Rep

donamileva

Buduća legenda
Poruka
30.635
Mozda zvuci malo glupo, ali me zanima da li se ista moze uciniti ako paas -muzijak nosi visoko podignut rep. Naime sinoc sam videla cini mi se najlepseg zlatnog retrivera na svetu, i u razgovoru sa vlasnikom cujem da ga ne vodi na izlozbe jer rep ne derzi horizontalno, vec visoko podignuto. Ima li tome pomoci i da li je to zaista razlog za diskvalifikaciju
 
Nema pomoci.
Nosenje repa zavisi od usadjenosti repa, a ona direktno zavisi od polozaja karlice, a polozaj karlice utice na motoriku zadnjeg dela psa. Tako da je to malo veca mana nego sto se misli.
Standardom navedeni zahtevi koji se na prvi pogled cine samo estetskim zahtevima uglavnom su pokazatelji pravilne gradje psa koja mu na najlaksi nacin omogucava da izvrsi radnje za koje je rasa stvorena.
Koliko sam ja upoznata visoko nosen rep kod goldena nije mana za diskvalifikaciju ( ukoliko rep ne lezi na ledjima ili se ne uvija) ali mana odredjenog stepena jeste.
 
i ja mislim da to nije mana za diskvalifikaciju ali je ipak mana.mada sam milion puta videla da sudije daju petice i zlatnim retriverima i labradorima koji visoko nose rep,cak i onima koji ga nose u srp...nisam strucnjak,ali eto.mana je mana.
 
Tako ispraviti rep je moguce ukoliko je on pravilno usadjen ali se savija srpasto na gore od polovine. Jer trcanje po oranici zateze misice ledja duz kicmenog stuba pa se to svakako odrazava i na rep koji se, zbog kontrakcija pomenutih misica, zateze i krivina se ispravlja .Ali ako je u pitanju visoko usadjen rep ( pas ga zato nosi visoko gore vec od korena) onda nikakva vezba ne pomaze jer je problem u polozaju karlice.
 
Inace, aport po oranicama stvarno cini cuda sa ledjnom linijom, ali ga ne treba praktikovati pre 15 meseci starosti, zbog zglobova.
 

Back
Top