Kurs kuvanja

aha ti oces tu varijantu, neces da przis prvo luk
pa da nekad stavim u isto vreme luk i meso al onda se luk razgnjecka skroz sad zavisi dal volis tako, al zato ispusti lep smek u onoj zajednickoj vodi sa mesom pa meso upije taj smek i tako se nadopunjuju, luk je tad krupno seckan
a mozes ti i da dinstas meso pa pri kraju da stavis luk, al onda sitno iseckaj luka da ti sto pre bude gotov (osim ako ne volis da bude polu ziv) samo meni licno tako je manje ukusno, ne stignu da se spoje ukusi

a ti probaj obe varijante pa vidi sta ti je lepse

tako ja, a mozda se javi jos neko sa predlogom
 
nece skoditi jos neki predlog
ali mislim da je ovaj tvoj sasvim lep i dovoljan
naravno da imam jos jedno glupo pitanje :)
...ja snicle svinjske recimo , zapecem malo na ulju a onda dodam vodu
da vri i onda poklopim
...i tako sve dok ne ispari voda i napravi se onaj lepi saft :)
da li se to zove dinstanje na vodi :)
ili je ovo neki moj izum:)
 
ja licno nemam pojma kako se to zove, ja sve to zovem dinstanje :lol:
ponekad dinstam sa dodatkom vode ponekad bez, to obicno zavisi od toga imam li vremena da stalno pazim na jelo (onda bez vode) ili imam dodatne poslove pa onda dodam vodu i mogu redje da proveravam manja je opasnost od zagorevanja
ako dodajem bilo kakvo povrce onda uvek stavljam vodu, pa tako i za onaj luk gore ne napisah ti da ide i malo vode

ja se stvarno ne vodim nikakvim pravilima, ja to po osecaju, javice se neko mozda da ti kaze neko pravilo i kako se to pravilno zove

nema glupih pitanja, tema i sluzi za savetovanje i pomaganje ;)

ne znam jel moze u ovoj temi i za slatkise ili samo za slana jela?
 
ja licno nemam pojma kako se to zove, ja sve to zovem dinstanje :lol:
ponekad dinstam sa dodatkom vode ponekad bez, to obicno zavisi od toga imam li vremena da stalno pazim na jelo (onda bez vode) ili imam dodatne poslove pa onda dodam vodu i mogu redje da proveravam manja je opasnost od zagorevanja
ako dodajem bilo kakvo povrce onda uvek stavljam vodu, pa tako i za onaj luk gore ne napisah ti da ide i malo vode

ja se stvarno ne vodim nikakvim pravilima, ja to po osecaju, javice se neko mozda da ti kaze neko pravilo i kako se to pravilno zove

nema glupih pitanja, tema i sluzi za savetovanje i pomaganje ;)

ne znam jel moze u ovoj temi i za slatkise ili samo za slana jela?

Naravno,
Mislim da se ne pravi razlika u slanim i slatkim jelima
..Ova tema je zamisljena-bar kako sam ja razumela- da dolaze svi koji ama bas nemaju pojma o kuhnji-kao JA
i svi koji imaju jako puno znanja i iskustva u tome -kao TI
:)
 
ma idi begaj nemam ja puno znanja, vremenom to naucis, vidis od mame, od drugarice, bake, emisije, de stignes vatas fazone
bitno da se opustis, da pustis masti na volju, sve sto se tebi svidja je dozvoljeno, nisi kuvar elitnog restorana pa da sve meris, sitnicavis i ostalo, kuvas za sebe i dozvoljeno ti je sve, i ja sam u pocetku panicila a onda brzo skontas da je sve na slicnu foru i da su varijacije na temu i da je najbitnije da sebi prilagodis kako ti i tvoja porodica volis/te

naravno saveti su dobodosli uvek, da ti budu neka smernica, i sl, ali ne moras strogo da se pridrzavas, prilagodi svaki savet sebi

kod slatkisa ima nekih pravila za koje se trba drzati da ne bi ispalo nesto lose, ali i ako omanes u necemu bice jestivo, nece na izlozbu ko ga sisa ;)
i greske su vrsta ucenja

isprobavaj razne nacine dok ne provalis sta ti je najzgodnije i najukusnije, isprobavaj sa manjim kolicinama za svaki slucaj ;)

ja sam unistala dosta jela dok nisam usla u fazon, unistila par serpi, ne trajno ali bogami ostetila da sad ne sluze bas dobro :lol:...ebi ga niko se naucen nije rodio
 
Poslednja izmena:
covek se uci dok je ziv, deifinitivno!
a od vas uvek ima i to OHO HO da nauci...:ceka:

pitanje> da li prilikom spremanja jela, zacine dodajete pri kraju ili na pocetku pripreme, kuvanja?
mislim na ove osnovne so, zacin C (ja koristim BioZacin, najukusniji je definitivno)...

postoji li nesto sto bi pomoglo da kuvano meso (junetina narocito) bude mekse, osim toga da se dugo kuva, dinsta na tisoj vatri?
unapred hvala:cvet:
cake salute:bye:

Za junetinu, matore kokoške i bilo koje starije meso zaista je jedini lek da se dugo i sporo kuvaju. Doduše, pomaže ako se u supu stavi kašika alkohola (neki stavljaju rakiju, kažu da se ne oseća) a ja sam primetila da se brže izdinsta nego skuva u supi. Valjda zbog masnoće - ne znam. Osim toga, pomaže ako se posoli tek pri kraju.
 
Sigurno se nekom desilo da ispohuje meso, a da se masa odvaja od mesa...i u cemu je trik...meso ubacimo u brasno, onda u jaja i przimo na vrelom ulju, odnosno u toku przenja regulisemo temperaturu da nam ne bi zagorelo?

Ima 3 stvari koje mogu biti krivci ali uzrok je uvek voda iz šnicle:
1. Ako šnicle pobrašnjaviš pa ostaviš sa strane dok se prethodna tura ne isprži - meso pusti vodu, brašno se nakvasi i otpada.
2. Suviše slaba temperatura prženja - tečnost presporo isparava pa se brašno raskvasi
3. Premalo masnoće
 
grasak kao prilog hoces?
ja ga spremam ovako
iseckam luka proprzim malo
dodam malo vode, sargarepe i graska i tako dinstanam dok ne omeksaju....na kraju ti ostane masa sa malo vodice, onda dodam malo brasna (hladna zaprsaka, neki je zovu bela, razmuceno brasno u malkice vode) mesam dok ne provri i sklonim
naravno zacini po zelji, jako je lepo origano u grasak, ja se iznenadila probala jednom nije mi delovalo da ce ici al sam se iznenadila, stvar ukusa, ti stavi koje god zacine volis

Ja pravim varivo potpuno isto, s tim što u brašno za zgušnjavanje dodam pola ili celu kiselu pavlaku, mnogo mi je ukusnije.
Na isti ovaj način spremam grašak, tikvice, boraniju, šargarepu, pečurke ili mešavinu po želji (tj. počistim ostatke u frižideru) ili kupim neku od smrznutih.
 
e kad pomenu te mere
ja ih licno mrzim, ono kad je u grame i to, vise volim te kasicice solje i sl, brze je jednostavnije i lakse
jel ima neka fora kako da ja one dosadne grame pretvorim u solje, kasicice i sl ? nemam onu mericu, moracu da je nabavim, al nevezano za nju, interesuje me kao "parola snadji se de god da si" jel ima neka fora?

nesto se kroz maglu secam da je fora sa onim recimo salatama tipa ruska i sl jedna kasika 50gr, al to mi nista ne znaci nije isto teska salata i brasno recimo
 
Poslednja izmena:
to za mere, draga metlo na vestici i obratno, ja za mleko, vodu i tecnost uopste, koristim one plasticne case (kravicu, 180-200gr) - iako imam i mericu i vagicu:lol:
a ovo sam nasla na netu, treba proveriti da l je tako:

Brašno
1 ravna kašičica=3g
1 puna kašičica=8g
1 ravna kašika=12g
1 puna kašika=oko 20g

Kristal šećer
1 ravna kašičica=4g
1 puna kašičica=10g
1 ravna kašika=12g
1 puna kašika=25g

Šećer u prahu
1 ravna kašičica=3g
1 puna kašičica=9g
1 ravna kašika=12g
1 puna kašika=25g

Margarin(u čvrstom stanju)
1 ravna kašika=14g
 
Sve te kašike, šolje, čaše i "pakovanja" su vrlo varijabilne mere. Samo u mojoj kuhinji postoje 3 veličine supenih kašika, bar 10 veličina šolja, 5 vrsta čaša za vodu... Pa kad na, recimo 15 kašika brašna, staviš samo malo više ili manje nego onaj ko je recept pisao tu se nakupi lepa količina koja pokvari ceo recept.
A kad nađem da u receptu treba "1 pakovanje slatke pavlake" - onda vadim oči da li je to ono od 2dl, 5dl ili od litre?
Mnogo je sigurnije standardno merenje na litre i grame.
 

Back
Top