Pancevo najzagadjenije u Evropi

dekkki

Primećen član
Poruka
685
Pančevo najzagađenije u Evropi
7. februar 2008. | 06:57 | Izvor: B92
Beograd -- Najviši parametri zagađenja vazduha u Evropi izmereni su upravo kod nas, u Pančevu.

Veoma loša ekološka situacija je i u Beogradu, gde je glavni zagađivač saobraćaj i u Boru, gde se prerađuju rude bakra. Veoma su zagađena i većina mesta u kojima rade termoelektrane s pepelištima, fabrike metala i hemijska industrija upozorili su stručnjaci na skupu o bezbednosti i zaštiti životne sredine.

U vazduhu, zemljištu i vodi u Srbiji najčešće se nalaze amonijak, gvožđe, mangat, metan, karboni i ugljen-dioksid, ističu stručnjaci.

Ekspert za hemiju, Rade Biočanin kaže da su uzroci zagađenja mnogobrojni, od lokalnih ekoloških katastrofa, pa do globalne situacije.

“Moramo poći pre svega od urbanog zagađenja, to su saobraćaj fizički zagađivači, kao buka, zatim proizvodnja, nažalost naše fabrike ne rade kao nekada, pa je manje industrijsko zagađenje, tu je otpad. Moramo to posmatrati u korelaciji odnosa i parametara koji utiču na ovo”, rekao je Biočanin.

Najčešće posledice zagađenja su bolesti disajnih organa, alergije i porast malignih bolesti.

Otpad, bilo industrijski, hemijski ili nuklearni, jedan je od najtežih zagađivača i problem koji zahteva hitno rešenje, smatra Miodrag Pantelić, profesor Tehnološkog fakulteta u Čačku.

“Mislim da vrlo malo poklanjamo pažnje, da to odlažemo za nove generacije. Oni treba da reše pitanje nuklearnog otpada, tu nismo ništa uradili, pitanje drugog otpada, jer tak otpad koji ještetan i po bakteriološkoj i virusološkoj liniji, zagađuje nam zemljište i vodu, a preko lanca ishrane dolazi u naš organizam, tako da je naš organizam zagađen”, ovjašnjava Pantelić.

Slobodan Nešković iz Centra za strateška istraživanja nacionalne bezbednosti smatra da je neophodno doneti Strategiju nacionalnih interesa, s novim konceptom nacionalne bezbednosti kako bi se rešio problem zagađenja.

Taj novi koncept u prvi plan bi postavio bezbednost pojedinaca, a u stategiju bi bili ugrađeni koncepti održivog razvoja i ekološke bezbednosti. .
preuzeto sa b92.net
 
zao mi je sto cu morati sve vas da razocaram, ali BOR je najzagadjeniji grad, ali kako to niko ne spominje na tv-u, ispada da je to pancevo. ALI nije. dodjite malo kod nas, pa uporedite!
zao mi je kad moram da kazem da si ostavila JAKO GLUP komentar! oba grada su jako zagadjena i potpuno je nebitno koji je zagadjeniji.... bar meni.... ova vest koju sam ja preneo na forum je danas objavljena na sajtu b92, i preneo sam je takvu kakva jeste...

samo ne znam zasto mislis da ces nas razocarati...?! izgleda da si ti srecna sto je tvoj grad (bor ) zagadjen, i izgleda da se ponosis time....?!
 
tvoj komentar je jos gluplji, jer nisi shvatio o cemu pricam. procitaj sve ponovo.
i te kako je bitno koji grad je zagadjeniji, jer to sto pricaju na tv-u nije bas istina. neko bi trebao da se zabrine i za pancevo, ali i za bor! ali, izgleda da nas slabo "reklamiraju". ko bi voleo da je njegov grad najzagadjeniji??? samo mi je krivo kad cujem takvu laz, jer imam poznanike iz panceva koji su bili ovde u boru, a takodje smo i mi bili tamo kod vas.
kada ovde padne dim, a to se cesto desava, mi se bukvalno osecamo kao u gasnoj komori, ne mozes duze od 5-10 minuta da izdrzis napolju, pluca te grebu, osecas kako ti dim nagriza kozu, ma uzas. sumpor je to! a kod vas vise smrdi nego sto gusi.
 
Мацо у праву си... и ти си Деки у праву... обоје сте у праву... обоје сте глупи :lol: :mrgreen:

Шалим се ја мало... нисте ви глупи... толико... :mrgreen:

Оба града су подједнако важна! Нажалост, живимо у земљи где је битније да Београдски пашалук није угрожен па се Панчево више истиче у први план... Бор је одавно познат по загађености и по расељавању становништва... ово су рекли неки тамо ''стручњаци'' тако да текст не треба узимати здраво за готово у смислу релевантности података... а и нема потребе... то је исто као када поредиш два болесника па треба да кажеш који је више болестан... болесни су обојица свакако ;)
 

Back
Top