Kosare

sumnjivo lice, pozdrav, dobio sam tvoj email, manje-vise mi je sve jasno.
zasto mi nije poznato to zarobljavanje napisao sam ti. jbg, tada neke svari do nas nisu ni dolazile.
ovde, mogu da ponovim jedan deo pisma:
Dilj se, ako mislis na objekat Degman na Dilju (kota 460), odnosio ka objektima kosa, barem je nama tako receno i tamo je bio radio-relej + neka grupa ljudi koja je pratila madjarsku i koliko je meni poynato to je bio objekat koji je dupliraos tanicu na papuku samo sto su na papuku bili ljudi koji su govorili madjarski a na dilju ne bas, navodno cisto vojno-tehnicka grupa. ako me secanje dobro sluzi, takvo stanje je bilo kad sam bio u tom objetku u pratnji trojice oficira negde krajem krajem 89-pocetkom 90-te.
tih dana (1991) u tom kraju se svasta desavalo, ranije je pocela opsada kasarne u Slav.brodu i tadasnji komandant maj. J.R. je vrlo dobro znao da nema cime da brani kasarnu posto su mu 99.9% sastava bili klinci 18-19 godina koji su se dobrano
uplasili, komanda mu je stalno govorila da ceka i da se drzi a bilo je jasno da ako bilo sta pokusa ima da mu pobiju tu decu ocas posla. kad je on resio da preda kasarnu i komandi to javio, komanda ga je smenila telefonom i postavili kao komadanta kasarne nekog stojanovica i 1-2 dana nakon toga kasarna je ipak predata ZNGu i da li istog dana da li dan ranije da li dan nakon predaje kasarne u brodu ZNG je krenuo i na ostale objekte, to su skladiste pesadijskog naoruzanja u Bukovlju, skladiste municije u Gromacniku i kota 406 (relej). Moja jedinica je trebala da bude upucena u Bukovlje da uradi brzu deblokadu, evakuise vojnike i da digne skladiste u vazduh, skladiste je vec bilo opkoljeno jedno 2-3 dana (kako je nama tada receno) i mi smo trebali ako mene pamcenje dobro sluzi 15.09 negdje izmedju 14h i 15h zapocnemo sa akcijom jer smo imali informaciju da ce u to vremeh biti sastanak izmedju komadanta straze skladista i nekih ljudi u ZNG i planiran je bio helikopterski desant + art.podrska iz bosne. mi smo vec bili u vazduhu kada su nas vratili nazad i rekli da akcije
nema, da je sve u redu itd itd. Tek tamo negde 1993 ja sam saznao da je bio neki razgovor izmedju komandira straze (petar ili predrag) i zvirotica, ex-oficira JNA a tada komandira 108 (ako se ne varam) brigade ZNG i to je tom petru ili predragu nudjeno da preda skladiste pa ce ici kuci pa su mu nudili pare i ne znam sta sve ne sto je ovaj odbijao i na kraju je pao dogovor da "malo ratuju" tj malo da se puca, baci par desetina bombi da, eto, kao bude neka borba nakon koje ce se skladiste predati i tu je zvirotic pomenuo da je to poslednja ponuda da eto spasu obraz oficiru i ako se ne slozi na tako nesto pokrenuce tenkove sa poligona u Kindrovu sto je bio blef u neku ruku posto su tenkovi bili bez municije a municija je jos bila pod kontrolom jna. sve ovo je nama receno nakon povratka u bazu. sve u svemu, da sad ne duljim skladiste je predato a komandir straze je, koliko sam ja uspeo da saznam iz raznih izvora, aktivno pomagao u deminiranju skladista. Kako je skladiste minirano i gde je nalazi startni relej i sta je potrebno da se prebaci na tajmer znao je svaki clan grupe ali eto - povukli su nas. Sve u svemu, mi smo mogli da izvucemo ljude i dignemo u vazduh skladiste ali nas je neko povukao, skladiste je predato, sredstva iz njega su vrlo brzo izvucena i nasa komanda cak nije poslala ni neki aviaciju da gadja to skladiste. E sad, iste te noci nas PONOVO dignu, ponovo ukrcaju u helikoptere i onako u letu da brzo pogledamo karte gde sta i kako za kotu 460 jer krece ZNG na taj objekat i hitno treba izvlaciti ljude i i unisitti objekat i kad smo bili na nekih 3-5min do objekta piloti kazu da je naredba da se vracaju nazad. Tako da smo tog 15.09 2 puta dizani u akciju i 2 puta vracani po necijoj naredbi. zasto - ja to ne znam, rec je o zivotima ljudi npr na tom skladistu - jbg, rat je, tamo imas ljude koje ce nesumnjivo pobiti ako se predaju a komandir uradi ono sto je uradio maj.Tepic ali je nesumnjivo vise ljudi nastradalo od tog istog oruzija i municije a protivnik je svo to oruzije i municiju dobio besplatno. Sve ovo, da napomenem, se desavalo nakon sto je nekoliko kolona sa raznom opremom prebacivano iz hrvatske za srbiju i manje-vise su svi bez problema prolazili no najednom je pocelo zaustavljenje tih kolona bez obzira na to sto je 100% sve to izvlacenje dogovarano na visokom nivou jer su ta izvlacenja isla bez vojnog obezbedjenja, u kamionima su bili po 2-3 coveka sa pistoljima i to maltene u ratno vreme dok je npr 89te kada se vrsilo prebacivanje opreme sa jednog skladista na drugo obezbedjenje transporta bilo veoma ozbiljno, tako da je i opremu i naoruzanje je ZNG skidao i delio i tada niko nije reagovao u smislu unistavanja te opreme iako smo konkretno mi imali podatke za 4 mesta u slavoniji gde je ZNG skladistio tu opremu i odakle je kasnije deljena ljudstvu i mogli smo bez problema to da unistimo i diverziono a mogla je i aviacija no to nije uradjeno. elem, odmah nakon Bukovlja tj u to neko vreme ZNG je krenuo na skladiste Gromacnik i komandir tog skladista je rekao da ce ujutro predati skladiste no posto nije a ZNG je ocekivao da ce to sve biti lako i brzo, doterali su 1 T84 sa poligona i komandir skladista se odmah predao, junak i heroj koji eno ga krcka jos uvek "zasluzenu" penziju. Na to skladiste je negde oko podneva 16.09 poslat avion ali nije dobio naredbu za dejstvo po skladistu tako da su i iz njega sredstva dospela u ruke protivika + tih dana je u slavoniji zaustavljeno i nekoliko transporta sa tehnikom i sredstvima kao sto pomenuh i sve je to preslo u ruke ZNG bez ijednog ispaljenog metka.
jedino sto je tamo bilo unisteno, koliko ja znam, su omanji konvoj minsko-eksplozivnih sredstava koji je pusten bez pratnje i koji su ZNG zaustavili i preuzeli, vojnike zatvorili a sredstva prebacili na skladiste i to isto skladiste je iste noci unisteno od strane nase grupe oko 23-40h, nesto vojnika smo evakuisali i 2 su u izvlacenju bila ranjena, za oficire su rekli da su jednog odvezi prema osijeku, jednog ubili, to je bilo, ako se ne varam, 12.09.91, drugi slucaj je bio u rano jutro 25.09 kada je jedna jedinica za diverzantska dejstva digla u vazduh 2 privremena skladista municije u koje je ZNG izvezao i spremio municiju sa skladista JNA, komandovao je tom jedinicom tada kapetan miroslav zugelj koji je 2000 umro od posledica ranjavanja na albanskoj granici 1999.

- - - - - - - - - -

hm nece da mi prohvati drugi deo poruke. da li treba da sacekam neko vreme, pise da nece da prtimi preko 10.000 znakova
 
da se vratimo na Dilj - kada su nas digli drugi put , opet prema helikopterima i kratke instrukcije sa kartama situacije na Degmanu, tamo je bilo neko minsko polje oko objekta ako se dobro secam, bilo je nekoliko da li bunkera da li na skoru ruku postavljenih praga (4 ili 5) na tackama nadgledanja glavnog prilaza i zaledja. ovi iz 108 ZNG su pokusali da probiju prolaz ali su naisli na otpor i bas su dobili po repu tada i taman u to neko vreme mi smo trebali da budemo podrska glavnoj udarnoj grupi koja je imala zadatak da upadne na objekat, izvuku ljude i objekat da uniste, nas zadatak je bio da na 2 tacke (12 ljudi i 10 ljudi) izvrsimo udare na ZNG u cilju odvlacenja paznje + navodno su ljudi iz 63 trebali da izvrse prepad na neki komandni punkt ZNG + nekoliko helikoptera je trebalo da izvrsi vazdusni napad. nase 2 grupe su 3-5 minuta sedele u helikopteru maltene iznad objekta tj na 3-5min do objekta kad je dosla komanda da se akcija obustavlja kako su rekli piloti izmedju ostalog je bilo receno da je to zato jer je ZNG uzeo skladiste artiljerijske i tenkovske municije, da su pokrenuli sve T84 sa poligona i da su tenkove poslali na Dilj i da je kompletan objekat unisten, prezivelih nema, akcija se obustavlja. nakon nekoliko nedelja do mene je dosla informacija da je jedna grupa sa dilja peske izasla sa objekta, da je bila otkrivena od strane ZNG ali da je uspela da umakne.
negde 1996 godine ja sam se sreo sa jednim bivsim pripadnikom tadasnje (1991g) hrvatske 3 gardijske brigade, nekadasnjim oficirom JNA koji je jedan od retkih dao otkaz, napustio JNA i tek onda se ukljucio u borbe na hrvatskoj strani tj nije, kao vecina, pobegao iz JNA te sam prema njemu imao nesto drugaciji odnos plus covek je jos od gazimestana govorio da ce biti rata i da ce on, u tom slucaju, izaci iz JNA i preci na stranu hrvatske ukoliko se izmedju hrvatske i ostalih zarati. imao
je covek svoj stav, bio njemu dosledan i to je to, za postovanje. elem, covek kaze - ekipa na koti 460 se NIJE predala nego je tukla pragama sve prilaze dok su imali municije i otprilike kada im je municije ponestalo tako su ovi iz 108 ZNG brigade doterali nesto tenkova sa poligona i nasi se povuku na objekat odakle su jos neko vreme dobrano drzali odbranu. nakon toga ZNG dovlaci nesto sitne artiljerije i pocinje da gadja objekat i u tom trenutku opet pocinje vatra sa jedne od praga, kod ZNG se ponovo pojavljuju gubici i u tim nekim trenucima se pojavljuju 2 helikoptera gazelle, brzo spustaju na objekat i maltene istovremeno uzlecu i polecu prema Savi, jedan prelece za bosnu a drugi je srusen u nekom od sela uz Savu.
Saborac mog poznanika, opet, tvrdi da nisu bila 2 gazelle helikoptera nego 1 koji je sleteo i odmah uzleteo, napravio krug i ponovo sleteo i uzleteo nakon manje od minut i nakon jos nekoliko minuta bio srusen i pada na hrvatskoj strani, u slavoniji i da je u helikopteru nadjeno 8 tela oficira. ne znam kako su stali, , njemu je masa uzletanja oko 1500kg, 8 odraslih ljudi sa oruzijem i opremom to je min 900kg + gorivo + naoruzanje letelice....dalje, ista ova dvojica tvrde da je bila druga, veca grupa ljudi sa Degmana koja je krenula u proboj peske prema Savi preko Oprisavaca, tj u luku od slavonskog broda. bili su primeceni u samom startu ali su im hrvati izgubili trag nakon nekoliko minuta i kad su vec digli ruke, sa samim obroncima dilja su ih opet primetili, obavestili ljudstvo i citava grupa je uzeta na nisan, javili svojoj komandi komandi i tu opet pocinje neki triler - navodno komanda im nije davala odobrenje za dejstvo nego govorili da cekaju daljnja naredjenja i u tom cekanju ovi nasi su se nekako izvukli navodno uz tu i tamo sporadicna puskaranja. sa jos nekoliko strana cuo sam informacije koje potvrdjuju ovo pronalazenje i pracenje te grupe sa Degmana te nedavanje naredbe za otvaranje vatre od strane hrvatske komande sto me nekako navodi na misao da su ljudi iz uprave VB imali dogovor sa hrvatima da ovi puste ljude da izadju sa objekta u zamenu za skladista. jos nesto u prilog ovih misli - komadant kasarne u sl.brodu j.r. je, nakon pustanja iz zarobljenistva u hrvatskoj, od strane nasih organa bio uhapsen i procesuiran za tu predaju dok su komandiri objekata Bukovlje, Gromacnik i Kindrovo bili oslobodjeni svake odgovornosti i dodeljena im je penzija. R. su povlacili po zatvorima i sudovima i cini mi se da su ga jedno vreme cak vratili u aktivnu sluzbu, jedno vreme je bio u slavoniji na kontaktu sa jedinicama UN (mislim da su tamo bili pakistanci) tamo negde 90ih
Hm sad tek vidim koliko sam napisao a u pocetku pomislih "mala digresija" a ispade citava prica.
mozda ima netacnih trenutaka u napisanom no dosta je vremena proslo i dosta toga je preko glave preslo
sumnjivo lice, ostalo sam ti napisao na email.

da tema je bila kosare, eto digresija. setila se seda (celava) glava....
ja sam na ovu temu nabasao sasvim slucajno dok sam nesto trazio po internetu, samo sam hteo da unesem jasnost vezano za one gorepomenute letke a evo ispalo "od kulina bana..."
 
Nadam se da ces pronaci nekoga od klasica na onoj stranici koju sam ti spomenuo

hvala no sumnjam, ja sam u junu 2001 kada se desilo ono sa biroom - odmah nakon toga poceli su jednog po jednog pripadnika poceli da zovu u coravu sobu i da im uzimaju iskaze iako je jedinica bila rasformirana i niko nije imao ama bas nikakve veze sa tim dogadjajem ali eto - morao je neko da nagrabusi. meni je bilo jasno koliko je sati pa sam se sklonio i od tada nisam bio u srbiji niti imam nameru da dolazim.
mada, meni je bilo jasno koliko je sati kad su Gojovic, Gojkovic, Sveta Obrencevic, Cecovic, Ljuba Draganjac i Pantelic dobili generalske cinove i kad je sa strane tuzilastva vojnog pocelo da se desava sta se vec desavalo.

ljudi, svima mnogo zdravlja, izvinite ako sam vam oduzeo vreme, cuvajte porodice i uzivajte u zivotu.
 

Back
Top