Vojne penzije i stanovi za vojne penzionere

Prijatelju NESO,zbog zaposlenja supruge UTS ce biti umanjen za 100 bodova,pa izracunaj,vrednost boda pomnozi sa tim iznosom,pa sa brojem meseci koliko traje zaposlenje,pa na to dodaj kamatu.Ocekuj ubrzo da ti dostave tacan iznos za celo vreme i plus kamata.Koliko sam upucen,ne oprastaju osnovni dug,a za kamatu se pita direktor licno.Vracanje duga se obracunava za minimum 20% penzije-plate mesecno,pa koliko izadje.
 
Meni je resenje doneto 11.03.2006.god,a vrednost boda je bila 15,24 dinara.Neznam kada je bod povecan na 18,44 dinara,kolika mu je i sada vrednost. Clan 3.Pravilnika je regulisao pripadanje bodova po broju clanova porodice,a za tebe je vazna tacka 5. koja glasi"ako porodica ima dva ili vise clanova i ako je bracni drug clan porodice,a zaposlen je,odnosno ostvaruje penziju ili drugo redovno mesecno primanje pripada 650 bodova."Predlazem ti da pozoves dati broj,ili da odes licno i regulises,sto pre nacin vracanja,sto pre to bolje,da sami ne odlucuju o visini,a tu su nemilosrdni.Njihov stav je da umanjuju penziju ,minimalno 20%.Ovo ti govorim iz licnog iskustva,jer sam u slicnoj situaciji.Pozdravljam te.
 
Ratovali protiv NATO-a, sad ratuju za povišicu

Već punih šest godina traje borba vojnih penzionera za pravo na vanredno usklađivanje penzija, na ono što im pripada po zakonu. Tada im je uskraćena povišica od 11,06 odsto pa se dug do danas nagomilao na neverovatnih 20 milijardi dinara. Nakon poslednje odluke Ustavnog suda kojom je vojnim penzionerima pravo na ovo usklađivanje u potpunosti priznato, to više nije samo njihov problem, nego i državni. Ukoliko ne uspeju pred domaćim pravosuđem, vojni penzioneri najavljuju da će od suda u Strazburu tražiti da natera Srbiju da im isplati zakinuto usklađivanje penzija.
Republički fond PIO doneo je 1. januara 2008. godine odluku o vanrednom usklađivanja za sve penzionere, bez obzira na to gde su radili. Međutim, i naredne četiri godine vojne penzije su i dalje isplaćivane preko Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika, naravno, bez povišice.
Mi vojni penzioneri Srbije tražili smo da se i na nas primeni povećanje, ali su nam u Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika donosili negativna rešenja, pa su usledile tužbe Upravnom sudu. Sve presude bile su negativne, pa smo pisali ustavne žalbe. Ustavni sud je već prvom odlukom 2012. g. naložio Upravnom sudu da nam prizna pravo na usklađivanje od 11,06 odsto. Iako je zakonski rok bio 60 dana, Upravni sud osam meseci nije donosio novu presudu u našu korist. A kad ju je konačno doneo, naložio je da prvostepeni organ RF PIO utvrdi da li su naše penzije bile veće ili manje od 60 odsto prosečne zarade, čime smo ponovo stavljeni u nepovoljan položaj. Suprotno odluci Ustavnog suda, još jednom smo izdvojeni u posebnu kategoriju iako su svi osiguranici ravnopravni .
Postoji redovno usklađivanje penzija 30. aprila i 31. oktobra, kao i vanredno, u slučaju da prosečna penzija padne ispod 60 posto prosečne zarade. To se dogodilo pre šest godina ako se gleda ukupna penzionerska populacija. Naše penzije bile su iznad proseka, ali Zakon kaže da treba gledati ukupnu masu. Nisu vojni penzioneri jedina kategorija koja ima primanja iznad 60 posto prosečne plate u državi. Upravo izdvajanjem vojnih penzionera iz celog penzionerskog korpusa, Upravni sud je počinio osnovu nezakonitost. Da je to pogrešno, dovoljno govori podatak da bi po istom principu morali biti izdvojeni i policajci, zdravstvo, prosveta, nosioci nacionalnih penzija… jer svi oni pojedinačno gledano imaju viši prosek. Pošto nijedna druga penzionerska grupa nije izdvojena, vojni penzioneri traže da se to ne radi ni sa njima.
Prosečna vojna penzija je 45.000 dinara, što znači da mesečno svako gubi između 4.500 i 5.000 dinara. Naše penzije jesu veće od državnog proseka, koji iznosi oko 27.000 dinara, ali treba imati na umu da je među vojnim penzionerima preko 60 odsto onih s visokom školskom spremom, dok je kod ostalih kategorija penzionera 6-7 odsto sa visokom školskom spremom i već sama ta činjenica podiže visinu primanja. Pored toga, treba imati u vidu i činjenicu da je prema Zakonu o Vojsci prosečna plata u Vojsci trebala biti 3 prosečne plate u privredi, odnosno da je samim tim i prosečna vojna penzija trebala biti približno 85 % od navedenog. Recimo da su 3 prosečne plate u privredi 100.000 dinara. 85 % od toga je 85.000 dinara, pa bi to bila prosečna vojna penzija da je poštovan zakon.
U celoj državi ima nas 40.000, pa je osnovni dug u ovih šest godina narastao na 14 milijardi dinara, a s kamatama preko 20 milijardi! Pošto mnogi zbog godina i bolesti ne mogu da dočekaju da se okonča ova upravno-ustavna vrteška , velik broj penzionera posegao je za privatnim parničnim tužbama. Sad će još i ovi parnični postupci dodatno uvećati dug države jer treba uračunati honorare advokata, sudskih veštaka… Već je preko 20.000 vojnih penzionera pokrenulo parnice .
Vojni penzioneri najavljuju da će od Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu tražiti da natera Srbiju da im isplati zakinuto usklađivanje penzija, ukoliko Upravni sud uskoro ne donese novu presudu kako je to svojom odlukom, ocenama i stavovima u decembru 2013. godine naložio Ustavni sud.
Kad sve to dođe “na naplatu” hoće li neko snositi odgovornost zbog toga što je svojom samovoljom i nepoštovanjem Ustava i zakona zakidao vojne penzionere i time pričinio ogromne troškove državi - odnosno građanima, poreskim obveznicima? O šteti nanetoj ugledu Srbije, koju masovno tuže oni koji su je branili, u Evropi i svetu da i ne govorimo.
 
Poštovanje kolege
da li neko od Vas prati rang listu za dodelu bespovratnog kredita o 20 000 evra?
Ako neko prati , da li može da mi objasni KO I PO ČIJEM NAREDJENJU naknadno ubacuje ubacuje ljude na rang listu?
konkretno radi se o rang listama od 20.01.2014 i od 18.03.2014. Toliko je providno da je to neverovatno.
Ukratko, u januaru 2014 su doneli rešenje o dodeli kredita za 10 penzionera i time su zaokružili molbe podnete zaključno sa januarom 2012.godine. Na novoj rang listi od 18.03.2014. godine pojavljuju se molbe koje su podne te decembra 2010 i januara 2011 godine i to odmah na početku.
Ko koga ovde .....
Samo da napomenem ovo nije prvi pit da se to dešava. Redovno pratim rang liste u zadnjih godinu ipo dana i dešavalo se isto naknadno ubacivanje molbi ali ne ovako providno kao ovaj put.
 
Kolega u vezi liste za 20000 evra, evo malog pojasnjenja.
I ja sam primetio da se spisak jako cudno menja pa sam se raspitao. Onog trenutka kada KVP podnese zahtev za ovaj nacin resavanja stambenog pitanja, isti se zavodi u SOVO, ali se i ne pojavljuje odmah na listi. Pojavljuje se na listi tek kada podnosilac zahteva kompletira ceo predmet, za sta pojedincima treba i po par godina, ali se nakon kompletiranja, njegov predmet ne pojavljuje na zadnjem mestu, vec se osnovu datuma zavodjenja zahteva svrstava na listu.
u sustini se na u proseku na rasevanje tvog zahteva ceka izmedju dve i tri godine.
 
Kolega u vezi liste za 20000 evra, evo malog pojasnjenja.
I ja sam primetio da se spisak jako cudno menja pa sam se raspitao. Onog trenutka kada KVP podnese zahtev za ovaj nacin resavanja stambenog pitanja, isti se zavodi u SOVO, ali se i ne pojavljuje odmah na listi. Pojavljuje se na listi tek kada podnosilac zahteva kompletira ceo predmet, za sta pojedincima treba i po par godina, ali se nakon kompletiranja, njegov predmet ne pojavljuje na zadnjem mestu, vec se osnovu datuma zavodjenja zahteva svrstava na listu.
u sustini se na u proseku na rasevanje tvog zahteva ceka izmedju dve i tri godine.

Ok, ali kako se može podneti nekompletan zahtev i isti se zavesti.
U Pravilniku lepo piše šta je sve potrebno a to su tri papira (izjava, rešenje za UTS I rešenje za stan).
I meni je trebalo godinu ipo dana da skupim sve papire, i kad sam skupio poslao sam, a pre toga sam zvao FOND SOVO I rekli su mi da neće razmatrati nekomletne zahteve I da će samo kompletne zahteve zavoditi.
Najviše sam čekao Rešenje stambenog organa za dodelu stana u zakup tj. Rešenja za stan.
 
Slazem se sa vladimirom,ako je rok za dostavljanje svih dkumenata 15 dana,kako je moguce da kompletiranje dokumentacije bude 3-4 godine.Kakva i odakle treba pribaviti dokumenta,i sa Marsa bi stigla za to vreme,a ne sada u eri savremene tehnike i brzih posta,svaki dokument iz bivsih republika se dobija za 15 do 30 dana ,maksimalno.nesto ne stima,a bilo bi interesantno saznati,koja dokumenta su pribavljana toliko vremena.Neka mi ne zameri doticni o kome se radi,ali to budi osnovanu sumnju,da tu nesto nije u redu,a ako gresim izvinjavam se svima.
 
Данас сам добио решење од Управног суда којим се уважава моја тужба за усклађивање пензије од 11,06% и враћа РФ ПИО на поновно одлучивање. Ово вам пишем пре свега због тога што је сада тон у коме је писана одлука ипак другачији него што је био случај са претходним поступањем тог суда. Раније су они (Управни суд) практично упућивали РФ ПИО како да нас одбије док сада наводе одлуке и схаватања Уставног суда који сматра да смо ми у праву и да нам то право треба признати. Иако је одлука донета због повреде правила поступка надам се да ће сада РФ ПИО ипак морати да ми призна то право јер више нема куд. Не знам шта још могу да измисле па да ме-нас одбије. Више стварно не би имало смисла да нас мрцваре овим административним одуговлачењем и просто је несхватљиво да се државна институција на све могуће начине довија како би изврдала закон. Шта рећи више?
 
Poštovani gospodine Kraguj, ne znam da li se uopće sjećate mene i teme oko dodjele stana...No, evo nekih novosti. Dakle, u Srbiji se uopće ne provjerava ima li netko stan na području cijele bivše Jugoslavije nego se samo provjerava ima li stan na području Srbije. Tako da iz provjerenih izvora znam da su stan dobili ljudi koji imaju stanove i u Sloveniji i u Hrvatskoj (i nekim drugim država bivše Juge). Neki su svoje stanove prodali, a neki i dalje posjeduju stan, a sada su lijepo dobili i stan u Srbiji. Evo, moju svekrvu zovu iz vaše porezne da dostavi dokaz da nema stan u Srbiji. To što ona lijepo uživa u svom stanu u Zagrebu-očito nikoga nije briga. Interesantno je i da sam pronašla zakon u kojem lijepo piše da osoba ne smije posjedovati stan igdje na području bivše države, no očito je da to nitko zbilja ne provjerava kao ni da li se u zahtjevu lagalo oko bilo kakvih činjenica. Nevjerovatno!
 
Da sećam se Vas i vaše svekrve. Ne znam šta da Vam kažem, jedino da je biorkratska mašinerija ista, troma i glupa po celom svetu. Kada izađe stambena lista (lista dodeljenih stanova) može se desiti da neko zna da ona ima stan u Zagrebu pa joj napravi prijavu i tada će joj stan biti oduzet, ali ko to zna šta će se sve dešavati. Neki ljudi koji su imali stanove i stanarsko pravo na teritorijama bivših republika SFRJ nisu mogli ostvariti nikakva prava nad tim stanovima i ovde u Srbiji ih taj isti stambeni organ maltretira za raznorazne dokaze da dostave a njima je nekad i život bio u pitanju ukoliko bi otišli na tu teritoriju, a kamoli da uđu u posed tog stana a ovde im ne dodeljuju. Dok sa druge strane neki eto kao i vaša svekrva će još na kraju imati dva stana. Nemam reči ...

Vama želim sve najbolje. Veoma ste savesni.
 
Da sećam se Vas i vaše svekrve. Ne znam šta da Vam kažem, jedino da je biorkratska mašinerija ista, troma i glupa po celom svetu. Kada izađe stambena lista (lista dodeljenih stanova) može se desiti da neko zna da ona ima stan u Zagrebu pa joj napravi prijavu i tada će joj stan biti oduzet, ali ko to zna šta će se sve dešavati. Neki ljudi koji su imali stanove i stanarsko pravo na teritorijama bivših republika SFRJ nisu mogli ostvariti nikakva prava nad tim stanovima i ovde u Srbiji ih taj isti stambeni organ maltretira za raznorazne dokaze da dostave a njima je nekad i život bio u pitanju ukoliko bi otišli na tu teritoriju, a kamoli da uđu u posed tog stana a ovde im ne dodeljuju. Dok sa druge strane neki eto kao i vaša svekrva će još na kraju imati dva stana. Nemam reči ...

Vama želim sve najbolje. Veoma ste savesni.

Da, eto, sve mi je to jako interesantno. Sumnjam da bi ju itko prijavio, jer ona nikome ništa ne priča. Po sistemu da i zidovi imaju uši. No da ju je netko iz organa htio provjeravati, otkrio bi da ima uknjižen stan u svom vlasništvu u Zagrebu. A eto, oni je samo traže dokaz da u Srbiji nema stan. I sada ona juri u Bg po tko zna koji put da izvadi te papire i preda im.
Žao mi je drugih ljudi koji zaista žive u tom jadnom hotelu već preko 20 godina. Moja svekrva se ionako bori za taj stan za svog mlađeg sina koji jedini živi u Bg. Ona odavno živi u Zg. No, dobro...Ja sam joj govorila da ne može dobiti stan, a ispada da je ona bila u pravu. :)
:think:
 
Kolege,da li neko od vas poznaje pravilnik za dodelu NTS ili UTS-a i ako postoji neko može li mi reći koliko bodova ima porodica od dva člana-muž vojni penzioner a supruga nezaposlena? Nadam se da ću dobiti odgovor! Hvala,pozdrav svim kolegama i kolegicama,naravno!!!!!!

Clan 3. 4) Ako porodica ima dva člana i ako je drugi član porodice bračni drug, a nije zaposlen, odnosno ne ostvaruje penziju - 700 bodova;
 

Back
Top