Kako se igra bridz?

Da li ste čuli da na Olimpijadi u Pekingu učestvuje reprezentacija Srbije u sportu, koji se zove bridž, i to u tri kategorije: seniorska - muška i ženska i omladinska ? Kažu da svaka ekipa ima po 8 takmičara, plus 2, recimo, menadžera ili trenera. Ako se tome doda i vođstvo puta cele reprezentacije, dođe se do cifre od, recimo, 35 članova ! Da li znate ko to finansira: Ministarstvo spota ili neki "sponzori" i šta mislite da li je to nama uopšte potrebno ?
Uzgred budi rečeno, to je prvi put u istoriji Olimpijskih igara, da je bridž priznat kao sport, te se u Pekingu pojavljuje prvi put na Olimpijadi !
 
U Novom Sadu, bridz klub, s vremena na vreme, organizuje kurs u trajanju od mesec dana.Za to vreme nauce se samo najosnovnije stvari posto je igra izuzetno kompleksna.U klubu mozes dobiti skripte sa pravilima ,pa sednes i ucis.Pre par godina adresa je bila ,Trg Marije Trandafil 11 ,galerija Prometej,(za bridz klub),naravno Novi Sad.
 
Da li ste čuli da na Olimpijadi u Pekingu učestvuje reprezentacija Srbije u sportu, koji se zove bridž, i to u tri kategorije: seniorska - muška i ženska i omladinska ? Kažu da svaka ekipa ima po 8 takmičara, plus 2, recimo, menadžera ili trenera. Ako se tome doda i vođstvo puta cele reprezentacije, dođe se do cifre od, recimo, 35 članova ! Da li znate ko to finansira: Ministarstvo spota ili neki "sponzori" i šta mislite da li je to nama uopšte potrebno ?
Uzgred budi rečeno, to je prvi put u istoriji Olimpijskih igara, da je bridž priznat kao sport, te se u Pekingu pojavljuje prvi put na Olimpijadi !

ne znam za bridz ali me strahovito nervira sto nasi navijaci umesto zastava i obelezja Srbije nose VIP reklamne balone...
 
Imam nekoliko tekstova o bridzu... Inace igra mora da se uci, i citanjem i kroz igranje. Ako mislis da mozes da naucis sve iz knjiga, ili da sve naucis u toku igre - nema sanse. Ako hoces, ostavi mi mail, poslacu ti sve sto imam, po redosledu kako da citas... A adrese... Evo nekih:

http://www.geocities.com/klubslem/
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D1%80%D0%B8%D1%9F
http://www.nsbk.net/

Google moze da ti posluzi. Aha, ACBL. To je Americka bridz liga, na sajtu imas jedno programce, vrlo korisno, obavezno ga skini. OBAVEZNO!

A Olimpijada u bridzu se odrzava vec dugi niz godina, nije ovo prva... Da li nam je potrebno...? Pa svako ce se naci da to pita za bilo koji sport. Znam ljude koji mrze odbojku i ukinuli bi je kao sport. Budimo srecni sto se nasa bridz reprezentacija uopste plasirala, to je veliki uspeh.

Inace bridz je u svetu vrlo popularan, dok mi zaostajemo. Malo se promovise, a i malo (mislim uopste) ne finansira od strane drzave. Ko finansira odlazak na Olimpijadu - to verovatno drzava, mada ko bi znao, mozda imaju i nekih sponzora.

A kada tacno pocinje ta Olimpijada u bridzu? Trebalo bi za neki dan, a?
 
Pre svega da se predstavim. Ja sam Marko Gligorijević, nacionalni majstor bridža, višestruki omladinski i seniorski reprezentativac.
Postoji nekoliko igara koje se u Srbiji greškom nazivaju "bridž". Igra o kojoj se ovde priča je pravi, "takmičarski bridž", veoma popularan u svetu, a sve više i kod nas. Mnogo puta sam čuo "znam, igrao sam ja to". To što ste igrali sigurno nije bridž, već neka vrsta lore, belota ili čega već, jer mi, aktivni igrači se skoro svi medjusobno poznajemo.
Svakako da ne može svima da bude jasno koliko je bridž teška i kompleksna igra, ja ću samo reći da je za osnovni kurs potrebno bar nekih 45-50 sati kursa. Samostalno je to malo više, ali je moguće (mada uopšte nije lako). Za ovo vreme polaznik nauči koliko recimo u šahu da zna kako se koja figura kreće tj. skoro ništa. Osnovna pravila.
Ukoliko želite da naučite bridž, pronadjite kontakt na stranici:
http://www.bridge.in.rs i dobićete dalje informacije

Bridž je u organizacionim strukturama daleko, daleko ispred svih ostalih igara sa kartama. Naročito u svetu. U Srbiji se za sezonu odigra bar 30-tak takmičarskih turnira i na stotine klupskih.
Bridž je priznat kao sport u našoj zemlji dosta dugo, a i u svetu. Isto kao što je i šah. Sport može da bude i misaoni, ne mora da bude fizički i ovakva podela nije ništa novo. Stavite sebe u ulogu da 5 sati igrate partiju šaha, trudeći se da ne napravite nijednu grešku, maksimalno koncentrisani. Nakon 5 sati ćete se osećati kao iscedjena krpa, kao da ste trčali maraton, ali nećete to shvatati dok ne probate.
Bridž se već godinama finansira iz budžeta. I tu ništa nije čudno. Masa sportova za koje niste ni čuli se isto tako finansira, ali su to mala sredstva. Za razliku od recimo fudbala, koji dobije 200-300 puta više novca za sezonu, a nikakve rezultate ne postigne.
Bridž nije Olimpijski sport. A sve i da jeste, niko ko ga ne igra ne može da sudi da li to treba da bude ili ne i da li je to sramota. Postoji Olimpijada misaonih igara, gde se igra: šah, bridž, go, igra dame... i odigrava se NAKON Olimpijade. Prva ja bila u Pekingu 2008. naredna će biti u Londonu 2012.

Nadam se da sam neke stvari razjasnio :D
Marko Gligorijević
 

Back
Top