Omiljene knjige na vašim policama

Hesse

Aktivan član
Poruka
1.823
Сигурно имате међу књигама неко издање или књигу која вам је из одређених разлога нарочито драга...можда због посвете, старине или нечег другог...
 
Uvek su mi nekako pri ruci Derviš i smrt, Braća Karamazovi, Dnevnik o Čarnojeviću, neke pripovetke od Čehova (na ruskom) i od Cvajga, zatim Sto godina samoće (Patrijarhu sam izgubila svaki trag), Buka i bes, pa tu su T. Man, Džojs, Šekspir, Dante, Euripid, Sabato... i mnogi drugi od kojih bi se teško rastala...


Imam i knjge koje su mi drage zbog posveta... neke su mi bitne zato što su retke...
 
Uvek su mi nekako pri ruci Derviš i smrt, Braća Karamazovi, Dnevnik o Čarnojeviću, neke pripovetke od Čehova (na ruskom) i od Cvajga, zatim Sto godina samoće (Patrijarhu sam izgubila svaki trag), Buka i bes, pa tu su T. Man, Džojs, Šekspir, Dante, Euripid, Sabato... i mnogi drugi od kojih bi se teško rastala...


Imam i knjge koje su mi drage zbog posveta... neke su mi bitne zato što su retke...

Sad cemo lakse da pogadjamo tvoje citate. Znamo knjige :p .
Sala, nadam se da se ne ljutis.
I ja kao quentin, od Jezeve kucice... pa nadalje ;), u svakom periodu imala sam "omiljenu knjigu", neke od njih su mi sada, na svoj nacin, smesne, a pre 20 godina bi ih ponela na pusto ostrvo ( ako je moguce s blagom 8-) ).
 
Sad cemo lakse da pogadjamo tvoje citate. Znamo knjige :p .
Sala, nadam se da se ne ljutis.
I ja kao quentin, od Jezeve kucice... pa nadalje ;), u svakom periodu imala sam "omiljenu knjigu", neke od njih su mi sada, na svoj nacin, smesne, a pre 20 godina bi ih ponela na pusto ostrvo ( ako je moguce s blagom 8-) ).


Ma kakva ljutnja.... uostalom, čitam ja mnogo više od navedenog....
 
Не бих могао да се одлучим. Нема их много али су јако измешане. Има мојих, моје жене, мојих родитеља мањим делом, затим оне које смо ја и супруга заједно куповали, па и те би могле да се поделе на оне које сам ја купио и које је она купила, има их из библиотека и оне непознатог порекла тј. власника. Занимљиво је што се по књигама може да препозна дух онога ко их је сакупљао: моје теже белетристици, затим историји и сл. женине се познају по луксузнијем (условно) омоту и вуку ка поезији или практичности, старе породичне књиге су сентименталног карактера. Књиге из библиотека се, наравно, препознају по печатима видљивим или прелепљеним, а књиге непознатих власника по кафици, мастилу, кармину, чоколади а и претераном подвлачењу, рукопису па и дечјим цртежима и жврљању. Кажем да не бих могао да издвојим једну поготово ако је ја нисам купио, то не би било право.
 
Imam toliko knjiga da ne znam sta da radim sa njima...Hese, Hemingvej i Markes su mi omiljeni. Od domacih Svetislav Basara, Miroslav Antic i Desanka Maksimovic.

"Narcis i Zlatousti"...Zbot toga sto govori o potrazi za samim sobom kroz zalazenje u sopstvenu dusu
 
Kao sto rekoste, razlicite zivotne faze, razlicite i najdraze knjige, od "Ostrva plavih delfina" pre sto godina, preko "pogledaj dom svoj andjele" Thomas Wolfe, pa do "Besmrtnost" Kundere od pre neki dan. Ipak "the best of " moje police bi bila "Tvrdjava" Mese Selimovica, "Znakovi pored puta" Andrica,"Engleski pacijent" Michael Ondaatje (film je totalan promasaj u odnosu na knjigu),a ako skrenemo sa beletristike tu je fantasticna "Istorija civilizacije" Will Durant-a i knjige Karen Armstrog (kod nas prevedena "Istorija boga")
 
a ako skrenemo sa beletristike tu je fantasticna "Istorija civilizacije" Will Durant-a i

Заиста импресивно издање. Изненађује у којој мери се човек посветио историографији, те је радио по дванаест сати дневно, да би после ангажовао и супругу, која је из тома у том давала све већи допринос да би се касније заједно потписивали као аутори. Свему томе доприноси и дуг животни век Дјуранта који је живео деведестшест година. Сви ти фактори, а пре свега његова комплетна посвећеност су допринели да успе да обухвати скоро целокупну историографију, а свакако целокупну европску, да би добио и Пулицерову награду за том "Русо и револуција". Занимљиво је да је његова супруга преминула 25. октобра 1981. , а Вил тринаест дана касније. Заиста је оставио у аманет непроценљив материјал који се сматра врхом историографије. Имао сам прилику да у једној новосадској књижари врло повољно купим свих дванаест нових томова у кожном повезу (пошто постоји и оно са картонским) на попусту по некој смешној цени за такве књиге.
 

Back
Top