treba mi pomoc!!! - upis ekologije

angelina89

Početnik
Poruka
1
razmisljam da upisem ekologiju, i svuda pokusavam da se raspitam o poslu ekologa kod nas ali nikako ne mogu da dobijem konkretan odgovor. uglavnom cujem kako je to ''posao buducnosti'' i da ce biti jako dobro placen, ali nista sigurnije od toga. pa ne mogu da zakljucim da li je korisno studirati na bioloskom fakultetu, tj da li se isplati to raditi ovde.

pa vas molim ukoliko neko moze da mi kaze tacno kako ekolog u srbiji provodi dan na svom poslu, cime se bavi i sl.... da li je to stvarno toliko perspektivno kao sto pricaju...?
bilo kakva informacija ce mi biti od pomoci...! hvala...! :)
 
Sve zavisi od toga gde se zaposlis.Npr. znam neke ljude koji su se zaposlili u rafineriji u Pancevu,mozes da budes profesor u nekoj srednjoj skoli,ili ako imas debele veze i vezice mozes da se zaposlis negde u ministarstvu zdravlja ili poljoprivrede.
P.S.Stavi ovu temu na forum nauka i obrazovanje---fakulteti.
 
Posto sam ja na smeru ekologija i zastita zivotne sredine na bioloskom fakultetu u Beogradu, na zalost moram reci da to sve sto si cula je istina...jeste to perspektivan posao i lepa je to nauka al je jako tesko za zaposlenje...znam gomilu mojih kolega i dobih studenata koji su zavrsili, a koji jos uvek nemaju posao...kazu da ce biti bolje...mozda kad ti zavrsis i bude..al za sada ...slabo..no, uvek postoji sansa da ces BAS ti naci posao...to se nikad ne zna..pozdrav
 
Zavrsio sam Zastitu zivotne sredine na F.T.N. Novi Sad. Mogu ti reci sledece:
Brutalan fakultet ali samo perspektivan. Svi mogu da se bave tvojim poslom naravno uz specijalizaciju, a ti nicijim. Moj predlog zavrsi masinstvo pa na specijalizaciju koja traje godinu dana. Ovde kod nas mozes se zaposliti u akreditovanoj labaratoriji (potrebna ti je debela veza)
u inostrastvu smo trazeni i ako vladas engleskim (znanje pisanja tehnickog izvestaja na engleskom) posao ces dobiti lako
Drugo moras vec od pocetka da se usmeravas, to jest da li te interesuje zemlja, vazduh ili voda.
 
Ma shta je vi!Neka upishe ono shto voli jer ce jedino tada sav trud i ljubav doci do izrazaja.Vidi od sledece godine pocinje nov program po kojem imash 2,5 godina opshte biologije a onda imash josh 2.,5 godina usmerenja, dakle u tvom slucaju ekologije.Upishi shta zelish, uvek postoje stipendije....
 
Ja sam upisao Ekologiju i zastitu zivotne sredine,fax je zanmiljiv prilicno,ali ima nekih predmeta od kojih ti glava puca.
Imaces dosta dodira sa mikroorganizmima,zanimljivo je to kad nadjes pod mikroskopom nesto sto nikad do sada nisi vidjela,a moza i neces!
Zanimanje je perspektivno bar ovde kod nas u Banja Luci,po zavrsetku ti se nude dobre opcije za posao,npr. laborant,komunalni inspektor,mozes u razna udruzenja i nevladine a i vladine organizacije za zastitu zivotne sredine etc..... Tvoj posao ne bi trebao biti fizicki naporan,ali kako se ovde stvari krecu ekolozi ce morati da se bore kao lavovi da bi zaustavili ovu propast koja nam je za ledjima ,eto nesto i od mene nadam se da ce ti pomoci :)
 
Ekologija je u svetu u usponu, odnosno zanimanje buducnosti. Takodje hit postaje molekularna ekologija. Kazu da kod nas ce svaka firma morati imati svog ekologa koji ce regulisati nivo zagadjena koji ta fabrika proizvodi ali ne znam da li ce bas tako biti. Mozda je bolje da se odlucis za molekularnu biologiju ili biohemiju jer ces sa ovim usmerenjem, ukoliko zavrsis sigurno biti uspesna
 
Bitno je da napravis razliku izmedju ekologije i zastite zivotne sredine!

Ekologiija je prirodna nauka i obicno je u sastavu prirodno matematickog fakulteta, jer je to bioloska disciplina.

Zastita zivotne sredine (ne retko zastita covekove okoline) je samo jedna grana ekologije, cesto primenjena sa drugim tehnickim strukama. Zbog toga se cesto izucava na tehnickim, tehnoloskim, masinskim, rudarskim, poljoprivrednim ili fakultetu zastite na radu. Nju kao specijalizaciju uvek mozes da izaberes iz navedenih studija.

Ekolog moze biti istrazivac u oblasti zastite zivotne sredine, ali zastitar zivotne sredine nije ekolog.
Cesto se pogresno poistovecuje zastita zivotne sredine sa ekologijom.
 
Bitno je da napravis razliku izmedju ekologije i zastite zivotne sredine!

Ekologiija je prirodna nauka i obicno je u sastavu prirodno matematickog fakulteta, jer je to bioloska disciplina.

Zastita zivotne sredine (ne retko zastita covekove okoline) je samo jedna grana ekologije, cesto primenjena sa drugim tehnickim strukama. Zbog toga se cesto izucava na tehnickim, tehnoloskim, masinskim, rudarskim, poljoprivrednim ili fakultetu zastite na radu. Nju kao specijalizaciju uvek mozes da izaberes iz navedenih studija.

Ekolog moze biti istrazivac u oblasti zastite zivotne sredine, ali zastitar zivotne sredine nije ekolog.
Cesto se pogresno poistovecuje zastita zivotne sredine sa ekologijom.

pa ne znam:???: ja koliko sam cula a to je da bi uskoro svaka firma, zemljoradnici itd. trebali da imaju ekologa koji ce da im odredjuje koju kolicinu otpada mogu da izluce i koliko mogu da prskaju voce, povrce itd. u sta to spada??? EKO ili ZASTITA??/
 
Ekologija je nauka koja se bavi proucavanjem odnosa zivih organizama i okoline, kao i uzajamnih odnosa zivih organizama.

U biologiji covek se posebno ne izdvaja.

Kada je rec o promeni nekog ekoloskog balansa usled antropogenog (ljudskog) efeta, npr zagadjivanje vode i zamljista otpadom, ili zdrava proizvodnja hrane, onda je rec o zastiti ili nekoj drugoj ekoloskoj disciplini.

Pogresno je ekologiju poistovetiti samo sa zastitom covekove okoline, i zastiti covekovog zdravlja i buducnosti.

Zemlja, kao i priroda nije zaduzbina coveka. (Homo egocentrikus):mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Ekologija je nauka koja se bavi proucavanjem odnosa zivih organizama i okoline, kao i uzajamnih odnosa zivih organizama.

U biologiji covek se posebno ne izdvaja.

Kada je rec o promeni nekog ekoloskog balansa usled antropogenog (ljudskog) efeta, npr zagadjivanje vode i zamljista otpadom, ili zdrava proizvodnja hrane, onda je rec o zastiti ili nekoj drugoj ekoloskoj disciplini.

Pogresno je ekologiju poistovetiti samo sa zastitom covekove okoline, i zastiti covekovog zdravlja i buducnosti.

Zemlja, kao i priroda nije zaduzbina coveka. (Homo egocentrikus):mrgreen:

:worth:
:klap:
 
Zavrsavam gimnaziju ove godine, i vec je stiglo ono vreme kada se mora odgovoriti na neizbezno pitanje: A sta ces da studiras?

Dakle pitanje je: koliko je pametno studirati ekologiju, sta se sprema za prijemni (koji predmet), kakva je konkurencija, zaposlenje posle zavrsenog fakulteta...

Imal' neko ko se ovde razume u te stvari?

Hvala :)
 
Zavrsavam gimnaziju ove godine, i vec je stiglo ono vreme kada se mora odgovoriti na neizbezno pitanje: A sta ces da studiras?

Dakle pitanje je: koliko je pametno studirati ekologiju, sta se sprema za prijemni (koji predmet), kakva je konkurencija, zaposlenje posle zavrsenog fakulteta...

Imal' neko ko se ovde razume u te stvari?

Hvala :)

koliko ja znam polaze;) se samo biologija, biologija i biologija....
 
Ekologija...

Pojam koji mnogi shvataju (i na ovom forumu) na različite načine.

Može se ekologija posmatrati sa biološkog stanovišta (i to je izvorno posmatranje), ali se danas ona posmatra i sa filozofskog, prostornog, tehnološkog... stanovišta.

Neki pod ovim pojmom shvataju i tehnologiju zaštite životne sredine i svašta drugo.

Treba postaviti pitanje - šta tebe zanima u celoj priči?
...jer ima bar 15 fakulteta (na Univerzitetu u BG) na kojima se izučava nešto od toga.

Na primer:
- Biološki fakultet - izučava ekologiju kao nauku, opštu ekologiju, teoriju i biološki način posmatranja
- Geografski fakultet (ima odsek za Geoprostorne osnove životne sredine i ima odsek za Prostorno planiranje) - izučava se prostorni aspekt životne sredine (uostalom životna sredina je prostor, zar ne?), tamo može da se nauči GIS koji je vrlo bitan za praćenje stanja životne sredine (alat bez kog se neće moći u budućnosti), planiranje sa aspektom zaštite životne sredine i sl... - dakle ovde se izučava sprečavanje UZROKA, a ne lečenje posledica kao što je u mnogim drugim strukama
- Tehnološki fakultet (verovatno i Mašinski) - izučava se tehnologija prerade otpada, tehnološke mere zaštite i sl.
- Saobraćajni - uticaj saobraćaja
- Medicinski - dejstvo na zdravlje čoveka
- Šumarski fakultet - ima čak 3 odseka na kojima se to izučava: Šumarstvo (uzgred), Ekološki inženjering u zaštiti zemljišta i voda (sama reč ti govori) i Pejzažna arhitektura - ova 2 poslednja odseka pružaju dosta znanja o tome, ali njihovi inženjeri se slabo zapošljavaju. Na pejzažnoj arhitekturi imaš, između ostalog, predmet Predeona ekologija koji je nešto vrlo novo (prostorni aspekt ekologije)...
- Hemijski fakultet - oni tvrde da je suština svega u hemiji, pa smatraju da su glavni, ali je njihov pogled sličan tehnološkom: analize i slično....
- Rudarsko-geološki - i oni imaju svoj aspekt...

Da ne nabrajam više..

Treba da vidiš kakva te ekologija (ili zaštita životne sredine) interesuje...
Ako te zanima teorijski aspekt - onda upiši na Biološkom, a ako hoćeš da imaš i neki "zanat", onda upiši nešto drugo (ali vodi računa o tome da to "drugo" zna da bude vrlo nezgodno, npr. na Tehnologiji...). Ja lično mislim da je smer na Geografskom VRLO interesantan, jer pruža dosta zanimljivog teorijskog znanja, ali donekle imaš šanse da tamo učiš i GIS (geografske informacione sisteme), što će u budućnosti biti vrlo traženo "zanatsko" znanje...
 

Back
Top