Kako odgovoriti na pitanja najceshce potavljana od strane poslodavca

Poruka
2.322
Cilj teme: razmena saveta i iskustava
Naveshcu par pitanja koja su navedena kao uobichajena za razgovore za posao, i svrha teme je da svako napishe shta smatra najboljim "predstavljanjem sebe" na jednom razgovoru za posao.

Pitanja najčešće postavljana od strane poslodavaca

Odnos prema karijeri, poslu i poslodavcu

* kakav odnos ste imali sa šefom ma prethodnom radnom mestu
* U čemu ste najviše/najmanje uživali na Vašem prethodnom poslu? Zašto?
* Koliko dobro znate da koristite kompjuter?
* Šta znate o ovoj kompaniji?
* Koliku platu želite/očekujete?
* Šta mislite o prekovremenom radu?
* Da li volite da radite u tačno određenom radnom vremenu?
* Zašto želite da napustite kompaniju u kojoj sada radite?
* Šta biste želeli da radite za našu kompaniju?
* Kako ste se pripremili za ovaj intervju?
* Koji je vaš cilj u karijeri?
* Da li posedujete preporuke od Vaših prethodnih poslodavaca?
* Šta biste radili ukoliko... (pitanja vezana za situacije koje Vas mogu očekivati na budućem poslu)
* Opišite Vaš koncept profesionalnosti.
* Gde biste želeli da budete za 5 godina? 10 godina?
* Šta je to što posedujete a što bi Vas učinilo uspešnim u budućoj karijeri?
* Zašto ste zainteresovani za rad u ovoj profesiji?
* Šta Vas čini drugačijim od ostalih? Zašto da zaposlimo baš Vas?
* U kojim univerzitetskim aktivnostima ste aktivno učestvovali?
* Zašto bih zaposlio baš Vas? Šta možete doneti mojoj organizaciji?



Osobine ličnosti

* Čime se ponosite
* Kako podnosite poraz
* Kako primate kritiku
* Šta vas deprimira
* Da li ste takmičarskog duha
* Navedite tri reči koje vas opisuju
* Kako biste sebe ocenili na skali 1-5
* Opišite jedan svoj dan
* Šta je za vas najveći izazov
* Opišite idealnog šefa
* Koje osobine smatrate bitnim za ovu poziciju?
* Koji je vaš cilj u životu?
* Da li ste organizovani?
* Da li ste timski igrač?
* Kažite mi nešto o Vama
* Šta su Vaše glavne prednosti/slabosti?
* Da li više volite da radite sami ili sa drugima? Zašto?
* Kojoj osobi se najviše divite?
* Da li posedujete odgovarajuće veštine za karijeru koju želite?
* Koje predmete ste voleli/mrzeli u školi? Zašto?
* Opišite, konkretno, situacije kada ste upotrebili veštinu __________ da rešite određeni problem. Kakav je bio rezultat?
* Šta Vas motiviše da radite?
* Da li se dobro slažete sa drugima? Navedite primer
* Opišite veštine koje posedujete
* Da li više volite da radite sami ili sa drugima? Zašto?
* Šta je ono što ste radili u prošlosti a što pokazuje da imate inicijativu?
 
Ne postoji uopsteno 'dobar' ili 'los' odgovor. Svaki menadzer (onaj ko te intervjuise) ima neke svoje standarde, zahteve i ocekivanja.

Iz iskustva: najbolje je odgovoriti istinu. Sa tim na umu, treba predstaviti sebe kao vrednog i predanog radnika (ali bez preterivanja)... osoba koja vredno radi, ali ima i zivot pored toga...

Mozes da 'nafilujes' odgovore ali ubrzo ce se saznati istina - pogotovo sto se tice iskustva, znanja, vestina i sl.... I kad menadzer shvati da si 'filovao' (da ne kazem lagao tokom intervjua), nista ga nece spreciti da ti da otkaz i jos da ti pruzi ne bas pozitivno pismo preporuke.
 
Ono shto na shta bih stavila posebnu tachku jesu sledeca pitanja, jer su poprilichno "mach sa 2 oshtrice".
Dacu recimo primer osobe koja je zavrshila studiranje, ima odredjeni broj sertifikata, i treba da ide na razgovor na neko odredjeno radno mesto, na kom ce mu postaviti niz slichnih pitanja (odmah da se ogradim, nisam ja u pitanju (bicu jednog dana :)), ali mi je ovo nachin preko koga mozemo da nauchimo mnogo malih "caka", koje ostavljaju dobar utisak. Takodje nachin na koji cemo odgovoriti ne treba da bude ni preskroman ni preambiciozan...Pa da je ne bi prichala o teoriji...htela sam da chujem vashe mishljenje. Psotoje ovde pitanja koja su vrlo shkakljiva za odgovaranje (barem su se meni tako uchinila)...koja su (boldovana) npr:


Osobine ličnosti

* Čime se ponosite
* Kako podnosite poraz
* Kako primate kritiku
* Šta vas deprimira
* Da li ste takmičarskog duha
* Navedite tri reči koje vas opisuju
* Kako biste sebe ocenili na skali 1-5
* Opišite jedan svoj dan
* Šta je za vas najveći izazov
* Opišite idealnog šefa
* Koje osobine smatrate bitnim za ovu poziciju?
* Koji je vaš cilj u životu?
* Da li ste organizovani?
* Da li ste timski igrač?
* Kažite mi nešto o Vama
* Šta su Vaše glavne prednosti/slabosti?
* Da li više volite da radite sami ili sa drugima? Zašto?
* Kojoj osobi se najviše divite?
* Da li posedujete odgovarajuće veštine za karijeru koju želite?
* Koje predmete ste voleli/mrzeli u školi? Zašto?
* Opišite, konkretno, situacije kada ste upotrebili veštinu __________ da rešite određeni problem. Kakav je bio rezultat?
* Šta Vas motiviše da radite?
* Da li se dobro slažete sa drugima? Navedite primer
* Opišite veštine koje posedujete
* Da li više volite da radite sami ili sa drugima? Zašto?
* Šta je ono što ste radili u prošlosti a što pokazuje da imate inicijativu?

kako se postaviti prema takvoj vrsti pitanja?
 
brate to nije za mene ja se tu ne bih snashla..... ja ne volim ta pitanja i shta on uopste misli?
ja mislim daj e jedna od caka u tim muchiteljskim trenucima da vidi kako ti reagujes na maltretiranje.. mozda je cak to primarno a sam sadrzaj odgovora sekundaran
kad eliminishemo poslove gde od tbe traze da prodjesh te psihicko-logicke glavolomke i da se pokazes kao sjajna i spretna osoba ostane... shta?!?!?!?!?
 
cuj i lenjost ne mora biti negativna... znam ljude koji su lenje bube ali su za nestho sto ih interesuje vrlo angazovani... npr prljava kuca ali zato zna neku oblast u sitna crevca... mislim svako ima neku prednost i manu samo su ljudima mozhda ustaljene neke norme koje ne moraju uvek biti dobre (npr tzv "kreativcima" se dozvoljava da budu drski jer su kreativni... banalan primer ali to sam htela da kazem)
 
mene nerviraju ti danasnji konkursi...kad biraju i neke najobicnije radnike, kao da ih regrutuju za nasu
ako covek pokusa da bude spontan nece umeti da odgovori na neka pitanja
ako bude potpuno iskren, pokazace se da ima masu nedostataka
na kraju krajeva svodi se na takticko i okvirno smisljanje odgovora sto blizih istini (bez mnogo vezbanja kako ne bi izgledalo kao reprodukcija unapred smisljenog i naucenog teksta), medju koje treba pod obavezno ubaviti i neki izliv iskrenog priznanja mane, tek toliko da deluje verodostojno
ja ne bih verovala onome ko mi "tacno" odgovori na sva pitanja
 
Iskreno, ja ne vidim sta je tu skakljivo u pitanjima koja si postavila i boldovala, Butterflies & Hurricane? :)

Mislim, naravno da ces da precutis ako ti je neki posao samo korak do otvaranja sopstvene firme (mada u nekim slucajevima to moze da bude dobro takodje, zavisi s kim pricas).

Najbolje je da das SVOJ odgovor, budi uctiva i odmerena, proaktivna (nikako pesimista!), pokazi motivaciju i kompetenciju, i to je to. Nemoj se zamarati detaljima.
 
mene nerviraju ti danasnji konkursi...kad biraju i neke najobicnije radnike, kao da ih regrutuju za nasu
ako covek pokusa da bude spontan nece umeti da odgovori na neka pitanja
ako bude potpuno iskren, pokazace se da ima masu nedostataka
na kraju krajeva svodi se na takticko i okvirno smisljanje odgovora sto blizih istini (bez mnogo vezbanja kako ne bi izgledalo kao reprodukcija unapred smisljenog i naucenog teksta), medju koje treba pod obavezno ubaviti i neki izliv iskrenog priznanja mane, tek toliko da deluje verodostojno
ja ne bih verovala onome ko mi "tacno" odgovori na sva pitanja


U pravu je SKVO je u pravu, treba malo promisliti o ovome unapred. :-P

Ja sam na jednom razgovoru sve iskreno odogovarala, i
1. UMORILA SAM SE OD TOLIKOG RAZMISLJANJA :twisted:
2. Nisu mi verovali :lol:

Srecom, pa nisam presla u tu firmu.
 
jedva chekam da otvorim svoje ne da budem rob nechiji i da me neko kinji sam svoj gazda
radim za novac - ne interesuje me nista vise ni osoblje ,niko
a da najvise bih voleo da radim sam ili sa sto manje kontakata ,j.ljude nista dobro od njih.
Ocu da radim : da kad radim da radim a posle sta cu sa parama i moje slobodne aktivnosti to je vec na meni .Zelim chiste odnose da znam na chemu sam .
 

Back
Top