Omiljene knjige vašeg detinjstva

Цлио

Zainteresovan član
Poruka
278
Mozda je tema vec i bila, ali zaista ne mogu da pregledam sve, pa molim Sokolicu_M da pripoji srodnoj temi, ukoliko postoji.

Ja bih izdvojila 2 : " Jezeva kucica" Branka Copica" i "Konjic grbonjic" ( ruski pisac, ne mogu sad da se setim ).
Verovali ili ne Jezvu kucicu sam znala naizust, toliko puta sam je procitala da sam je zapamtila :shock:.
"Konjica" nisam sasvim, ali znala sam pojedine delove, narvno i nju sam citala bezbroj puta, a secam se i prilke kojom sam je dobila od bake i deke : Za odlicno ucenje i vladanje na kraju 1. polugodja 1. razreda :D .
Deka je posvetu ispisao krasnopisom ( kad je on isao u skolu postojao je taj predmet krasnopis, bila je i neka ćudorednost :lol:, danasnje vladanje ).
Posle su dosle "ozbiljnije" knjige , citanje sa baterijskom lampom pod jorganom :twisted: : Hajdi, Lesi se vraca kuci, sve od Marka Tvena, ukljucuci i "Kraljevica i prosjaka", procitala sam je u dahu, to je bila knjiga mog oca, vec stara sa crtezima onog vremena, nije imala korice, pa sam je odnela kod knjigovesca i ukoricila u zuto platno 8-).
Knjige.
 
jezeva kucica... :D ja sam imala i kasetu, na jednoj strani je bila ona, a na drugoj sumski oglasi, a pricao je Zijah Sokolovic... :) izlizala se jadna... obozavala sam knjigu. secam se da mi je jedna od omiljenih bila i koka ide na pazar... kasnije je dosao i crni lepotan, na kraju prvog razreda, mama mi ju je kupila u narodnoj knjizi za sve petice... :D
 
Setila sam se jos 2 knjige.
Jedna su pesmice Cika Jove Zmaja, mislim da sam tu knjigu imala pre nego sto sam naucila da citam i pisem, sva je izvrljana, ali sam je stalno nosila sa sobom i "citala"
Druga knjiga su "Andersenove bajke", citala sam je toliko puta, da se raspala. I sad znam redosled kojim su bajke isle.
A bajke = horor : "Cvece male ide" - Idinom dragom odesecaju glavu, ona je zakopa u saksiju i iz nje izraste prekrasan cvet :shock:, "Nikolica i Nikoletina" : dobri Nikolica namami Nikoletinu u vrecu, zaveze je i baci u vodu :shock:. "Devojcica sa sibicama" to svi znate, dete umire od zime :shock:. Odsecanje glave, ubistva, smrt :shock: :shock: :shock:. Bilo je i normalnih kao : "Palcica", "Carevo novo odelo".
Ne davati mladjim od 18 godina !
 
Druga knjiga su "Andersenove bajke", citala sam je toliko puta, da se raspala. I sad znam redosled kojim su bajke isle.
A bajke = horor : "Cvece male ide" - Idinom dragom odesecaju glavu, ona je zakopa u saksiju i iz nje izraste prekrasan cvet :shock:, "Nikolica i Nikoletina" : dobri Nikolica namami Nikoletinu u vrecu, zaveze je i baci u vodu :shock:. "Devojcica sa sibicama" to svi znate, dete umire od zime :shock:. Odsecanje glave, ubistva, smrt :shock: :shock: :shock:. Bilo je i normalnih kao : "Palcica", "Carevo novo odelo".
Ne davati mladjim od 18 godina !

Tu si u pravu :shock: Meni su traume ostale od te knjige... Svi umiru na ovaj ili onaj nacin, a ne zna se cija je smrt bizarnija... A onda sam otkrila "Price iz mišije rupe", "Tom Sojer" i slicne knjige i vise nije bilo problema :D
 
Da, i meni je pretužna ''Devojčica sa čibicama'', prosto ne znam kako je daju deci da je čitaju, priča može dosta da istraumira i potrese.
Mnogo je tužna knjiga, a spada u lektiru za decu i ''Belo Ciganče''.
Volela sam knjige Branislava Nušića, na prvom mestu ''Autobiografiju''...
I ''Beli očnjak'' - eto, i nje se sećam...
Naravno, teško je ne voleti ''Petar Pan i Vendi'' - to je knjiga koja ima pregršt simbola, kao i ''Alisa u zemlji čuda'' - trebalo bi poznavati malo istorijske i metafizičke prilike, pa razumeti je potpuno...
Interesantna je sudbina ''Guliverovih putovanja'', koja je pisana najpre sa namerom da bude satira... a onda su je deca prihvatila kao svoje štivo...
 
I ja se slazem da je "Devojcica sa sibicama" potresna prica i ostavila mi je mucan utisak kad sam bila mala.
Najomiljenije knjige iz detinjstva, a i do dan-danas ih rado uzmem da se oraspolozim su:
-Novi dozivljaji Pipi duge carape
-Mali princ,
a zatim:
-Tajanstvani stranac
-Deca kapetana Granta
-Ostrvo s blagom.
 
"TIM LAVLJE SRCE"
Potpisujem :D .
Citala sam je bezbroj puta.
Mislim da je napisao neki crnogorski pisac : decak i cuvar Zoo vrta ukradu zivotinje - od slona do zeca, formiraju fudbalski tim i onda idu po raznim kontinentima i igraju utakmice sa drugim zivotinjskim timovima, ali ti timovi su sastavljani od istih zivotinja. Ovde imate kengura - golmana, slona, medu -odbrana, zeku - napad/krilo, sad ne znam sve zivotinje, npr. ko je u veznom redu, a ne poznajem ni fudbalsku taktiku, pa sam mozda negde promasila :razz:. Tu su ( mislim) i lija, vuk i druge, ukupno 11.
Naravno centrarfor i kapiten je lav, pa otud i "Tim lavlja srce"
Ova moja je bila izdanje "Veselin Maslesa" - Sarajevo, pitanje da li danas moze da se nabavi ?
Nasla sam pisca - Cedo Vukovic.
 
Jao, 'ladno Konjić Grbonjić... Svaka čast, Clio! Nikad se ne bih toga setila.
Omiljene knjige prvih godina moje čitalačke karijere:
- Mali princ
- Orlovi rano lete (ove dve mi je tata kupio za polazak u školu)
- Robinson Kruso
- Dugonja, Trbonja i Vidonja
- i, naravno, Hobit.
 
Tajanstveno Ostrvo
bila neutjesna nakon sto sam saznala proslost kapetana Nema, a onda ga branila pred nastavnicom koja nastavak 20 000 nije citala ali ga je svejedno ogovarala (hm, kao i ostali)

Bijeli Ocnjak
jer volim zivotinje

Knjiga o Dzungli
isti razlog

Winnetou i ostale knjige Karla May-a
oplakivala indijance godinama

Orlovi Rano Lete + Slavno Vojevanje + Bitka u Zlatnoj Dolini
omiljena trilogija Branka

i neizbjezne
Magarece Godine

:) sigh.....
 
Orlovi rano lete
Citala sam je pet puta, a mozda i vise! Ja sam mogla da se dokopam samo prvog i drugog dela, treci nikada nisam ni videla.
Tom Sojer
I to sam isto citala puno puta. Definitivno najbolji deo knjige je kada se Tom i Beki izgube u pecini, a tu je jos i onaj jezivi indijanac. Zasto taj deo nije jedno 2 - 3 puta duzi??? To bi bila prava stvar.
Mali princ
Verovali ili ne, terali su nas da ga radimo u osmom razredu osnovne. Kao da ga vec nismo radili u drugom!
 
Potpisujem :D .
Citala sam je bezbroj puta.
Mislim da je napisao neki crnogorski pisac : decak i cuvar Zoo vrta ukradu zivotinje - od slona do zeca, formiraju fudbalski tim i onda idu po raznim kontinentima i igraju utakmice sa drugim zivotinjskim timovima, ali ti timovi su sastavljani od istih zivotinja. Ovde imate kengura - golmana, slona, medu -odbrana, zeku - napad/krilo, sad ne znam sve zivotinje, npr. ko je u veznom redu, a ne poznajem ni fudbalsku taktiku, pa sam mozda negde promasila :razz:. Tu su ( mislim) i lija, vuk i druge, ukupno 11.
Naravno centrarfor i kapiten je lav, pa otud i "Tim lavlja srce"
Ova moja je bila izdanje "Veselin Maslesa" - Sarajevo, pitanje da li danas moze da se nabavi ?
Nasla sam pisca - Cedo Vukovic.

da :D lija je zakon. sjecam se da je jednom izborila penal [a kao pretvarala se ] pa onda dosal lav il ne znam ko i namjerno promasio -- e sta je fair play ;) :)
 
Kuca na Puuovom uglu (dobila je na kraju 1. razreda, tada je procitala, a i jos dosta puta kasnije), Pipi Duga carapa ( jako sam je volela kao klinka, ali kada sam probala da je citam kao starija, potpuno je ostavila drugi utisak na mene, da ne kazem, rasplakala me je), Harijeta uhoda, Dzeri ostrvljanin... Obvozavala sam celu ediciju "Plava ptica", ne znam da li je tu bilo i jedne lose knjige, ako se neko seti lose, bas bi me zanimalo da cujem koja je ta losa.
 
Jaooo, da, Bajke u slici! Divne su! Sa onim ilustracijama one ženske... kako se zvaše... Ne mogu da se setim. Imala sam i Bibliju za decu, u dva toma, takođe sa njenim ilustracijama. Znala sam ih napamet. Da, Bajke u slici spadaju u najomiljenije knjige iz mog detinjstva.
 

Back
Top