Privatni fakulteti... Kvalitet???

Ja idem na privatni fakultet (konkretnije F@M) i upisala sam ga svojom voljom, iako sam i u osnovnoj i u srednjoj bila odlikash. Mogla sam upisati shta sam htela, a htela sam ovo.

I moram da kazem da se ne slazem sa vekishom.
Kvalitet nastave je po meni odlichan, jer svaki student moze da dodje do rechi, odnos profesor - student je mnogo blizi nego na bilo kom drzavnom. Stvarno su tu za tebe, i ako si ti voljan da nauchish i jednog dana budesh uspeshan u svojoj struci, oni ce biti 100% tu za tebe.

Mada, ja lichno, verujem da ma koji god fakultet upishesh samo od tebe zavisi koliko cesh znanja "ukrasti" zarad svoje buduce karijere.
 
Slazem se da sve zavisi od tebe , ali isto tako dodajem da su profesori i asistenti i na mom faxu koji broji mnogo vise studenata , uvek na raspolaganju , uvek dolaze na konsultacije , odgovaraju na mailove i spremni su da te saslusaju tako da to nikako ne moze da se uzme kao neki minus drzavnim fakultetima .
Svoje misljenje baziram na mnogo ljudi iz mog okruzenja koji su zavrsaili razne privatne fakultete a da nisu 2 sata sedeli i ucili .Moram da dodam i to ta oni koji su sad zaposleni nemaju bod za platu kao fakultetski obrazovani vec kao visa skola.
Ko hoce samo napred :wink:
 
Slazem se da sve zavisi od tebe , ali isto tako dodajem da su profesori i asistenti i na mom faxu koji broji mnogo vise studenata , uvek na raspolaganju , uvek dolaze na konsultacije , odgovaraju na mailove i spremni su da te saslusaju tako da to nikako ne moze da se uzme kao neki minus drzavnim fakultetima .
Svoje misljenje baziram na mnogo ljudi iz mog okruzenja koji su zavrsaili razne privatne fakultete a da nisu 2 sata sedeli i ucili .Moram da dodam i to ta oni koji su sad zaposleni nemaju bod za platu kao fakultetski obrazovani vec kao visa skola.
Ko hoce samo napred :wink:

Tacno je sve sto kazes. :D Znaju to i ljudi sa privatnih faxeva, samo se tesko mire sa tim. :D Sta da im radimo... mogli su "jednostavno" upisati drzavni fax i tako sebe spasiti od vecitog pravdanja i ubedjivanja drugih da su ipak nesto naucili...
 
Pa evo ja sebe niti pravdam niti ubedjujem.
Ja znam da uchim. I znam da cu biti uspeshna u svojoj struci, e sad mozda je to zato sto to mene interesuje jako, a mozda zato sto me tome uchi i fakultet.
Ne razumem zashto ja necu nishta nauchiti ako idem na privatni? :?
Shta nama predaju neki prosjaci sa ulice, debili koji su zavrshili samo osnovnu, shta ne razumem?
:?

A shto se tiche onog da su zavrshili fax, a da nisu uchili:
Reci mi koji fakultet tako ne mozes da zavrshish?
***, zavisi da li si upisao/la fax samo da dobijesh diplomu ili da se spremish za buduci posao.
Svako moze da polozi ispit sa 6, al meni je cilj da polozim sa 10.
A za tu 10 , pa sad verovali vi meni ili ne, moram dobroooo da zagrejem stolicu.


 
Nije poenta u tome ko predaje , vec u tome da ljudi nece da uce ako ne moraju . I nije bas tacno da ne mora da se uci samo za 6 , svi ovi ljudi koje ja poznajem imaju visoke proseke jer su ispite polagali putem seminarskih i kojekakvih drugih radova koje su skidali sa interneta ukljucujuci i sam diplomski i to sve bez problema prolazi. Zato izvini sto ne postujem privatne fakultete ali nemam na osnovu cega da ih postujem .

Ti si mozda jedina koja ce nesto nauciti na privatnom fakultetu ali kao sto rece Forma-ideale moraces mnogo da se pomucis da ubedis ljude da nesto znas . Srecno .
 
Ovo nije tema o privatni vs. drzavni!!! Takvih tema vec ima svuda, ovde se govori samo o privatnim... Pa ako neko poznaje rad na PRIVATNIM fakultetima o tome moze pisati ovde... Ove sa drzavnog sto samo nagadjaju molim da ne iznose pogresne informacije!
Lucku_Charm hvala ti...
 
Pozz svima,
evo i ja da nesto kazem na temu privatnih fakulteta...Ja sam 2 godine bila na drzavnom fakultetu,a godinu i po dana sam na privatnom,i mogu vam reci da mi je mnogo bolje ovde nego na drzavnom.Ne kazem da su drzavni losi,ali mislim da veliki broj studenata nema to znanje koje mu je potrebno kada zavrsi i dobije diplomu jer ipak mislim da odredjeni profesori nemaju vremena za 400 studenata pa da odvoji svakome pojedinacno da objasni sta nije jasno,zar ne?!Mogu vam reci da su meni mnoge stvari jasnije i mnogo vise moram da se pomucim na privatnom fakultetu da bi se izborila za ocenu i polozen ispit!Tako da ne vidim otkud predrasude u vezi privatnih fakulteta i drzavnih?svako se opredeljuje za nesto sto voli,i sta hoce da radi,bilo na kom od fakulteta ...
Veliki pozdrav ,Daniela
 
To sto ti pricas da trebas vise da se pomucis da bi dobila ocenu i polozila ispit.... to ne mogu da svarim ni pod razno... da si rekla da imas vise znanja sa manje ucenja to mogu da shvatim jer za to postoji logicno objasnjenje ali ovo sto si ti rekla je samo pokazalo da ipak postoji mali broj privatnih fkaulteta koji vrede.. toliko mali da se moze na prste jedne ruke nabrojati :).... ja sam inace podrzavam privatne fakultete ali ima opasnih indijanaca ... kao i drzavnih naravno jer gledam po sebi.. zavrsicu i necu nista znati..... to je za mene indijanski fakltet.a ja sam na drzavnom dakle isto sranje ali ti ovde pokusavas da branih privatne fakultete a oni ti odgovaraju kao i mi braci rusima... nemoj vise da me branis molim te :) :) :) :).... a tebi srecno u mucenju na tom tvom fakultetu :)
 
Ne branim ja nikoga,ja samo kazem svoje misljenje,a svako ima pravo na to zar ne??I mislim,kako se pada i polaze na drzavnim tako se pada i polaze na privatnim.Sto se tice mog smera na prvu godinu se upisalo nas 40,a drugu je upisalo 12 studenata,dok je 3 upisalo nas 9...Mislim da je to dovoljno da se shvati da ni na privatnom nije sve tako sjajno.Ne kazem ja da nema maminih i tatinih sinova koji ne prolaze na znanje,ali to ima svugde gde god se okrenes,pa cak i u osnovnim i srednjim skolama?To je danas sasvim normalna pojava ,i nazalost bice sve vise toga,bilo gde i u bilo kojoj obrazovnoj ustanovi...
 
To sto ti pricas da trebas vise da se pomucis da bi dobila ocenu i polozila ispit.... to ne mogu da svarim ni pod razno... da si rekla da imas vise znanja sa manje ucenja to mogu da shvatim jer za to postoji logicno objasnjenje ali ovo sto si ti rekla je samo pokazalo da ipak postoji mali broj privatnih fkaulteta koji vrede.. toliko mali da se moze na prste jedne ruke nabrojati :).... ja sam inace podrzavam privatne fakultete ali ima opasnih indijanaca ... kao i drzavnih naravno jer gledam po sebi.. zavrsicu i necu nista znati..... to je za mene indijanski fakltet.a ja sam na drzavnom dakle isto sranje ali ti ovde pokusavas da branih privatne fakultete a oni ti odgovaraju kao i mi braci rusima... nemoj vise da me branis molim te :) :) :) :).... a tebi srecno u mucenju na tom tvom fakultetu :)

Nazalost... :-(
 
Ima odličnih privatnih fakulteta, treba se samo dobro informisati, a zahvaljujući internetu to nije nemoguće. Studiram Marketing na FIT-u u Beogradu i prezadovoljna sam. Sve što učim je jako interesantno, a imam mogućnost sve to da primenim i u praksi, odmah. Studenti su u centru pažnje, imaju svu moguću pažnju profesora i ostalih zaposlenih, radi se u malim grupama i svaki student ima svog mentora koji mu je uvek dostupan. Pored sjajne opremljenosti fakulteta, ovo su idealni uslovi za studiranje, a verujte mi ima još toga. Uopšte nije lako, ima dosta da se uči, ali sve je sistematično, s obzirom da su programi usklađeni s Bolonjom, pa se sve lakše postiže. Pored Marketinga postoje i smerovi:
1. Informacione tehnologije
2. Menadžment IT sistema
3.Operacioni menadžment
4. Grafički dizajn
Posetite sajt www.fit.edu.yu i uverite se.
 
Evo ovako ja studiram na privatnom faxu i jako sam razocarana. Upisala sam ga jer mi je srednja bila jako teska, osim toga jako jak razred(Velika vecina jako uspesni na fakultetima) a i mislila sam da nema sanse da zavrsim drzavni faks, a i htela sam da imam slobodnog vremena. Tu su debili. Osim toga sto ne znaju neke osnovne stvari ne mogu da nauce gradivo koje je jako smanjeno a osim toga moze i da se prepise. Onda me jako nervira kad pocnu da mi kukaju kako imaju da uce, pre nekog kolokvijuma a gradivo je jako smanjeno. Ili kad kukaju kad su lose uradili, o boze pa sto nisu ucili. Sve u svemu stasno... Ne znam sta da radim. Jako se nerviram. Ja sam mislila da ce biti jedna osoba koja je prezadovljna kolicinom gradiva koje treba da se nauci ali ni jedna. U stvari mozda jedna... Ja da idem na sva predavanja i vezbe ja bih imala sve desetke. Oni tako idu na sva predavanja i na kraju ne poloze.
 
Evo ovako ja studiram na privatnom faxu i jako sam razocarana. Upisala sam ga jer mi je srednja bila jako teska, osim toga jako jak razred(Velika vecina jako uspesni na fakultetima) a i mislila sam da nema sanse da zavrsim drzavni faks, a i htela sam da imam slobodnog vremena. Tu su debili. Osim toga sto ne znaju neke osnovne stvari ne mogu da nauce gradivo koje je jako smanjeno a osim toga moze i da se prepise. Onda me jako nervira kad pocnu da mi kukaju kako imaju da uce, pre nekog kolokvijuma a gradivo je jako smanjeno. Ili kad kukaju kad su lose uradili, o boze pa sto nisu ucili. Sve u svemu stasno... Ne znam sta da radim. Jako se nerviram. Ja sam mislila da ce biti jedna osoba koja je prezadovljna kolicinom gradiva koje treba da se nauci ali ni jedna. U stvari mozda jedna... Ja da idem na sva predavanja i vezbe ja bih imala sve desetke. Oni tako idu na sva predavanja i na kraju ne poloze.

Nisi jedina, moj cimer je prešao sa privatnog na državni fax, jedina osoba koju znam :)
na PFuB od 2200 brucoša redovno je upisalo 120...

Mislio sam na prošlogodišnju četvrtu godinu :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam.Ja kad budem upisivala to ce sigurno biti drzavni,jer ne zelim svojim roditeljima da trazim da mi finansiraju fax.Meni je pricala devojka koja studira Megatrend (valjda) da oni na vezbama sve mogu da prepisu,a moja sestra na drzavnom kaze da za prepisivanje nema sanse,a ni volje.
 
Mislim da su uslovi mnogo bolji na privatnom, i odatle može da se ponese mnogo bolje znanje (primenljivo u praksi!) nego sa državnog... Ali, privatni nisu cenjeni, iako bi po gore navedenom trebalo da budu cenjeniji od državnih, gde se uče zastarele stvari, i gde se ispit pada zbog bahatosti profesora.... A zašto onda nisu cenjeni?
Vrlo jednostavno. Zbog toga koji ga ljudi upisuju, i kakav je njihov odnos prema radu. Da, postoje stvarno kvalitetni ljudi na privatnim, ali oni su u manjini: Jako ih je malo. Većina ljudi koje znam ide/otišla je na privatni faks da bi izbegli učenje, ne zato što tamo mogu više da nauče. I dokle god bude bilo tako, dokle god privatni budu upisivali bukvalno sve koji se prijave - situacija će biti ovakva. Na štetu pametnih i vrednih ljudi koji te fakultete upisuju, nažalost. Jer, poslodavac će kasnije pre da zaposli nekog sa državnog fakulteta koji nema nikakvo praktično znanje, ali zato je dobro istreniran, nego nekog sa privatnog faksa, koji je tu blejao nekoliko godina samo zato što je imao kinte da to plati.
Dakle, osnovna stvar koja koči uspeh privatnih faksova kod nas je kvalitet ljudi koji ga upisuju. Kada se to promeni, onda će oni nadmašiti državne - zato što u principu i treba da budu bolji. Tako je na Zapadu. Neće Harvard ili Jejl upisati neki tatin sinčić, oni vode strogu selekciju kandidata. I daleko su cenjeniji nego državni.
I zato ću stisnuti zube i mučiti se na državnom, pre nego ići na privatni i dobiti diplomu koja ništa ne vredi, zato što se na njega upisuju i glavni srednjoškolski blejači.
 
Pazite, ni jedan fax nije isti i nijedan fax nije lak!
Druga stvar je to sto se na privatnim vrte velike pare pa je ovome lakse da te pusti uz sesticu i ti da upises sledecu godinu nego da je obnovis za 200e!
Na privatnim fakultetima gradivo je smanjeno i sistem je kao da ides u srednju skolu!
I kod mene na faxu vec 2 godine ide bolonja i sta su oni uradili, nista!
Napravili su takvu pometnju da se vise ne zna ko sta slusa i ko gde ima vezbe ili predavanja!
Jedno pitanje, zasto su svi privatni fakulteti na foru informatike, prava, marketinga a nema ni jedan na temu medicine, veterine, biohemije?!
 
Moja preporuka je da ako mozete da upisete drzavni - ne razmisljajte. I ne zavaravajte se pricama da je student cenjeniji da privatnom faxu - jedino sto je cenjenije su njegove pare. Recimo na mom faxu, posto nas ima relativno malo (ako se uporedi recimo sa pravima ili ekonomijom) oko 90 na predavanjima i grupe od 30 na vezbama, svaki student zagarantovano moze da dodje do reci ako je zainteresovan za komunikaciju. I svakom studentu ce profesor posvetiti vremena.
E sad, slazem se ima i i izuzetaka, ali generalno uvek je bolje upisati drzavni (bar za sada).
 

Back
Top