Raspored casova

brizna mama

Primećen član
Poruka
505
Moje dete u 1.razredu ima jedne sedmice 20 casova, a druge cak 23 casa sedmicno, sto znaci da u prepodnevnoj smeni cak tri puta ima po pet casova. Mislim da je to malo mnogo za prvake. Razlog je da deca jedan dan imaju rupu od jednog casa jer cekaju fizicko. Za vreme tog casa dvoje dece idu na veronauku, a ostalih 28 cekaju fizicko. Kako se pravi raspored casova i ko ga pravi? Da li postoji neki program za pravljenje rasporeda casova ili se pravi pesaka? I zasto se menja u toku godine? Mojoj devojcici se tri ili cetiri puta menjao raspored u prvom polugodju. I moze li unapred da se napravi raspored i da se vise ne menja?
 
Tebi je puno sto ti dete ima svakoga dana 4 casa??:shock:
Kad sam isla u prvi i drugi osnovne imala sam skolu od 8 do 3, sa pauzom izmedju 12 i pola 2 ili 2.
Da ga malo ne pretera sa brigom?
 
Kad sam isla u prvi i drugi osnovne imala sam skolu od 8 do 3, sa pauzom izmedju 12 i pola 2 ili 2.
Da ga malo ne pretera sa brigom?
ali to verovatno nije bila srbija :lol: zar ne? nisam cula da iko ovde ide tako u skolu.
a sto se tice pitanja, mislim da jeste puno, mi smo imali 2-3 casa dnevno... ali moguce da im je to u stvari olaksano,da onda imaju manje kuci da uce ili tako nesto...
 
Moje dete u 1.razredu ima jedne sedmice 20 casova, a druge cak 23 casa sedmicno, sto znaci da u prepodnevnoj smeni cak tri puta ima po pet casova. Mislim da je to malo mnogo za prvake. Razlog je da deca jedan dan imaju rupu od jednog casa jer cekaju fizicko. Za vreme tog casa dvoje dece idu na veronauku, a ostalih 28 cekaju fizicko. Kako se pravi raspored casova i ko ga pravi? Da li postoji neki program za pravljenje rasporeda casova ili se pravi pesaka? I zasto se menja u toku godine? Mojoj devojcici se tri ili cetiri puta menjao raspored u prvom polugodju. I moze li unapred da se napravi raspored i da se vise ne menja?


По 5 часова у првом разреду је превише за децу тог узраста! Њихова концентрација траје око 20-30 минута....и јако је тешко да издрже свих 5 часова, нарочито у поподневној смени.
На жалост, школе нису у могућности да утичу на то. Министарство просвете је то које је измислило толико предмета, факултативних, изборних, обавезних изборних...ма иди! :rolleyes:Све то смишљају људи који не раде у школи и који не знају како је тешко уклопити у распоред и верско и грађанско, и страни језик, и остале предмете које предају предметни наставници, а не учитељи...и то још треба уклопити са терминима када је слободна сала... Ужас!

За ово што деца имају ''рупу'' у распореду треба да се организујете и да на родитељском захтевате да се то поправи како знају и умеју. Нека неки старији разред има ''рупу'' ако баш неко мора, првацима то ипак најтеже пада.
Уколико учитељица каже да је немоћна (јер не прави она распоред), тражите од вашег представника у савету родитеља да на Савету затражи да се то промени.
 
Нјабитније је да се на сва уста говори о ''растерећењу'' градива....а деца нам по цео дан чуче у школи и само су оптерећенија и оптерећенија... (код нас на вишим разредима имају по 6, 7 и чак 8 часова дневно, никад 5!)
Што је много - много је!
 
ali to verovatno nije bila srbija :lol: zar ne? nisam cula da iko ovde ide tako u skolu.
a sto se tice pitanja, mislim da jeste puno, mi smo imali 2-3 casa dnevno... ali moguce da im je to u stvari olaksano,da onda imaju manje kuci da uce ili tako nesto...

Nije bila Srbija nego Jugoslavija.:lol: Barem se nesretna jos uvek tako zvala...
Ne znam da li deca i dalje tako idu u prvom i drugom u toj skoli (koja se inace nalazi u centru Bg-a), verovatno ne jer se dosta promenilo od '92 i '93, ali eto ja sam tako isla, i ne secam se da nam je smetalo. Svi su ziveli u okolini skole, i to slobodno vreme izmedju provodili zezajuci se. U stvari meni je to bilo najbolje vreme u skoli jer sam sa jednim drugom isla do parka obliznjeg obdanista (u koji smo oboje isli pre skole) i palili vatru u nekim budzacima.:lol: Kad sam u trecem razredu saznala da raspored nece vise biti isti rekla sam da vise necu da idem u skolu.:lol:. Eto mislim da to ilustruje koliko je to bio izuzetno "tezak" period za djake prvake.

Inace moram da dodam da deca u prvom razredu ne uce fizicku hemiju pa da moraju da drze koncentraciju svih 45 min. Obicno se nesto crta, malo pisu slova, i u tom stilu. Bolje im je valjda to nego da sede kod kuce ispred tv-a i gledaju ionako ocajan program.
 
ja mislim da ce nam sva deca biti doktori nauka jer ovo je strasno moje dete je drugi razred i toliko imaju da uce da ja moram sada sa njom ponovo u skolu a gradivo opterecenje samo kao primer delovi kompasa mnozenje jos nisu savladali sad ce deljenje latinica pisanje lektire nadugacko i nasiroko itd....tako da roditelj mora da radi sa detetom ako hoce da mu dete nesto nauci
 
Јесте, само ко имало познаје психологију зна да је њима теже да одседе тих 5 часова цртајући, него теби 20 часова учећи физичку хемију.
 
To je vec druga prica, to ucenje kod kuce je totalna glupost (barem u nizim razredima) jer valjda skola sluzi tome da tamo odu i nesto nauce. Ako ce vec da uce kod kuce ne znam onda kod djavola traze u skoli/
 
ja mislim da ce nam sva deca biti doktori nauka jer ovo je strasno moje dete je drugi razred i toliko imaju da uce da ja moram sada sa njom ponovo u skolu a gradivo opterecenje samo kao primer delovi kompasa mnozenje jos nisu savladali sad ce deljenje latinica pisanje lektire nadugacko i nasiroko itd....tako da roditelj mora da radi sa detetom ako hoce da mu dete nesto nauci
Где то?
У Мункену или у Југи?
 
Јесте, само ко имало познаје психологију зна да је њима теже да одседе тих 5 часова цртајући, него теби 20 часова учећи физичку хемију.

Mislim da vec malo preterujes. Ja se zaista ne secam da mi je prvi razred (i drugi) tesko pao, tacnije mislim da se vecina ljudi seca tog perioda kao najboljeg jer se tada najmanje radilo nesto "ozbiljno". I nisu sva deca hiperaktivna (da ne spominjem da je hiperaktivnost poremecaj, kao i flegmaticnost i da od toga ne pati 90% dece), i vecina njih kad se necime uposle ni ne primete kuda je vreme odletelo.
 
Koliko se ja secam svog skoovanja 6 casova sam najvise imala na fakultetu, a u prvom razredu je bilo 3 ili 4 casa dnevno. Moje dete ima jedne sedmice 2x5 casova, a druge 3x5 casova. U popodnevnoj smeni bude preumorna, tim pre sto trcimo posle skole na ritmiku, a pauza je izmedju 15 minuta i usput joj dam nesto da prezalogaji jer dete u medjuvremenu i ogladni, i zato nam tesko pada taj 5 cas. Potpuno sam na strani Hellen jer je gradivo napumpano i nema veze sa praksom sto mi potvrdjuju i uciteljice sa kojima sam razgovarala. Zasto postoje predmeti Svet oko nas i Cuvari prirode i Gradjansko kada se sve to ucilo nekad u JEDNOM predmetu zvanom Priroda i drustvo? Ah, da postoje i Lepo pisanje i Veronauka. Lepo pisanje bi moglo da ide u dodatnu nastavu , a veronauka u crkvu. Nemam nista protiv veronauke, jer sam i ja htela dete da saljem na veronauku. I naravno da roditelji treba da prate sta se radi u skoli i da pomognu detetu ako treba. Ali Hellen nisi mi rekla ko i kako pravi raspored?
 
Mislim da vec malo preterujes. Ja se zaista ne secam da mi je prvi razred (i drugi) tesko pao, tacnije mislim da se vecina ljudi seca tog perioda kao najboljeg jer se tada najmanje radilo nesto "ozbiljno". I nisu sva deca hiperaktivna (da ne spominjem da je hiperaktivnost poremecaj, kao i flegmaticnost i da od toga ne pati 90% dece), i vecina njih kad se necime uposle ni ne primete kuda je vreme odletelo.


Мачкић, постоји нешто шти је наше лепо сећање на период раног детињства...које је филтрирано кроз призму каснијих озбиљнијих обавеза. Зато су одрасли склони да романтичарски гледају на ''ђачко доба''...
Али, постоји и нешто што се зове компетентно и стручно знање о појединим фазама равоја детета, о његовим способностима, могућностима и потребама у одређеним узрастима.
Нико не говори о хиперактивној деци, нити о томе да ли деца ''примете да је време пролетело''. Говорим о томе да програм рада и број часова у првом разреду није усклађен са развојним потребама и могућностима деце.
 
a kako vam se cini francuski sistem?
polazi se u skolu sa 6god
casovi su od 8 do 12 i od 13h30 do 16/17h s tim sto roditelj moze da bira da li ce doci po dete za rucak ili ce mu uplatiti kantinu(sto je prihvatljivije ako oba roditelja rade)
u skolu se ne ide sredom

ja koliko se secam u nizim razredima osnovne smo imali 3 ili 4 casa/ova dnevno
 
...jedan od problema je i što djeca nose torbu težu od njih...:rolleyes:
nedavno uzeh da podignem torbu jednog trećaka...sigurno ima oko 7-8 kg...baš sam se začudila koliko je teška,čak i meni...
pitam ga,je li mora sve te knjige da nosi...kaže,mora...pa,djeci će otići kičma...:rolleyes:
možda nije tema,ali pade mi na um u vezi sa rasporedom...
 
Мачкић, постоји нешто шти је наше лепо сећање на период раног детињства...које је филтрирано кроз призму каснијих озбиљнијих обавеза. Зато су одрасли склони да романтичарски гледају на ''ђачко доба''...
Али, постоји и нешто што се зове компетентно и стручно знање о појединим фазама равоја детета, о његовим способностима, могућностима и потребама у одређеним узрастима.
Нико не говори о хиперактивној деци, нити о томе да ли деца ''примете да је време пролетело''. Говорим о томе да програм рада и број часова у првом разреду није усклађен са развојним потребама и могућностима деце.

I sta sad to znaci, da bi trebalo da imaju pet casova tek u 8., a 6 negde na kraju srednje skole?
Pa evo kako mali Francuzi uce pa nesto ne vidim da se kod njih bune. Cak im, zacudo, ide bolje nego nama.
Shvatam ja da deca najbolje uce kroz igru i da im ne treba od prvog dana nametati da uce tomove knjiga, ali zaboga cetiri casa se stvarno daju izdrzati da tacno ga bichem tukli sve vreme. Jel treba da imaju 2 casa, pa da ostatak dana provedu blejeci u tv, komp, i da jednostavno ne znaju kako vise da se zanime. Pa skola sluzi tome da se deca na vreme nauce odgovornosti i redu, a ne da dodju tamo i odu kao da nisu bili, a onda se posle zapanje kad treba da sede u skoli, a kasnije na poslu, duze od tri sata.
 
Број часова и број школских обавеза треба да се повећава са сазревањем. Што значи у првом основне максимум је 3-4 часа девно, а не по 5 сваки дан као што је случај од кад је почело ''растерећење'' школског програма и ученика.
Касније се у складу са њиховим сазревањем и број часова повећава, али опет у основној школи не би требало да прелази 5-6 часова дневно...а моји ђаци имају једном 5, двапут 6, једном 7 и једном чак 8 часова у радној недељи!
Што је много - много је, јер деци треба да остане време и за друге активности, за секције, за спорт, за забаву, за музичку школу...и, да не заборавим - за учење и домаће задатке!
 
a kako vam se cini francuski sistem?
polazi se u skolu sa 6god
casovi su od 8 do 12 i od 13h30 do 16/17h s tim sto roditelj moze da bira da li ce doci po dete za rucak ili ce mu uplatiti kantinu(sto je prihvatljivije ako oba roditelja rade)
u skolu se ne ide sredom

ja koliko se secam u nizim razredima osnovne smo imali 3 ili 4 casa/ova dnevno

А кажи ми да ли имају домаће задатке и да ли имају обавезу да уче и код куће, или све завршавају у школи?
Колико наставних предмета имају и колико часова дневно проведу седећи у учионици?

Наиме, моја нека сазнања су да се у неким европским земљама настава одвија пре подне, затим иде ручак, а онда поподне се раде домаћи задаци и учи се, тако да се књиге и не износе из школе...јер се све ту заврши. Наравно, то време после ручка је и за хор, оркестар, спорт или друге секције...
Да ли је тако и код вас?
 

Back
Top