Kosare

Nisam bio tamo, i nemogu da pricam iz prve ruke, pricu sam cuo od prijatelja koji su bili. Nadam se da ce nekad u ovoj zemlji da se cuje kako smo se hrabro borili. Palo je mnogo neznanih junaka. Slava im i vecno hvala.
 
NA kosarama se vodila psiholoska borba, i pokazivalo istinsko junastvo! deo koji je vojnicki i logicki ne moguce braniti, deo u kome sa nase strane ne moze da se u borbu uvede niti oklop, niti artiljerija, osim minobacacke, i deo koji je na papiru trebao da padne za 30 minuta, posebno zbog logisticke podrske nato avijacije, i intenzivnog bombardovanja, to je deo gde su srbi, pokazali koliko ce kopneni ulazak biti tezak, i poslali poruku, ako ovde, gde vam sve ide na ruku, i reljef , i raspored, i sve, ne mozete napraviti proboj, sta onda da ocekujete dalje.... i to je stvarno primer pozrtvovane i hrabre odbrane! to je bio uvod u zestoke okrsaje na pastriku, i totalno odbijanje kopnene agresije! delovao je psiholoski na neprijatelja, jer je po svim pokazateljima, kosare bilo nemoguce braniti, i takav otpor se nije ocekivao !
 
...pa, sada teren...vise je isao na ruku nama nego njima...t.j. karaula nije ni teoretski mogla da se brani, ali povlacenjem 400m u unutrasnjost nase teritorije zauzeti su strateski polozaji koji su veoma uspesno mogli da se brane...P.S. bio je najmanje jedan tenk na Kosarama, ali veci dozivljaj je videti taj put, tu stazu, kojom su dovezeni tenkovi. To je neverovatan podvig nasih inzinjeraca, pocev od kvaliteta samog puta, preko odabira terena (put je vecim delom sakriven gustim krosnjama drveca), do izracunavanja ugla i stepena puta koji su na granici uspesnog savladavanja od strane terenskih motornih vozila...veoma impresivno...
 
Pre nego bilo sta kazete drage kolege predlazem da prvo posetite spomen sobu u Krusevcu koja je posvecena svim palim pripadnicima 1999.godine. Ja sam bio i posle posete sam promenio misljenje.
 
Pa sve isti dupeuvlakaci miniraju temu. Isti scenario, kao da su siptari mamu im ***** usranu...

samo bez vredjanja ... :cool:

Na ovom forumu postuju staresine koje su 9.aprila bile na Kosarama , ne zelim da ih imenujem ... ali ti ljudi o tome ne zele da pricaju. Mnogi u ovoj zemlji jos uvek nemaju pojima gde se nalazi karaula , niti da je tada NATO , OVK , pripadnici albanske armije i policije, mudzohedini, legionari , SAS ...itd. pokusali kopnenim snagama napasti nasu zemlju . U tome nisu uspeli ,ali mnogi su svoj zivot dali braneci ovu zemlju ...odnosno Metohiju. Poznajem dosta pripadnika 5 BVP , kao i pripadnike 72 spec.br. koji su tamo ucestvovali `99 ,kao i mnoge koji su pali na bojnom polju. Ti ljudi nikad nisu zaboravljeni , kao ni njihove porodice .... i na dan jedinice svi posete spomen sobu. Ne zelim o ovome da pricam jer nisam ucestvovao na toj liniji fronta ... nego na sasvim suprotnoj strani ... od mene sasvim dovoljno ....
 
lepo je ako su napravili neku spomen sobu! u reonu kosare, a posebno prilikom kontra napda i vracanja istog reona, maja glave , i rasa kosares, poginulo je dosta dobrovoljaca! a pri prvom napadu nato snaga, i zdruzenih snaga albasnke armije, placenika, ovk, nato specijalaca, i jedan broj redovnih vojnika.
 
Mene interesuje samo jedna stvar,pošto ne znam mnogo o toj borbi, bio sam klinac tada:
Da li se svi slažete da nema nijednog razloga da ne budemo svi ponosni na sve koji su tamo boravili i jednog minuta, a kamo li život ostavili???.... pošto vidim da ovde ima poznavalaca tih događaja!

Poz
 
samo bez vredjanja ... :cool:

Na ovom forumu postuju staresine koje su 9.aprila bile na Kosarama , ne zelim da ih imenujem ... ali ti ljudi o tome ne zele da pricaju. Mnogi u ovoj zemlji jos uvek nemaju pojima gde se nalazi karaula , niti da je tada NATO , OVK , pripadnici albanske armije i policije, mudzohedini, legionari , SAS ...itd. pokusali kopnenim snagama napasti nasu zemlju . U tome nisu uspeli ,ali mnogi su svoj zivot dali braneci ovu zemlju ...odnosno Metohiju. Poznajem dosta pripadnika 5 BVP , kao i pripadnike 72 spec.br. koji su tamo ucestvovali `99 ,kao i mnoge koji su pali na bojnom polju. Ti ljudi nikad nisu zaboravljeni , kao ni njihove porodice .... i na dan jedinice svi posete spomen sobu. Ne zelim o ovome da pricam jer nisam ucestvovao na toj liniji fronta ... nego na sasvim suprotnoj strani ... od mene sasvim dovoljno ....

Mislim da i ti znas na koga sam mislio...
 
Dugo sam se premisljao da kazem nesto o ovoj temi,ali kad se vec prozivate,evo vam primer srpske junacke casti,Dalibor Rakin iz Sivca je sluzio na Kosarama,nakon Kumanovskog sporazuma otpusten je kuci i kasnije je dosao da dosluzi vojni rok kod mene u jedinicu,te sam mu jos i bio komandir,dobio je medalju za hrabrost,u dosijeu sve hvalospevi,i posto sam rasciscavao neki magacin u kom je bilo sve nabacano,tom istom vojniku sam rekao da bilo sta da mu treba nek me pita,ako se moze resiti nek nosi zasluzio je racunam,ne on je nasao za shodno da pokrade 3 transportne svakakvih gluposti,i tako ja zaglavih na VDS,iako sam dokazao da je propust komandne odgovornosti,nisu mogli pukovnike da kazne,vec sam dobio novcanu kaznu koja nije imala uticaj na napredovanje,kasnije me Tufegdzic gnjavio da svedocim u krivicnom postupku protiv istog vojnika,naravno odbio sam i istom uvlakacu od tuzioca pred nos postavio lekarski papir,da skratim vise me nije uznemiravao,takvi smo ti mi Srbi prvo te proglase krivim i osude,pa te onda zovu da svedocis,a medalje i vojnici na odsluzenj vojnog roka sta reci,osim jednog,treba ih gaziti sto se vise moze.
 
za tvoje misljenje me bas zaboli patka ... a i vecine forumasa

ako tvoj re-post ima veze s kosarama ima i moj

A ti kao sve znas, a? Ne treba da te briga za moje misljenje, pravo da ti kazem i mene zabole da li ces da shvatis neke stvari ili ne, ali ako ovako nastavis da sseress bez ikakvog razloga pomislicu da imas kompleks staresine koji nikada ne moze biti spremniji od obicnog redova...
 
A ti kao sve znas, a? Ne treba da te briga za moje misljenje, pravo da ti kazem i mene zabole da li ces da shvatis neke stvari ili ne, ali ako ovako nastavis da sseress bez ikakvog razloga pomislicu da imas kompleks staresine koji nikada ne moze biti spremniji od obicnog redova...

jel citas ti ponekad svoje postove .... opet ti kazem da me tvoje misljenje apsolutno ne interesuje ...ali ti si uporan . :lol:

Kosare su zabranjena tema kao sto vidis ,svi ucesnici cute i ne zele o tome da pishu ... tako da i tema polako izumire ...
 
ove minobacace koji se vide na pocetku snimaka su navodili "legionari" koje spominje whitenicky samo mala ispravka BIVSI legionari a tadasnji placenici, mada to nista za nas ne menja, bili su dosta precizni i zadali su dosta muke nasim junacima
 
Mozda ako nekog interesuje moze da prelista ovaj link vec sam ga ostavljao ali nije na odmet opet
http://www.63padobranska.co.yu/d/viewtopic.php?t=431

Иии брее, па тамо су развили тему о једном једином дану у току операција, а мене занимају пре свега основне информације о догађајима! Разумео сам да смо се повукли у дубину територије неких 300 метара ваљда, ради стратешких положаја, као и да смо ваљда били окружени шиптарима , али све је то написано кроз детаље који су нејасни без основне слике! Ако је непријатно људима овде да се о томе пише, ајде ми пошаљи на приватну пошту основне ствари о току борби, у пар реченица! Хвала унапред!
 
jel citas ti ponekad svoje postove .... opet ti kazem da me tvoje misljenje apsolutno ne interesuje ...ali ti si uporan . :lol:

Kosare su zabranjena tema kao sto vidis ,svi ucesnici cute i ne zele o tome da pishu ... tako da i tema polako izumire ...
Mozda je zabranjena za tebe posto ti ionako o tome ne znas nista ni da kazes niti znas gde se nalaze Kosare (mozda su ti samo pricali), a sto se tice mene kada nadjem ravnog sagovornika on i ja cemo pricati o Kosarama do iznemoglosti, tako da ce te i vi ostali koji ste nekada duboko u sebi pozeleli da budete na mestu takvih heroja, moci da saznate nesto vise...
 
ove minobacace koji se vide na pocetku snimaka su navodili "legionari" koje spominje whitenicky samo mala ispravka BIVSI legionari a tadasnji placenici, mada to nista za nas ne menja, bili su dosta precizni i zadali su dosta muke nasim junacima
Na minobacacima je bio Italijanski brdski bataljon iz sastava NATO-a, i tacno je da su nam zadavali dosta problema (samo u jednom napadu sedam ranjenih u mojoj jedinici), dok su leteceg Charlija na traktoru syebali nasi minobacaci t.j. minobacacka ceta iz 52 bataljona VP - komandir kapetan Bencon - legenda minobacaclija i neverovatan covek...
 
Mozda je zabranjena za tebe posto ti ionako o tome ne znas nista ni da kazes niti znas gde se nalaze Kosare (mozda su ti samo pricali), a sto se tice mene kada nadjem ravnog sagovornika on i ja cemo pricati o Kosarama do iznemoglosti, tako da ce te i vi ostali koji ste nekada duboko u sebi pozeleli da budete na mestu takvih heroja, moci da saznate nesto vise...

kad mi bude potrebna neka lekcija iz topografije ili orijentiringa sigurno se tebi necu obratiti ....jer ti pisanje sluzi da ispoljavas negativnu energiju ... ne poznajes me , tako da mi o herojstvu ne moras drzati predavanje jer forumaskih heroja mi je preko glave ... a to sto si bio na Kosarama ne znaci da nas sto nismo bili tamo treba da omalavazavas ... tamo gde sam ja bio ...bilo je ``jako lepo`` .... oni koji me poznaju znaju o cemu pricam ... to su za mene lose uspomene i ne zelim da se tako nesto ponovi ...ja sam bio staresina i ucesnik rata sa 19 godina ...:arrow:

Pozz
 
I ja sam bio ucesnik rata i staresina sa 19 godina...pa sta sada?

I sada si ti po tome nekakav NARODNI HEROJ ?!? Mnogi su ti porucili da ne pishash uz vetar jer ces i upisan da se prnbudis. Ovaj forum prate takodje pripadnici 5BVP i ex 72 s kojima se redovno cujem i vidjam privatno,a niko od njih nema nameru da se ovde prepucava sa "pametnjakovicima".
 

Back
Top