Lektira za OŠ

VI razred

1. Danijel Defo: Robinzon Kruso
2. Mark Tven: Doživljaji Toma Sojera
3. Branko Ćopić: Orlovi rano lete
4. Branko V. Radičević: Pesme o majci

VII razred

1. Džonatan Svift: Guliverova putovanja
2. A.S.Egziperi: Mali princ
3. Petar Kočić: Vukov gaj
4. Kneževa večera - narodna epska pjesma
5. Narodne lirske pjesme – šaljive i običajne ( izbor )

VIII razred

1. Perl Bak: Veliki talas
2. Svetozar Ćorović: Stojan Mutikaša
3. Miroslav Antić: Plavi čuperak
4. Stevan Sremac: Pop Ćira i pop Spira
5. Sava Nemanjić:sveti Sava u književnosti ( izbor Savinih spisa, narodnog predanja i umjetničke poezije o sv.Savi )

IX razred

1. Ivo Andrić: Izbor pripovijedaka o djeci
2. Dobrica Ćosić: Vreme smrti ( odlomak )
3. Desanka Maksimović: Na šesnaesti rođendan
4. Izbor iz savremene srpske poezije i proze

Do prošle godine u devetom se obrađivala i zbirka pripovjedaka "Sin" Mladena Oljače.
 
.. bilo bi dobro ako bi se i za srednju školu moglo postaviti.

Ja zaista ne znam šta je sve po planu u srednjim školama.:oops:
Na sajtu Pedagoškog zavoda RS ( www.rpz-rs.org ) imaju i nastavni planovi za OŠ i SŠ, pa ako nekog nešto zanima može da se informiše. Da biste mogli pregledati planove potrebno je ukucati šifru 1111.


p.s.
Upravo sam bila na linku zavoda koji izgleda više nije u funkciji. Nadam se da će uskoro riješiti ovaj problem.
 
Poslednjih godina nastavnici i profesori dobijaju siri spisak literature za lektiru i osnovnu skolu i biraju
sta ce se citati kao lektira. Desava se da u istoj skoli nemaju sva odeljenja istu knjigu za lektiru.
Tako je bilo dok mi je sin isao u osnovnu skolu. Ista situacija je i sad u gimnaziji (bar u onoj koju on pohadja).
 
У Србији још увек Наставни програм прописује обавезну лектиру и наставници немају баш много простора за прављење било каквог самосталног избора.

5. разред:
Д. Дефо ''Робинзон Крусо''
Б. Нушић ''Хајдуци''
М. Твен ''Том Сојер''
Преткосовски циклус народних епских песама (Неисторијски је избачен од ове школске године.)
Митолошке и обредне лирске народне песме

6. разред:
Б. Ђопић ''Орлови рано лете''
Т. Селишкар ''Дружина Сињи галеб''
Косовски циклус
Циклус Краљевића Марка
Породичне и обичајне народне лирске песме

7. разред:
М.Антић '' Плави чуперак''
С. Сремац ''Поп Ћира и поп Спира''
Свети Сава у књижевности и народном предању
Кратке народне умотворине
Посленичке народне лирске песме
Епске песме покосовског циклуса
Епске песме хајдучког циклуса
Епске песме ускочког циклуса
А. де Сент Егзипери ''Мали принц''

8. разред:

Шаљиве народне песме
Циклус ослобођења Србије
Циклус ослобођења Црне Горе
Б. Нушић ''Сумњиво лице''
Избор из савремене српске поезије
Избор из савремене српске прозе
Иво Андрић ''Деца'' (избор приповедака)
Б. Ћопић ''Доживљаји Николетине Бурсаћа''


Е, да! Изучавају се још и љубавне народне лирске песме, али сад овако напамет не могу да се сетим у ком разреду!
 
Па, некако обично се препоручује Витезовић, ваљда ''Шешир професора Косте Вујића''...али ја лично остављам ђацима да сами изаберу било које дело, чак не мора да буде ни савремена ни српска књижевност, пуштам да одаберу оно што заиста воле.
 
I ja "svojoj djeci" obično dajem mogućnost da sama odaberu neko djelo. Obično odaberu G.Stojkovića, knjižice o njegovom Hajduku,pjesme Ršumovića, Trifunovića, R.P.Noga..
Hvala ti na pomoći.
 
У Србији још увек Наставни програм прописује обавезну лектиру и наставници немају баш много простора за прављење било каквог самосталног избора.

5. разред:
Д. Дефо ''Робинзон Крусо''
Б. Нушић ''Хајдуци''
М. Твен ''Том Сојер''
Преткосовски циклус народних епских песама (Неисторијски је избачен од ове школске године.)
Митолошке и обредне лирске народне песме

6. разред:
Б. Ђопић ''Орлови рано лете''
Т. Селишкар ''Дружина Сињи галеб''
Косовски циклус
Циклус Краљевића Марка
Породичне и обичајне народне лирске песме

7. разред:
М.Антић '' Плави чуперак''
С. Сремац ''Поп Ћира и поп Спира''
Свети Сава у књижевности и народном предању
Кратке народне умотворине
Посленичке народне лирске песме
Епске песме покосовског циклуса
Епске песме хајдучког циклуса
Епске песме ускочког циклуса
А. де Сент Егзипери ''Мали принц''

8. разред:

Шаљиве народне песме
Циклус ослобођења Србије
Циклус ослобођења Црне Горе
Б. Нушић ''Сумњиво лице''
Избор из савремене српске поезије
Избор из савремене српске прозе
Иво Андрић ''Деца'' (избор приповедака)
Б. Ћопић ''Доживљаји Николетине Бурсаћа''


Е, да! Изучавају се још и љубавне народне лирске песме, али сад овако напамет не могу да се сетим у ком разреду!

Mozda zavisi od skole ili od nastavnika, ali znam da imaju odredjenu mogucnost izbora.
Informacija je zaista proverena.
 
Б. Ћопић ''Доживљаји Николетине Бурсаћа'',А. де Сент Егзипери ''Мали принц'',Т. Селишкар ''Дружина Сињи галеб''.
Ova dela se nisu obradjivala kao lektira dok je moj sin bio u Osnovnoj skoli. Zbog toga mi je zao, ali to je bio izbor nastavnice.
 
Mozda zavisi od skole ili od nastavnika, ali znam da imaju odredjenu mogucnost izbora.
Informacija je zaista proverena.

Па сад, мало ми смешно да неко као аргумент износи ''проверену информацију'' мени која 14 година предајем српски језик у основниј школи и која своје планове пишем на основу Наставног програма који је штампан у Службеном гласнику Републике Србије.
Ево, за ову прилику сам ископала из ормана примерак од 25. јуна 2007. у којем је штампан важећи Наставни програм и позивам се на њега, а не на ''проверену информацију''.

То што неки наставници помало заобилазе План и Програм (а не би смели, у принципу, мада и ја то понекад радим кад је, рецимо, она лектира по избору у 8. разреду), то је њихова ствар, али то није програмом предвиђено нити игде дефинисано.
 
Б. Ћопић ''Доживљаји Николетине Бурсаћа'',А. де Сент Егзипери ''Мали принц'',Т. Селишкар ''Дружина Сињи галеб''.
Ova dela se nisu obradjivala kao lektira dok je moj sin bio u Osnovnoj skoli. Zbog toga mi je zao, ali to je bio izbor nastavnice.

''Мали принц'' је уведен тек пре неких 5-6 година, а остале две књиге су у програму најмање 14 година, то је сигурно!
 
Иначе, једина могућност избора дата је наставницима у садашњем 5. разреду (''реформисаном'') где осим обавезних књижевних текстова први пут постоји и нешто што се зове ДОПУНСКИ ИЗБОР, у коме је дато 7 наслова а наставник је обавезан да по свом избору обради најмање три, а највише пет дела од тих наведених као допунски избор.
(Наравно, у питању су текстови из читанке.)
 
Па сад, мало ми смешно да неко као аргумент износи ''проверену информацију'' мени која 14 година предајем српски језик у основниј школи и која своје планове пишем на основу Наставног програма који је штампан у Службеном гласнику Републике Србије.
Ево, за ову прилику сам ископала из ормана примерак од 25. јуна 2007. у којем је штампан важећи Наставни програм и позивам се на њега, а не на ''проверену информацију''.

То што неки наставници помало заобилазе План и Програм (а не би смели, у принципу, мада и ја то понекад радим кад је, рецимо, она лектира по избору у 8. разреду), то је њихова ствар, али то није програмом предвиђено нити игде дефинисано.

Ono sto sam zelela da kazem je da zaobilaze, a ne da rade to zato sto im je neko dao ta ovlascenja zakonima i propisima :).
Naravno da ne zelim da pametujem nekome ko predaje, samo komentarisem ono sto znam sticajem okolnosti.
 
То што неки наставници помало заобилазе План и Програм (а не би смели, у принципу, мада и ја то понекад радим кад је, рецимо, она лектира по избору у 8. разреду), то је њихова ствар, али то није програмом предвиђено нити игде дефинисано.

Na to sam mislila. A to sto se ti drzis Plana i Programa, ne znaci da svi to rade.
Stvarno mislim da nema razloga da se osetis pogodjenom. Nikog nisam prozivala.
 
Na to sam mislila. A to sto se ti drzis Plana i Programa, ne znaci da svi to rade.
Stvarno mislim da nema razloga da se osetis pogodjenom. Nikog nisam prozivala.

Види, наставници српског немају баш неку могућност ни да га заобилазе јер су врло условљени пријемним испитима. Значи, морају да одраде све што се тражи на пријемном, а то је целокупно градиво из граматике од 5. до 8. и целокупна школска лектира из 7. и 8. са делима народне књижевности која су рађена и у 5. и 6.
Значи, једино у 5. и 6. може да се забашури понеко књижевно дело, и то је сва ''слобода''.
 
Na sajtu Pedagoškog zavoda RS ( www.rpz-rs.org ) imaju i nastavni planovi za OŠ i SŠ, pa ako nekog nešto zanima može da se informiše. Da biste mogli pregledati planove potrebno je ukucati šifru 1111.

Stranica Pedagoškog zavoda RS je opet u funkciji. Samo moram dodati ispravku: da biste mogli pregledati planove za OŠ ili SŠ potrebno je u i polje korisnik i u polje šifra ukucati 1.
 

Back
Top