Naucna fantastika i implementacija iste u RL-u...

Džek svih zanata

Veoma poznat
Poruka
14.802
Jako zeznuta tema, al ajde da je pretresemo.

Konkretno mislim na vasu afirmaciju ka SF-u i reakciju okoline na istu.

Ja sam se zagrejao za SF kao desetogodisnjak, ziveci onda na zapadu.
Zapadnjacima nista cudno, 80% njih gotivi taj zanr.
Ali od tog procenta, 70% njih otpada u pubertetu vodjen zivotnim okolnostima...al i dalje forsiraju na silu sci fi..

Mi, koji smo "preziveli", nismo pod nekom prismotrom i tako..na zapadu..
U bivsoj Jugi, bio sam "obelezen" kao "cudak" sto sam gutao Sirijuse....

Bio prvi srednje i jedva znao srpski....

Taj duh proslih vremena zivi i sada, i uveravam se svakodnevno u isti.
Citao na poslu Klarkov "Oko Vremena" i bio predmet zezancije ...kao sta to citas ovo ono..

Elem, tema nije interakcija okoline i ljubitelja zanra, nego koliko vam je poznavanje zanra u zivotu pomogao u nekim situacijama?

Meni jeste...u svojstvu prenosenja nekih od ideoloskih do tehnickih ideja opisanih u sf delima....a ta "dela" dolaze....
Pimer da ne duzim vise...

ST (Star Trek) komunikator....znali smo za to cudo jos iz '70 tih..iz serija..
Mobilni telefoni su sve laksi, tanji i jeftiniji..za par godina cemo ih kaciti za duks, kao oni u ST-u.....
Samo primer onima koji SF kontaju kao "zivis u oblacima"

..
 
Šta je to što drugima smeta kod SF, pokušaću da se setim rasprave sa mamom, davno je to bilo...:
1. To nije stvarno - a Ana Karenjina jeste?
2. To ne postoji (recimo teleportacija) - kad je Ž. Vern pisao nisu ni podmornice postojale
3. To te zaluđuje pa gubiš vezu sa realnim svetom - a ljubavni romani su realnost?
4. To te nateralo u yogu i zato ne jedeš meso - yoga i SF nemaju nikakve veze!
5. Da manje čitaš, bila bi bolji đak - ali ja sam vukovac, ne može bolje
Mama mi je spalila Sirijuse 1-108, nikad joj nisam oprostila.A onda sam se manula ćorava posla i prestala da raspravljam sa bilo kime o tome šta čitam.Ako bi neko pokušao da kritikuje moje čitanje -napadala sam žestoko od "kuš nepismena stoko" i "ko ti je kriv što si glup pa ne razumeš" do totalnog ignorisanja dotičnog lika.
SF je za mene izazov - nikad ga se neću odreći.
 
Jako zeznuta tema, al ajde da je pretresemo.

Konkretno mislim na vasu afirmaciju ka SF-u i reakciju okoline na istu.

Ja sam se zagrejao za SF kao desetogodisnjak, ziveci onda na zapadu.
Zapadnjacima nista cudno, 80% njih gotivi taj zanr.
Ali od tog procenta, 70% njih otpada u pubertetu vodjen zivotnim okolnostima...al i dalje forsiraju na silu sci fi..

Mi, koji smo "preziveli", nismo pod nekom prismotrom i tako..na zapadu..
U bivsoj Jugi, bio sam "obelezen" kao "cudak" sto sam gutao Sirijuse....

Bio prvi srednje i jedva znao srpski....

Taj duh proslih vremena zivi i sada, i uveravam se svakodnevno u isti.
Citao na poslu Klarkov "Oko Vremena" i bio predmet zezancije ...kao sta to citas ovo ono..

Elem, tema nije interakcija okoline i ljubitelja zanra, nego koliko vam je poznavanje zanra u zivotu pomogao u nekim situacijama?

Meni jeste...u svojstvu prenosenja nekih od ideoloskih do tehnickih ideja opisanih u sf delima....a ta "dela" dolaze....
Pimer da ne duzim vise...

ST (Star Trek) komunikator....znali smo za to cudo jos iz '70 tih..iz serija..
Mobilni telefoni su sve laksi, tanji i jeftiniji..za par godina cemo ih kaciti za duks, kao oni u ST-u.....
Samo primer onima koji SF kontaju kao "zivis u oblacima"

..

ajoj... ja onako cutim u javnosti kada se prica o sf.... da me ne posalju u ludnicu,
kada kazem da mi sve to tako logicno zvuci :oops:
ali najvise nervira kada neko ko nije ni primirisao sf kaze - ma to su gluposti sa malim zelenim...
kao ex razredna i ujedno profesorica srpskog .... umalo da zamrzim citanje zbog nje
 
Nodi-wolf, grof Vronski jeste postojao ali Ana Karenjina nije. Sve knjige osim istorijskih koje navode samo dokumente su fikcija. Čak (ili pogotovo) i meoari i autobiografije.:D:D

Suviše sam matora i baš me briga za celi svet pa mogu da čitam šta hoću. Ako se to nekom ne sviđa, može da se obesi ili skoči u Dunav.Neću se odreći izazova fikcije zato što neko misli da su Mir-Jam ili Stil vrhunac ženske knjige :D:D:D Čitam Pračeta po ko zna koji put i smejem se. Navijam za Muad Diba, dočekujem Ramu... i baš me briga :D:D:D

Meni je to realnije nego da se sekretarica uda za šefa ili da neki tamo detektiv reši baš svaki slučaj.
 
ajoj... ja onako cutim u javnosti kada se prica o sf.... da me ne posalju u ludnicu,
kada kazem da mi sve to tako logicno zvuci :oops:
ali najvise nervira kada neko ko nije ni primirisao sf kaze - ma to su gluposti sa malim zelenim...
kao ex razredna i ujedno profesorica srpskog .... umalo da zamrzim citanje zbog nje
Ja sam imao sreće (ili profesoricu s dovoljno mozga) tako da sam još davne '72 dobio peticu za pismeni rad - kritika nekog filma. Film koji sam ja obradio bio je 2001: Odiseja u svemiru.
 
Nodi-wolf :Ja nisam rekla da se to zaista dogodilo vec da je knjiga REALNA,
dakle vrlo lako se moglo dogoditi u to doba...

:D:D:D Kad je Žil Vern pisao o podmornicama ili Klark o satelitima ....

Shvataš poentu ? Ana Karenjina se mogla dogoditi ali podmornice i sateliti NIKAD :D

Može i ovako: pisci običnih knjiga se od pisaca SF razlikuju u tome što manje znaju o nauci i imaju ograničenu maštu.:twisted:
Mogu da opišu samo realnost oko sebe a "šta bi bilo kad bi bilo" je nešto drugo.Njihovi čitaoci su slični. Neće ni da pomisle da upotrebe maštu ili prihvate igru. Najlakše je reći: to ne postoji. Šta bi bilo da SVI tako misle ? Tesla: naizmenična struja ne postoji i tačka! Itd. Kad je Rej Brandberi opisivao čoveka koji zahteva tišinu od telefona koje svi nose, mobilna telefonija bila je na nivou radio-stanica ???
 
:D Kao sto je slučaj i sa Karenjinom - realnost tog doba bila bi:i jare i pare tj. imala bi ljubavnika kao i većina žena tog doba i nikom ništa. Tako se tada radilo.I niko se nije bacao na šine zbog toga, samo Tolstojeva guska. :D Veruj, pisala sam u svoje doba esej na ovu temu i morala sam da pročitam gomilu litreature o ovome.

To što Vern nije SVE pogodio je normalno: on je pisac a ne prorok. Ono što mu se mora priznati, kao i svim piscima SF, jeste mašta i hrabrost da se piše o nečemu što nije viđeno do tad.
 
Pitanje realnosti je tema za filozofiju.
Pitanje vizije je tema za ovaj topic.
Slazem se sa Salom i Glorijom. SF je kudikamo realniji od vecine pravaca u knjizevnosti. Tj, kako vreme prolazi, Tihi Don i te smarachine postaju vishe EF nego li neki realizam... :D

Za to vreme, mi lagano hitamo ka medjuplanetarnim putovanjima, mikrokomunikatorima, savladavanju energije Sunca i ko zna kakvim josh chudesima... :D

Jemchim da ce za par hiljada godina SF biti idilichna seoska porodica koja se ne moze izboriti sa sushnom godinom...
[zashto jednostavno ne naruche kishu od Medjunarodnog klimatskog komiteta :lol:].
 
fantastika je jedna od znrova koja se bavi drustvenim uredjenjem i to je nesto sto me mnogo privlaci pored odlicnih ideja koje kuljaju na sve strane

mnogo sam se razocarao kad sam video da je jako malo njih culo za Franka Herberta i njegova dela
osecam se kao u Ende-ovoj beskrajnoj prici, kao da svi gube mastu i kreativnost, kao da niko ne zeli da se odrekne "realnosti" i pogleda malo dalje...

cak dosta njih nece da nauci da rukuje mobilnim telefonima!
 
U Politici (prošli petak, kupljena zbog programa) štampali članak sa navođenjem gomile Sf-literature. Kao, kad je prvi put štampano bilo čudo a sad realnost.
Složili se sa nama :super::D

Sve povodom hapšenja Karadžića i njegovog "skrivanja". Žena u knjizi sasvim logično pretpostavila da radi svoj posao i dalje. (Koliko se sećam, u centrali Bia - leči posrnule kadrove.:rotf: Knjiga nije Sf ali je super.)
 
Šta je to što drugima smeta kod SF, pokušaću da se setim rasprave sa mamom, davno je to bilo...:
1. To nije stvarno - a Ana Karenjina jeste?
2. To ne postoji (recimo teleportacija) - kad je Ž. Vern pisao nisu ni podmornice postojale
3. To te zaluđuje pa gubiš vezu sa realnim svetom - a ljubavni romani su realnost?
4. To te nateralo u yogu i zato ne jedeš meso - yoga i SF nemaju nikakve veze!
5. Da manje čitaš, bila bi bolji đak - ali ja sam vukovac, ne može bolje
Mama mi je spalila Sirijuse 1-108, nikad joj nisam oprostila.A onda sam se manula ćorava posla i prestala da raspravljam sa bilo kime o tome šta čitam.Ako bi neko pokušao da kritikuje moje čitanje -napadala sam žestoko od "kuš nepismena stoko" i "ko ti je kriv što si glup pa ne razumeš" do totalnog ignorisanja dotičnog lika.
SF je za mene izazov - nikad ga se neću odreći.

Hvala, lijepo je znati da nijesam sam u ovoj borbi!
 
Iskreno, ja sam neotrikveni ljubitelj SF-a...

Ali bas ove "realne" vrste... Odnosno nesto sto se moze objasniti kvantnom ili drugom fizikom...

Gledao sam jedan dokumentarac o Star Wars-u [ja mislim, izvinjavam se totalni sam amater na polju sf-a ako sam pogresio naziv] gde su objasnjavali kako je dosta nasih danasnjih aparata u domacinstvu prvi put spomenuto na ovaj ili onaj nacin u toj seriji... I kao ocekuje se teleport sledeci da bude... I onda su objasnili da je teleport neplanirano usao u seriju i kao zato verovatno nije jos uvek izmisljen... E tu me je zaintrigirala...

Trenutno se zaludjujem Lostom... :D mozda jednog dana i ja budem SF fan :bye:
 
Danas je SF ono što će sutra biti normalno, a sutra će SF biti ono što je juče an so on...
Naučna fantastika nije vezana za međuplanetarna putovanja, teleportaciju, sejanje života na planetama...
Jeste u našem dobu, a kad se sve gorenavedeno desi... možda će tada podjednako nerealna biti, recimo, ruska klasična literatura. (Zamisli, molim te, život bez ijednog implanta! Bezveze!).
 

Back
Top