Sloboda fotografisanja

posta je strateski objekat i ne sme da se slika.. osim ako nemas neku dozvolu urednika ili tako nesto. autobuse , i sve sto je na ulici ili JAVNOM MESTU , smes da slikas do mile volje!!! sloboda stampe-fotografisanja. I ako ti neko nesto kaze samo reci da u koliko ima nekih problema , pozove policiju.
 
Mene je skoro zamenica direktora gimnazije (tako se predstavila) driblala i zestoko smorila oko dozvole za fotkanje.Nista nije od mojih argumenata pomoglo, davila je i davila.Mozda je u pravu, ne znam kako to ide kad se fotkaju skole.P.S. Fotkala sam skolske grafite.
 
Mislim da zbog pedofilije i voajerizma ne smeju da se slikaju škole i dečja igrališta. Odnosno deca u njima. Ali ako je školsko dvorište bilo prazno i ako je videla da slikaš zid, ne vidim zbog čega je pravila problem.

bug.gif
 
Cela ta fama oko zabrane slikanja "strateshkih objekata" je sada toliko anahrona da je praktichno komichna. Onaj ko ima neke zle namere sigurno nece izvaditi OVOLIKI aparat na licu mesta.

Ali to su vec zakonske stvari. Ako neko krene da mi se ****** majke zato shto sam ga sluchajno (ili namerno) uhvatio u kadar ne vredi da mu pricham o zakonu.
 
Slobodu o kojoj ne mislim imam samo u drugim zemljama. Ovde se cesto osecam kao da me maltretira ko gde stigne, zaludni penzosi, cistaci na groblju, raznorazni cuvari ...
Kad sam cula da je i na Kalisu fotkanje zabranjeno....
 
posta je strateski objekat i ne sme da se slika.. osim ako nemas neku dozvolu urednika ili tako nesto. autobuse , i sve sto je na ulici ili JAVNOM MESTU , smes da slikas do mile volje!!! sloboda stampe-fotografisanja. I ako ti neko nesto kaze samo reci da u koliko ima nekih problema , pozove policiju.

ma bio sam napolju i fotkao vrata od poste. Cuvar popizdeo, hteo da zove policiju, trazio da izbrisem fotku.

Razumem da je fotkanje strateskih objekata bilo zabranjeno 50tih i 60tih, ali sam i danas vidjao znakove zabrane fotkanja blizu npr. hidro-elektrana.

Mislio sam da slikam panoramu BG sa Beogradjanke, ali kaze cuvar da je i to zabranjeno :neutral:
 
Ja bila tamo bas tada, fotkala sam slobodno, niko me nije smarao. Mislim da je kod nas problem i to sto nemamo razvijen turizam i ljudi nisu navikli na fotografisanje po ulicama, odmah misle da si novinar, kako nikom ne padne na pamet da si fotograf amater ili profesionalac, nego novinar!
 
Jeste . zakon je jako gadan. ako cemo po zakonu ne bi smeo da se slika ni jedan objekat blizu banke poste supa suda mosta bolnica kasarni .. ali to je vec preterano , posto banke danas imamo na svkom cosku. Tako da sme da se fotka sve i svasta. Problem je ako se uhvatite u svadju sa policijom i pocnete da dokazujete svoje , oni vas ladno mogu uhapsiti, pa cak i oduzeti aparat.Zato moj savet. Kada slikate postu NPR. i vidi vas cuvar krenite da se raspravljate sa njim par sekundi dovolno dok izvucete karticu iz aparata i stavite je u dzep. pokazete mu aparat EVO NEMA NISTA SVE SAM IZBRISAO. on vas ne sme pretresati ni dzepariti.

i da .. jos jedan mali savet.. uvezbajte da sa jednom rukom vadite karticu leva desna sve jedno , i dok pricate (raspravljate) jednom rukom uperite prst u objekat i kazite EVO OVO TO TAMO IMA ZNAK DA NE SME SME BLA BLA .... on ce naravno da pogleda u tom pravcu .. i vi sa drugom rukom samo cap! nema kartice:)
 
za sve neverne tome koji misle da zabrane fotografisanje raznih objekata, neka pogledaju http://maps.google.com
google mape, opciju satellite,
recimo idite na new york glavnu metu terorista, pa će videti da se vide ljudi sa njihovim senkama
za našu zemlju mape nisu urađene u toj rezoluciji, ali su poboljšane u odnosu na prošlu godinu
 
eo šta kaže zakon...



(1) Ko neovlašćeno učini fotografski, filmski ili drugi snimak nekog lica ili bez njegovog pristanka, a pri tome osetno zadre u njegov lični život, ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako delo iz stava 1 ovog člana, učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(3) Gonjenje za delo iz stava 1 ovog člana preduzima se po privatnoj tužbi.

Neovlašćeno objavljivanje tuđeg spisa, portreta, fotografije, filma ili fonograma


(1) Ko neovlašćeno objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.

krivični zakonik regooliše i neovlašćeno snimanje vojnih objekata, oružja, strateških objekata, sudnice,.ne smete u palatu pravde da unesete f.aparat... aerodomi..hodrocentrala..itd..objekata od javnog interesa regooliše zakon...ili javna ustanova....banke, hoteli...i, tako....ja ne znam gde sve nisam fotkao..osim u palati pravde..tamo nema š.. nažalost...
 

Back
Top