spremanje kolača i torti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
To sam prvo i uradila !
Pronašla sam i neke zanimljive sajtove sa kuvarima kao na primer oklagija.co.yu ...
Ali uvek ima recepata koji ne ulaze ni u kakve odštampane kuvare , već ih držimo u svojim sveskama i pravimo za familiju kao najdraže kolače .
Moji ukućani vole razne sladoled torte i voćne torte , a manje one teške klasične torte sa orasima , lešnicima itd .
Kolači se kod nas prave za nedelju , a torte većinom za slavlja , ali može i za vikend , ako to ukućani požele .
Šta je ono što se u vašim porodicama rado jede od slatkiša ?
 
beba:
Obožavam da pravim kolače i torte , ali i razna slana peciva . Imate li neki dobar recept ?

sto se slanisa tice imam par jako dobrih recepata. pretpostavljam da vam sigurno nije prvi put da isprobate neki recept za proju ili pogacice sa sirom, medjutim ove vam toplo preporucujem, zato sto su brzi i jednostavni za pripremanje i veoma ukusni.
lepo je kada ukucane probudi zanosan miris iz rerne i umesto hleba od juce ili dileme ko je na redu da ide u pekaru, na stolu stoji nesto mirisno, vruce i mekano. Dole navedena peciva cesto pravim za dorucak, i primecujem da ostavljaju mnogo jaci utisak na okolinu, nego sto sam ja ulozila truda. :wink:

pogacice sa sirom

250g belog tvrdog sira
250g margarina
300g-350g brasna (zavisi od sira)
1 prasak za pecivo

prasak za pecivo dobro pomesati sa brasnom. margarin omeksati na toplom mestu (moze se cak i skroz istopiti), sir narendati. sve dobro izmesati. ostaviti testo u frizider da se dobro ohladi. testo zatim premesiti i vaditi pogacice.(ili pak mesiti sa hladnim margarinom i odmah vaditi pogacice i peci)

s obzirom da ja ove pogacice pravim cesto, mrzi me da testo razvlacim i kalupom vadim pogacice, vec cupkam komadice testa i pravim kuglice koje zatim spljostim i redjam pleh. pleh ne mazati nicim, samo redjati pogacice na suv pleh na pistojnom razmaku. neka budu precnika do 3cm. nekad imam volje da ih mazem jajetom i posipam susamom, kimom ili suncokretom, nekad pak samo u sredinu utisnem malo pomenutog zrnevlja. peci u zagrejanoj rerni na 150 stepeni. gotove su jako brzo.


Projara (umucka se bukvalno za pet minuta)

- 3 jaja (umutiti posebno)
- 1 kasicica soli
- 1 casa (od jogurta)ulja
- 1 casa kisele vode
- 2 pune case belog psenicnog brasna pomesanog sa kesicom praska za pecivo
- 1 puna casa kukuruznog griza (najbolje "palenta")
- 2 case rendanog tvrdog belog sira

sve dobro izmesati (kiselu vodu na kraju). peci na 200 stepeni u prethodno zagrejanoj rerni. (isprobati ubodom noza da li je pecena, kad se izvadi iz rerne ostaviti koji minut da se prohladi)

Prijatno!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top