Kurs kuvanja

sergio arizona

Početnik
Poruka
1
Ciao svima,
pre nekih par nedelja bila je na TV-u reportaža o kursevima kuvanja. U pitanju je lik koji je zavrsio kurs kuvanja, valjda nekoliko njih u Engleskoj. Verovatno je počeo sa prenošenjem svog znanja i ovde u Beogradu.
Da li iko zna za to i da li je počeo sa nekom vrstom škole kuvanja?
Hvala unapred.....
 
mozemo ovde da pocnemo :), dok ne nadjes tog "lika"[/
Ovo je dobra ideja! Imala sam nameru da otvorim temu, tacnije Moju skolu kuvanja gde bih postupno u kulinarstvo uvodila zainteresovane - na jednostavan i prihvatljuiv nacin. Iskreno se nadam da ce biti dosta "polaznika", a samnom, to ce biti i zanimljivo i lako.
Oceku7jte me uskoro!:) Kad budem otvorila Skolu, dacu detaljnija objasnjenja, tacnije, dogovoricemo se da zajedno ucimo da kuvamo!:) Bice nam zabavno i lepo!:lol:
 
mozemo ovde da pocnemo :), dok ne nadjes tog "lika"[/
Ovo je dobra ideja! Imala sam nameru da otvorim temu, tacnije Moju skolu kuvanja gde bih postupno u kulinarstvo uvodila zainteresovane - na jednostavan i prihvatljuiv nacin. Iskreno se nadam da ce biti dosta "polaznika", a samnom, to ce biti i zanimljivo i lako.
Oceku7jte me uskoro!:) Kad budem otvorila Skolu, dacu detaljnija objasnjenja, tacnije, dogovoricemo se da zajedno ucimo da kuvamo!:) Bice nam zabavno i lepo!:lol:

Ja se, evo, prva zapljunjujem..samim tim ocekujem da upadam gratis i da u startu imam privilegovan polozaj u odnosu na ostale polaznike. Deal:?: :lol:
 
Prvi čas koji je održala moja majka meni (puna poverenja u svoju ćerku):

Najvažnije je uključiti ringlu (proverila sam više puta - neće da radi ako se ne uključi), a nakon kuvanja je (tako moja mama kaže) najvažnije isključiti ringlu!

Dakle, posle prve lekcije ste vi na redu!!!! :D
 
Kada sam učila muža da kuva, prva lekcija je bila:
"luk se prži dok ne postane staklast - a ne tamno smeđ! Ako ti s eto desi, luk baci, šerpu operi, pa kreni iz početka."
Sledća lekcija:
"Bilo šta da pržiš, pa ti postane smeđe i smrdi - postupi isto kao u prvoj lekciji."
I naučio je.:lol:
 
Pazi ' vamo! Malo (da pokrije dno) masnoće (ulja, masti) staviš u šerpu, iseckaš crni luk na kockice, propržiš da postane staklast. pa ubaciš nešto (meso, povrće, pečurke..) posoliš i sipaš malo vode da ogrezne (da mu malo vire vrhovi), poklopiš, pa kad je do pola gotovo (onako, izgleda gotovo, ali još nije dovoljno mekano) dodaš nešto ( pirinač, krompir, testeninu, povrće...) pa kad je sve mekano, začiniš nečim (peršunom, mirođijom, alevom parikom, pavlakom..). Eto, sad znaš.
To ti je osnova većine običnih svakodnevnih jela kod nas.

Za detalje pitaj konkretno pitanje.

Sa ovim se možeš snaći dok se grofica najzad ne vrati iz odakle.

Mi ovde patimo gladni, a ona se tamo negde provodi.:)
 
E pa kad toliko spominjete taj luk i njegov staklast izgled, red je i da se postavi slika..:lol: :P

P.s. Sta je ovo? ovde mrtvilo bre......oce neko kuvat nesto, peci pa napravit neki tutorial....:lol: nalepicu nesto kad stignem.....ali ovaj mesec i sledeci ne dolaze u obzir....:D
 
Poslednja izmena:
E pa kad toliko spominjete taj luk i njegov staklast izgled, red je i da se postavi slika..:lol: :P

P.s. Sta je ovo? ovde mrtvilo bre......oce neko kuvat nesto, peci pa napravit neki tutorial....:lol: nalepicu nesto kad stignem.....ali ovaj mesec i sledeci ne dolaze u obzir....:D
Pre 15 minuta izdinstala luk i ubacila meso i ostalo... i montirala poklopac ekspres lonca, tako da sad nemam mogucnost da napravim fotku "staklastog" luka, pa cete sacekati do sledeceg kuvanja ;).
 
Pre 15 minuta izdinstala luk i ubacila meso i ostalo... i montirala poklopac ekspres lonca, tako da sad nemam mogucnost da napravim fotku "staklastog" luka, pa cete sacekati do sledeceg kuvanja ;).

Poruči recept koji želiš, daj neku ideju za konkretno jelo, ili za konkretno kulinarsko pitanje, tako je lakše nešto napisati. Naći će se već neko ko ima zgodno rešenje ili dobar recept.
Čekamo fotku.:)
A i neki recept....
 
A da nam kažeš nešto konkretnije o tome šta te zanima?
Možda i mi ne-plemići možemo da pomognemo?

Ja, eto, da ispadnem fina... Mislim, njena je ideja da otvori školu kuvanja, pa da joj se ne "turam u pos'o".
Inače, meni je previše i ovo što znam, rado bih nekom "prebacila" malo "tereta znanja".
A kad bih još našla nekog da prebacim i kompletno kuvanje (sa sve pranjem sudova), gde bi mi bio kraj! (bolje da ne pitam, možda bi mi stvarno i bio kraj da me onaj moj uhvati da neću da kuvam :mrgreen: ). Malo se šalim, ali njemu ljubav stvarno ulazi na usta, i uvredio bi se sve i da mogu da plaćam kuvaricu. Doduše, ako lepo kuva, brzo bi se utešio.
 
Predpostavljam da treba da počnemo baš od početka, o osnovnim pojmovima, merama, količinama, i slično, jer devojke često ne znaju šta je to "izdinstati" ili posoliti po ukusu, ili iseckati luk na kockice (dimenzije) i tako to.
One koje su osim škole imale i razna druga interesovanja i aktivnosti, uglavnom nisu bile kod kuće kad mama kuva, pa im nije zameriti.
Ne treba zaboraviti ni planiranje jelovnika, dnevnog, nedeljnog i mesečnog, radi lakše kupovine, jer se početnicima lako desi da im za svaki recept koji bi trenutno hteli da upotrebe, nešto fali.

Za početak, neka neko (mogu ja, ali samo ako baš niko neće, bije me glas da "pametujem", pa ...) nabroji šta uvek mora da se ima u kući, i koliko (zbog roka trajanja i količine koja se upotrebljava - nije isto so, biber, i slično što se po malo troši, u odnosu na npr. jaja, brašno...)
A treba se osvrnuti i na neophodan pribor.
 
Namirnice koje uvek treba imati u kući, a mogu "beskonačno" da stoje: so, biber, šećer, brašno, aleva paprika, začin ("C","vegeta"...), cimet, kakao, čokolada za kuvanje, čokolada u prahu, vanil-šećer, prašak za pecivo, kvasac(u prahu, ili zamrznut), šećer u prahu, želatin (u kesici, u prahu), pirinač, beli pasulj, "žuti" pasulj (u boji, po želji), griz, ekspres palenta, sušeni list razne zeleni (peršun, celer, origano, bosiljak, mirođija,... ostalo dopuniti prema sopstvenom iskustvu, kasnije), pasulj, prezle (hlebne mrvice), tanki rezanci (fida), široki rezanci, špagete, tarana, flekice, sirće, ulje, paradajz koncentrat (ili paradajz sok, po želji), "kocke za supu (često se koriste kao začin za variva, a nisu loše ni kad je "frka"), sušeni koren peršuna, celera, paštraka (paškanata), šargarepe... neka neko dopuni ako sam nešto zaboravila, a i svko po svom iskustvu.
Sve namirnice koje se "umoljčavaju" treba prvo dobro umotati u hermetičku ambalažu (najlon kesu) i ostaviti u zamrzivaču nekoliko dana, pa izvaditi, i kad se smlače (da ne bi stvarale kondenz pa se posle uplasnjivile) ostaviti u posudu koja je za njih predciđena. To su: pirinač, pasulj, griz, palenta, prezle, i slično, ako treba dauže da stoji, što zavisi od količine i navika u nabavci. U brašnu, da se ne bi umoljčalo, treba držati klin (vrlo veliki ekser) - to sam čula od seljaka, i uverila se da "radi". I sve namirnice uvek treba da su doro zatvorene, jer insekti, koje mi uglavnom ne vidimo, mogu i naknadno da se "usele".
 
Namirnice koje uvek treba imati u kući, a ne mogu "beskonačno" da stoje: crni i beli luk, krompir, jaja, puter (margarin), mleko, kisela pavlaka, veza zeleni, kečap, tvrdi sir, hleb, neki pekmez(džem, marmelada).
Zamrzivač: neko testo (lisnato, podloga za picu, pogačice...), 2-3 vrste povrća, neko meso.
Ovo baš treba dopuniti po sopstvenom iskustvu.
 
Poslednja izmena:
Brzi ručak za sutra: Paradajz čorba od kocke - 1l vode, kocka za supu, na vrh noža aleve paprike, 1/2 male glavice crnog luka, 1 kafena kašičica celerovog lista, prstohvat bosiljka (ako je svež, onda još manje), 1 puna supena kašika tarane, paradajz koncentrat, ili sok od paradajza).
Sve se stavi u 1l vode (ako je sa koncentratom, ili u pola l vode i pola l paradjz soka), osim tarane, poklopi, pa kad provri, stavi tarana, i smanji temperatura na najmanje, pa otklopljeno ostavi 5-6 minuta da se tarana skuva. Mešati povremeno da tarana ne padne ne dno, i dosuti malo vode ako izvri. To je za 4 tanjira (do venca).

Pileći batak propržiti na brzinu na vrelom ulju ( toliko da pokrije dno u debljini 3mm) u šerpi, smanjiti temperaturu na 1/3, pa ostaviti poklopljeno da se dinsta u svom soku. Kad viljuška lako prolazi kroz meso, a iz zgloba, kad se ubode, ne izlazi krv uli roze vodica, onda je gotovo, smo se može još malo pojačati temperatura, pa posoliti i otklopljeno ostaviti da porumeni. Koliko osoba, toliko bataka (onako sa karabatakom,) ali to zavisi i od apetita.

Varivo od tikvica: Mlade, zelene tikvice (da nokat ulazi u ljusku kao da je nema) oprati i odseći dršku i ono tvrdo na vrhu, pa onako neljuštene, Iseći na kockice (1,5x1,5 ili 2x2 cm) i staviti na najmanju noguću količinu ulja u šerpu, posoliti (ili staviti začin), staviti ravnu kafenu kašičicu mitođije, poklopiti, pa na srednjoj temperaturi, dinstati u sopstvenom soku, ne dolivati vode. Povremeno promešati, pa kad izgledaju da hoće da se raspadnu, skinuti sa ringle i dodati kašiku-dve kisele pavlake. Ako su tikvice jako male, onda 1 po psobi, ako su samo malo veće, dosta je 1 na 2 osobe.

Ovo je "brzi" recept, prava paradajz čorba i varivo od tikvica, se prave malo sporije, jer se ne koristi kocka za supu, a i tikvice se stavljaju na čuveni staklasti luk...
Ako se na šporet stavi prvo meso, pa tikvice, pa čorbica, biće otprilike gotovo sve u isto vreme, taman kada se postavi sto, malo posklanja po kući od jutarnjih aktivnosti od polaska na posao, i obuče nešto udobno..
 
Poslednja izmena:
Evo nesto kao strip recept:
Pripremamo spagete bolonjeze, na slici nedostaje deo kada se u izdinstano meso dodaje paradajz (kad ima svezeg, najbolje je oljustiti ga, sitno iseckati i proprziti na malo ulja. Moze se dodati malo bosiljka, so ili uopste ne ili tek na kraju. Ja obicno pripremim vecu kolicinu pa zamrznem. Ako imate blender ili stapni mikser - posao je olaksan time sto iseckan paradajz propasirate. Ako vas sve to mrzi da radite jednostavno nalijete kupovni, pasirani ili domaci kuvani paradajz), nakon toga, posto se sve sjedini, dodajemo zacine. Ako nemate svez bosiljak, moze i suseni, slobodno dodajte i origano, ruzmarin ili gotovu "mesavinu italijanskih zacina". Biber i so se dodaju po ukusu.
Spagete se kuvaju u dosta slane vode, obavezno se dobro procede i doda se malo maslinovog ulja.
I to je to...


Kolicine namirnica zavise od broja osoba (i apetita!), a za dvoje je dovoljna manja glavica luka, kasika maslinovog ulja, 100-150g mlevenog mesa, 2dl paradajza, zacini se stavljaju po ukusu (slobodno probajte!), oko 200g spageta (na to ide minimalno 3l vode i 3 kasicice soli) i kasika maslinovog ulja.
 
Poslednja izmena:

Back
Top