mp3

G

gost552

Gost
mozda sam promasio forum ali interesuje me da li je dozvoljeno narezivanje mp3 diskova preko interneta. I prodaja. Da li to moze da se kazni
 
Sve sto krsi autorska prava izvodjaca/izdavaca dolazi u konflikt sa zakonom, tako da nije vazno da li ti prodajes pirateriju preko interneta, na pijaci ili u radnji, mozes biti tuzen.
 
gost 552:
tako sam i ja mislio ali vidim ima dosta tipova koji to rade

Ma nemoj da brines o zakonu, ja bih trebao da zaradim dozivotnu do sad da je sve to tako kao sto kazu.

Mada kako su se nameracili mozda i ugase pirateriju, mada nikada nece moci skroz da je uniste. Ali za proteklu godinu dana kako je pocela legalizacija dobro su uradili (pre 2god. u Srbiji je bilo 2% legalnog softvera, a na kraju prosle 25%, napredak).

Znaci ako ovako nastavi za 3-4godine stici cemo Svabe
 
Кулиража:
(pre 2god. u Srbiji je bilo 2% legalnog softvera, a na kraju prosle 25%, napredak).Znaci ako ovako nastavi za 3-4godine stici cemo Svabe
Aa..Sve se plasim da je to postotak u sirokim narodnim masama tj gradjanima Srbije...Taj postotak se odnosi na firme jer jedino one(generalno)nesto kao kupuju legalan software... :roll: Ali sve je to tra la la..
A sto se tice MP3,ako ti treba..... :wink:
 
Logitech:
Кулиража:
(pre 2god. u Srbiji je bilo 2% legalnog softvera, a na kraju prosle 25%, napredak).Znaci ako ovako nastavi za 3-4godine stici cemo Svabe
Aa..Sve se plasim da je to postotak u sirokim narodnim masama tj gradjanima Srbije...Taj postotak se odnosi na firme jer jedino one(generalno)nesto kao kupuju legalan software... :roll: Ali sve je to tra la la..
A sto se tice MP3,ako ti treba..... :wink:

Pa normalno da su firme, necu ja sigurno dati 200eur za windows.
He samo mi nije jasno sto vecina drzavnih firmi ima nelegalan softver, a napadaju neke jadne privatnike i otimaju im lebac iz usta....

Eto kakvi su nasi zakoni, donesu nesto i oni ne postuju, a koga uvate sledi mu dobra kazna
 
Ljudi, statistike o uprotrebi legalnog/nelegalnog softvera u nekoj zemlji se ne vrse na osnovu toga koliko firmi poseduje legalan softver... Podrazumeva se da 100% firmi koristi legalni softver, jer bi ih tako zatvorili na zapadu da bi se cesali kad ne bi bilo dako...

Prosecni procenat 'kucne piraterije', odnosno piraterije uopste, jer kao sto vec rekoh ne racuna se to po firmama vec kucnim korisnicima, u EU je oko 30-40%, dok je u SAD to malo striktnije pa je procenat toga nekih 10-20%.

Nekako se sve to poklapa procentom 'izbeglih' ljudi iz nasih piratskih zemalja (od Kine do Slovenije) ;)

Sto se mene tice, uveo bih redovne komisije koje ti samo banu u kucu, i provere sta to koristis... Jeste to narusavanje privatnosti, ali to se moze zaobici na slican nacin na koji je to reseno u SAD. Naime, tamo moze da ti u bilo koje doba dana i noci upadne sluzbenik IRS-a (poreska policija), i da ti popise sve, pa i softver. Ne moras ti imati kupljen softver, to njih i ne interesuje, ali ces platiti porez na isti bio piratizovan ili ne, u njegovoj stvarnoj vrednosti, a ako nisi prijavio da posedujes isti, eto ti lepe tuzbe za utaju poreza, a to je tamo gore nego da si ubio coveka... Uhhhh, kad bi samo taj zakon doneli ovde... Pa da uzmemo i nesto korisno od tog zapada... Fino bi bilo videti ove klince koji nabacaju tust i tva softvera koji u zbirnoj realnoj vrednosti kosta vise nego luksuzna kola, pa im oderu porez na luksuz. Imas softver vredan $50000, nema problema, 20% drzavi pa nastavi da ga koristis ;)

Piraterija ozbiljno steti drzavi, necu pominjati firme koje se bave proizvodnjom materijala koji se piratizuje. Od toga nema niko koristi sem onoga ko se bavi piraterijom. Drzava ostaje uskracena za poreze, a pare odu u dzep tom majmunu, pardon kretenu, da ne vredjam plemenite zivotinje, koji se setio da krade.

Niko nije lud da da 200€ za Windows? (dobro, sad si ga i precenio.. 160€ je XP Professional ceo paket) Zasto? Jesam ja lud sto sam platio jer nisam hteo da kradem? ... Vecina ljudi ovde ne dozivljavaju pirateriju kao kriminal... kao cist lopovluk... evo, recimo uzmimo paket jako popularan na nasim prostorima (ruku na srce, retko ko zna da iskoristi i 1% istog) Adobe Photoshop, koji kosts skoro $900. Toliko prosecno i kosta jedan dobar kucni kompjuter. Pitam se samo da imate mogucnost da gotovo neopazeno (sve se ipak vidi, ali se ne obraca tolika paznja) ukradete jednu takvu masinu, da li bi ste to ucinili? Vecina ne bi, jer bi im se moral suporstavio tome (a ne tolika zabrinutost od kaznjavanja). Ali zato softver kradete na sve strane. E zato se treba uvesti striktna kaznena politika, dok sve to ljudi ne pocnu da shvataju kao kradju. Posle je lako... lopovi ce i dalje krasti, ali ljudi ce znati zasto se toliko piraterija osudjuje.

Licno bih posvetio par sati dnevno obilazeci stan po stan, i jureci pirateriste i ostale idiote te vrste, potpuno volonterski, samo kad bi se doneo zakon.

Pa da budemo kao sav normalan svet!
 
Incognito:
Ljudi, statistike o uprotrebi legalnog/nelegalnog softvera u nekoj zemlji se ne vrse na osnovu toga koliko firmi poseduje legalan softver... Podrazumeva se da 100% firmi koristi legalni softver, jer bi ih tako zatvorili na zapadu da bi se cesali kad ne bi bilo dako...

Koristi 100% firmi, ALI privatnih. A drzavne kako se kojoj cefne, tj. koijma drzava da legalan softver oni ga koriste, ali je ipak mnogo vise onih sa nelegalnim softverom.
I sad zasto nekom podnositi racune i pokoriti se zakonu kad ga se ni sam donosilac istog ne pridrzava....tuzno ali istinito i to je izgleda jedino kod nas tako
Incognito:
Uhhhh, kad bi samo taj zakon doneli ovde... Pa da uzmemo i nesto korisno od tog zapada... Fino bi bilo videti ove klince koji nabacaju tust i tva softvera koji u zbirnoj realnoj vrednosti kosta vise nego luksuzna kola, pa im oderu porez na luksuz. Imas softver vredan $50000, nema problema, 20% drzavi pa nastavi da ga koristis ;)
Da platio bih im ali pod uslovom da sam u Americi, gde drzava bar postuje zakon koji donese, a ne ko ovi nasi....kad bi neko njima mogao da naplati pa da da narodu i 1% poreza od softvera koji koriste svi u Srbiji bi dobili po jednu prosecnu platu (malo preterano, ali ne mnogo)

Incognito:
Piraterija ozbiljno steti drzavi, necu pominjati firme koje se bave proizvodnjom materijala koji se piratizuje. Od toga nema niko koristi sem onoga ko se bavi piraterijom. Drzava ostaje uskracena za poreze, a pare odu u dzep tom majmunu, pardon kretenu, da ne vredjam plemenite zivotinje, koji se setio da krade.
hm...da ne ponavljam pricu

Incognito:
Niko nije lud da da 200€ za Windows? (dobro, sad si ga i precenio.. 160€ je XP Professional ceo paket) Zasto? Jesam ja lud sto sam platio jer nisam hteo da kradem?
Dobro ti jesi zato sto se profesionalno bavis time, e sad ne znam gde radis i da li imas svoju firmu pa si na to primoran ili ipak radis za neku firmu pa ti ona placa vecinu softvera.
Incognito:
Licno bih posvetio par sati dnevno obilazeci stan po stan, i jureci pirateriste i ostale idiote te vrste, potpuno volonterski, samo kad bi se doneo zakon.

Pa da budemo kao sav normalan svet!

Samo napred, ne znam sto ti to treba u zivotu da trcis po kucama ko idiot i ganjas ljude, uostalom nisu krivi oni sto koriste nelegalni softver vec oni sto ga "prave" i oni sto ga preprodaju....

E sad nemojte misliti da sam protiv nelegalnog softvera, (naprotiv jesam protiv piraterije, ali ne po svaku cenu)ali kad budu svi koji imaju racunare u Srbiji da priuste sebi softver za normalan rad na racunaru onda OK, ali sa ovakvim platama i ovakvim uslovima ja se jos drzim pirata
 
Кулиража:
Koristi 100% firmi, ALI privatnih. A drzavne kako se kojoj cefne, tj. koijma drzava da legalan softver oni ga koriste, ali je ipak mnogo vise onih sa nelegalnim softverom.
I sad zasto nekom podnositi racune i pokoriti se zakonu kad ga se ni sam donosilac istog ne pridrzava....tuzno ali istinito i to je izgleda jedino kod nas tako

Pa samo kod nas i u par banana republika postoje drzavne firme :lol:

Ono sto drzava drzi, i onako ne podleze porezu (bilo bi apsurdno uzimati od sebe da bi dali sebi), a i retko koja normalna zemlja koristi komercijalni softver u svojim sistemima. Obicno je to softver pisan specijalno za tu upotrebu, kao i prilagodjen open-source softver.

I kriminal je isto i u Americi, Engleskoj, Srbiji i Kambodzi... Sta, sad svi trebamo da pogledamo na ove 'klanove' pa kazemo: Evo, ovi kradu i ubijaju, pa sto ne bi smo i mi... Ne ugledaj se na gore od sebe!

Кулиража:
Da platio bih im ali pod uslovom da sam u Americi, gde drzava bar postuje zakon koji donese, a ne ko ovi nasi....kad bi neko njima mogao da naplati pa da da narodu i 1% poreza od softvera koji koriste svi u Srbiji bi dobili po jednu prosecnu platu (malo preterano, ali ne mnogo)

U nasoj dragoj zemlji je softver OSLOBODJEN poreza, tako da ni dinar ne ide u drzavu (pa je srazmerno tome i softver jeftiniji). Dakle, ti placas ljude koji su napisali taj softver!

Кулиража:
Dobro ti jesi zato sto se profesionalno bavis time, e sad ne znam gde radis i da li imas svoju firmu pa si na to primoran ili ipak radis za neku firmu pa ti ona placa vecinu softvera.

Nemam vise svoju firmu, i ne treba mi... Radim kao obican programer u jednoj americkoj firmi i ne bunim se. Sto se softvera tice, niko meni nije platio veliki deo softvera koji svakodnevno koristim (Windows, UltraEdit, XMLSpy, WinRAR, JCreator Pro, i sl.). Platio sam ga jer nisam hteo da kradem, i programeri koji su to pisali zasluzuju makar toliko. Firme za koje sam radio su mi uglavnom kupovale vece pakete poput Photoshop-a, Illustrator-a, Lightwave-a i sl., mada sam vise puta sam platio za upgrade istih.

A sta sam dobio time?... ako nista drugo, ono mirnu savest, znajuci da nisam nikoga pokrao i da nikom nisam uzeo hleb iz usta.

Кулиража:
Samo napred, ne znam sto ti to treba u zivotu da trcis po kucama ko idiot i ganjas ljude, uostalom nisu krivi oni sto koriste nelegalni softver vec oni sto ga "prave" i oni sto ga preprodaju....

Krive su obe strane... da nema potraznje, ne bi bilo ni trzista... Pirateristi kradu zato sto narod zeli da krade softver... Oni su samo posrednik u kradji.

Кулиража:
E sad nemojte misliti da sam protiv nelegalnog softvera, (naprotiv jesam protiv piraterije, ali ne po svaku cenu)ali kad budu svi koji imaju racunare u Srbiji da priuste sebi softver za normalan rad na racunaru onda OK, ali sa ovakvim platama i ovakvim uslovima ja se jos drzim pirata

Najstariji izgovor... Ovaj narod nema para za softver... A ima para da kupuje svom klincu masinu od 2000€, debilni telefon od 500€, pije po kafanama po celi dan i ne radi nista...

Softver je sastavni deo kompjutera, i bez njega kompjuter ne bi radio. Tako da je normalno da isti kosta.

A normalan rad... to je diskutabilno... Ako bas zelis Windows, dobices podosta povoljnu OEM varijantu uz nov racunar, sto moze svako da priusti (XP Home oko 60€ u OEM varijanti). U suprotnom, nista ne fali ni Linux-u ni BSD-ju...

Sto se aplikativnog softvera tice... tu je besplatni GIMP da zameni Photoshop... veci broj ljudi (amateri) i onako ne koriste ni delic snage istog, cak je i GIMP suvise jak za njih...

Sta ce ti MS Office? ... Uzmes OpenOffice.org koji ce podkrpiti i profesionalne potrebe...

Sta jos nedostaje?!? ... Za sve postoje jeftinije ili cak besplatne varijante... A kad krenes u profesionalizam, polako ces sakupiti para za profesionalni softver...

Lopovluk se ne moze opravdati!!!
 
Ali postoji jedan jako jako jako jako mali problem...ovo je Srbija.Tako da cu citirati sebe,iz jednog maila koji sam poslao:

Da li je moguce da u jednoj Srbiji zemlji u kojoj komsije lome cvece jedni drugima jer je u hodniku a
ne u stanu,u Srbiji zemlji u kojoj se djubre baca kroz prozore a ne u kante,da u Srbiji u kojoj kad izadjes u
grad moras da nosis slem,pancir i pistolj da bi se ziv vratio kuci,u Srbiji u kojoj su pobedili Radikali,u Srbiji
u kojoj te svi pljuju kad nesto znas,imas da ne kazem-vredis,u Srbiji u kojoj su na celu politickih stranaka
zatvorenici,u Srbiji u kojoj je zvanicni jezik Spanski,u Srbiji u kojoj je normalno da se svako slavlje pretvara u
Varvarski ritual sa parolom "Nabodi bliznjeg svog",u Srbiji u kojoj svi kukaju kako para nemaju a telefoni svetle
jace i u vise boja od rasvete u Paradizu,u Srbiji u kojoj je zamoliti nekog za uslugu isto kao,stati preko puta
Sizifa i cekati da te pregazi kamen kad se bude kotrljao niz planinu,jer ucinice ti on ali ce traziti nesto za uzvrat,
u Srbiji u kojoj se vise veruje Kleopatri,Zoni Sumraka,Trecem Oku i cuvenim novinama Svet nego vremenskoj prognozi,
u Srbiji u kojoj svi sve znaju i etiketiraju jedni druge toliko da kad dodjes kuci tereba ti pola sata da skines sve etikete pa
tek onda jaknu,u Srbiji u kojoj se umesto "Dobar dan","Izvolite" i "hvala",koriste reci "Jesi video onoga/onu","Jesi cuo za....",
"jel znas sta sve on/ona ima",u Srbiji u kojoj kad se upoznajes sa nekim umesto imena bolje da pokazes stanje na stednoj
knjizici jer ih to vise zanima,u Srbiji u kojoj kad izadjes u diskoteku treba biti ukocen jer ako se malo pomeris ima sutra da
te isprozivaju,u Srbiji u kojoj ce jos malo biti uzrecica "Jeba ga ti" i "Djes ba",u Srbiji u kojoj je normalno imati kola koja se
raspadaju i nece uvek da upale a minimum 500 W subsonic kvadrofonik stereofonik ozvucenja pa kad udaris ne cujes
posle nedelju dana nista,u Srbiji u kojoj je normalnije imati zabranu na vozacku dozvolu nego znati da citas,u Srbiji u kojoj da bi
ispunio neku ideju ili napravio nesto moras uplatiti barem pola miliona na neciji privatni ziro racun da bi ti uradio ono sto
je njegov posao i za cega prima platu,u Srbiji u kojoj se najbolje veze po gradu sklapaju preko dzojusa i ostalih opojnih
sredstava,u Srbiji u kojoj vise kriminalaca ima na slobodi nego u zatvoru,U Srbiji u kojoj je normalno da ti brat izbrise
600 smajlija koje si skupljao vremenom a ne zna ni on zasto(Poslao bi ti ih al me je zajebao,grrrrrrrr ubicu ga!!!!Ne,ne
,ne.........tolerancija :) ),u Srbiji zemlji Cetnika,Huna i Varvara,u Srbiji u kojoj se nosi noz umesto licne karte,u Srbiji
u kojoj je potrebno,za ulaz u diskoteku/kafic,21 godina a ulaze sa 12,u Srbiji u kojoj su Slovenci i Jevreji najveci Srbi,
u Srbiji u kojoj kad odes u crkvu vise vidis utegnutih ****** i sisa nego u striptiz baru,u Srbiji zemlji vecitih moralnih
pobednika,u Srbiji u kojoj je lakse potplatiti nekog nego dobiti pice u kaficu...


Ali dobro nismo mi krivi,JESMO,tako smo ziveli prethodnih godina pa ce se to tesko ispraviti.Kada nestanu uzrecice "A sto bi ja ako on nece" i kada inspekcije ne budu korumpirane onda ce se to promeniti.A i onda cu i ja formatirati svoj hard,staviti Linux i pobacati cd-ove.

A do tada,odem da trazim posao a gazda mi kaze "znas sta posla ima ali da te prijavim ne isplati mi se" pa vidi ako mozes da dobijes potvrdu,od srednje skole koju si zavrsio,da si na praksi pa ce tako moci.A sta posle?!Inace radi se o jednom servisu racunara.Niti mi proverio znanje,niti pitao nesto,ni k*u*r*c*a!


Eto toliko.
8)
 
Leka:
Ali dobro nismo mi krivi,JESMO,tako smo ziveli prethodnih godina pa ce se to tesko ispraviti.Kada nestanu uzrecice "A sto bi ja ako on nece" i kada inspekcije ne budu korumpirane onda ce se to promeniti.A i onda cu i ja formatirati svoj hard,staviti Linux i pobacati cd-ove.

Hmmmm... zar sam sebi ne pravis paradoks ovime... bunis se sto je uzrecica 'sto bih ja kad nece on', a sam tako razmisljas?

Sta si ti ucinio da ne budemo u takvom drustvu? Lako je svaliti krivicu na globalno drustvo, ali zasto se ti malo ne potrudis da kad sutra ustanes, kazes da je bar jedna stvar iz te tvoje liste nestala zahvaljujuci tebi?

Zasto samo cekate da neko drugi odradi sve umesto vas, a onda vi da berete plodove? Pa to je kao ovi radnici 'Drzava nam nije dala uslove za rad, pa zato cemo strajkovati'... Drzava nije duzna da nikome stvara uslove za rad... Isto vazi i ovde... Zasto se ugledate na gore od sebe, i tesite se cinjenicom da ste bolji od toga?

Sve dok ovaj narod sedi na svom dupetu i ne vidi dalje od nosa, i ceka da neko odradi sve umesto njega, bicemo tu gde jesmo: u supku sveta!
 
Incognito:
Pa samo kod nas i u par banana republika postoje drzavne firme

Ono sto drzava drzi, i onako ne podleze porezu (bilo bi apsurdno uzimati od sebe da bi dali sebi), a i retko koja normalna zemlja koristi komercijalni softver u svojim sistemima. Obicno je to softver pisan specijalno za tu upotrebu, kao i prilagodjen open-source softver.

I kriminal je isto i u Americi, Engleskoj, Srbiji i Kambodzi... Sta, sad svi trebamo da pogledamo na ove 'klanove' pa kazemo: Evo, ovi kradu i ubijaju, pa sto ne bi smo i mi... Ne ugledaj se na gore od sebe!
Pa u tome i jeste problem sto drzava nema obavezu da obezbedi legalan softver u svim svojim racunarima i sto im zbog piratskog softvera ne moze niko nista, ali oni mogu da apeluju da kupimo piratski softver. Smesno isto toliko koliko kad i ja kazem da sam protiv piraterije, a sve zivo krekovano na racunaru, u Bookmarks-u se naze samo sajtovi na kojima postoji bar stotinak krekova....i kome onda platiti onima koji se bore protiv necega, a sami rade sa tim istim
Incognito:
Platio sam ga jer nisam hteo da kradem, i programeri koji su to pisali zasluzuju makar toliko. Firme za koje sam radio su mi uglavnom kupovale vece pakete poput Photoshop-a, Illustrator-a, Lightwave-a i sl., mada sam vise puta sam platio za upgrade istih.

A sta sam dobio time?... ako nista drugo, ono mirnu savest, znajuci da nisam nikoga pokrao i da nikom nisam uzeo hleb iz usta.
Oni koji su to pisali svakako zasluzuju to, ali je kod nas problem sto ljudi cene softver po kvalitetu CD-a, a ne samog softvera.
E sad dobro je sto tako razmisljas, ali kad bi to radili i oni koji se ne bave profesionalno racunarima onda bi tek negde dogurali, a misljenje jednog programera niko ne postuje, kazu: "bune se sto im krademo lebac iz usta pa zato i kukaju na pirateriju"

Incognito:
Najstariji izgovor... Ovaj narod nema para za softver... A ima para da kupuje svom klincu masinu od 2000€, debilni telefon od 500€, pije po kafanama po celi dan i ne radi nista...

Softver je sastavni deo kompjutera, i bez njega kompjuter ne bi radio. Tako da je normalno da isti kosta.

A normalan rad... to je diskutabilno... Ako bas zelis Windows, dobices podosta povoljnu OEM varijantu uz nov racunar, sto moze svako da priusti (XP Home oko 60€ u OEM varijanti). U suprotnom, nista ne fali ni Linux-u ni BSD-ju...

Sto se aplikativnog softvera tice... tu je besplatni GIMP da zameni Photoshop... veci broj ljudi (amateri) i onako ne koriste ni delic snage istog, cak je i GIMP suvise jak za njih...

Sta ce ti MS Office? ... Uzmes OpenOffice.org koji ce podkrpiti i profesionalne potrebe...

Sta jos nedostaje?!? ... Za sve postoje jeftinije ili cak besplatne varijante... A kad krenes u profesionalizam, polako ces sakupiti para za profesionalni softver...
Sve to jeste, ali navika je navika, od svega sto si naveo od ovih programa jedino sam Linux uspeo da nadjem (sa sve Open office-om), nije ni cudo s obzirom na mesto u kojem zivim. I sta onda da kukam da mi salju postom pa da pojedu sve sto se nadje u paketu (vec imam iskustva sa ovime i slanje ptt-om izbegavam maximalno). Tako da iako neko hoce da isproba Linux ili BSD u malim mestima, prvo treba da se namuci da nadje iste, a onda mu tek predstoji muka dok nauci sve to...Ipak velika je razlika izmedju OS-ova. A najveci problem je sto kad nesto zapne nemas kome da se obratis za pomoc. I sta raditi? Zines jauces....ne ispalti se, ne yebe te niko ni 2%.

Lokalni pametnjakovici koji drze radnjice, a usput su i experti za racunare, sta ces selo, neko naucio da skocka racunar ili ne daj boze podigne sistem i odmah proglasen za lokalnog heroja, junaka, vrhunskog hakera..., a u stvari je manji od makovog zrna, a cim im pomenes nesto sto se ne tice Win-a pogube se kao kuce u liftu. I sta ocekivati u takvoj sredini?

Onda kod istih onih kod kojih sam kupio i Linux kupi

Incognito:
Lopovluk se ne moze opravdati!!!
Isitna, ali se kvalitet softvera jos uvek meri kvalitetom CD-ova i dok god bude tako retki ko ce imati grizu savesti o tome za koliko je para zavrnuo neke programere koji zive od toga
 
...je operativni sistem menjam svakih mesec dana, da dajem savkog meseca po 160 evra za legalan softver - nisam pao smarsa pa to je necija PLATA!!!!!
 
Znas kad cu ja da pocnem da koristim legalan software?Onog dana,kad budem imao platu od 2000 evra,kad budem imao stalan posao,kad ova drzava(koju ni nemamo)pocne da funkcionishe kao prava drzava,kada drzava bude pocela da se bakce sa lopovima,kriminalcima,dilerima...onako kako i treba da se bakce sa njima,i kada se budem osecao kao normalan covek,e onda cu da koristim legalan software..A do tada cu lepo da koristim ovo sto i sada koristim i boli me bas qrc dal drzava gubi ili ne gubi pare...
KOJA CRNA DRZAVAAAA????????
I nije tacno da sve firme koriste legalan software.
Mogu da navedem dve VELIKE drzavne firme koje SIGURNO ne koriste isti,kao i jednu takodje veliku firmu iz sfere grafckog dizajna koja takodje NE KORISTI legalan software....Ali,jbga...
Uostalom,ovo je offtopic....
 
Jedna 100% pouzdana informacija. Odnosi se na pirateriju. Lista zemalja koju redovno objavljuje Svetska trgovinska organizacija pri UN. Inace, lista objavljena u FORBES-u, najpoznatijem svetskom casopisu te vrste. Postoje tri liste: Crna lista zemalja, lista zemalja na posmatranju i lista zemalja "tolerantne stope", a izgleda ovako:

CRNA LISTA:

1. Ukrajina
2. Velika Britanija
3. Kanada
4. Kina
5. SAD
6. Irska
7. Rusija
8. Moldavija
...

LISTA ZEMALJA NA POSMATRANJU:

1. Francuska
2. Grcka
3. Turska
4. Rumunija
5. Bugarska
...

LISTA ZEMALJA "TOLERANTNE STOPE PIRATERIJE":
1. Austrija
2. Spanija
3. Slovenija
4. Japan
5. Holandija
...
23. SCG

Prve dve su liste zemalja zbog kojih softverske kompanije imaju najvece gubitke. Po tome je prva (ubedljivo) Velika Britanija u kojoj se softver piratuje u vrednosti od neverovatnih 32 miliona funti godisnje!!! Ovo su zvanicni podaci. Inace, pre nekoliko godina mi smo bili na listi za posmatranje. NIKADA nismo bili na crnoj listi, zato sto ovde ljudi nisu hakovali softver za dalju prodaju u druge zemlje, vec je sve islo krajnjem korisniku. Takodje, nigde na svetu ne postoji neposredna kontrola privatnih racunara, osim kada se sumnja na spijunske aktivnosti ili hakerske napade. Uostalom, "Evropska Unija zabranjuje bilo kakvo zavirivanje u privatnost gradjana, osim ukoliko nije u pitanju delovanje protiv opste bezbednosti". Posto mi pretendujemo na EU, mislim da je nadalje sve jasno.

Sto rece neko, voleo bih i ja da kupujem sve legalno. I hocu, ali kada mi i standard bude evropski. Sve dok platu zaradjujem "sa strane", "sa strane" cu da nabavljam i softver. Inace, imam originalni Win98, ali na nemackom, a to mi se ne svidja - ustvari Win98 je sranye.

E sad, koliko je danasnji softver bagovit, ne mogu sebe ni da zamislim da bacim na nesto 160 evra i onda pocne da puca, svetluca... Ne hvala. Jurite me.
 
Кулиража:
gost 552:
tako sam i ja mislio ali vidim ima dosta tipova koji to rade

Ma nemoj da brines o zakonu, ja bih trebao da zaradim dozivotnu do sad da je sve to tako kao sto kazu.

Mada kako su se nameracili mozda i ugase pirateriju, mada nikada nece moci skroz da je uniste. Ali za proteklu godinu dana kako je pocela legalizacija dobro su uradili (pre 2god. u Srbiji je bilo 2% legalnog softvera, a na kraju prosle 25%, napredak).

Znaci ako ovako nastavi za 3-4godine stici cemo Svabe

tih 25% se odnosi samo na microsoftove proizvode, i nije neki napredak jer je tu veci deo drustvene firme ili velike firme, tako da u sustini niko ko kosisti manje od 5 compa nije morao da kupi. a sto se ostalih pograma tice sumnjam da i oni imaju nesto legalno od toga
 
To je delimicna istina... Od svih 'blacklist' zemalja, Srbija jedino nije po procentu gubitka na pirateriji, iz jednog logicnog razloga: Isuvise je malo kompjutera i ljudi koji ih koriste da bi izazvalo ozbiljne gubitke. Inace u britaniji nije 32 miliona funti (to je odprilike koliko se izgubi u Sloveniji) vec oko 300 miliona funti, ili skoro pola milijarde dolara.

Medjutim, po procentu proizvodnje piraterije smo na 6 mestu na crnoj listi. Do pre 5-6 godina bili smo na 'be careful' listi, ali kad je Bugarska raskrstila sa masovnom piraterijom, sve te masine su prebacene kod nas, i postali smo najveci proizvodjac piraterije u centralnoj i istocnoj Evropi, jer smo uspeli da presisamo i Rumuniju a i Rusiju. To sto se 90% toga izveze u susedne zemlje, to je druga stvar. Gubitak se stvara ovde, a nastaje u susednim razvijenijim zemljama.

Takodje se nalazimo i na crnoj listi elektronske trgovine, i trenutno smo na 3. mestu po broju prevara kreditnim karticama, odmah iza Ukrajine i Indonezije (a posle se pitajte zasto ne mozete da kupite nista preko interneta). Takodje smo zemlja koja je na crnoj listi po broju kompanija sa kojima nije dozvoljena trgovina u EU (imamo ih preko 100), na crnoj listi tranzitnih zemalja (samo jos Turci vrse tranzit kroz nasu zemlju), i na crnoj listi po postovanju ljudskih prava.

Dakle, od svih 5 listi, samo na jednoj nismo na crnoj listi, i to samo zato sto smo totalno kompjuterski nerazvijena zemlja. Dok smo na ostalim listama medju prvih 5 najgorih.

A evropske plate... Zemlja u kojoj vazi da je najmanja stopa piraterije u EU je Francuska. Prosecna plata u FR je negde oko 2000€. Prosecan stan (iznajmljivanje, jer 60% ljudi zivi u iznajmljenim nektretninama) kosta oko 600€ mesecno, parking mesto u zavisnosti od lokacije, ali gledacemo periferiju vecih gradova, je oko 400€ mesecno. Hrana je u proseku 2 do 10 puta skuplja nego kod nas. Porezi su veci u proseku za 10%, i vecina stvari se obavlja po zakonu pa nema kupovine 'ispod tezge'. Sa 'normalnim' zivotom kakav ovde vodimo, prosecan Francuz moze da ustedi oko 200€ mesecno. Kod nas ljudi u proseku zaradjuju toliko koliko mogu Francuzi da ustede. Medjutim, ima tu jednog paradoksa, kod nas 200€ vredi vise nego 1000€ u Francuskoj, u realnoj upotrebi. Jos kad se na to doda da niko ovde ne zivi direktno od svoje plate, ljudi ovde MOGU priustiti softver kad bi hteli.

Sta ces veceg paradoksa od onog da jedino Luksemburg u celoj Evropi trosi vise struje po glavi stanovnika od nas? Da smo odmah iza Norveske i Finske po broju mobilnih telefona po glavi stanovnika (a jos smesnije, imamo za 80% vise mobilnih telefona po glavi stanovnika od USA)? Da se procenjeno na utaji poreza u nasoj zemlji izgubi oko $2000000000, i slovima 2 MILIJARDE dolara. Da jedino Grcka u celoj Evropi i Aziji moze da nam parira po broju ispusenih cigareta po glavi stanovnika. Da smo najveci uvoznici kafe u centralnoj i istocnoj Evropi. A da smo opet zemlja sa najmanjim bruto dohotkom po glavi stanovnika u celoj Evropi (cak su i BiH i Albanija iznad nas).

Dakle, ako ljudi mogu da bacaju pare na luksuz, mogu vala da placaju i softver. Nece nikome 'evropska' plata pasti s' neba. Kad ovde plata bude kolika i u Francuskoj, takve ce biti i dadzbine. Pa ce se ljudi buniti sto je hleb 2€.

Ali ako cekamo da nam sve to padne s' neba, i pricamo: 'E kad on kupi, i ja cu', necemo nikad docekati ni da se priblizimo drugim zemljama. Zasto ljudi moraju da koriste, recimo, MS Office kad ocito ni 0.01% ljudi ne ume da iskoristi snagu istog? OpenOffice.org je potpuno besplatan, a ima sve mogucnosti zbog kojih ljudi koriste MS Office. Eto ti ustede od 3 prosecne plate.

Za sve postoji jeftiniji substitut, i nije svima potreban vrhunski softver. A profesionalci koji zaradjuju od istog mogu i da priuste da plate cenu. Ako si taksista, hoces li ti da ukrades kola pa da zaradjujes njima, ili ces lepo kupiti kola?

Ljudi, shvatite, softver IMA CENU. Pravljenje softvera KOSTA! I voleo bih da vas vidim da se sutra zaposlite u nekoj softverskoj kompaniji, da provedete godinu dana punu neprespavanih noci, da postanete kratkovidi i sta sve, i sutra vam gazda kaze: Zao mi je, ali softver zbog piraterije nije mogao da donese dovoljno novca da se isplate troskovi njegove proizvodnje i moracu da vas otpustim i/ili smanjim platu i ugasim ovaj softverski projekat da bih izbegao velike gubitke. E to se desava ljudima SVAKOG dana bas zbog takvih kao sto ste vi!
 
PA fala bogu da ljudi taje porez....A pogotovu sada kada imamo poresku stopu koju niko nema na svetu+imamo poreske stavke koje takodje niko nema na svetu....
Je li inco...Da te pitam ja nesto...Ti na svom kucnom racunaru imas legalan softare?I onaj od kojeg zaradjujesh za zivot i onaj koji koristish tek ponekad?posto si programer a iz postova i odgovora na razna ppitanja iz raznih oblasti videh da poznajesh i grafiku.....Jel si to sve naucio na legalnom softwareu?
Sta uostalom mene briga koliko kosta gajba u francuskoj.Koja je poreska stopa na alpima...Koliko kosta struja na severnom polu...Koliki je procenat legalnog softwarea u albaniji...OVO je Srbija...

Ljudi kad kupuju da jedu i izmedju kifle od 10 i 8 dinara biraju onu od 8... 2dinara po 2 i skupice za cigare..i tako u krug...
Ja nisam protivnik legalnog softwarea...a nisu ni mnogi...To nije neki inat,okolnosti su bile takve da imamo pirate i mi smo se navikli...Pa,neki su ga imali ceo zivot...Secate se tezgi kod skc-a pre 10 i vishe godina..
Ljudi nemaju para za elementarne stvari a kamoli za legalan software....
Ljudi kradu software u koji je neko ulozio trud,novac,vreme...i mene kradu..krade me drzava..Krade me na telefosnkom racunu,krade me za infostan,krade me za grejanje koje placam leti a ni zimi ga nemam kako treba...gde god se okrenem kradu me...Zasto sad ja ne bih pokrao nekog?(to se zove inat xa?:) )
Kad budem imao para za normalna zivot,tada cu koristiti legalan software..A verovatno i vecina korisnika racunara na ovom parcetu zemlje zvanom Srbija.


O boze koliko stamparskih gresaka... :oops: :roll:
 
Uvek sam se pitao ko su ti ljudi (po raznim forumima...) koji sa toliko mnogo reči, tako strastveno brane interese bogatih i s jednom takvom odvratnom, bestidnom lakoćom napadaju jadnog, malog, ojađenog i poniženog srpskog čoveka...?
I to pod licemernim pretextom da briga o interesima bogatih vodi do boljeg stanja za sve ...

ccc!

Incognito, neću da se prepirem sa tobom...ali ipak me zanima... Da ti nisi možda u nekoj rodbindkoj vezi sa ovim ovde Nenadom Čankom ? Da mu nisi sin možda ili neki bliži rođak ?

Hmm , tek sad vidim da ni jedan od ovih emotikona ne pokazuje izraz gađenja...
 
LALO INKOGNITO JE U "PRAVU" ali bi posledice za 90 posto smanjile broj gradjana koji mogu imati ikoristiti racunare, to bi bila privilegija bogatih i vracanje drustva 30 godina u nazad, konacno ja bi morao sva primanja da ulozim u softver (ne samoja), OD CEGA ONDA ZIVETI???
 
DIOGEN:
LALO INKOGNITO JE U "PRAVU" ali bi posledice za 90 posto smanjile broj gradjana koji mogu imati ikoristiti racunare, to bi bila privilegija bogatih i vracanje drustva 30 godina u nazad, konacno ja bi morao sva primanja da ulozim u softver (ne samoja), OD CEGA ONDA ZIVETI???

Pa ljudi (kod nas) su se konacno u zadnje dve godine oslobodili straha od racunara, a i cene im bas naglo padaju.
I sto sad kad su se konacno odlucili na taj korak da kupe taj famozni racunar moraju da se razocaraju jer trba da daju 200eur za XP i 400 za office i za svaki program koji imaju moraju da plate (a i dalje misle da cenu programa diktira kvalitet CD-ova).
A da im neko ubaci Linux, Open office i jos ponesto, pa kome da se obrate za pomoc? Serviseru ili nekom slicnom? Pa da covek za svaki "strucni" savet naplacuje po 10eur? Mnogo izadje i taj Linux.

Ako ne platis proizvodjacu, onda ce te odere onaj ko ti je ubacio Linux, ako ne platis Microsoft-u onda platis piratu i problem resen.

Ovo sa piratima je ipak najeftinija metoda.

A i sto placati Biliju, kad mu je kucni budzet oko 60000000000$ (sezdesetmilijardi dolara), i nece crci ako izgubi koje milionce kod nas.

A sto se tice ostalih proizvodjaca softvera, koliko vidim to zakon jos uvek nije regulisao. Ona gamad iz BSA samo ganjaju Microsoft-ove nelegalne proizvode (potpisali ugovor sa njima pa su sad face :? ), a za ostale ih boli ****.

I sta sad? Platiti Microsoft-u, a sve aplikativne programe traziti "ispod tezge"?

Jos je ovaj nas zakon pun rupcaga i jos oni to nisu regulisali kako treba.

E sad koliki su lopovi ovi na celu drzave za to nista, kradu na sve strane i niko im nista ne moze, tek posle 10-15godina strpaju po nekog u Hag, a sto narod pai nikom nista...

I sad da placam nekom jos i za Softver, e boga mi necu bar jos neko vreme.

I sto rece Logitech svi zivi kradu mene pa sto ne bih i ja nekoga?

Da svetske kompanije propadaju zbog drzavica kao sto je nasa, danas ne bi postojala ni jedna takva, a racunari bi i dalje bili nepoznanica obicnim smrtnicima.
Drugo resenje bi im bilo da softver prodaju po ceni od 10-ak eur, ali koliko im se to isplati?
 
Кулиража:
Incognito:
Pa samo kod nas i u par banana republika postoje drzavne firme

Ono sto drzava drzi, i onako ne podleze porezu (bilo bi apsurdno uzimati od sebe da bi dali sebi), a i retko koja normalna zemlja koristi komercijalni softver u svojim sistemima. Obicno je to softver pisan specijalno za tu upotrebu, kao i prilagodjen open-source softver.

I kriminal je isto i u Americi, Engleskoj, Srbiji i Kambodzi... Sta, sad svi trebamo da pogledamo na ove 'klanove' pa kazemo: Evo, ovi kradu i ubijaju, pa sto ne bi smo i mi... Ne ugledaj se na gore od sebe!
Pa u tome i jeste problem sto drzava nema obavezu da obezbedi legalan softver u svim svojim racunarima i sto im zbog piratskog softvera ne moze niko nista, ali oni mogu da apeluju da kupimo piratski softver. Smesno isto toliko koliko kad i ja kazem da sam protiv piraterije, a sve zivo krekovano na racunaru, u Bookmarks-u se naze samo sajtovi na kojima postoji bar stotinak krekova....i kome onda platiti onima koji se bore protiv necega, a sami rade sa tim istim
Incognito:
Platio sam ga jer nisam hteo da kradem, i programeri koji su to pisali zasluzuju makar toliko. Firme za koje sam radio su mi uglavnom kupovale vece pakete poput Photoshop-a, Illustrator-a, Lightwave-a i sl., mada sam vise puta sam platio za upgrade istih.

A sta sam dobio time?... ako nista drugo, ono mirnu savest, znajuci da nisam nikoga pokrao i da nikom nisam uzeo hleb iz usta.
Oni koji su to pisali svakako zasluzuju to, ali je kod nas problem sto ljudi cene softver po kvalitetu CD-a, a ne samog softvera.
E sad dobro je sto tako razmisljas, ali kad bi to radili i oni koji se ne bave profesionalno racunarima onda bi tek negde dogurali, a misljenje jednog programera niko ne postuje, kazu: "bune se sto im krademo lebac iz usta pa zato i kukaju na pirateriju"

Incognito:
Najstariji izgovor... Ovaj narod nema para za softver... A ima para da kupuje svom klincu masinu od 2000€, debilni telefon od 500€, pije po kafanama po celi dan i ne radi nista...

Softver je sastavni deo kompjutera, i bez njega kompjuter ne bi radio. Tako da je normalno da isti kosta.

A normalan rad... to je diskutabilno... Ako bas zelis Windows, dobices podosta povoljnu OEM varijantu uz nov racunar, sto moze svako da priusti (XP Home oko 60€ u OEM varijanti). U suprotnom, nista ne fali ni Linux-u ni BSD-ju...

Sto se aplikativnog softvera tice... tu je besplatni GIMP da zameni Photoshop... veci broj ljudi (amateri) i onako ne koriste ni delic snage istog, cak je i GIMP suvise jak za njih...

Sta ce ti MS Office? ... Uzmes OpenOffice.org koji ce podkrpiti i profesionalne potrebe...

Sta jos nedostaje?!? ... Za sve postoje jeftinije ili cak besplatne varijante... A kad krenes u profesionalizam, polako ces sakupiti para za profesionalni softver...
Sve to jeste, ali navika je navika, od svega sto si naveo od ovih programa jedino sam Linux uspeo da nadjem (sa sve Open office-om), nije ni cudo s obzirom na mesto u kojem zivim. I sta onda da kukam da mi salju postom pa da pojedu sve sto se nadje u paketu (vec imam iskustva sa ovime i slanje ptt-om izbegavam maximalno). Tako da iako neko hoce da isproba Linux ili BSD u malim mestima, prvo treba da se namuci da nadje iste, a onda mu tek predstoji muka dok nauci sve to...Ipak velika je razlika izmedju OS-ova. A najveci problem je sto kad nesto zapne nemas kome da se obratis za pomoc. I sta raditi? Zines jauces....ne ispalti se, ne yebe te niko ni 2%.

Lokalni pametnjakovici koji drze radnjice, a usput su i experti za racunare, sta ces selo, neko naucio da skocka racunar ili ne daj boze podigne sistem i odmah proglasen za lokalnog heroja, junaka, vrhunskog hakera..., a u stvari je manji od makovog zrna, a cim im pomenes nesto sto se ne tice Win-a pogube se kao kuce u liftu. I sta ocekivati u takvoj sredini?

Onda kod istih onih kod kojih sam kupio i Linux kupi

Incognito:
Lopovluk se ne moze opravdati!!!
Isitna, ali se kvalitet softvera jos uvek meri kvalitetom CD-ova i dok god bude tako retki ko ce imati grizu savesti o tome za koliko je para zavrnuo neke programere koji zive od toga

Kada sam ja pre par godina htela da kupim legalan OS svi kod kojih sam se raspitivala su mi rekli da nisam normalna. Inace, kompjuter me je kostao kao prosecan auto pre tri godine... samo hardver
 
Anonymous:
Kada sam ja pre par godina htela da kupim legalan OS svi kod kojih sam se raspitivala su mi rekli da nisam normalna. Inace, kompjuter me je kostao kao prosecan auto pre tri godine... samo hardver

Pa i sad ce ti to isto mnogi reci osim onih (ali i oni su retki) koji se bakcu sa tim stvarima.
 

Back
Top