Poziv svim Silmarilioncima...ELRONDOV SAVET

elendil

Aktivan član
Poruka
1.996
Pozivam sve Valare,Vilovnjake,(posebno prvorodjene),Patuljke,Hobite,Ljude i Carobnjake da krenemo iz pocetka.Dakle od stvaranja Arde.I dolaska Valara...Braco i sestre Odani,Senke crnih orlusina Nazgalskih se nadvijaju nad nama nemilosrdno i nestrpljivo zudeci da dovrse zapoceto.Beli Hramovi Odanih su u plamenu,pocevsi od Hilandara,preko celog Kosova i Metohije.Plamen,vatra,krv i suze...i neizmerna bol i patnja odanih...Na redu je Beli andjeo.Hoce li i njega progutati plamen Senke.Mordor je zeljan krvi...ali i dusa Odanih,kako bi jednom za svagda sa nama zavrsio.Svi gledaju.***** Vavilonska se podlo smejulji.A Zver 666 se kezi.Sto nam je ciniti u ovom odlucnom trnu?Tar Elendil.
 
U zadnjih 7-8 godina sam 3 puta citao Silmarilion,zadnji put negde 97me.I nikada nisam imao sa kime da podelim razmisljanja.Crtao sam mape,loze i korene Eldara itd.Sada pocinjem knjigu od pocetka.Znaci start.Pocni je i ti, a i ostali pa cemo videti.Upozorenje onima koji je nisu citali:nemojte se uplasiti pocetka iako je nekima malo tezi za razumevanje.Knjiga je velicanstvana.
 
elendil:
U zadnjih 7-8 godina sam 3 puta citao Silmarilion,zadnji put negde 97me.I nikada nisam imao sa kime da podelim razmisljanja.Crtao sam mape,loze i korene Eldara itd.Sada pocinjem knjigu od pocetka.Znaci start.Pocni je i ti, a i ostali pa cemo videti.Upozorenje onima koji je nisu citali:nemojte se uplasiti pocetka iako je nekima malo tezi za razumevanje.Knjiga je velicanstvana.
Potpuno si u pravu. Ja sam knjigu procitao preko pet puta. Zadnji put sam citao pre mesec dana. Ali pocecu opet po tvom predlogu. Tu uvek mogu da nadjem nesto novo i zanimljivo sto sam propustio u ranijim citanjima. Stvarno si u pravu, knjiga je zakon! Najbolja knjiga ikada napisana! Ja Lorda obozavam, ali mi je SIlmarilion jos drazi!
 
Voleo bih da pricamo ne samo o knjizi vec o onome sto mi se cinoi da se danas preslikava u realnosti.Nekako kraj Numenora se poklapa sa onim sto se danas desava na Gei.Atlantida je potonula i spasili su se samo Verni, Elendili.Nojeva tj Eonova barka je otplovila.Mozda i na Sirijus i Orion.Oni su opstali.Pako Raban govori u Apokalipsi o tome.Nebitno da li su to bili kristali,mithril tj.orheolik,da li napad na besmrtne Valare ili pokusaj promene klime,sto se i danas radi.Senka je jaca i veca nego ikad Veliki neprijatelj i njegove sluge su tovare svoje smrti izrucili i na nas pre pet godina.No kurvi Vavilonskoj ne pise nista dobro.Mi odani moramo biti svesni desavanja i spremni da se u dusi odupremo.Mozemo li,braco moja draga? Tar Elendil.
 
Ja sam, u pogledu Silmariliona, totalni pochetnik - stigoh tek do prvih 50 stranica, ali polako guram dalje..

Da li neko zna jezik elfova? Imam dobro shtivo (chini mi se) odakle uchim ali primecjujem da postoje razlichiti 'effovski' jezici (ili dijalekti), a ne znam tachno koji jezik vazhi za koje podneblje, tj. za koje elfove...
Ako neko zna, pa josh ako zheli i da kazhe... divota ;)

Tenna’ ento lye omenta!
 
Cathai:
Ja sam, u pogledu Silmariliona, totalni pochetnik - stigoh tek do prvih 50 stranica, ali polako guram dalje..

Da li neko zna jezik elfova? Imam dobro shtivo (chini mi se) odakle uchim ali primecjujem da postoje razlichiti 'effovski' jezici (ili dijalekti), a ne znam tachno koji jezik vazhi za koje podneblje, tj. za koje elfove...
Ako neko zna, pa josh ako zheli i da kazhe... divota ;)

Tenna’ ento lye omenta!
Sto se tice SIlmariliona, pa ja recimo da nisam pocetnik, ali ipak nisam imao vremena da se bavim jezicima. Rado bih ti pomogao, ali mislim da ces pre ti za par meseci biti u stanju da pomognes meni... U svakom slucaju, resio sam da naucim jezike za vreme leta... Nadam se da cu uspeti. Ko zna, vremenom, mozda budemo mogli nasu konverzaciju da vodimo i na elfovskom... :D
 
Hej, jezik mi je skroz lep, neobichan i arhaichan ali gramatichki lak, pa ne verujem da cje biti problema. Dodushe, za one obichnije, domacje izraze tezhe je smisliti prevod, pogotovo shto prvo morash prevesti na engleski (gde se vecj gubi malo od nasheg 'slenga'), pa tek onda na elfovski. Ipak, kapiram da cju uspeti ;)

Laq nocj! (Quel du)
 
Divno je opet poceti sa "svetim pismom"...
Mogu li se pridruziti?
Vilenacki jezici jesu divni, ali nisu bas gramaticki jednostavni. Mada, zavisi i o kojem od njh se govori. Mislim da je najrazradjeniji sindarinski, jer je Quenya usled zabrane ostala kripto-jezik Noldora, mada su je poklonici Tolkina razradili dovoljno da se moze nauciti...never mind... Ako se zeli jednostavnost - neka se uci jezik Avara, svega nekih 6 reci :wink:
Namárie, tenn' enomentielva
 
tirionelf:
Divno je opet poceti sa "svetim pismom"...
Mogu li se pridruziti?
Vilenacki jezici jesu divni, ali nisu bas gramaticki jednostavni. Mada, zavisi i o kojem od njh se govori. Mislim da je najrazradjeniji sindarinski, jer je Quenya usled zabrane ostala kripto-jezik Noldora, mada su je poklonici Tolkina razradili dovoljno da se moze nauciti...never mind... Ako se zeli jednostavnost - neka se uci jezik Avara, svega nekih 6 reci :wink:
Namárie, tenn' enomentielva

E, vidish, ne znam koji je koji jezik, ni u chemu se razlikuju, niti znam koji je ovaj shto ja uchim...
Nije mi tezhak jer se vremena vrlo lako grade, padezha nema a komparacija prideva je krajnje jednostavna. Jedino ne znam precizno shta da radim sa rechcama i prilozima; kao shto rekoh, kod nas padzehi izbacuju iz rechenice priloge koji se koriste u engleskom jeziku. Dok ne shvatim potpuno kako je to prichati 'u duhu' elfovskog jezika, mogu samo da prevodim bukvalno i da se trudim da na osnovu vecj datih fraza i sentencija konstruishem nove, na shto priblizhniji nachin.
 
Npr. to shto si ti napisao se prevodi kao 'Farewell, until we meet again (until next we meet)' - jel tako?

Da ja to prevodim sa engleskog, po ovom odakle uchim, bilo bi: Naamarie, tenna’ ento lye omenta - vrlo slichno a opet.. ovo je ochigledno 'shkolski' a tvoj primer vishe u duhu jezika.. valjda, ne znam :?
Ali bih da znam..
 
Jos sam negde procitao da se Namarie kao pozdrav koristi vise kao zbogom, kada se rastajemo da se vise ne vidimo... Za obican pozdrav pre bi se upotrebilo Suilad... Ali, uostalom, sta ja znam. Mogu li da te pitam koju knjigu si kupio za ucenje gramatike? Ja sam mislio da skinem sa sajtova, jer ima stvarno sjajnih kurseva na netu, plus, nista ne kostaju... Ali to je najmanji problem. Nadam se da cu i ja uskoro uspeti aktivno da vam se pridruzim u konverzaciji na elfovskom! I da, kako vam ide ponovno iscitavanje Silmariliona?
Suilad! :)
 
Feanor the elf king:
Jos sam negde procitao da se Namarie kao pozdrav koristi vise kao zbogom, kada se rastajemo da se vise ne vidimo... Za obican pozdrav pre bi se upotrebilo Suilad... Ali, uostalom, sta ja znam. Mogu li da te pitam koju knjigu si kupio za ucenje gramatike? Ja sam mislio da skinem sa sajtova, jer ima stvarno sjajnih kurseva na netu, plus, nista ne kostaju... Ali to je najmanji problem. Nadam se da cu i ja uskoro uspeti aktivno da vam se pridruzim u konverzaciji na elfovskom! I da, kako vam ide ponovno iscitavanje Silmariliona?
Suilad! :)

Evo, recimo, izraz 'Greetings (to everyone)' se prevodi kao - Vedui’ (il’er)
Pa i koristim samo 'literaturu' skinutu sa interneta, kod mene (u gradu) nema knjiga koje se bave time, izuzev par Tolkinovih u kojima se pored ostalog mogu pronacji neke fraze, ali to je malo..
I... nisam mushko :wink:
 
Cathai:
Feanor the elf king:
Jos sam negde procitao da se Namarie kao pozdrav koristi vise kao zbogom, kada se rastajemo da se vise ne vidimo... Za obican pozdrav pre bi se upotrebilo Suilad... Ali, uostalom, sta ja znam. Mogu li da te pitam koju knjigu si kupio za ucenje gramatike? Ja sam mislio da skinem sa sajtova, jer ima stvarno sjajnih kurseva na netu, plus, nista ne kostaju... Ali to je najmanji problem. Nadam se da cu i ja uskoro uspeti aktivno da vam se pridruzim u konverzaciji na elfovskom! I da, kako vam ide ponovno iscitavanje Silmariliona?
Suilad! :)

Evo, recimo, izraz 'Greetings (to everyone)' se prevodi kao - Vedui’ (il’er)
Pa i koristim samo 'literaturu' skinutu sa interneta, kod mene (u gradu) nema knjiga koje se bave time, izuzev par Tolkinovih u kojima se pored ostalog mogu pronacji neke fraze, ali to je malo..
I... nisam mushko :wink:
Izvinjavam se :oops: . A ima li neki posebno dobar sajt koji bi mogla da mi preporucis? Jos nisam istrazivao, ali pretpostavljam da ih ima prilicno mnogo. Ovde kod mene ima da se kupe knjige o gramatici, ali ja ih jos nisam kupio. Ne zuri mi se mnogo... U redu, izvinjavam se opet, i pozdrav!
 
Imam samo 14 godina ali sam procitala Hobita i Gospodare, posto sada citam neku zanimljivu trilogiju i ne bi da prekidam, a kada zavrsim uzecu Silmarilion pa cu moci da se prikljucim konverzaciji(nadam se). Ako neko moze da me uputi zelela bih da znam da li postoji neki recnik vilenjackog ili tako nesto jer cu se potruditi da pocnem da ga ucim cim polozim prijemni.Unapred hvala :wink:
 
Da, moj pozdrav (Tenna’ ento lye omenta!) je ocigledno bio dobro preveden. :D Radje ga koristim u ovakvim prilikama od drugih (kao npr.Elen síla lúmenn' omentielvo). Malo je izmenjen od krute forme Kvenije (po Silmarilionu)...
Namarie se moze koristiti i kao obican pozdrav, a ne samo kao konacno zbogom, dok je Suilad sindarinski obican pozdrav koji se moze koristiti u vecini situacija, ali najvise odgovara pozdravu pri susretu. Vedui' (il'er) je takodje na sindarinskom.
Jedan od najboljih (ako ne i najbolji) sajt za ucenje Kvenije (Quenya) je http://move.to/ardalambion
Na to sajtu se moze saznati i dosta o ostalim Tolkinovim jezicima, ali za sam sindarinski ipak treba mozda potraziti neki drugi sajt. Ako se setim, napisacu vam, a za prvu pomoc moze se iskoristiti i ovaj.
Izvinjavam se na ovoliko baljezganja... :roll:
 

Back
Top