
Nego, obozavatelji Stepskog vuka, da vas pitam:
KO (ili STA) je HERMINA?
Mislim, kako ste vi to videli?
P.S. Osecala bih se krajnje glupavo kada bih sad napisala da je S.V. i moja knjiga...ali stvarno je znam napamet...
srodna dusa?
nikad nisam hesea shvatala kao nesto natprirodno...meni je sve to uvek delovalo kao nesto u meni...mislim u svakom...cak i onda kada prelazi granice stvarnog, ja mislim da je sve to nesto normalno ali ipak...da tako nesto postoji onako kako ga mi dozivimo...ne znam dal me neko razumeo?
 
Kada sam poceo da se bavim pisanjem,u mnogome je Hesse uticao na mene,ali ne mogu reci da mi je omiljeni.
Ali,primetio sam nekoliko gresaka onih koji citaju njega.
Prvo treba bukvalno podeliti njegovo stvaralastvo pre Demijana i obratiti paznju na dosta kvalitetne knjige pre I svetskog rata.Treba procitati Herman Lauser,Gertruda,Petar Kamencind,i ostala njegova ranija dela.
Drugo,svi mo godinama govore o toj njegovoj moci da preobrazi ljude,kako samo citaoci pocinju sami sebe da prepoznaju po njegovim delima.Da li je to istina?
Ako je tako,zasto se onda mnogim citaocima nije njhihov zivot zaista promenio i zaista krenuli u usamljenosti i trazenje svoga bica?Ja cu to ovde nazvati samo zanesenost trenutka,kao dozivljaj,a nikako kao uticaj na citaoce,jer boze moj,ko je jos spreman da odbaci sve ugodnosti normalnog zivota i da ostane sasvim sam.
Trece-Igra staklenih perli.Za ovu knjigu je bukvalno neophodno poznavanje njegove knjige Hodocasce,koja je u mnogome uvertira za Igru staklenih perli,i u mnogome pomaze da se perle razumeju.Zato savet i oprez svima da procitaju Hodocasce pre Igre Staklenih perli,da bi koliko-toliko imali uvid za dalje.
Hermann Hesse nikako ne bi trebao biti jedan od onih pisaca koji citaju mladi ljudi,jer ipak on nije takav pisac,ne moze neko od 20 godina i neko od 40 da ga dozivi isto.I tu su svi mnogi gresili.Svi su govorili da je Hesse imao uticaja u njihovoj mladosti,a sta se desilo posle?
Meni licno,Hesse je otvorio put da ja kazem sebi da Hocu biti pisac,ali ne kao on,nego totalno nezavisno od njega,jer ne zelim ga uzimati kao bilo kakav uzor.
Jedinstvenost,neponovljivost,pokusaj da se stvori u dvadesetom veku ona Geteova vladavina duha-To je Hermann Hesse.
 
Dont_Break_The_Oath:
Hermann Hesse nikako ne bi trebao biti jedan od onih pisaca koji citaju mladi ljudi,jer ipak on nije takav pisac,ne moze neko od 20 godina i neko od 40 da ga dozivi isto.
smrc :cry: dakle ja ne mogu da citam hessea jel nemam ni dvaest nego 14?pa sta sad ja da radim
drugo kad kazes "imao uticaja" to ne mora da znaci da se covek poistoveti sa likom iz romana, ono moze da ima velikog uticaja na tebe iako niste krenuli istim putem...zar ne?
a sta je meni sa 14 dozvoljeno da citam? teenage romane?
 
Lako je svima vama,sad je 22:13 a ja do jutra treba da napisem delo o "Stepskom vuku" a knjigu nisam procitala,a nikog od vas nema da mi pomogne... :cry:
Samo mi trebaju utisci...
Ali uspecu ja u ovoj stvari... :wink:
 
Od njega sam procitala samo Sidartu, tako da ne mogu nesto puno da kazem. Knjiga mi se svidela, ali bila je nekako ,,teska''... ili sam je rano procitala...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...
 
...:Pablo!-uzviknuh trgnuvsi se.-Pablo,gde smo mi?
Pablo mi pruzi cigaretu i vatru uz nju.
-Mi smo-smesio se on-u mome magicnom pozoristu,i ako zelis da naucis da igras tango,ili da postanes
general,ili da se zabavljas sa Aleksandrom Velikim,
sve ti to iducom prilikom stoji na raspolaganju.
Ali moram da ti kazem,Hari,da si me pomalo razocarao.Zaboravio si se,prekrsio si pravila humora
mog malog pozorista i napravio svinjariju,poceo si da bodes nozevima,pa si okaljao nas lepi svet slika
mrljama stvarnosti.To nije bilo lepo od tebe.
Nadam se bar da si to ucinio iz ljubomore,kada
si zatekao Herminu i mene.Ovom figurom,na zalost,nisi umeo da rukujes-verovao sam da si bolje naucio igru.Uostalom,to se moze ispraviti.
Uzeo je Herminu,koja se u njegovim rukama smanjila na velicinu figurice za igru i spustio je
u isti dzep od prsluka iz koga je malopre izvukao
cigaretu.
Slatki,teski dim mirisao je prijatno,osecao sam
se sasvim prazan i spreman da spavam godinu dana.
Oh,sve sam shvatio,shvatio Pabla,shvatio Mocarta
cuo sam negde iza sebe njegov uzasni smeh,znao sam da se u mom dzepu nalaze svih stotinu hiljada figura
zivotne igre,naslucivao sam,potresen,njihov smisao,
bio sam voljan da jos jednom iskusim sve njene patnje,da se jos jednom zgrozim nad njenom besmislicom,da jos jednom i jos mnogo puta prodjem
kroz pakao svog unutrasnjeg bica.
Jednom cu nauciti da bolje igram figuricama.
Jednom cu ipak nauciti da se smejem.Cekao me
je Pablo.Cekao me je Mocart."

(odlomak iz naslovljenog romana-ovo je...)
-KRAJ-
 
Ernesto_Che:
Baby Kate:
Ni meni se Sidarta nije svideo...a bas njega kriticari hvalise na sva zvona...
Stepski vuk je naravno savrsen.
Demijan je odlican, ali S.V. je meni drazi.
Narcis me smorio...
Nego, obozavatelji Stepskog vuka, da vas pitam:
KO (ili STA) je HERMINA?Mislim, kako ste vi to videli?
P.S. Osecala bih se krajnje glupavo kada bih sad napisala da je S.V. i moja knjiga...ali stvarno je znam napamet...
srodna dusa?
nikad nisam hesea shvatala kao nesto natprirodno...meni je sve to uvek delovalo kao nesto u meni...mislim u svakom...cak i onda kada prelazi granice stvarnog, ja mislim da je sve to nesto normalno ali ipak...da tako nesto postoji onako kako ga mi dozivimo...ne znam dal me neko razumeo?

...Sve to...i jos mnogo vise...
...Neophodno je najosnovnije poznavanje grcke filosofije-npr.-Anaksagora-njegov prethodnik-HERMOTIM-iz Klazomena-...-pranacelo bica- koje bicima "daje" kretanje-uzrok dobra-kao uzrok sveopsteg reda i uredjenja-svesnost postojanja inteligencije...
...Neophodno je osnovno poznavanje grcke mitologije...MUZA(ima ih devet),kao boginja i zastitnica ucenosti i lepih vestina...
...HERME-glave i poprsja Bogova i znamenitih ljudi(prvobitno Boga putevaHERMES-a)...
..."Otac" ALHEMIJE-staro-egipatski(mitski)mudrac HERMES...smatran je i ocem svih tajnih
nauka...HERMETIKA je drugo ime za ALHEMIJU...
...iz njegovog imena izveden-pojam-HERMETIZAM-vid subjektivizma-,stvaranje i oblikovanje sveta prema sopstvenoj zamisli...

U nadi da sam nekima od Vas bar malo pomogao da lakse
shvate svu genijalnost piscevog blistavog uma,
SRDACNO VAS POZDRAVLJAM.
Ja jesam veliki obozavalac lika i dela H.Hesea.
 

Back
Top