Zadaci za medicinu

Elektrik

Obećava
Poruka
56
Ovaj tip zadataka:

Pri oksidaciji 640 mg S izreaguje 672 ml O2 (p.n.u)
S i O2 su u tom oksidu sjedinjeni u kom masenom odnosu?

ili

Koliko atoma N2 i O2 sadrzi 1 mol oksida azota u kome su azot I kiseonik sjedinjeni u masenom odnosu 7:16?

Unapred se zahvaljujem!
 
Moras izračunati masu kiseonika prvo preko zapremine izračunaš n a onda masu ali uzimaš da je M=32g-mol i onda samo uporediš masu sumpora i kiseonika dok ne dobiješ ceo broj o.64:0.96g je isto što i 2:3
Za ovaj zadatak izračunaš broj moloba za N i O 7:14=0.5 i 16:16= 1 0.5:1 isto sto i 1:2 to znaci da je formula NO2 onda računaš broj molekula posto ti je dat 1 mol to je 6*10 na 23 a za atome samo množiš za N sa 1 a za O sa 2( to vidiš iz formule) Ja sam profesor hemije tako da nemoj sumnjati u ispravnost zadatka:)
 
Hvala vam najlepse:)
Mnogo ste mi pomogli,upravo sam presla celu oblast zahvaljujuci vasoj pomoci.
Mozete li da mi pomognete oko nekog od ovih?

1.Koliko se litara gasa(p.n.u)oslobodi ako se 0,1 mol KMnO4 deluje viskom HCl?

2.Koliko je molova J oksidisano u HJO3 pomocu konc.HNO3,ako se oslobodi 8,96 litara gasa(p.n.u.)?

3.U reakciji feri-hlorida sa sumporvodonikom nastaju fero-hlorid,sumpor,HCl.koliko je ml rastvora feri-hlorida c=2mol/l potrebno da bi se dobilo 4g sumpora?

Unapred hvala na ukazanoj paznji i volji da mi pomognete :):) :)
 
Drago mi je da sam ti pomogla. Kod ovih zadataka je fazon rešiti oksidoredukciju kako bi posle mogla da se baviš stehiometrijom. 2KMnO4+16HCl=2MnCl2+5Cl2+2KCl+8H2O polureakcije Mn+7 prelazi u +2 moraš znati da se ova redukcija dešava u kiseloj sredini a hlor se oksiduje iz -1 u 0 e sada gas je hlor i on reaguje sa kalijum permanganatom u odnosu 2:5=0.1:x x=0.25 da bi dobila zapreminu pomnoži sa 22.4dm3/mol
FeCl3+H2S=FeCl2+S+HCl Fe+3 prelazi u Fe +2 znači oksidacija i -1e a S -2 u S 0 redukcija +2e računaš broj molova sumpora 4g/32g/mol=0.125 vidiš kako raguje i izračunaš molove FeCl3 pa onda c=n/V
 
jel zna neko da resi ovo:

Izracunajte koncentraciju H+ jona u rastvoru koji sadrzi 0,3mol/dm3 sircetne kiseline i 0,3mol/dm3 natrijum-acetata.Vrednost K(CH3COOH)=1,8*10 na -5

K disocijacije sircetne kis. je 1,8*10 na -5mol/dm3.Konstanta disocijacije konjugovane baze(acetatnog jona) je?


hvala unapred!!!
 
Jel zna neko da mi objasni sledece:
1)kada vodeni rastvori soli ili kislina i baza reaguju kiselo,bazno ili neutralno?od cega to zavisi?Npr zadatak: koja so u vodenom rastvoru reaguje bazno:a)NaHSO4
b)CaOHCL
c)CaSO4
d)KJ
e)NH4NO3?
2)Od cega zavisi kada ce so hidrolizovati?
zadatak:koja so u vodenom rastvoru ne hidrolizuje:a)CH3COONa
b)ALCL3
c)NH4NO3
d)ZnSO4
e)CaCL2?
Hvala unapred!:)
 
Kod soli jakih baza i jakih kiselina nema hidrolize a vodeni rastvor će reagovati zavisno od tipa soli. na primer NaHSO4 ne podleže hidrolizi ali je kisela so i vodeni rastvor će biti kiseo odnosno pH manje od 7. NaCl je neutralna so pa će i rastvor biti neutralan. MgOHCl je bazna so pa će i vodeni rastvor biti bazan , ali ne usled hidrolize.Moraš znati ko su jake i slabe baze i kiseline.
 
Hidroliza je hemijska reakcija koja se zasniva na raspadu molekula hemijskih jedinjenja na dva manja fragmenta pod uticajem kontakta sa vodom ili vodenom parom. U posebnom slučaju hidrolize soli to je reakcija jona sa vodom (uglavnom se stvara kisela ili bazna sredina). Hidroliza je posebna grana solvolize.
Obično se reakcija hidrolize odvija po opštem šablonu:
A-B + H2O → A-H + B-OH
mada postoji mogućnost i za složenije mehanizme te reakcije, npr.
A-B + 2 H2O → A-OH + B-OH + H2
koje se odigravaju u gasovitoj fazi pri visokim temperaturama, ili u uslovima elektrolize
Hidroliza je suprotan proces od hidrolitičke kondenzacije - tj. reakcije spajanja dva ili više molekula sa izdvajanjem molekula vode.
Mnoge reakcije hidrolize su povratne, pri čemu smer reakcije zavisi od njenih uslova:
Npr. hidroliza estara:
RCOOR' + H2O → RCOOH + R'OH
zahteva dodavanje određene količine vode u reakcioni sistem; ukoliko nema dovoljno vode nastaje reakcija kondenzacije tek nastale kiseline (RCOOH) i alkohola (OH), koja je ustvari ista kao i predhodna samo suprotnog smera:
RCOOH + R'OH → RCOOR' + H2O
Reakcija hidrolize nije isto što i Elektrolitička disocijacija.
Disocijacija se zasniva na raspadu molekula pod dejstvom rastvarača (rastvarač može biti i voda) ali bez građenja kovalentnih veza sa njim , dok se hidratacija zasniva na stvaranju kompleksnih jedinjenja sa vodom vezanih vodoničnom vezom.

Onaj moj prethodni post zaboravi. Mislio sam na disocijaciju a ne hidrolizu.
 
1.Kolika je koncentracija Cl- jona u rastvoru koji u jednom litru sadrzi 0.01mol aluminijum-hlorida? L=1
2.ph rastvora koji sadrzi 10mg NaOH u 0.25L vodenog rastvora je (Na=23,L=100%)
3.Koliko m3 CO2 (normalni uslovi) moze da apsorbuje 10kg litijum-oksida?
Hvala unapred!!!:)
 
1.Koliko ce se mol atoma gvozdja izdvojiti iz rastvora gvozdje II hlorida pri prolasku struje jacine 11A za vreme od 6 min?
2.2.Na kojoj temperaturi mrzne rastvor koji u 200g vode sadrzi 3.6g glukoze? glukoza=180 Kk=1.86
3.Potpunom alkalnom hidrolizom jednog od navedenih jedinjenja jedan od proizvoda je etanol sa masom 62% od mase polaznog jedinjenja.Formula tog jedinjenja je?
1)HCOOC2H5
2)CH3COC2H5
3)CH3CH2COOCH3
4)CH3CH2COOC2H5
5)CH3CH2COCH2CH3
Hvala unapred!!!:)
 
Potpunom allkalnom hidrolizom jednog od navedenih jedinjenja jedan od proizvoda je etanol sa masom 62% od mase polanog jedinjenja.Formula tog jedinjenja je:
1. HCOOC2H5
2.CH3COC2H5
3.CH3CH2COOCH3
4.CH3CH2COOC2H5
HVALA UNAPRED!
 
Organsku ne mogu da ti pomognem to nit smo ucili a tek trebamo...Moras mi reci za ovaj prvi post sto si postavila zadatak dal znas resenje(prvi zadatak)

Ovaj sa litijum-oksidom mogu da ti pomognem
Dakle reakcija ti skoto i ne treba...
Li[SUB]2[/SUB]O+H[SUB]2[/SUB]O---->Li2CO[SUB]3[/SUB]

Znas da u rekaciju stupa 10kg litijum-oksida=10000grama
Znas da je molarna masa litijum oksida 29.8g/mol
Znas da pri sagorevanju pri normalnim uslovima nastaje uvek 22.4dm[SUP]3[/SUP]gasa


Sve ostalo je prosta proporcija...Dakle
10000:x=29.8:22.4

==>x=7516dm[SUP]3[/SUP]=7.5m[SUP]3[/SUP]
 
Poslednja izmena:

Back
Top