Mađarska i priznanje KiM-a?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
37.990
Jel' bi bilo previše ako bi od Mađarske tražili da ne priznaje nezavisnost KiM-a zbog izbegavanja potencijanog narušavanja dobrih odnosa Srba i Mađara u Vojvodini?

Ili bi to mogao biti povod za početak rešavanja i 'vojvođanskog' pitanja!? Recimo, možda neki mađarski političari razmišljaju: Nema veze što će da strada nešto bačkih Mađara, ali možda onda dobijemo dobar komad Vojvodine?
Istina, ne verujem da tako razmišljaju, ne traže ni svoje u Rumuniji, ali, kako su u EU, nisu više baš ni samostalni u nekim odlukama, kao ni Slovenci( čuli smo za aferu):D:D
 
Imam prijateljicu koja je sa severa Vojvodine i koja kaže da naši, Srbi, prave frku oko toga kako Mađari hoće deo ili celu Vojvodinu, a da nikada nije čula tako što od Mađara. Ja nisam do sada čula da njihova vlada govori takve stvari. Ne znam zbog čega se mi stalno sami guramo u probeme, a niko ne pominje da Šiptari kupuju stanove po Srbiji i Srbi im prodaju svoje kuće i stanove. To je valjda ok. O tome ćemo za 50 gdina kada nećemo imati snage da se borimo protiv gamadi. Sada ćemo da se bavimo nepostojećim problemima.
 
Imam prijateljicu koja je sa severa Vojvodine i koja kaže da naši, Srbi, prave frku oko toga kako Mađari hoće deo ili celu Vojvodinu, a da nikada nije čula tako što od Mađara. Ja nisam do sada čula da njihova vlada govori takve stvari. Ne znam zbog čega se mi stalno sami guramo u probeme, a niko ne pominje da Šiptari kupuju stanove po Srbiji i Srbi im prodaju svoje kuće i stanove. To je valjda ok. O tome ćemo za 50 gdina kada nećemo imati snage da se borimo protiv gamadi. Sada ćemo da se bavimo nepostojećim problemima.

Nema potrebe kalkulisati sta Madjari misle ili pricaju. Naravno da nece pricati da su za odcepljenje dela Srbije ali istorijsko iskustvo nas uci da iz komotno mozemo smatrati neprijateljima Srba. Pokolji srpskog stanovnistva u Srbiji i Vojvodini od strane Madjara u 1. i 2. svetskom ratu nisu slucajni i nisu bili samo jednom tako da se lako moze zakljuciti kakv je kontinuitet madjarske politike.

Na kraju krajeva svi vidimo za koga madjarska nacionalna manjina glasa u vecini slucajeva, uvek za anacionlane snage koje Srbiju vuku na dno. Simptomaticno je da tako isto glasaju i muslimani, Hrvati, Bugari itd. znaci svi koji su se u istoriji dokazali kao srpski neprijatelji i vrsili genocid nad Srbima. Usput, ovo bi svakom zutom glasacu trebalo da bude tema za razmisljanje.

Naravno, mora se skrenuti paznja da nisu svi Madjari protiv Srba. Mnogi su bili na ratistima sa Srbima i dobro se pokazali i to je u mnogome promenilo sliku o Madjarima kod Srba i zblizilo nas (bar u srpskim ocima). Takodje, citava sela sa Majdarima glasaju za SRS itd. Znaci, i kod njih ima izvestan broj svesnih ljudi koji znaju da im Srbi nisu nikakva pretnja bez obzira na sve i postuju drzavu u kojoj zive jer znaju i osecaju na svojoj kozi da im nikakva prava nisu uskracena cak i veca nego sto imaju nacionalne manjine u drugim drzavama.

Jedan pozitivan primer: sa mnom u vojsci je bio Madjar ciji je otac bio sa Srbima na ratistu i kad su lokalne vlasti (madjarske partije) u vecinskim madjarskim sredinama rekli Madjarima da vrate vojne knjizice u opstine (ne znam tacno sta je bilo ali garnt nesto protiv Srbije, jer vojnu knjizicu vojni obveznici moraju da cuvaju kod kuce za "ne daj boze"), on nije hteo ni da cuje jer je bio ponosan na svoje vojevanje sa svojim drugovima Srbima i bio je jako ljut.
 
Pa po toj logici mi treba da spavamo sa puškom u ruci, pošto ne znam ko od naših suseda nije činio pokolj nad nama. mislim da u VOjvodini postoji težnja nekih srpskih grupacija da se odcepe od matice, a Mađari mogu tu da se pojave samo kao snaga koja će pokupiti kajmak. Ne mislim da će oni sami nešto preduzimati. A ne treba kriviti nekoga ko koristi zgodnu priliku. Molim samo da se ovo ne shvati kao da podržavam Mađare. Iskreno, ne razmišljam o njima trenutno. sada mi jako smeta migracija Šiptara po celoj Srbiji i nije mi jasno zašto se o tome ćuti.
 
Pa po toj logici mi treba da spavamo sa puškom u ruci, pošto ne znam ko od naših suseda nije činio pokolj nad nama. mislim da u VOjvodini postoji težnja nekih srpskih grupacija da se odcepe od matice, a Mađari mogu tu da se pojave samo kao snaga koja će pokupiti kajmak. Ne mislim da će oni sami nešto preduzimati. A ne treba kriviti nekoga ko koristi zgodnu priliku. Molim samo da se ovo ne shvati kao da podržavam Mađare. Iskreno, ne razmišljam o njima trenutno. sada mi jako smeta migracija Šiptara po celoj Srbiji i nije mi jasno zašto se o tome ćuti.

Pa po tvojojlogici ti des iz krajnosti u krajnost i nemozes cinjenice zdravorazumno da shvatis i da se na osnovu toga ponasas. Za spavanje ti ne treba puska ali ni zaboravljanje pokolja nad Srbima jer ako zaboravis nesto to ce ti se garantovano ponoviti. Primer: ako ti ja opalim samar a ti to zaboravis onda postoji ogromna sansta kad te sretnim sledeci put da ces popiti samar opet jer si zaboravio proslo negativno iskustvo. Ako zapamtis to iskustvo, ili ces me se kloniti ili ces biti spreman ako ja opet isto pokusam.

Logika je vrlo jednostavna stvar ali kod tebe je vrlo pomesana (ne vredjam, pricam onako iskreno bez zle namere. Molim te, nemoj da mi uzmes za zlo). Nije moralno podrzavati nekog ko "kupi kajmak" i "koristi priliku" jer oportunizam nije bas pozitvina odlika ljudi. Koristiti priliku i ubijati civilno stanovnistvo i to jos tvog naroda (ako si Srbin) a ti da to da odobrvaras kao koristenje prilike... nemoralno je i totalno pogresno. Po toj logici mi Srbi mozemo sad da pobijemo sve nacionalne manjine jer imam priliku, imamo vlast, oruzije, vojsku policiju itd... a takvu priliku smo imali x puta. Naravno, nikad je nismo iskoristili niti cemo ali zato manjine kad imaju tu priliku oni odmah ubijaju Srbe.

Tebi smeta migracija Siptara po Srbiji (nisam znao za to) a meni recimo smeta migracija Madjara iz Srbije u inostranstvo. Pricam sam sa Madjarima iz Srbije i ljudi pricaju o losim ekonomskim uslovima a ne o nekakvoj torturi Srba. Madjarsko stanovnistvo je uglavnom seosko i u losem su polozaju kao u srpski seljaci. Cela imanja sa kucom okucinicom i sve sto poseduje jedno seosko domacinstvo prodaje se po 7000 evra u madjarskim selima... nista njima zuti nisu doneli ali glasaju za njih jer ih svakodnevno preko tv-a zuti i madjarske partije plase da im preti opasnost od SRS i Srba stvarajuci tako neosnovan i vestacki strah medju ljudima. Iako ne glasaju za SRS ja ne zelim da se oni bilo gde sele jer ce i sami vrlo brzo shvatiti da od te price protiv SRS-a nema apsolutno nista. Pa da li iko moze da pomisli da bi SRS sa pozicije vlasti sikanirala Madjare ili bilo koga kada su sve oci sveta uprte u nas i traze nam dlaku u jajetu? Pa sami radikali bi bili protiv takve vlasti. To je apsurdno i pomisliti da bi tako bilo ali eto, propaganda je strasna.

Ovo nije napad ni bilo koga, jednostavno istorijska istina mora jasno i glasno da se kaze u lice svima da im ne pada na pamet to da ponavljaju a i Srbi da znaju da se cuvaju. Na kraju krajeva bilo bi totalno glupo ubijati bilo koga sve razmirice se mogu lepo resiti ako postoji dobra volja (a niko sa zapada se ne mesa). Istina se mora znati, to je iskustvo. Istorija je uciteljica zivota...
 
Recimo, možda neki mađarski političari razmišljaju: Nema veze što će da strada nešto bačkih Mađara, ali možda onda dobijemo dobar komad Vojvodine?

dobice oni onu stvar ehhh svasta! pa nemas od nas Srba iz Vojvodine koji nije imao posla sa makar jednom Madjaricom. sta bi Madjarice bez Srba? :mrgreen:
a Madjari su inace pomalo debilni, medjutim nisu bas toliko debilni kao njihova braca Finci posto su za razliku od Finaca Madjari okruzeni Slovenskim narodima pa su im geni izmesani pa im je to mesanje ublazilo stepen debiliteta. :mrgreen:
 
dobice oni onu stvar ehhh svasta! pa nemas od nas Srba iz Vojvodine koji nije imao posla sa makar jednom Madjaricom. sta bi Madjarice bez Srba? :mrgreen:
a Madjari su inace pomalo debilni, medjutim nisu bas toliko debilni kao njihova braca Finci posto su za razliku od Finaca Madjari okruzeni Slovenskim narodima pa su im geni izmesani pa im je to mesanje ublazilo stepen debiliteta. :mrgreen:

To mogu i oni za nas da kazu.Koliki smo tek mi debili kada su oni sada u svemu ispred nas?
 
Мађари из Мађарске су пре коју годину на референдуму одбили да се Мађарима изван Мађарске (ту се пре свега односу на мађарску мањину у Словачкој, Румунији и Србији) поделе држављанства, личне карте и пасоши. Ето шта мисле о својима, али мађарске владе то и даље покушавају да одраде, иако они који су их бирали су против тога.
 
Madjari ce biti za nezavisnost pre svega da bi se dodvorili Americi,onda zbog Erdelja a tek na 3.mestu su neke fantazije oko vojvodine..jer to je pishi propalo,Madjari u Vojvodini izumiru i nisu nacionalno osveshtjeni i homogeni..bar za sada.Iz istog razloga ali suprotnih motiva Rumunija nikada nece priznati Kosovo.
 
dobice oni onu stvar ehhh svasta! pa nemas od nas Srba iz Vojvodine koji nije imao posla sa makar jednom Madjaricom. sta bi Madjarice bez Srba? :mrgreen:
a Madjari su inace pomalo debilni, medjutim nisu bas toliko debilni kao njihova braca Finci posto su za razliku od Finaca Madjari okruzeni Slovenskim narodima pa su im geni izmesani pa im je to mesanje ublazilo stepen debiliteta. :mrgreen:
Kakve veze vi chokalije imate sa Srbima iz Vojovodine osim sto nas snabdevate zanimacijom za grickanje za vreme utakmica ?:D
 
Nema potrebe kalkulisati sta Madjari misle ili pricaju. Naravno da nece pricati da su za odcepljenje dela Srbije ali istorijsko iskustvo nas uci da iz komotno mozemo smatrati neprijateljima Srba. Pokolji srpskog stanovnistva u Srbiji i Vojvodini od strane Madjara u 1. i 2. svetskom ratu nisu slucajni i nisu bili samo jednom tako da se lako moze zakljuciti kakv je kontinuitet madjarske politike.

Na kraju krajeva svi vidimo za koga madjarska nacionalna manjina glasa u vecini slucajeva, uvek za anacionlane snage koje Srbiju vuku na dno. Simptomaticno je da tako isto glasaju i muslimani, Hrvati, Bugari itd. znaci svi koji su se u istoriji dokazali kao srpski neprijatelji i vrsili genocid nad Srbima. Usput, ovo bi svakom zutom glasacu trebalo da bude tema za razmisljanje.

Naravno, mora se skrenuti paznja da nisu svi Madjari protiv Srba. Mnogi su bili na ratistima sa Srbima i dobro se pokazali i to je u mnogome promenilo sliku o Madjarima kod Srba i zblizilo nas (bar u srpskim ocima). Takodje, citava sela sa Majdarima glasaju za SRS itd. Znaci, i kod njih ima izvestan broj svesnih ljudi koji znaju da im Srbi nisu nikakva pretnja bez obzira na sve i postuju drzavu u kojoj zive jer znaju i osecaju na svojoj kozi da im nikakva prava nisu uskracena cak i veca nego sto imaju nacionalne manjine u drugim drzavama.

Jedan pozitivan primer: sa mnom u vojsci je bio Madjar ciji je otac bio sa Srbima na ratistu i kad su lokalne vlasti (madjarske partije) u vecinskim madjarskim sredinama rekli Madjarima da vrate vojne knjizice u opstine (ne znam tacno sta je bilo ali garnt nesto protiv Srbije, jer vojnu knjizicu vojni obveznici moraju da cuvaju kod kuce za "ne daj boze"), on nije hteo ni da cuje jer je bio ponosan na svoje vojevanje sa svojim drugovima Srbima i bio je jako ljut.

Само мала примедба.
Покоља Српског ћивља у Војводини у 2. светском рату није било осим Новосадског масакра, који су извеле окупационе снаге.
Наиме, Мађарско становништво је за разлику од немачког у Банату и Хрвата, одбило да учествује у тим покољима попут Новосадског.
Интересантно је да су чак одбијали да се регрутују у Мађарску војску.
Сам Новосадски масакр је учинио да се готово цело становништво мађарске националности повуче и не учествује активно у рату.

То је једини разлог што Мађари нису протерани 1945.
Са друге стране рата и ниеј било у Војводини, али су мађари били у јединицама ЈА, па напоменимо генерала армије Косту нађа, који је поред тројице Срба био један од команданата 4 армије ЈА.
 
Samo da napišem da nisam nikada niti napisala niti mislila na pokolje. Niti da mi to činimo niti da bi Mađari to činili. Kada sam rekla da bi oni mogli da iskoriste ono što je dato mislila sam na otcepljenje Vojvodine od Srbije, koje bi, ako bi bilo moguće mogli samo naši da učine, verujem mirno. A ovi samo da prihvate Vojvodinu kao dobri roditelji. Dakle, nikakvo nasilje mi nije bilo na pameti.
Što se tiče onog spavanja sa puškom to je bilo namerno preterivanje. Naravno da ne mislim da se to bukvalno radi niti da se misli na naselje. Slažem se da se ništa ne sme zaboravljati. Ne znam ni to gde si video, da sam navodno rekla da treba zaboraviti šta je bilo.
Što se Mađara tiče, rekla sam da ne razmišljam o njima. Nisam iz Vojvodine, ali poznajem neke ljude. Pošto sama nemam iskustva ne komentarišem.
A što se Šiptara tiče, eto nisi ništa čuo o njihoj migraciji a oni aktivno kupuju kuće i stanove po celoj Srbiji. LJudi im prodaju svoju imovinu da bi što brže došli do novca. Isto se dešavalo i na Kosovu. NIsu oni tamo došli oružjem, već upravo na način na koji se sada uvlače dublje u Srbiju. Sttrašno je to što ljudi ne znaju za to. E to je problem.
 

Back
Top