Frutarijanstvo

Skoro je bila jedna emisija o omega 3 masnim kiselinama na TV-u, pa su pomenuli i vegetarijance i frutarijance. Oni smatraju da, ako je raznovrsna ishrana u pogledu razlicitosti voca i povrca kao i zacina koji se upotrebljavaju u ishrani nema razloga za brigu. Kao, sve ono sto sadrzi meso, odnosno mlecni proizvodi, sadrze i voce, povrce i zacini samo treba voditi racuna o tome sta jedete.
Mada, ako mene neko pita, bez mesa nista, a kako bi tek bilo da ne jedem ni mleko i mlecne proizvode:shock:, nema sanse. :wink:

Frutarijanstvo - PROTIV
 
U filmu "Noting Hil", kad namestaju sirotom Hjuu zensku, jedna od kandidatkinja je frutarijanka.... Ona nece da jede ubijenu sargarepu. Objasnjava da je frutarijanka, i jede samo ono sto pada sa drveta - dakle sto je umrlo prirodnom smrcu...To je malo iskarikirano :), ali mi, svastojedi, ponekad smo satiricki raspolozeni prema produkciji filozofskih obrazlozenja za jednostavne stvari :).
Verovatno covek moze da opstane jeduci samo voce (ili samo jednu vrstu namirnica. Npr. ctala sam o nekom Englezu koji je od detinjstva jeo samo hleb i dzem od jagoda - i onda su ga, kao mladica sa zdravstvenim tegobama, ucili da jede i druge stvari.). Samo, zasto da jede samo voce? Bas me interesuje motivacija tih ljudi. Eto, ako bi neko od njih mogao da napise...
 
Ja sam vegan iz etickih razloga vec 7 godina, a u vezi frutarijanstva me motivise to sto je organizam coveka fizioloski dizajniran kao organizam herbivora(biljojeda), i to podgrupe "frugivore"(plodojedi), popud gorile, simpanze, kapucina..covekolikih majmuna,sa kojima deli gotovo identicnu DNK(oko 98% podudarnu). E sada, na osnovu toga me interesuje misljenje kako bi organizam reagovao kad bi se hranio onako kako ga je bog stvorio/priroda razvila...
Ima li neko konkretna iskustva sa ovim ili druga saznanja o ovoj vrsti prehrane, i molim za objektivnost i ozbiljno obrazlozenje svakog stajalista i misljenja.
 
ma, i nasi rodjaci majmuni jedu meso :) s vremena na vreme, kada im padne saka.
Zatim, nesto mislim da nas je priroda/bog stvorila da jedemo sve, i sta uzberemo i sta ulovimo.
Nacin na koji se hranimo nema mnogo veze sa tim kako smo "stvoreni" ( Ljudozderi :), npr.) . Zato mi se cini nepotrebnim ( ne konkretno u tvom slucaju, nego uopste ) pozivanje na neke "vise razloge" tj, da smo determinisni kao biljojedi. Ukoliko je nacin ishrane stvar izbora a ne objektivnih okolnosti, onda je sve u redu. Pod uslovom da se njim zadovoljavaju potrebe organizma.
I mene interesuje da se javi neko sa "vocnim" iskustvom, a da nije rec o dijeti za mrsavljenje, ili rekovalenscenciji.
Ja volim da jedem sve.
 
@zorab
-ne jedu sve vrste majmuna meso! covekoliki majmuni se ne hrane mesom. vecina zivotinja, vodjena instinktom, hrani se uglavnom svojom prirodnom hranom, dok se covek hrani kao omnivora samo zato sto "voli da jede" sve.
Pokusajmo bez tih emocija i "ljubavi" prema mesu!
Covek nije stvoren da lovi, da hvata plen. Ni jedan organ coveka nije prilagodjen predatorskom nacinu obezbedjivanja hrane...
Znam da postoje frutarijanci koji vocem potpuno nadomiruju potrebe organizma u svim hranljivim i zastitnim materijama, i bave se izuzetno teskim takmicarskim sportovima(triatlon, ultra-maraton, iron-man,biciklizam...).
Interesuje me necije konkretno iskustvo-cime se hrane, kako i da li pripremaju hranu, kakve jos dopune ishrani koriste...
 
Hm, meni je prirodna hrana sve (flora i fauna). Ja to bez emocija, i bez specijalne izjave ljubavi mesu.

(btw, ja bih da izbegnemo to - ontolosko dokazivanje o prirodi coveka, pliz.
Prihvatam da je nekome potreban filozofski pristup da bi obrazlozio zasto jede samo voce, ali ocekujem da ta osoba tolerise moj izbor - koji ne mora biti filozofski utemeljen. Npr. volim grasak sa mesom jer mi je ukusno. I tu je tacka. Inace, tema se se pretvoriti u nadgornjavanje "vocnih" i " svastojednih" argumenata).

Mislim, nisi u obavezi da mi odgovaras, jednostavno cekamo da se javi neko sa vocnim iskustvom :)
 
mene samo interesuje, ali ozbiljno ljudi, ako smo predodredjeni kao vrsta da se hranimo samo biljkama, za šta bi nam onda služili očnjaci, mislim šta će oni tu, da tigrovski kidam ... šargarepu :roll:
 
Ocnjaci kod coveka se razlikuju od ocnjaka "karnivora"! Oni, da bi imali funkciju namenjenu mesozderima, moraju biti jaki i izrazeni, a kod coveka oni to nisu. Nasim ocnjacima mozes da razbucas fasir ili pljesku, ali ne mozes da usmrtis i oderes za obrok zeljenu zivotinju koju bi ulovio svojim nejakim prsticima.
 
uf :( !
U meri u kojoj je priroda/bog tupila covekove ocnjake, u istoj mu je ostrila mozak... te je (mada nije imao kandze na rukama i sabljaste ocnjake u glavi) koristio orudja i zamke za lovljenje... I klopao meso, da od njega poraste...
I ziveo je tako, sa sve karnivorama i omnivorama, dok im je odogzgo grejalo sunasce...podjednako obasjavajuci filozofe, forumase, svesne i nesvesne, i svu ostalu floru i faunu...
 
mene samo interesuje, ali ozbiljno ljudi, ako smo predodredjeni kao vrsta da se hranimo samo biljkama, za šta bi nam onda služili očnjaci, mislim šta će oni tu, da tigrovski kidam ... šargarepu :roll:

...ma kakvu sargarepu - da kao svaki mesozder koji drzi do sebe rastrgnes antilopu, preturas joj po crevima i radujes se sto ces to raditi i sutra i prekosutra...nije u nasoj prirodi da radimo te stvari...covek je poceo da se hrani mesom kad je pronasao vatru ali potrebne belancevine kao i ostali biljojedi moze obezbediti i iz namirnica biljnog porekla... belancevine se mogu dobiti i iz mesa ali mi meso ne jedemo sirovo a zagrevanjem se najveci deo aminokiselina unistava i zato su aminokiseline iz biljaka kvalitetnije
 
...ma kakvu sargarepu - da kao svaki mesozder koji drzi do sebe rastrgnes antilopu, preturas joj po crevima i radujes se sto ces to raditi i sutra i prekosutra...nije u nasoj prirodi da radimo te stvari...covek je poceo da se hrani mesom kad je pronasao vatru ali potrebne belancevine kao i ostali biljojedi moze obezbediti i iz namirnica biljnog porekla... belancevine se mogu dobiti i iz mesa ali mi meso ne jedemo sirovo a zagrevanjem se najveci deo aminokiselina unistava i zato su aminokiseline iz biljaka kvalitetnije

:heart:ovo ti je za ironiju :lol:, ali opet ostaje bez odgovora moje pitanje, čemu onda očnjaci kod čoveka. Stvarno me zanima...i da li biljojedi imaju očnjake, makar ovakve srubljene, šta ću kad nikad nisam zavirivala ovci u čeljust...:lol:
 
...ma nisam ni ja ali ipak mislim da se ne mogu porediti sa ocnjacima lava ili hijene...zamisli da se nadjes na pustom ostrvu i umires od gladi - cak i da stignes i oboris neku zivotinju ne bi ti bilo prijatno da je ubijes, mnogo je lakse otici do prodavnice...a zamisli da ta zivotinja bezeci uleti u neki vocnjak :)
...mislim da je vegetarijanstvo najzdraviji nacin ishrane mada razumeti i prihvatiti nesto na zdravorazumskom nivou je jedna stvar a postupati u skladu sa tim druga - svako treba da sam o tome odluci
 
...da je ljudima godinama usadjivana navika da kad se pomenu belancevine automatski pomisle na meso a ne na voce ili salatu.... belancevine zivotinjskog porekla su proglasene superiornijim u odnosu na one iz biljaka...to je biznis...jesi cula za "bolesti izobilja" - srcana oboljenja, rak, dijabetes, osteoporozu, gojaznost - u siromasnim zemljama zastupljenost belancevina zivotinjskog porekla je oko 7% a u Americi 70 %...iako se "losije" hrane manje obolevaju od tih bolesti
 
Potpuna zamena teza...ja nigde nisam rekla da sam za to da se ljudi prežderavaju i jedu isključivo meso. Stoga nema potrebe da mi držiš ubrzani kurs iz nutricionizma. I ja smatram da najveći deo ishrane treba da čine voće, povrće i žitarice (e sad ja sam i za povremenu upotrebu ribe i mesa, ali retko). Znači uopšte ne dovodim u pitanje stav da su biljke zdravije. Nego sam lepo (evo sad već po treći put) pitala čemu služe očnjaci, ako smo predodredjeni da isključivo jedemo biljke. I u ostalom potpuno si omašila temu, koja nije vegetarijanstvo nego frutarijanstvo. Izvinjavam se postavljaču teme, jer je čovek tražio ozbiljna razmišljanja o korišćenju isključivo voća u ishrani, a mi svi pomalo razvukli temu na sto strana...
 
... na to pitanje sam vec odgovorila - covek je meso poceo da jede kad je pronasao vatru i kad je mogao da ga termicki obradi a za ocnjake je valjda "kriva" evolucija

... za razliku od primitivnih reptila kod kojih zubi nemaju krunu i stalno se zamenjuju novim svi sisari - i biljojedi, i mesozderi i covek zube menjaju najvise jednom i svi imaju sekutice, ocnjake i kutnjake... coveku ocnjaci onako jadni i zakrzljali sigurno ne sluze da njima kida meso sa zivotinje koju je upravo ubio svojim kandzama ali mu zato kao i ostalim biljojedima sekutici i kutnjaci sluze za mlevenje hrane

...a sta si ti htela da dokazes tim pitanjem pojma nemam :)
 
Nisam htela pitanjem ništa da dokažem (od kad se pitanjem nešto dokazuje?) nego sam samo na njega očekivala logičan odgovor. Očigledno ga ovde nisam dobila, tako da ga više ni ne očekujem. Pozdrav
 
Ocnjaci kod coveka sigurno ne mogu da posluze za ubijanje i za kidanje mesa(sto im je iskljuciva namena kod carni/omnivora..
Ni jedan drugi(pa ni ovaj) organ kod coveka nije prilagodjen za jedenje mesa. Jedini izuzetak je mozak koji kod nekih kaze: "Ja volim meso!"
A ja ipak emocije kanalisem u drugom smeru...i sto se mene tice, ne postoji ni jedan jedini racionalan razlog zasto bi covek u svoju ishranu uvrstio meso.
Tema jeste "Frutarijanstvo", ali nemam nista protiv da sirenjem teme prikupimo razna druga saznanja koja ce na kraju iskristalisati odgovore koje sam trazio!
Pozzz A.!
 
Ni jedan drugi(pa ni ovaj) organ kod coveka nije prilagodjen za jedenje mesa. Jedini izuzetak je mozak koji kod nekih kaze: "Ja volim meso!"

..tako je - ako neko zeli nesto da jede znaci da mu je to potrebno...glupo je misliti da smo za nesto "predodredjeni"...da su zivotinjske belancevine zaista tako bitne kako bi onda uspeli da prezivimo stotine hiljada godina skitajuci zemljom pre nego sto smo otkrili vatru i poceli da prevrcemo nase "cetvoronozne prijatelje" po uzarenom ugljevlju
 
Znacaj belancevina je precenjen cak i u naucnim krugovima, ali odnedavno i oni popustaju u stavovima. Vladalo je naucno stanoviste da je potrebni procenat proteina(gradivne materije) u ishrani jednak ili veci kod odraslog coveka,koji se potpuno razvio, u odnosu na bebu ili dete koje se intenzivno razvija!?
Proteini zivotinjskog porekla su fizicki vezani za depoe "acidi urici"(5% mesa cini mokracna kiselina), koju covek ne moze metabolisati vec bespotrebno opterecuje bubrege...
 
Jeste da je tema od pre dve godine, i da ja na ovom forumu nisam bila skoro godinu dana, ali sam nešto guglala na ovu temu i nadjoh ponešto i na forumu Krstarice...
Na putu sam da postanem frutarijanac, i sve mi bolje ide, ali to je proces i to ne ide odjednom i preko noći...

ali nešto sam razmišljala oko tih očnjaka, moguće je da nam služe da njima lomimo orašaste plodove... eto toga sam se dosetila, ali za meso nam sigurno ne služe
 

Back
Top