Varicella

mamaVesna

Zainteresovan član
Poruka
140
Ima li neko da da savet? Moj sin ima ovcije boginje. Kakav je kucni tretman: kupanje ili ne, cime mazati, sta sa oziljcima ukoliko se pojave?

Bilo kakva informacije bi bila dobrodosla.
Hvala
 
Prvo mora da miruje,znaci moze da gleda tv,citajte mu nesto...samo da bude kod kuce u izolaciji dok ne otpadnu krastice.Davajte mu sto vise vitamina,naravno u vidu voca.
Kupajte ga,obavezno ali vodite racuna da kada ga brisete ne trljate promene peskirom nego samo tapkajte,kako ne bi skinuli kraste.Time ce dete da bude cisto,manje ce da ga svrbi.Ne dozvolite mu da se cese,koristite talk,klasican onaj bebi za prekrivanje promena...isto manje svrbi,koristite alkoholni rastvor eozina za mazanje promena...to je roze boje tecnost koju cete malcice teze da skinete sa koze kada varicela prodje ali je odlican nacin da se sprece infekcije.
U principu neka ne dira krastice dok same ne otpadnu i nece biti ni oziljaka,ruzni oziljci nastaju ako se krastica rascese pa jos i inficira.Ako dete ima tepmeraturu slobodno mu dajte brufen ili paracetamol.
 
dr:
Prvo mora da miruje,znaci moze da gleda tv,citajte mu nesto...samo da bude kod kuce u izolaciji dok ne otpadnu krastice.Davajte mu sto vise vitamina,naravno u vidu voca.
Kupajte ga,obavezno ali vodite racuna da kada ga brisete ne trljate promene peskirom nego samo tapkajte,kako ne bi skinuli kraste.Time ce dete da bude cisto,manje ce da ga svrbi.Ne dozvolite mu da se cese,koristite talk,klasican onaj bebi za prekrivanje promena...isto manje svrbi,koristite alkoholni rastvor eozina za mazanje promena...to je roze boje tecnost koju cete malcice teze da skinete sa koze kada varicela prodje ali je odlican nacin da se sprece infekcije.
U principu neka ne dira krastice dok same ne otpadnu i nece biti ni oziljaka,ruzni oziljci nastaju ako se krastica rascese pa jos i inficira.Ako dete ima tepmeraturu slobodno mu dajte brufen ili paracetamol.

U apoteci možete dobiti poseban prašak protiv boginja koji ubrzava sušenje krasti,i što je bitno SPREČAVA ili SMANJUJE osećaj svraba... :D
 
mamaVesna:
Ima li neko da da savet? Moj sin ima ovcije boginje. Kakav je kucni tretman: kupanje ili ne, cime mazati, sta sa oziljcima ukoliko se pojave?

Bilo kakva informacije bi bila dobrodosla.
Hvala
Moji sinčići su letos imali ovčje boginje, sve što je dr. rekla je u redu,mogu samo da kažem iz iskustva da je krečno mleko bolje od pudera,i ne dozvolite da češe kraste,jer onda ostane ožiljak.
 
Jos jedno pitanje.
Tog dana kad su boginje pocele da izbijaju, njemu je i oko (tj beonjaca) postala crvena. Lekarka u domu zdravlja je to videla i prokomentarisala da je i to posledica bolesti. Kasnije, kako su boginje izbijale, pojavila se i jedna u tom oku, tacnije na donjoj ivici oka, ali sa unutrasnje strane. Zanima me da li na to treba obratiti posebnu paznju.
 
Naravno,to bi trebao da pogleda oftalmolog,medjutim kako je sad nezgodno da dete sa boginjama vodate po lekarima vodite racuna da ne cese oko,da ne dira oci...imace on promene i u ustima,uobicajena higijena.
 
U vrticu, u grupi u koju ide moj cetvorogodisnji sin, pojavile su se ovcije boginje. Vec ima nekoliko dece koja su bolesna. Interesuje me koliki je period inkubacije i koliko traju boginje. Da li i pre pojave boginja dete moze drugome preneti virus, odnosno koliko dugo je dete zrazno. Planirali smo sledece nedelje da putujemo u drugi grad u posetu tromesecnoj bebi, pa nisam sigurna da je to sada dobra ideja.
 
Inkubacija traje od 14-18 dana,dete je infektivno 2 dana pre izbijanja ospe i do momenta otpadanja krusti.
Variccela traje sve ukupno oko 20 dana.Posto ima veoma visok indeks kontagioznosti vase dete je verovatno u inkubaciji te nije pametno da idete u posetu tako maloj bebi.
 
imam 27 godina i od decijih bolesti sam jedino prelezala zauske /predskolski period/.

volela bih da mi neko od strucnih ljudi sa ovog foruma pojasni kako to da sam ostala imuna na varicele, male boginje?
plasim se da me to ne snadje u ovim kasnijim godinama,trudnoci...

svi moji vrsnjaci sa kojima sam se intenzivnije druzila u osnovnoj, srednjoj skoli /u obdaniste sam isla kratko/su prelezali navedene bolesti, a ja nista.
 
Postoje 2 varijante, prvo je da u trenutku kada ste bili u kontaktu sa obolelim vas imunitet bio jak a te osobe nisu bile u stadijumu najvece infektivnosti, a druga stvar je da ste imali tzv. inaparentnu klinicku sliku, dakle pritajenu, bez simptoma.
Sto se tice variccele, ona nije teratogena u trudnoci, dakle ne ostavlja posledice na plod ,bar tako kazu lekari medjutim defektolozi ,pogotovo logopedi neke disfazije (poremeceje govora kod dece) cesto povezuju sa bolovanjem variccele u toku same trudnoce.
Variccela gotovo nikad ne ide pritajeno.

Ono sto je za vas opasno jeste rubeola,nju je moguce prelezati bez simptoma, ali vrlo lako mozete proveriti da li ste je bolovali testiranjem krvi na postojanje antitela na rubeolu u svakoj malo boljoj laboratoriji.
Ukoliko rezultati pokazu da niste prelezali rubeolu mozete se vakcinisati ali posto je vakcina ziva virusna, od momenta vakcinacije ne smete narednih 6 meseci ostati u drugom stanju.

Sto se tice malih boginja, morbila, ukoliko ih dobijete pred kraj trudnoce radjate bebu koja ce imati imunitet,ukoliko dobijete ih pred sam porodjaj,radjate bebu koja nakon perioda inkubacije ce dobiti i prelezati morbile.
Koliko se zna morbili nisu teratogeni ali posto ste kao mali bili vakcinisani protiv istih ne bi trebali da se plasite.

Vrlo cesto roditelji u kasnijim godinama sa svojom decom leze decije bolesti sto naravno nije prijatno jer kad ste stariji sve je teze ali prezivi se.
 
mamaVesna:
Ima li neko da da savet? Moj sin ima ovcije boginje. Kakav je kucni tretman: kupanje ili ne, cime mazati, sta sa oziljcima ukoliko se pojave?

Bilo kakva informacije bi bila dobrodosla.
Hvala
Vidim da je dr rekla uglavnom sve. Samo bi se nadovezao, nikako ali nikako nemojte kupiti tecni puder, vec puder u prahu. Jer uglavnom taj tecni puder zatvara pore i koza ne moze da dise. A pogotovo ako je malo jaci osip, pa ne moze da se skine taj talk. Krajnje je neugodan osecaj i ne olaksava tegobe pacijentu.
 
Moja cerka je pre 5 dana dobila rubeole.Sada su se vec povukle ali je ona naglo pocela da kaslje(suv).Ne znam da li smem da joj dam neki lek i koliko dugo ce morati da bude u kuci,tj. izolaciji.Inace ja sam sa 13god. prelezala varicelu sa jako visokom temperaturom(41)i kao posledicu imam ostecenje sluha.Zato budite oprezni.
 
Ne cesi, ne kopaj, redovno se kupaj, brisi se tapkanjem peskira o telu, kad se osuse otpasce, hipopigmentacije koje ostaju iza njih ce vremenom nestati.
 
Hvala Dr, to sve znam (+ nisam ih ja sada imala nego moje dete), no mene brine to sto ih je dobio pre nekih 25 dana, a mi za vikend odosmo na more. Sta ce se desiti kada se te flekice izloze suncu? Znam za ono: kapa, faktor 50 i sl, alija ga ne mogu neprestano drzati u hladu! Hoce li se i pored toga posle nekog vremena te flekice povuci?
 
Dr. interesuje me od cega zavisi da li ces da se razbolis, tj kod moje cere u vrticu u grupi su svi imali boginje osim nje i jos jednog klinca i to polovina u poslednja dva meseca. Ona redovno ide, evo nije bila bolesna celu godinu, znaci nije da je sklanjamo, a svi su u fazonu jao bolje da to prelezi sto pre, dok je mala. Vec nekoliko puta se desavalo da budemo sa nekim klincem u kontaktu dan pre nego sto mu izbiju i ona nista. Jel to ima neke veze sa imunitetom, ako se tako nesto uopste zna i da li ti mislis da bih trebala da je vodim kod deteta koje je bolesno (nekoliko dobronamernih saveta iz okoline) ili da pustim da se priroda sama pobrine za to, sto je ujedno i moje misljenje.
Ona je u aprilu napunila 4 godine.
Hvala i poz
 
Ne znam sta da ti kazem, kod mene je priroda ucinila svoje pa sam varicelu lezala sa 22 god ,dobila ih na vezbama od pacijentkinje na infektivnoj klinici.
Mislim da bi mi bilo lakse da sam ih prelezala kao mala ali opet sto bi dete bilo bolesno ako ne mora...ima vremena, kad krene u skolu bice prilika.
 

Back
Top