Vojska Srbije vs internet & IT
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: Vojska Srbije vs internet & IT

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Vojska Srbije vs internet & IT

Zanima me kada ce se u VS poceti koristiti internet kao jedan od nacina komunikacije? Ili smo zauvek osudjeni na upotrebu poljskog telefona M63 i RUP12?
    Na primer znam da cak i u makedonskoj vojsci svaki k-dant i zamenik k-danta bataljona ima pristup netu na svom radnom mestu, mislim da i citava k-da bataljona ima ali nisam siguran. O zemljama NATO-a nema svrhe pisati!
    Kada bi se dozvali pameti naredjenja ne bi putovala godinama! Mislim, sta ja i pricam, kao da ne znamo koje su prednosti!

Ali izgleda da se nasa firma jedina jos uvek uspesno brani od modernih i korisnih tehnologija!

Voleo bih da cujem vase misljenje i vasa iskustva!

nindza52 nije na forumu
    isteruje pravdu - like Don Kihot... www.namestuvoljno.com, www.agropromet.com
    Zainteresovan član nindza52 (avatar)
    Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Re: Vojska Srbije vs internet & IT

na mnogo sajtova sam ( vojnih..stranih armija i jedinica ) nailazaio na tt podatke, pravila, adrese, sastave, oznake, naoruzanja, telefone... ja prosto ne mogu da verujem da mi jos lepimo PAZNJA NEPRIJATELJ PRISLUSKUJE na telefonske aparate... ja nemam iskustva u stranim armijama ali znam da oni masovno mogu da koriste internet.. oticanje tajnih vojnih podataka...... aloooo breee
    21.vek je a jos su nam pravila iz 13-og
    Najbrži način da zaustavite rat je da ga izgubite ...

Ističe se
    Učlanjen
    18.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Jeste li sigurni da bas nigde u VS nema internet?Naravno u vojnoj organizaciji

Primećen član
    Učlanjen
    31.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Problem je što su pojedinci do kojih je uvodjenje neta, malo inertni. Kod nas je vezistu interesovalo i tražio je priključak i dobio ga. Nije neki, ali ga ipak ima.

nindza52 nije na forumu
    isteruje pravdu - like Don Kihot... www.namestuvoljno.com, www.agropromet.com
    Zainteresovan član nindza52 (avatar)
    Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    48

kod nas je jedan kaznjen.. potpukovnik.. navodno je trazio lek ( naravno da nije ), ali su ga svakojako kaznili.. ali je najsmesniji bio bezbednjak.. u svojim pitanjima i podpitanjima.. najgore sto se taj bezbednjak razume u intenet ko marica tamo negde...
    Najbrži način da zaustavite rat je da ga izgubite ...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio m-i-m-i Pogledaj poruku
    Jeste li sigurni da bas nigde u VS nema internet?Naravno u vojnoj organizaciji
    Znam da ima u MO ali sam mislio na nize nivoe!

Zaslužan član bundeva (avatar)
    Učlanjen
    10.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    1331

uskoro ce se poraditi na tome malo vise.. nadam se
    gde te stignem, tu ti noge dignem

Starosedelac whitenicky (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    409

TARZANE ....kad zavrsis KZ kurs videces da nije sve ... RUP-12 - RU-2/1, RU-2/2 K i M-63

Pozz
    Sergeant

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Ne mogu da tvrdim, ali mislim da NIJEDNA armija na svetu ne koristi Internet za prenos naredbi odnosno komandovanje. To je apsolutno nebezbedan kanal i svako ko to pomisli, nema pojma ni o Internetu ni o Vojsci. Vojska treba da ima web sajt na Internetu, to je ok, ali za unutrasnju komunikaciju to mora da bude mreza totalno fizicki odvojena od Interneta, po mogustvu sa sopstvenim protokolima.
    Čiste ruke
    Hladna glava
    I vatreno srce

Dachapbg nije na forumu
    Step aside for the nightmare,Pure destruction stands before you
    Zainteresovan član Dachapbg (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio Pjer_Nis Pogledaj poruku
    Ne mogu da tvrdim, ali mislim da NIJEDNA armija na svetu ne koristi Internet za prenos naredbi odnosno komandovanje. To je apsolutno nebezbedan kanal i svako ko to pomisli, nema pojma ni o Internetu ni o Vojsci. Vojska treba da ima web sajt na Internetu, to je ok, ali za unutrasnju komunikaciju to mora da bude mreza totalno fizicki odvojena od Interneta, po mogustvu sa sopstvenim protokolima.
    Ne slazem se.
    Pa zasto onda americhka vojska ima najbrzi internet?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio Dachapbg Pogledaj poruku
    Ne slazem se.
    Pa zasto onda americhka vojska ima najbrzi internet?
    Zato shto pripadnici americhke vojske najvishe koriste internet.

ALI BASH u americhkoj vojsci je strogo zabranjeno da kompijuter koji je vezan za internet bude u istoj sobi sa onim koji je vezan za americhku vojnu telekomunikacionu mrezu. Pored toga, protokoli koji se koriste u okviru vojne mreze USA-a namenski su dizajnirani tako da budu TOTALNO nekompatibilni sa onim kojim se koristi internet. Chime bi se onemogucio kako shpijunaza tako i transfer shtetnog softvera ili hardvera sa jednog na drugi sistem.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio whitenicky Pogledaj poruku
    TARZANE ....kad zavrsis KZ kurs videces da nije sve ... RUP-12 - RU-2/1, RU-2/2 K i M-63

Pozz
    O-ho-ho kolega, pa koju smo klasu dobili/zadrzali na poslednjem testu ?
    A kad smo kod toga, par pitanja (ako si aktuelniji sa celom stvari od mene)
    - kad sam izashao iz askere recheno mi je da sam poslednja klasa vojnika koja je mogla da ide na KZ kurs. Da li se to promenilo ?
    - Da li je VES shifro-teleprinterista ostao kao vojnichki VES ili mogu da ga dobiju samo ugovorci, podoficiri i oficiri ?

Aktivan član ubootfahrer (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio whitenicky Pogledaj poruku

Pozz
    Da znas da nije, postoje jos i golubovi pismonose, kuriri i dimni signali

Najbolji dio o vezama mi je kad je jedan pukovnik iz komande brigade '95 u slavoniji poceo da nam objasnjava kako je kurirska veza najsigurnija jer eto "ne moze da se prisluskuje". Naravno, sve dok kuriru ne pritegnes j*** u sraftuk, onda prica i ono sto nezna
    Poslednji put ažurirao/la ubootfahrer : 14.02.2008. u 14:12

Starosedelac whitenicky (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    409

Citat Original postavio gslavic Pogledaj poruku
    O-ho-ho kolega, pa koju smo klasu dobili/zadrzali na poslednjem testu ?
    A kad smo kod toga, par pitanja (ako si aktuelniji sa celom stvari od mene)
    - kad sam izashao iz askere recheno mi je da sam poslednja klasa vojnika koja je mogla da ide na KZ kurs. Da li se to promenilo ?
    - Da li je VES shifro-teleprinterista ostao kao vojnichki VES ili mogu da ga dobiju samo ugovorci, podoficiri i oficiri ?
    II sifro klasa ( S-1 ) , II RTp klasa ( 65 SB, 85 SS, 105 OT ) i II Tp klasa ,radio-amaterska C i D ... poslednji i zadnji put 2005 god.

Nisam odavno u tom poslu .... tako da na druga pitanja nemam odgovor ;-)
    Sergeant

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio Pjer_Nis Pogledaj poruku
    Pa veruj mi da koriste! Ali naravno, za to treba imati dobar nivo zastite a ne samo da se dobije pristup netu.
    Ali sve i da jeste tako tj da je nesigurno zasto onda vojska ne bi formurala svoju sopstvenu mrezu?

Zaslužan član bundeva (avatar)
    Učlanjen
    10.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    1331

uskoro ce sistem veze u vojsci malo drugacije da funkcionise.. oprema tri proizvodjaca je bila kod nas na ispitivanju, dato je misljenje, samo se ceka zeleno svetlo za uvoz.. (samo to.. da se calnu pare)
    gde te stignem, tu ti noge dignem

Primećen član maverich (avatar)
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Pol
    Muško
    Reputaciona moć
    45

pa za vojsku neznam da li koristi ali recimo znam da Nemacka policija koristi internet a kao operativni sistem su uveli linuks kao zbog bolje bezbednosti,heh....

Aktivan član A-man (avatar)
    Učlanjen
    05.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Situacija : Radim u drustvenoj firmi...umrezeni smo u lokalnu mrezu, sefovi naravno...
    E, sad radi se o brojcanoj informaciji od 7 cifara, koje treba dostaviti shefu sektora. Shef duzi firmin mobilni...i ne javlja se...
    Drugi shef ( a, ima ih jos...) izdaje mi naredbu da palim auto i pichim preko celog grada do centrale da urucim licno ( !!! ) "izvestaj".
    Na moje pitanje i cudjenje, 7 cifara + SMS = izvestaj / 3 sec. dobijam "po nosu"...
    Na moje pitanje upuceno coveku ( ing. admin. mreze itd. ) zasto informacije ne idu E-mailom ili sl.......kaze " znas, nisu svi vicni primanju elektronske poste".
    Ti nevicni ljudi, dobijaju platu. preko 50.000 din. i razne povlastice poput seminara u inostranstvu, strucna savetovanja u Hajatu itd.
    Ja ne radim pri vojsci, mada je firma do nedavno bila od "vojnog znacaja", ali evo slike i prilike, preseka situacije. Znaci nemam reci...Jos jedan idiotluk, Shef 1 zove mene, dezurnog, da pita za broj mobilnog Shefa 2 iako svi imamo firmine telefone umrezene u grupu !!!! A sto se sifri i lozinki tice mislim da je jos uvek na snazi sifra "Puska-Pirot"...Nemam vise reci ni komentara, nek idu svi lepo u 3 P.M.

Učlanjen
    11.04.2006.
    Pol
    Muško
    Reputaciona moć
    45

Jednom recju ima previse TELADI kod nas!!!Nazalost i dalje postoji velika grupa ljudi koji se drze parole-STA CE TO NAMA???Dok tako budu razmisljali bice zatucani za medalju........Kada dodje do smene generacija(cini mi se vrlo brzo) u vojsci docice i do uvodjenja nekih radikalnih resenja tipa internet...

Aktivan član A-man (avatar)
    Učlanjen
    05.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Problem kod smene generacije, je u tome sto kod nas odgovornost ide samo na dole. Ocu da kazem, ova telad ce se povuci u "zasluzenu" penziju i NAPISATI BRDO udzbenika, pravila i propisa, koji ce zatrovati mladje generacije !!! A niko nema petlju ili ne moze, da kaze Op-stop ajde da vidimo strana iskustva, platiti savetnike analiticare itd.

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Citat Original postavio maverich Pogledaj poruku
    Jednom recju ima previse TELADI kod nas!!!Nazalost i dalje postoji velika grupa ljudi koji se drze parole-STA CE TO NAMA???Dok tako budu razmisljali bice zatucani za medalju........Kada dodje do smene generacija(cini mi se vrlo brzo) u vojsci docice i do uvodjenja nekih radikalnih resenja tipa internet...
    Kakvo bre radikalno resenje Internet?
    Internet je pun rupa ko svajcarski sir, svaka ozbiljna organizacija pravi paralelnu mrezu koja nema nikakvu fizicku vezu sa Internetom ako misli da sacuva svoje podatke. Vojska pogotovu. Kakva god da je zastita i enkripcija podataka, nikad nisi siguran da li je neko uspeo da ti uhakuje sistem i da te radi ko vola.
    Nijedna zastita nije dovoljno dobra ako onaj ko hoce da te provali ima dovoljno novca, resursa, ljudi i vremena.
    Sta bi ti uradio? Dao svim oficirima Skype ili ICQ pa da se dopisuju i salju naredbe i izvestaje. Ili mozda e-mailom? Daj molim te, nemoj da te neko cuje.
    Čiste ruke
    Hladna glava
    I vatreno srce

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.01.2008.
    Reputaciona moć
    34

Чекајте прво да нам дају нормалне рачунаре па ћемо онда да причамо о интернету.
    У неким јединицама рачунар је појам.

Učlanjen
    11.04.2006.
    Pol
    Muško
    Reputaciona moć
    45

Pjer nisam ni mislio da naredjenja izvestaji niti bilo koja dokumenta sa naznakom poverljivo i strogo poverljivo idu preko neta ali brate one interne gluposti mogu glat da idu......uostalom reci mi koliko je fiksna telefonija sigurnija od neta a???A preko nje ide vecina izvestaja(dnevnih) prema pretpostavljenim komandama ali zato imas sifrarnik pa po njemu razgovaras......Tako da net nije nista opasniji od bilo kog vida prenosa informacija koje mi danas koristimo,moze samo da ubrza stvari a ne da cekas sredu kada salju kurira u komandu pa sve papire koje imas da resavas posaljes po njemu a onda ti se sve to vrati sledece srede....

Zainteresovan član maligaleb (avatar)
    Učlanjen
    03.03.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

nije da se hvalim... ali Vojna akademija je dobila jako dobar i brz internet... Studenti mogu da ga koriste 24h dnevno bez ogranicenja... mislim da je to veliki korak napred... za celu firmu (VS)

pozzz

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio maligaleb Pogledaj poruku
    nije da se hvalim... ali Vojna akademija je dobila jako dobar i brz internet... Studenti mogu da ga koriste 24h dnevno bez ogranicenja... mislim da je to veliki korak napred... za celu firmu (VS)

pozzz

Ovo je najlepsa vest koju sam cuo! Drago mi je da ima ljudi koji razmisljaju o takvim stvarima!

Slične teme

1. Vojska Jugoslavije - vojska Srbije
    Autor Danny Elfman u forumu Kopnena vojska
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 29.01.2009., 21:42
  2. Vojska Srbije u ocajnom stanju
    Autor Vladeta u forumu Avijacija i vojska
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 09.02.2008., 17:11
  3. Vojska Srbije
    Autor Luciferko u forumu Politika
    Odgovora: 1