Raspored casova

Број часова и број школских обавеза треба да се повећава са сазревањем. Што значи у првом основне максимум је 3-4 часа девно, а не по 5 сваки дан као што је случај од кад је почело ''растерећење'' школског програма и ученика.
Касније се у складу са њиховим сазревањем и број часова повећава, али опет у основној школи не би требало да прелази 5-6 часова дневно...а моји ђаци имају једном 5, двапут 6, једном 7 и једном чак 8 часова у радној недељи!
Што је много - много је, јер деци треба да остане време и за друге активности, за секције, за спорт, за забаву, за музичку школу...и, да не заборавим - за учење и домаће задатке!

E tu dolazimo do glavnog problema, koji u stvari nije deo ove teme ali je ova tema posledica toga - neadekvatni nastavni program. Dakle ako skola vec traje dugo onda bi djaci trebalo da sve sto je vezano za skolu obave - u skoli. Tako sam ja isla u prvi i drugi razred, i ne znam zasto se to promenilo. Onda imaju ostatak dana za slobodne aktivnosti, sport, sta god...
 
А кажи ми да ли имају домаће задатке и да ли имају обавезу да уче и код куће, или све завршавају у школи?
Колико наставних предмета имају и колико часова дневно проведу седећи у учионици?

Наиме, моја нека сазнања су да се у неким европским земљама настава одвија пре подне, затим иде ручак, а онда поподне се раде домаћи задаци и учи се, тако да се књиге и не износе из школе...јер се све ту заврши. Наравно, то време после ручка је и за хор, оркестар, спорт или друге секције...
Да ли је тако и код вас?
pa da popodne ima kao neko ucenje i domaci ali drugarice sa skolskom decom mi uvek spominju neke domace kod kuce,uprkos tome.tako da verovatno ne zavrsavaju sve
sto se tice predmeta stvarno ne znam,jos uvek nisam razumela skroz njihov sistem skolovanja
znam da npr laura ce u septembru da krene u skolu i to se ne zove prvi razred nego pripremni kurs.a opet na tom pripremnom ce uciti kao u nasem prvom.i recimo ako ne nauci da pise i cita do aprila oni je nece primiti dalje nego ce morati da ponovi pripremni:shock: tako mi drugarica objasnila.
 
E tu dolazimo do glavnog problema, koji u stvari nije deo ove teme ali je ova tema posledica toga - neadekvatni nastavni program. Dakle ako skola vec traje dugo onda bi djaci trebalo da sve sto je vezano za skolu obave - u skoli. Tako sam ja isla u prvi i drugi razred, i ne znam zasto se to promenilo. Onda imaju ostatak dana za slobodne aktivnosti, sport, sta god...

Е, ту се слажемо!
 
Tebi je puno sto ti dete ima svakoga dana 4 casa??:shock:
Kad sam isla u prvi i drugi osnovne imala sam skolu od 8 do 3, sa pauzom izmedju 12 i pola 2 ili 2.
Da ga malo ne pretera sa brigom?
To se zvalo dnevni boravak, je l' da? U mojoj školi je postojalo to kao opcija, pa su se roditelji u prvom razredu odlučivali za to ili za ''redovnu'' nastavu. Obično je taj dnevni boravak odgovarao roditeljima koji su zaposleni, a decu nije imao ko da sačeka iz škole bake, deke itd. Uvek sam zavidela toj deci, jer su oni sav domaći završavali za vreme časova, i posle 3 su bili free, a mi mučenici, pre podne u školu, popodne učenje. Tako da kad se sve sabere i oduzme oni su imali više slobodnog vremena u toku dana.
 
mislim da je sedam časova previše za bilo koji uzrast...sjećam se da mi je u srednjoj školi bilo zamorno kad smo imali sedam časova,naročito u poslepodnevnoj smjeni...
za prvake je dosta četiri časa,a za sve ostale šest...po meni... moraju se djeca nekad i igrati...a sad je postao običaj ,što u moje vrijeme nije bilo,da djeca idu na dodatne časove iz matematike,francuskog,engleskog i čega sve ne...čak i u nižim razredima...kao da im je malo to što imaju u školi...
 
skolslo gradivo je obimno i deca su jako opterecena.ali,jedno stoji,raspored casova je nepromenljiva kategorija za celu skolsku godinu,jedino redovno bude pridodat cas u raspored iz izbornog predmeta,gr vaspitanja ili veronauke obzirom na to da se roditelji tek kada krene skolska godina izjasnjavaju o tome.
 
Распоред часова ЈЕСТЕ променљива катеогрија и могуће је мењати га и у току школске године, зашто не би?

(Тачно је да је јако тешко уклопити распореде наставника, распореде одељења, слободних учионица, сале и кабинета...али могуће је.)
 
!. Sto se tice opterecenja ucenika, ono je preveliko. Strasno je sto prvaci imaju 23 casa. Kad se to lepo izracuna, treba da sede u skoli od 8 do 12:20. To je skoro 4,5 sati! Ako na to dodao jos vreme za domace zadatke, dolazimo do nekih 6 sati! To je preveliko opterecenje za njihovu psihu i fizicko zdravlje. Kod starijih razreda je jos gore. Evo, dete peti razred ima nastavu do 1:10. Sedi u skoli 5 sati, dva sata ucenjje i domaci i skoro da dolazimo do celog radnog vremena! Odrasli na poslu mogu da popricaju, prosetaju, popiju kafu. Klinci moraju da odrzavaju maksimalnu paznju ceo dan.Nije im zivot lak. Sto im se vise "olaksava" program, to imaju vise predmeta i vise casova. Osmaci bi trebalo da imaju i po 7 casova (informatika, a dogodine i gradjansko, veronauka). Previse je to za njih!
2. Sto se rasporeda tice, moze da vazi cele godine, ali moze i da se promeni nakon obvljene procedure. Ne bi trebalo menjati ga vise od dva puta godisnje.
Raspored za nize razrede prave ucitelji. Oni imaju samostalnost. Jedino uskladjenje im je sa izbornim predmetima koje predaju drugi nastavnici. Kod starijih razreda u raspored treba uklopiti vise predmeta, kabinete, nastavnike... Rasporediti predmete po tezini, po vrsti. Teski predmeti (matematika, fizika, srpski...) ne treba da budu prvog ili poslednjeg casa. "Najbolji" casovi su 2,3 i 4. Zatim, nije preporucivo da istog dana budu casovi dva strana jezika. da srodni predmeti cas za casom, trebalo bi da ukoliko su dva casa iz nekog predmeta da budu rasporedjeni utorak-cetvrtak...
Postoji mnogo faktora koji otezavaju pravljenje rasporeda. Svaki raspored ce imati mane. Nemoguce je napraviti savrsen.
Po skolama se rasporedi prave, uglavnom, "peske". Taj posao traje nedelju-dve. U mojoj se koristi program za pravljenje rasporeda. Platili smo program onoliko koliko bi nas kostalo da nam neko napravi raspored peske. Ovako ga pravimo sami. Program je odlican. Demo verzija se moze skinuti sa sajta www.time-table.net
 

Back
Top