KENDO

N

Natasa81

Gost
Da li bi moga neko da mi kaze nesto vise o ovoj borilackoj vestini (mislim da se tako zove),gde se odrzavaju treninzi?I sve ostalo sto znate vezano za ovu temu a sto bi moglo da mi pomogne.Hvala unapred!
 
Bio sam skoro na treningu jednog kluba... Yebote, nemam reci... Mislim, lepo je to kad se ljudi bave sportom, za svaku pohvalu... Ali ono mi je toliko besmisleno da je na granici da bude smesno. Postoji pravolinijsko kretanje (samo) i jedan glavni udarac, u glavu. Video sam jos dva udarca u oba boka i to je sve. U cemu je poenta? Nikako ne kapiram.
To je barem ono sto sam ja video za dva sata treninga. Mozda postoji neki tajni deo kojeg ne znam, ali ovo je bezveze.
 
Bio ja na prezentaciji borilackih vestina gde je izmedjuostalog i kendo predstavljen.
Uz svo postovanje, meni je bio smesan. Ima udaraca u glavu, ali i u ruku ( zglob) i zasek po telu.
Ali je i pored svega toga mnogo smesno i kretanje i vristanje i cela vestina.
Smesno meni, mozda drugima nije.
:wink:
 
Kendo je put mača, jedan od nekoliko oblika japanskog mačevanja. Danas u svetu oko 9 miliona ljudi trenira Kendo, od toga 7 miliona u Japanu, gde je Kendo redovan predmet u školama.
Kendoke ( ljudi koji se bave Kendoom ) nose zaštitnu opremu koja štiti glavu, grlo, stomak i abdomen i ruke i ti delovi su jedine dozvoljene bodovne zone. Koristi se četvorodelni bambusov mač Shinai koji se drži sa dve ruke mada postoje kendoke koje drže u obe ruke po jedan Shinai .
Kendoke se kreću specifičnim klizećim korakom po glatkom podu sale za treniranje - Dojo.
Kendo se uglavnom trenira u parovima, ali u početku dok se ne savladaju osnovne tehnike i stavovi trenira se bez partnera i zaštitne opreme. Kasnije se prelazi na rad sa opremom koja omogućava borcima da se u potpunosti prepuste treningu i rade punom brzinom i snagom.
Osim vežbanja Kendoa u oklopima veoma važan deo veštine su kate tj. set vezanih formi koje dva partnera rade drvenim ( Bokenima ) ili čeličnim mačevima.
Kendo je veština mačevanja tj. veština rukovanja Katanom - japanskim lakim pešadijskim mačem; ne sadrži druge elemente kao što je borba bez oružja ili samoodbrana, iako u kendo spada i borba sa dva mača kao i sa Naginatom - oružjem u obliku koplja sa zakrivljenim vrhom.
 
Ja pa ja:
Bio ja na prezentaciji borilackih vestina gde je izmedjuostalog i kendo predstavljen.
Uz svo postovanje, meni je bio smesan. Ima udaraca u glavu, ali i u ruku ( zglob) i zasek po telu.
Ali je i pored svega toga mnogo smesno i kretanje i vristanje i cela vestina.
Smesno meni, mozda drugima nije.
:wink:

Nije za svakoga,,,,,,,,,pogotovo ne za YAYARE..SLABICE !
 
Kendo nije za svakoga - to je tacno ali nije ni bas tako ekstreman kao sto se prica.

Istina je da danas on malo lici na macevanje, kao sto je neko rekao kretanje je pravolinijsko - no tako je samo da bi mogao da se bezbedno vezba u sali. Osim toga oklop suzava vidno polje pa je besmisleno kretati se u onu stranu u koju ne vidite.

Pravilni zasek je u glavu, zglobove ruku, presek preko stomaka i ubod u grlo. Bodovne zone su tako zamisljene da zasek u njih momentalno izbacuje protivnika iz dalje borbe. Zasek u rame ili nogu, na primer bi verovatno boleo i osoba bi od pravog maca eventualno iskrvarila ali to nisu neke vitalne zone i tako ranjen protivnik bi imao snage da, bar kratko, nastavi borbu.

Sa strane gledano kendo je mozda besmislen, bucan ili bolan. Svi koji ga treniraju duze znaju da je ipak nesto vise od toga.

Eto, zao mi je ako sam dao poduze objasnjenje.

Vukovic Rados
Kendo 3. dan
 
Gospodine Vukovicu jedno kratko pitanje za vas.
Pocetna distanca izmedju dva borca je dve duzine maca. Borac A podize svoje oruzje visoko iznad glave i krece ka borcu B koji sotoji u mestu sa oruzjem ispred sebe i smireno ceka napadaca.
Sta bi ste vi ucinili kao borac A, a sta kao borac B

moj pozdrav Afondo
 
Evo ja cu da ti kazem 90% mogucih scenarija (iako u zzivotu nisam trenirao kendo) je: A podize oruzje pa udara po macu pa po coveku. B ceka udar po macu i onda radi kontraudar.
 
Postovani Milose hvala sto ste se javili, vas odgovor je ocigledan i jednostavan.
Nakon odgovarajuce odbrane koju vi niste naveli sledi kontra udar.
Ta akcija se uvezbava na pocetnom nivou obuke macevalaca.
Ipak ja cekam gospodina Vukovica, posto u mojoj postavci stoji nesto vise od onoga sto ste vi primetili... Razmislite jos malo sigurno cete naci jos neko resenje.

moj naklon Afondo
 
Mac podignut iznad glave je isto toliko opasan kao i mac ispred grudi. Pravila se vezuju za sport a vestina za borbu. Pocetna distanca je dovoljno velika da pozicije oruzja mogu da se promene u zavinosti od rekcije protivnika.
 
Da. Ali zar u trenutku podizanja maca, borac B ne moze ulaskom napred da skrati distancu i zada bod.
U svakom slucaju u takvoj poziciji ja ne bih bio na mestu borca A.
 
Zdravo, izvinjavam se na pauzi u odgovoru.

Kendo je prakticna borilacka vestina i u teoretskom objasnjavanju nekih situacija mogu se potkrasti greske koje bi vas u pravoj borbi kostale zivota. U pravoj borbi nema A i B boraca, a u borbi mozete mnogo izgubiti. A niko ovde nije spreman za tako nesto.

Naravno, veoma je jednostavno i primamljivo teoretisati o tako ozbiljnoj stvari bez opasnosti po svoj zivot. Uostalom, i borba u Kendo-u se ne vodi pravim macevima i bez oklopa.

Najcesca distanca izmedju dva borca u kendo-u zove se issoku-itto-no-mae i to je takozvana "najbolja i najopasnija" distanca po oba borca. Da biste izveli zasek a da pritom ne poginete od protivnikovog maca, potrebno je razbiti protivnikov gard.

Gard se razbija tako sto uticete na protivnika i u njemu izazivate takozvana "4 otrova kendo-a": strah, sumnja, iznenadjenje i konfuzija.

Onaj ko se baca na jak gard (i mach) ima shanse da pogine ali i uspe u svojoj misiji koliko i kamikaza iz drugog svetskog rata.
Mada neki macevaoci su govorili da: "jedina sansa da prezivite borbu jeste da potpuno zaboravite na sopstveni zivot". I mnoge druge stvari su govorili i teoretisali ali ih ipak najbolje pamtimo po onome sto su uradili.

Ova diskusija nema mnogo smisla jer, osim teoretskog, pravi odgovor ne mozemo dobiti.
 
Postovani gospodime Vukouicu vi niste bas razumeli moje pitanje.
Vi imate zvanje "kendo treci dan"sto ukazuje na to da ste kendo ucitelj.
Pitanje je bilo jednostavno, pocetna pozicija dva coveka sa macevima u rukama, oznacio sam ih sa A i B da bi smo znali ko sta radi. Mogao sam napisati Ucitelj i Ucenik.
Dakle Ucitelj napada Ucenika udarcem na glavu koliko ucenik ima mogucih odbrana i povratnih udaraca u samoj liniji napada i koliko ima mogucih eskivaza (sklanjanja sa linije napada) i povratnih udaraca iz tih pozicija?
Dodao bi jos jedno pitanje, zasto boken mora da se drzi, desna pa leva saka i desna noga mora da bude prva u stavu, a ne obrnuto?

Moj naklon Afondo
 
Niste mi odgovorili na pitanje vezano za drzanje oruzja.
Cedrdeset i dve kombinacije! Zvuci primamljivo.
Slicno pitanje sam postavio evropskim macevaocima na njihovom forumu, da bi razbio monotoniju njihovih hvalospeva, ali avaj, njihovo slepilo izazvano medaljama (na nivou mesne zajednice) je dovelo njihovo stanje svesti do te granice ubedjenja da je evropsko macevanje nastalo sredinom devetnaestog veka i razvijalo se do danasnjih dana. Sto znaci da su Rimski legionari, Gladijatori, srednjevekovni Vitezovi, Husari, Kozaci, Hajduci, Karadjordjevi ustanici,plemici XVI,XVII i XVIII-tog veka pre pocetka bitke ili dviboja oblacili odela i zastitne maske od 800N (standard FIE), prikljucivali se na elektricne aparate, cija je jedina funkcija da oglase ko je mrtav, ako arbitar ne kaze drugacije.
I eto dogodila se sledeca situacija. Na mene Afonda i Afalsara (kojeg nazalost znam samo preko foruma, a istomisljenici smo) srucilo se drvlje i kamenje. Rekli su nam da smo idioti, kreteni, ne pismeni i homosexsualci... Nesluteci da sam ja zena mozda i muskarac i obrnuto.
Posto sam kod vas nasao nogucnost virtualnog macevanja, predlazem sledece...
Ja cu opisati jednu od cetrdesetdve akcije koju moze ucenik da izvede, a vi cete sledecu.
Kad dodjemo do cetrdesetdruge akcije mozda bismo mogli da se nadjemo negde u prirodi kao u prohujalim vekovima (u sest kod jezera) i prakticno razmenimo iskustva.
Ja sam ucenik: oruzje drzim po pravilu desna pa leva saka.
Pariram sa oruzjem iznad glave bez povlacenja, sake postavljam u moju desnu stanu, secivo u odnosu na podlakticu 120 stepeni ugeo deste podlaktice i nadlaktise 90 stepeni. Nakon primljenog udarca na moje secivo udaram po dijagonali sa leva na desno u Uciteljevo levo rame ili levu stranu vrata...

Cekam vasu kombinaciju gospodine Vukovicu
Afondo
 
Dragi Afondo i Afalsare, topla braco - slazem se sa tvrdnjama napisanim na forumu evropskog macevanja - vas dvojca (vas dve ili stagod) ako niste ista osoba, onda patite od istih mentalnih poremecaja i delite pasiju ka falusoidnim simbolima izrazenim u macevanju.
 
Draga Maria, Afondo i Afalsar nisu jedna osoba, a da li su dvojca, dve ili dvoje nije bitno.
Jedina bitna stvar vezana za evropski forum, je to, da Srpski macevaoci nepostuju tradiciju macevaja kojim se bave.Sve velike evropske zemlje gaje svoju macevalacku tradiciju. Na televiziji i raznim internet postavkama to mozete videti. Aleksandar Stankovic kojeg cesto prozivaju bio je sportista, a zatim je poceo da izucava tradiciju i da pljuje po sportskom macevanju. Zato i sportisti pljuju po svemu sto ima prizvuk na AS. Potrebno je vreme da se stvari postave na svoje mesto, a Srbi prestanu da pljuju jedni po drugima i seru po onime sto nisu probali ili im je nedostizno.
Ako ste vicni macu mozete i vi uneti u ovaj forum neku od mogucih akcija, na zadato pitanje.
Hajde da govorimo o macevanju...

Afondo
 
Afondo:
Gospodine Vukovicu jedno kratko pitanje za vas.
Pocetna distanca izmedju dva borca je dve duzine maca. Borac A podize svoje oruzje visoko iznad glave i krece ka borcu B koji sotoji u mestu sa oruzjem ispred sebe i smireno ceka napadaca.
Sta bi ste vi ucinili kao borac A, a sta kao borac B

moj pozdrav Afondo

Mislis u Kendou ili zapravo!!??
 
Ali mislim da se o mocu ne moze mnogo govoriti... Neki pricipi ideje...

ALi sbb kbb... To nije bas...

Iz prostog razloga sto cak i uzivo ne postoji pozicija iz koje neko moze drugoga da sece na da ne bude posecen, jedino ako ima duplo duzi mac :lol:!! Tako da ko ce koga secnuti zavisi od trenutka, momenta......

Tako da ne vredi ni pisati o tome.
 

Back
Top