Kurt Vonegat

Brajan2211

Zainteresovan član
Poruka
123
Interesuje me da li je neko citao dela Kurta Vonegata koji je nedavno preminuo.
Napisao je
- Mehanicki pijanino
- Klanica 5
- Galapagos
Ako ga je neko cirtao voleo bih da vidim sta on misli o njegovom delu.
 
Čitao sam Klanicu 5, neke priče - čini mi se Bagombo Snuffbox, možda još nešto, ne sjećam se. Nedavno sam u nekom antikvarijatu za sitne pare kupio tri ili četiri njegove knjige, pa planiram da mu se posvetim. Ovo što sam čitao je dobro. Klanica 5 je antiratni klasik, ima ona scena kad više puta ponavljaju prizor njegovog zarobljavanja, da bi dobro ispalo na snimku. Knjiga može da djeluje šaljivo, ali radi se o jednoj o najmračnijih epizoda drugog svj. rata - savezničkom bombardovanju Drezdena. U pričama, a i inače u knjigama, ponekad koketira sa SF, ali prema svemu ima ironični otklon, što cijenim. Na neki način, stalno ga poredim sa vršnjakom Normanom Mailerom (Vonegat rođen 1922, Mailer 1923, obojica umrla prošle godine, u razmaku od sedam mjeseci). Pisali su u isto vrijeme, često i o istim temama, ali su bili različitih karaktera, pa kad Vonegat sve gleda sa sumnjom, čak sa podsmjehom, Mailer pada u nekritične izlive emocija. Iako lično mislim da je Mailer imao više literarnog dara, nije ga dobro iskoristio. Vonegat je dobro iskoristio ono što je imao. Ostao častan kao intelektualac do posljednjih dana života.
 

Back
Top