Kosare

I sada si ti po tome nekakav NARODNI HEROJ ?!? Mnogi su ti porucili da ne pishash uz vetar jer ces i upisan da se prnbudis. Ovaj forum prate takodje pripadnici 5BVP i ex 72 s kojima se redovno cujem i vidjam privatno,a niko od njih nema nameru da se ovde prepucava sa "pametnjakovicima".

Kada sam rekao da sam sa 19 godina bio negde - to je bilo 1991, pile moje zhuto, treba ti jos "par" godina i tebi i drugima sa ovog foruma da samo osetite ali ne i da dozivite ono sto sam ja prosao kada ste se vi muckali u tatinim jajccima...a tata je imao dilemu da li da vas izdrka ili da napravi virtuelne ratnike od vas...
I jos nesto - i ja bih voleo kao i vi da se vidjam sa svojim drugovima - saborcima, ali na zalost mi smo prosli mnogo vise od igranja na racunaru, pa se ne mozemo tako lako "skupiti" u kaficu i pricati o necemu o cemu bi smo voleli da smo svedoci...ali...
 
Kada sam rekao da sam sa 19 godina bio negde - to je bilo 1991, pile moje zhuto, treba ti jos "par" godina i tebi i drugima sa ovog foruma da samo osetite ali ne i da dozivite ono sto sam ja prosao kada ste se vi muckali u tatinim jajccima...a tata je imao dilemu da li da vas izdrka ili da napravi virtuelne ratnike od vas...
I jos nesto - i ja bih voleo kao i vi da se vidjam sa svojim drugovima - saborcima, ali na zalost mi smo prosli mnogo vise od igranja na racunaru, pa se ne mozemo tako lako "skupiti" u kaficu i pricati o necemu o cemu bi smo voleli da smo svedoci...ali...

mozda si ti muckao jajca mom caletu dok je on ratovao '91 - 05.08.'95
 
Cilj mi je bio da se ti likovi i heroji koji su poginuli na kosarama ne zaborave i da za te akcije i herojstva mogu cuti i neki koji i ne znaju da su kosare postojale a ne da se svadjamo.
 
I sada si ti po tome nekakav NARODNI HEROJ ?!? Mnogi su ti porucili da ne pishash uz vetar jer ces i upisan da se prnbudis. Ovaj forum prate takodje pripadnici 5BVP i ex 72 s kojima se redovno cujem i vidjam privatno,a niko od njih nema nameru da se ovde prepucava sa "pametnjakovicima".

lepo bi bilo da po koju kazu! iz svog ugla, naravno njihov ugao nije ni jedini, niti preovladavajuci bio na kosarama! pogledaj imena stradalih! vidi koliko je pripadnika 72, a pored koliko imena stoji '' dobrovoljac'' ! ipak bilo bi lepo i korisno da kazu po koju.
 
lepo bi bilo da po koju kazu! iz svog ugla, naravno njihov ugao nije ni jedini, niti preovladavajuci bio na kosarama! pogledaj imena stradalih! vidi koliko je pripadnika 72, a pored koliko imena stoji '' dobrovoljac'' ! ipak bilo bi lepo i korisno da kazu po koju.

Nemoj Zoki - sada ce da "ospu paljbu po tebi..."
 
mozda si ti muckao jajca mom caletu dok je on ratovao '91 - 05.08.'95

Znaci on ti je pricao ono sta je on doziveo i preziveo (skidam kapu), a ti nasao da keenjjas po forumu kao da si ti negde bio. Znas jednu stvar, ti si me naveo na to, odmah sam znao, da kada si se pojavio na forumu da imas podatke sa strane, a ne sa terena. Bio sam tolerantan, ali poceo si prvi da vredjas i da se qrrcis, ali da se qrrcis u razgovoru samnom. Sam si trazio ovo...Nemoj dalje da se kompromitujes, svaku tvoju tvrdnju mogu da procenim da li je tvoja ili nije. Svaki tvoj pokusaj unapred je osudjen na propast, jer tacno znam sta ces sledece da kazes... Znas, to je iskustvo u radu sa ljudima, kao kad sam sa 19 godina sacuvao svoje ljude, pile moje, nemoj da se"jedis" vec pokazi malo postovanja prema veteranima...
 
Znaci on ti je pricao ono sta je on doziveo i preziveo (skidam kapu), a ti nasao da keenjjas po forumu kao da si ti negde bio. Znas jednu stvar, ti si me naveo na to, odmah sam znao, da kada si se pojavio na forumu da imas podatke sa strane, a ne sa terena. Bio sam tolerantan, ali poceo si prvi da vredjas i da se qrrcis, ali da se qrrcis u razgovoru samnom. Sam si trazio ovo...Nemoj dalje da se kompromitujes, svaku tvoju tvrdnju mogu da procenim da li je tvoja ili nije. Svaki tvoj pokusaj unapred je osudjen na propast, jer tacno znam sta ces sledece da kazes... Znas, to je iskustvo u radu sa ljudima, kao kad sam sa 19 godina sacuvao svoje ljude, pile moje, nemoj da se"jedis" vec pokazi malo postovanja prema veteranima...

???
Vidim da nisi previse bistar ,ali ajde napisacu nesto . . . ukoliko ne shvatis nacrtacu ti. Ja sam lepo napisao da nisam bio na Kosarama nego na sasvim drugoj strani . Takodje sam napisao da sam u to vreme bio staresina sa 19 godina. Bukvalno sam tek poceo da radim tacno 7 meseci pred bombardovanje i zar neko ocekuje od vodnika pocetnika da predvodi neku akciju bez ratnog iskustva to je suludo. Inace "veterancino" ja sam iz RSK tako da nista manje nisam osetio rata nego ti. Ja sam poslednja generacija pitomaca RSK '94 i da je rat potrajao i ja bih se nasao s tobom u rovu naravno ako si pesadinac ?!? Sad pogledaj postove pa ces videti ko je prvi poceo s vredjanjem i naravno nisam ti ostao ravnodusan niti sam ikad u RL nekome precutao vredjanje. Ja sam napisao samo ono sto sam cuo, video i procitao . . . i nisam ni jednog momenta opisao sebe kao junaka sa karaule niti da sam dosao iza ledja OVK i to 3 puta ulazeci u albansku teritoriju. TOLIKO ! ! !
 
Na ovo ce ti odgovoriti drugi

Nisam trazio odgovor od drugih nego od tebe . Na ovoj temi nisi nista napisao konkretno, niti si opisao neku borbu , neki dogadjas sta bi bilo zanimljivo cuti i procitati,ali tvoji postovi se svode na prepucavanje samnom i nista vise.

Oni koji nisu znali . . . pripadnici 72 specijalne brigade su za vreme napada na Kosare usle u albansku teritoriju i nanele teske gubitke neprijatelju, naravno gubitaka je bilo i sa nase strane. Dosli su bukvalno iza ledja OVK ,ali napad nije nastavljen jer su bukvalno ostali na svega 40 metak i morali su da se povlace.
 
I to ti je neko pricao?

da i to mi je neko pricao !

Ti se ponasas kao matorac,a svega si 8 godina stariji. Mozda si ti pored Kosara bio s mojim dedom u partizanima '41 ?!?! Svi sada znamo da si TI bio na Kosarama . . . da TI posto na tome toliko potenciras, a sad napisi neki pametan post i objasni meni i voajerima ovog foruma . . . gde si ti to bio, u kojoj jedinici, sta je konkretno bio tvoj zadatak, kako je izvodjen napad i protivnapad . . . itd.
 
Pa naravno i dedu ti znam...Pa stvarno ne znam u kojoj sam jedinici bio, evo tebe cu da pitam. "Niki u kojoj sam ja to jedinici bio? Da nisam mozda kod tebe?"
 
Pravo je cudo kako to da je bilo tragicno na Kosarama,kao sto je stvarno bilo.Pa tamo je bilo sve sto je cizme '9o-tih obulo.Nema price a da neko ne kaze da je tamo bio.Cudim se tome od kada sam za Kosare cuo.

Neka se niko ne pronadje prozvan u ovoj mojoj digresiji,samo sam ovo primetio u skladu sa temom.

Da me neko pogresno ne shvati,ni ja nisam bio tamo.Daleko od toga,nisam ni radio tada.
 
Nisam trazio odgovor od drugih nego od tebe . Na ovoj temi nisi nista napisao konkretno, niti si opisao neku borbu , neki dogadjas sta bi bilo zanimljivo cuti i procitati,ali tvoji postovi se svode na prepucavanje samnom i nista vise.

Oni koji nisu znali . . . pripadnici 72 specijalne brigade su za vreme napada na Kosare usle u albansku teritoriju i nanele teske gubitke neprijatelju, naravno gubitaka je bilo i sa nase strane. Dosli su bukvalno iza ledja OVK ,ali napad nije nastavljen jer su bukvalno ostali na svega 40 metak i morali su da se povlace.

Cista laz! Kada je 23.04.1999.godine krenula kopnena ofanziva OVK sa teritorije Albanije potpomognuti iz vazduha od strane NATO-a pripadnici bataljona vojne policije iz sastava 72. specijalne brigade su se razbezali kao zecevi. Moja brigada (125.mtbr) je tog dana imala 28 poginulih i 72 ranjena. Da nije bilo dobrovoljaca (medji njima i ruskih) doslo bi do proboja granice i pitanje gde bi se siptari zaustavili. Tacno je da je jedna grupa iz bataljona VP 72.specbr usla na teritoriju Albanije i pokusala da povrati karaulu Kosare sa albanske strane ali su se posle jednog poginulog i jednog ranjenog vratili na nasu stranu a ne zbog nedostatka municije. Inace legenda Kosare nastala je kao sramni cin jednog naseg kolege koji nije na vreme uputio pojacanje na karaulu zbog cega je ljudstvo sa karaule koje je polako ostajalo bez municije i hrane moralo da se povuce sa karaule jer su rizikovali da ostanu u okruzenju i svi izginu. Taj kolega je sada pukovnik i ponosno prica svoje ratne price o Kosarama a da nogom nikada nije stao ni blizu Kosara. Nazalost to je surova istina u kojoj sam direktno ucestvovao a ako neko smatra da gresim unapred se izvinjavam i prihvatam argumentovanu istinu. Neka je slava svim nasim drugovima koji su tamo ostavili svoje kosti.
 
Pravo je cudo kako to da je bilo tragicno na Kosarama,kao sto je stvarno bilo.Pa tamo je bilo sve sto je cizme '9o-tih obulo.Nema price a da neko ne kaze da je tamo bio.Cudim se tome od kada sam za Kosare cuo.

Neka se niko ne pronadje prozvan u ovoj mojoj digresiji,samo sam ovo primetio u skladu sa temom.

Da me neko pogresno ne shvati,ni ja nisam bio tamo.Daleko od toga,nisam ni radio tada.

Potpuno si u pravu. Mnogi pricaju da su tamo bili a zapravo i neznaju gde se nalaze. Po mojim saznanjima oko Kosara je bilo angazovano ukupno izmedju 2000-3000 ljudi. Tu racunam razna ojacanja koja nisu sluzila nicemu. Glavni teret su podneli pripadnici 2.mtb/125.mtbr i dobrovoljci (negde oko 1000 ljudi ukupno). Od tog broja oko 50 je mrtvo (nek im je laka zemlja).
 
Kako bi bilo da se malo uozbiljite. Necu da pricam o Kosarama jer nisam tamo bio. I molim sve ostale da ne diskutuju o necem o cemu su samo culi ili procitali. Ili makar neka kazu da su to informacije iz druge ruke. Otkud tolika potreba za virtuelnim herojima.
Sretao sam dosta ljudi koji su sa 19-20 godina gurnuti u rat , kao staresine. To ostavlja neminovno trag na mlade ljude. Ja sam bio duplo stariji pa nije bilo lako.
Bez vredjanja, ako moze. Ko je bio, bio je i zna kako je bilo ko nije dzaba prica. Meni je zena sto puta pricala kako je to biti trudan, ali nikad nisam do kraja shvatio. Licno iskustvo je u nekim stvarima nezamenjivo.
Nije tesko biti kulturan, samo malo truda.
 
@coolzeero
Postovani.Vojna policija nema nikakve veze sa 72SB.Svaka cast tebi prijatelju ali nemoj trpati u isti kos pripadnike 72SB sa vojnom policijom.
Vojna poicija kad je god ucestvovala u otvorenim borbama neko je dobro fasovao.Kapetan iz DOd Pancevo koji je kasnije bio u IDB (dalju sudbinu mu ne znam) proveo je vise meseci na psihijatriji VMA jer su mu pripadnici vojne policije bili bocno obezbedjenje u jednoj akciji u Vukovaru.Znas sta se zbiva kad se bocno obezbedjenje panicno povuce.
VP, dobri su za pratnju konvoja
 
Potpuno si u pravu. Mnogi pricaju da su tamo bili a zapravo i neznaju gde se nalaze. Po mojim saznanjima oko Kosara je bilo angazovano ukupno izmedju 2000-3000 ljudi. Tu racunam razna ojacanja koja nisu sluzila nicemu. Glavni teret su podneli pripadnici 2.mtb/125.mtbr i dobrovoljci (negde oko 1000 ljudi ukupno). Od tog broja oko 50 je mrtvo (nek im je laka zemlja).

ja isto nisam bio:-), ali da pojasnim neke stvari, a u koje se razumem, i znam, jer nisam bio neposredno, ali sam upucen, jer sam dole bio i tekako angazovan! Borba na karauli kosare je trajala 3 sata! posle toga, metak tu nije ispaljen do kraja rata, karaulu su tada branili regularni vojnici, koji su iskopali rezervne polozaje, i povukli se sa karaule u unutraznjost, ne znam kolko, 500m-1km, dakle dobrim delom regruti! u tom prvom naletu, ne znam tacno koliko je bilo mrtvih tamo, ali ukupan broj boraca sa nase strane nije bio veci od 200 i to razbacan, i nisu svi ni ucestvovali u borbi! e posle toga dolazi do borbi, kada siptari u naletu uzimaju rasa kosares i maja glavu,kada se uklinjuju i kada tu ulaze sa albanske strane vece snage, i ulaze dublje, e tada dolazi do prave borbe, tada tu bivaju usmerene dobrovoljacke jedinice,i jedinice 125.mtbr medju kojima se nalaze i dobrovoljci izmedju ostalih, ja za njih znam, o aktivnostima 72, i ostalih ne znam! e cela ta bitka se smatra u obicnom govoru bitkom za karaulu kosare, mada fakticki nije se tu desavala!tuda su samo albanske i siptarske snage usle, tu je ludnica trajala 5,6 dana, kasnije prve dobrovoljacke jedinice u pesadisko tenkovskom napadu uzimaju maja glavu, a zatim i rasa kosares i zaustavljaju ofanzivu! ta akcija i napad je poznat kao strela 1 ! a posle propasti njega , usledila je i akcija daleko vecih razmera, kopneni napad strela 2 , preko pastrika! to je veca, i znacajnija bitka, mada manje poznata! i odatle vode poreklo nasi najveci gubici. Posade tenkova pri napadu na reon karaule kosare, maja glavu i raa kosares su bili dobrovoljci, takodje, vrlo poznati tenkisti, i svi veterani rata u bosni! samo pogledaj kuda su proterali tenkove, i sve je jasno!

ko sto kazes, karaula kosare , ako samo nju gledas, nije bila velika bitka, ali ono sto se posle u unutrasnjosti desavalo jeste! mada je to daleko manja bitka od one na pastriku
 
ja isto nisam bio:-), ali da pojasnim neke stvari, a u koje se razumem, i znam, jer nisam bio neposredno, ali sam upucen, jer sam dole bio i tekako angazovan! Borba na karauli kosare je trajala 3 sata! posle toga, metak tu nije ispaljen do kraja rata, karaulu su tada branili regularni vojnici, koji su iskopali rezervne polozaje, i povukli se sa karaule u unutraznjost, ne znam kolko, 500m-1km, dakle dobrim delom regruti! u tom prvom naletu, ne znam tacno koliko je bilo mrtvih tamo, ali ukupan broj boraca sa nase strane nije bio veci od 200 i to razbacan, i nisu svi ni ucestvovali u borbi! e posle toga dolazi do borbi, kada siptari u naletu uzimaju rasa kosares i maja glavu,kada se uklinjuju i kada tu ulaze sa albanske strane vece snage, i ulaze dublje, e tada dolazi do prave borbe, tada tu bivaju usmerene dobrovoljacke jedinice,i jedinice 125.mtbr medju kojima se nalaze i dobrovoljci izmedju ostalih, ja za njih znam, o aktivnostima 72, i ostalih ne znam! e cela ta bitka se smatra u obicnom govoru bitkom za karaulu kosare, mada fakticki nije se tu desavala!tuda su samo albanske i siptarske snage usle, tu je ludnica trajala 5,6 dana, kasnije prve dobrovoljacke jedinice u pesadisko tenkovskom napadu uzimaju maja glavu, a zatim i rasa kosares i zaustavljaju ofanzivu! ta akcija i napad je poznat kao strela 1 ! a posle propasti njega , usledila je i akcija daleko vecih razmera, kopneni napad strela 2 , preko pastrika! to je veca, i znacajnija bitka, mada manje poznata! i odatle vode poreklo nasi najveci gubici. Posade tenkova pri napadu na reon karaule kosare, maja glavu i raa kosares su bili dobrovoljci, takodje, vrlo poznati tenkisti, i svi veterani rata u bosni! samo pogledaj kuda su proterali tenkove, i sve je jasno!

ko sto kazes, karaula kosare , ako samo nju gledas, nije bila velika bitka, ali ono sto se posle u unutrasnjosti desavalo jeste! mada je to daleko manja bitka od one na pastriku

Kolega, zao mi je, ali ovo sto ti iznosis je sve tacno do 01.04.1999.godine kada je u navedenu zonu uvdena 125.mtbr. Inace karaula Kosare nije nikada vise povracena.
 
Kolega, zao mi je, ali ovo sto ti iznosis je sve tacno do 01.04.1999.godine kada je u navedenu zonu uvdena 125.mtbr. Inace karaula Kosare nije nikada vise povracena.

Pa o 125 i pricam! :-) a na karauli su , pri prvom napadu bili regruti na odsluzenju vojnog roka! pa zar gore ne napisah da nije povracena ? :-) sad ti to ponovis, ko da ja to ne znam! kada napisem da tu vise oko karaule metak nije ispaljen,posto je pala, sta to znaci ? :-)
 
@coolzeero
Postovani.Vojna policija nema nikakve veze sa 72SB.Svaka cast tebi prijatelju ali nemoj trpati u isti kos pripadnike 72SB sa vojnom policijom.
Vojna poicija kad je god ucestvovala u otvorenim borbama neko je dobro fasovao.Kapetan iz DOd Pancevo koji je kasnije bio u IDB (dalju sudbinu mu ne znam) proveo je vise meseci na psihijatriji VMA jer su mu pripadnici vojne policije bili bocno obezbedjenje u jednoj akciji u Vukovaru.Znas sta se zbiva kad se bocno obezbedjenje panicno povuce.
VP, dobri su za pratnju konvoja

Opet lupas o necemu sto ne znas...
52 Bataljon VP iz Pristine je i pre bombardovanja bio i izvrsavao zadatke na granici, prakticno cele zime su bili rasporedjeni duz granice prema karauli Kosare. Koliko je ranjenih i poginulih bilo, nemam nameru da nagadjam - ne bi bilo fer prema mrtvima, ali njihov doprinos je veliki. Nije ni cudo da su posle kraha kopnene agresije NATO avioni bacali letke u kojima je 52 bataljon sa svojim komandantom Pekovicem optuzen za ratne zlocine, a sve u cilju slabljenja morala pripadnika 52 bataljona VP. Mogu da navedem jedan primer. Nas 9 (devet) je branilo polozaje koje su par sati ranije napustili vojnici (necu da kazem koje brigade) - njih stotinak. Tokom 78 dana bombardovanja 52 bataljon VP , a u okviru njega PT vod (vodovi) izvrsili su vise uspesnih akcija u reonu Cicavice, Decana, Radonjickog Jezera, sela Istinica (Isnica), Gornjeg i Donjeg Ratisa, Shishmana, Babaj Boksa, Junika u pravcu Kosara. Po zavrsetku bombardovanja zadnji su se povukli sa Kosova i Metohije angazujuci se na obezbedjenu vojnih konvoja kao i visokih oficira...
 
Kao prvo samu granicu su obezbeđivali samo graničari sa karaule košare.To jest sa dva isturena mesta (Šabanove livade -502 i granični kamen C-4) su išli u patrole.Na karauli je bilo 110 graničara i odeljenje minobacačlija.Karaula i okolina karaule je napadnuta 9.04.99 kao i C-4 i Rase Košares(601)u isto vreme.U vreme napada samu karaulu i okolinu je branilo75 vojnika a 45 je bilo na isturenim mestima.Graničari su karaulu odbranili kao i okoklinu a takođe i C-4 .Jedino što je palo to je bilo 601.Kasnije su se graničari povukli sa C-4 zbog toga što nisu imali municije a nije im stizala ni pomoć.Na karaulu i na okolinu (kolibice,kaptaža ,stara karaula ,plava zemlja itd.) je bilo dva napada.Graničari su se povukli 11.04 izvan karaule koju su šiptari kasnije i zauzeli ali je takođe i pogođena od strane nato-a gde je poginulo negde oko 15 šiptara.Kasnije je pokušavano da se dođe do karaule više puta preko Škoze gde su bili do dobrovoljci i redovni vojnici neznam iz koih jedinica .Takođe iz pravca Jasića preko Žar baraka i 502 gde su bili dobrovoljci i vojna policija bilo je borbi i pokušaja da se izađe na403 tuda su i išli tenkovi.Kasnije je napravljena linija odbrane koju šiptari nikad nisu probili. a pokušavali su više puta Graničari su držali sredinu skroz do opljaza desno i levo do Škoze,na Škozi su bili dobrovoljci i redovna vojska.Dolazili su i odlazili i vojna policija i mnogi drugi.Iza naše linije bili su minobacačlije sa 84-mm i 120-mm oni su nam davali podršku i jako dobro su pronalazili šiptare .Svi su odradili svoj deo posla kako su najbolje znali i svaka čast svakom ko je tada nosio pušku i nije bitno ko je u kojoj jedinici bio i koje bio na KOšarama ,Paštriku ili negde drugde svi su to heroji.
 

Back
Top