Miastenia gravis

Pozdrav svima koji boluju od ove bolesti!Meni su je ustanovili u junu 2018.,a simptomi su bili:duple slike;nazalni(unjkav)govor koji je prerastao u nerazumljiv u uspravnom polozaju,dok je u lezecem polozaju bio djelimicno razumljiv;i zamor pri penjanju stepenicama.Acetilholinska antitijela su bila negativna(pa timus nije uklonjen,jer nije bio ni uvecan
),a antimusk su bila pozitivna
.Od terapije koristim mestinon 4*1, pronison(u pocetku 60 mg dnevno,a sada 25 mg svaki drugi dan),koristila sam i imuran 50 mg dnevno,ali mi ga je doktorka ukinula zbog lezije jetre,a pijem i kalijum 2*1 i ranitidin 2*1.Generalno se osjecam dosta dobro,ali mi je na ovoj dozi pronizona koji je u procesu smanjenja govor opet postao nerazumljiv.Posto mi je kontrola tek za mjesec dana,a ne bih da dosadjujem preko reda,voljela bih da mi neko odgovori iz licnog iskustva sta mogu da ocekujem u buducnosti od ove bolesti i upotrebe terapije,s obzirom da sam citala da pronison zna mnogo da nasteti zdravlju.
 
Kada me je doktorica pitala od kada imam simptome duplih slika,nazalnog govora i zamora pri usponu,ja sam odgovorila da je to dva mjeseca unazad u kontinuitetu,ali kada sam se poslije preispitivala,sjetila sam se da su se javljali zasebno i do dvije-tri godine unazad,a sto sam ja uvijek pripisivala drugim bolestima tipa anemije, gojaznosti,pritiska i slicno.Cak mi je palo na pamet da sa tim ima veze i sto tesko mogu da kontrolisem tj zadrzavam nuzdu(i malu i veliku na zalost,malo je neprijatno ali je tako).Posto sam nakon godinu dana lijecenja uz pridrzavanje terapije i ishrane pocela da se osjecam bolje,interesuje me da li je moguce da se potpuno izlijecim od ove bolesti.Imam 44 godine,i dobrog sam opsteg zdravstvenog stanja.
 
Interesuju me jos i iskustva u lijecenju sa dobrim neurolozima iz regiona. Vjerujem svojoj doktorki jer je korektna i zalaze se za svoje pacijente bez izuzetka,ali mi bolesni uvijek zelimo da cujemo i tudja misljenja i iskustva.Ne bih voljela da poslije nekog vremena cujem da je nesto bilo kako ne treba i da su posljedice dozivotne.
 

Back
Top