Varicella

To niko ne zna, mozda si vec dolazila u kontakt sa njima pa imas razvijenu otprnost, drugo svi smo mi vakcinisani kad smo bili mali, trebalo bi da nas to stiti ali...nije cudo da sa 30 i nesto godina roditelji leze zauske, varicele, rubeolu pored svoje dece.
 
dr:
To niko ne zna, mozda si vec dolazila u kontakt sa njima pa imas razvijenu otprnost, drugo svi smo mi vakcinisani kad smo bili mali, trebalo bi da nas to stiti ali...nije cudo da sa 30 i nesto godina roditelji leze zauske, varicele, rubeolu pored svoje dece.
Sta je sa vakcinom koju deca dobijaju oko 2 godine, MRP ili tako nesto. Cini mi se da sam cula da je to zastita od morbila, zausaka i..? Je li to tacno? Pojasnite, molim Vas.
 
MMR, mumps,morbili,rubeola.
Da, to je zastita od virusa ali mi starije generacije nismo vakcinisani tom vakcinom tako da se desava da zaglavimo i boginje pored dece.
 
Cek da razjasnimo, koliko stariji. Ja sam 78 godiste, i nemam pojma sta su mi davali od vakcina izgubio se onaj mali beli karton...
Moja cerka je uredno VAkcinisana , od koga onda mogu da dobijem?
 
I ja sam 76 godiste pa je moja drugarica imala male boginje, druga je pokupila zauske u svojoj 3o i nekoj...stalno se susreces sa virusima, da ne govorim o rubeoli, sad se zene koje nisu radjale a nisu ni rubeolu prelezale vakcinisu pa im se kaze da ne ostaju u drugom stanju narednih 6 meseci.
To sto se deca vakcinisu ne znaci da ne dolzais u kontakt sa virusima.
Uostalom pitaj mamu sta si lezala od decijih bolesti, najbolje resenje.
 
sta se desava ako u trudnoci dobijem rubeole? ja nishta nisam prelezala. nisam sigurna za varicele, zauske nisam to znam. kao malu mama me je pustala da se igram sa decom koja su imala boginje, zauske, da bi ih prelezala kao dete , i nista.
 
dr:
To niko ne zna, mozda si vec dolazila u kontakt sa njima pa imas razvijenu otprnost, drugo svi smo mi vakcinisani kad smo bili mali, trebalo bi da nas to stiti ali...nije cudo da sa 30 i nesto godina roditelji leze zauske, varicele, rubeolu pored svoje dece.

MMR vakcina se kod nas primenjjuje od 1992,prema tome teško da je neko od nas vakcinisan.
Moja deca već jesu.
 
Millena:
sta se desava ako u trudnoci dobijem rubeole? ja nishta nisam prelezala. nisam sigurna za varicele, zauske nisam to znam. kao malu mama me je pustala da se igram sa decom koja su imala boginje, zauske, da bi ih prelezala kao dete , i nista.
Rubeola moze da prouzrokuje urodjene nedostatke ploda.
Ako si u drugom stanju,ovo ce te uplasiti,ali to je cinjenica.Samo,ne mora obavezno da dodje do ostecenja i ne mora da bude katastrofalno.
Ako planiras trudnocu,raspitaj se o vakcinaciji protiv Rubele,kao sto je dr pisala pre nekoliko postova.
 
Rubeola u trudnoci, teske malformacije ploda pogotovo ako se desi u prva 3 meseca trudnoce mada ni kasnije posledice nisu naivne.
Uglavnom ,da ne kazem pod obavezno se takva trudnoca prekida.
Preko krvi se mogu detektovati antitela, eto nacina da saznas da li si ikada bila u kontaktu sa rubeolom,nekada se rubeola prelezi i bez klinickih simptoma.
Takodje tu je vakcina koja je ziva virusna vakcina pa kao sto rekoh par postove pre,ako se vakcinises,narednih 6 meseci ne ostajes u drugom stanju posle toga mozes slobodno.
 
dr:
Rubeola u trudnoci, teske malformacije ploda pogotovo ako se desi u prva 3 meseca trudnoce mada ni kasnije posledice nisu naivne.
Uglavnom ,da ne kazem pod obavezno se takva trudnoca prekida.
Preko krvi se mogu detektovati antitela, eto nacina da saznas da li si ikada bila u kontaktu sa rubeolom,nekada se rubeola prelezi i bez klinickih simptoma.
Takodje tu je vakcina koja je ziva virusna vakcina pa kao sto rekoh par postove pre,ako se vakcinises,narednih 6 meseci ne ostajes u drugom stanju posle toga mozes slobodno.

hvala puno. nisam u drugom stanju. sada barem znam da treba da se vakcinisem kada budem planirala dete. nisam znala da rubeole mogu da budu tako komlikovane.
hvala jos jednom!
 
Mene zanima koliko dete mora da odsustvuje sa nastave kada su u pitanju varičele? Moj sin ( 8 godina) je pre 18 dana dobio boginje. Nije ih bilo mnogo, sada ih je ostalo svega nekoliko, u obliku krastica. Da li može da pohađa nastavu?
 
Ajde da i ja nesto pitam. '78 sam godiste i prelezala sam samo rubeole kao mala. Da li bi bilo od ikakve koristi da se vakcinisem kad budem imala klince kako ih nebi dobila u tridesetima ili cetrdesetima? I da, interesuje me kako je moguce da neko dobije dva puta ovcije boginje- konkretno moj kum ('52 . godiste) ih je prvi put imao kao tinejzder a II put pre 6 godina, kad ih je dobio od svoje dece.
 
Dinna:
Mene zanima koliko dete mora da odsustvuje sa nastave kada su u pitanju varičele? Moj sin ( 8 godina) je pre 18 dana dobio boginje. Nije ih bilo mnogo, sada ih je ostalo svega nekoliko, u obliku krastica. Da li može da pohađa nastavu?
Tek kada otpadne i poslednja krastica.
 
Silvie:
Ajde da i ja nesto pitam. '78 sam godiste i prelezala sam samo rubeole kao mala. Da li bi bilo od ikakve koristi da se vakcinisem kad budem imala klince kako ih nebi dobila u tridesetima ili cetrdesetima? I da, interesuje me kako je moguce da neko dobije dva puta ovcije boginje- konkretno moj kum ('52 . godiste) ih je prvi put imao kao tinejzder a II put pre 6 godina, kad ih je dobio od svoje dece.
Zasto bi se vakcinisala?
Imala rubeole jednom i dosta je za zivotni vek.
Sto se tice kuma, bice da jednom od ta dva puta nisu bile ovcije boginje, ne mozes ih imati dva puta u zivotu.
Mozes da imas ovcije boginje jednom a herpes zoster drugi put ali to je sasvim druga stvar.
 
dr:
Zasto bi se vakcinisala?
Imala rubeole jednom i dosta je za zivotni vek.
Sto se tice kuma, bice da jednom od ta dva puta nisu bile ovcije boginje, ne mozes ih imati dva puta u zivotu.
Mozes da imas ovcije boginje jednom a herpes zoster drugi put ali to je sasvim druga stvar.

Nisam mislila da se vakcinisem protiv rubeola, koje sam imala vec protiv ovcijih koje nisam.
Da li je isti princip za sarlah i da li se tipicnim pokazateljem smatra osip po ledjima u obliku leptira?
 
Protiv ovcijih boginja ne mozes da se vakcinises jer ne postoji vakcina,a sto se tice drugog dela pitanja, to nisam razumela.Sarlah je komplikacija streptokokne angine a sto se tice opisa osipa takav osip se ne javlja kod sarlaha.
 
Hvala na informacijama.
Sto se tice osipa, pitala sam jer je moja sestra u dva navrata imala taj takav osip ( u roku od 4 godine) i receno joj (u skolskom dispanzeru) je da se sumlja na sarlah, a kad su joj uradili analize utvrdjeno je da su vrednosti bile u normali te je ta dijagnoza odbacena (a i osip se povukao u roku od jedno dva dana). Prosto mi je bilo neverovatno, pa ko velim da proverim sa vama.
 
Do kad je osoba koja lezi varicele infektivna? Na raznim mestima sam procitala razne informacije, npr. da infektivnost prestaje kad se sve krastice povuku, a negde pise da infektivnost prestaje kad se krastice pojave, sta je tacno? Sto se vakcine tice nasla sam da psotoji vakcina u Americi sigurno, a mozda i u Evropi, Srbiji je sigurno nema. Za odrasle kosta 200$, jer su potrebne dve doze. Zove se Varicella Vaccine, inace nazivaju ovu bolest Chickenpox. Da li se radi uvravo o ovoj vrsti boginja? I da li je neko nesto vise cuo o vakcinaciji?
 

Back
Top