bradata agama

Gušteri koji pripadaju familiji agamide poznati su kao ,,zmajevi”. Kontinentalni bradati zmaj Pogonija vitticeps je jedan od najpopularnijih i najomiljenijih guštera u teraristici danas. Ime su dobili po svojoj karakterističnoj bodljikavoj bradi i guši koju nadimaju kada su uplašeni ili ljuti. Boja im se kreće od tamno braon do svetlo braon, dok se boja brade kod mužijaka menja u zavisnosti od sezone parenja. Bradati zmaj je gušter srednje veličine. Dostiže dužinu do 50 cm. od kojih čak polovina odpada na rep. Telo im je horizontalno spljošteno i pokriveno bodljama. Postojbina ovih prelepih gustera jesu suve i stenovite pustinje kontinentalne i južne Australije. Ovo su dnevni gušteri i veći deo dana provode na suncu. Životni vek im je oko deset godina mada mogu da žive i duže. U suštini njihov životni vek zavisiće od toga kako se postavimo prema životinji i kakve joj uslove pružimo. U njavećem broju primerci ove vrste dolaze iz uzgoja (što ne važi za mnoge vrste gekona i iguana) i to iz Evropskih zemalja. U Australiji su strogo zaštićeni i zabranjen je izvoz. Bradati zmaj je izuzetno blage naravi i lako se privikne na ljude. Što su mlađi to se lakše navikavaju na vlasnikov ritam; vreme hranjenja, vrstu hrane, pijenje vode iz činije, maženje, hranjenje iz ruke itd.

Habitat

Terarijum bi trebalo da bude od stakla zato što je on najlakši za održavanje, a istovremeno životinja nema utisak da je u zatvorenoj kutiji. Još jedna prednost staklenog terarijuma naspram terarijuma sa mrežom ili rešetkama je u tome što se temperatura i vlažnost vazduha lakše kontrolišu . Što se tiče veličine terarijuma, najbolje je u startu napraviti terarijum koji će zadovoljiti potrebe prostora odraslog guštera. Bradati zmaj za godinu dana dostigne skoro devedeset procenata svoje maksimalne veličine pa će vam za tren oka biti potreban veći terarijum. Odrasla jedinka zahteva habitat 100 cm. širok 60cm. dubok i isto toliko visok. Prilikom opremanja unutrašnjosti treba se držati pravila: što jednostavnije to bolje. Terarijum se može ukrasiti većom, položenom granom i kamenjem na kojima će se guster sunčati. Preporučuje se i mesto za skrivanje. U tu svrhu može da posluži stari šuplji panj ili velika glinena saksija.

Uglavnom gusteri koji imaju mogućnost da se sakriju osećaju se sigurnije i opuštenije što olakšava pripitomljavanje. Za podlogu se preporučuje pesak (pre nego što ga pospemo kao podlogu obavezno peći pesak tridesetak minuta u rerni zbog sterilizacije). Debljina podloge treba da bude minimum 10 cm. zato što je bradati zmaj veoma dobar kopač i ima običaj da rilja po terarijumu.

Temperatura

Kao i svi gusteri i bradati zmaj zahteva povišenu temperaturu. Na mestu za sunčanje ,,basking spot” treba obezbediti temperaturu između 30-35° C. Na drugom kraju terarijuma treba da bude sobna temperatura. Noću temperatura može da padne i do 17° C mada idealno je oko 19° C. Bitno je da postoji razlika oko 10° C izmđu noćne i dnevne temperature. Noćna temperatura se kontroliše podnim grejačima ili grejačima koji direktno idu u pesak.



Svetlo

Možda je UVA/UVB svetlo jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju naši teraristi. Bradati zmaj zahteva UVA/UVB lampu koja proizvodi svetlo talasne dužine od 290 nanometara neophodno za sintezu vitamina D3. Ovaj vitamin je jedini sposoban da vezuje kalcijum iz hrane. Bez D3 vitamina i sinteze kalcijuma gušteru preti rahitis i slepilo. Kada se rahitis pojavi tada je već kasno za intervenciju. To je nepopravljivo stanje. Jedino što se može učiniti jeste zaustavljanje daljeg propadanja kostiju davanjem većih količina kalcijuma i intenzivnijim UVA/UVB zračenjem. Posebno je važno mladom gušteru obezbediti ovo svetlo. UVA/UVB lampa mora da se menja na godinu, godinu ipo dana ( iako dalje svetli) zato što posle određenog perioda prestaje da emituje ultraljubičaste zrake. Svu rasvetu treba osigurati kako se guster ne bi ozledio ili opeko.



Hrana i voda

Bradati zmaj u glavnom jede insekte, povrće i voće. Treba početi što ranije sa navikavanjem na hranu biljnog porekla s obzirom da odrasli gušteri teško menjaju svoje navike. Sveže ubran maslačak, zatim listovi i cvet hibiskusa, zeleni vrhovi šargarepe jesu odlična biljna hrana. Pogledajte tabelu -NUTRICIJA

Omnivori energiju uzimaju 25% iz masti, 25% iz proteina i 50% iz karbohidrata. Mlade jedinke u divljini jedu vise masti i proteina nego u odralsom dobu. Tako odrasle agame jedu velike količine hrane biljnog porekla.

Što se tiče insekata, gušteru treba ponuditi što širi izbor hrane: cvrčke, skakavce, brašnene crve (tenebrije), bubašvabe, razne bube i njihove larve. Jednom u dve nedelje može se gušteru ponuditi tek izlegli miš. Meso sisara je jako bogati proteinima. Svaki drugi, treći obrok treba prašiti vitaminsko mineralnim dodacima. Količina hrane koju treba ponuduti zavisi od uzrasta i individualnih osobina samog guštera. Tek izlegli gušteri i gušteri do jednog meseca starosti hrane se 2 puta dnevno malim cvrčcima i tenebrijama. Gušteri do šest meseci starosti hrane se jednom dnevno a zatim se postepeno proređuju obroci. Odrasla jedinka treba da se hrani svaki drugi ili treći dan. Na primer dajese dva dana za redom hrana pa treći dan preskoči. Četvrti dan se ponudi hrana pa se onda dva dana preskoči hranjenje. Na ovaj način obroci gušteru neće biti dosadni i monotoni.

Voda se daje iz plitke činije ili zdele. Najbolje je staviti par činija tako da gušter može da bira odakle mu odgovara da pije. Voda se menja svaki dan. Gušterima prija povremeno prskanje vodenim raspršivačem ali obratite pažnju da voda bude topla i da prskanje ne bude predveče. Dozvolite gušteru da se ,,napije² toplote a ne mokar da ide na spavanje. Hladna voda naglo obara telesnu temperaturu i tako se narušava metabolizam guštera što može da dovede do hipotermije i životno ugrozi vašeg ljubimca.

Razlikovanje polova

Razlika između polova može da se utvrdi sa velikom sigurnošću tek kada jedinke budu polno zrele. Mužijaci su generalno krupniji i jači u odnosu na ženke. Preanalne i femoralne pore su kod mužijaka znatno izraženije i tamnije. Takođe u vreme parenja brada mužijaka postane potpuno crna.

Ako se ikada budete odlučili da udomite ovako čudesnu životinju uverićete se u ono u šta su se uverili milioni prezadovoljnih vlasnika, bradati zmaj je fantastičan ljubimac. Svojim očaravajućim izgledom, blagim temperamentom i staloženošću pleni i osvaja simpatije ljudi. Pa ne čudi što je jedan od najčešćih stanovnika terarijuma u svetu.
 
ne razumem se bas u ovu vrstu gustera ali me mnogo podseca na iguanu....da nisu mozda oni u nekom srodstvu....mozda?....mozda ja gresim ako je tako nek me oni strucniji i bolje upoznati isprave....pozz...
 
Nisam ni mislila da je iz skripte za zoologiju. Koliko se secam, u zoovrtu u terarijumu imaju samo onog nesrecnog aligatora i nesto zmija, mahom raznih udava i smukova.

jeste. sad su dobili jos nekoliko primeraka, mislim da imaju sad i albino pitona...a taj jadni napaceni aligator, stvarno mi je zao, kad vidim kako ga gadjaju svim i svacim da bi se pomerio:?
ma kakve skripte iz zoologije, da sam iz njih citala, mogla bi da vam kazem samo morfologiju i delom anatomiju, sto pretpostavljam, ama bas nikog ne interesuje:D
 
Hteo bih da pitam nesto u vezi moje bradate agame,stara je 6-7 meseci duga oko 25cm
i pocela je u poslednje vreme da drhti,nemam jos UV lampu s obzirom da sam je kupio
pre nedelju dana,da li je to razlog ili je nesto drugo u pitanju ?
Da li smem da je hranim obicnim kisnim glistama ?

Pozdrav svima !
 
Pozz!Ja bi htio nabaviti bradatu agamu i ja bi se brinuo o njoj.Ali me jedna stvar zabrinjava.Kad npr. odem kod prijatelja na par dana zajedno sa porodicom da li ce joj skoditi ako se ne ugase grijaci i koliko dugo moze bez hrane?
 
Nemozes se tako brinuti o bilo kom reptilu.Treba da brines o njima svaki dan bez izostanka.Ako negdje treba da ides onda ili je ponesi sa sobom u terarijumu ili stavi nove baterije za svetla i dosta hrane.
 
Pzz!!
Moja mama i ja razmiljamo o nabavci agame. Inace ja sve isplaniram prije nego sto ce doci pa bi to izgledalo ovako: Imala bi terarijum 100x50x50. Imala bi 10cm pijeska. I uglu (samo malo) bi joj stavila zemlju i posijala maslacak (ima toga ovde u Bosni)... Napravili bi joj sigurnu spilju od kamenja, da se ne srusi na agamu. Stavili bi jos neki mozda mali panj ili nesto.

Pa sta vi mislite? I kada odemo na more, moja tata uvijek ostaje kod kuce (ne voli putovati) i brine se o psima, maci i hrcku. Valjda mu agama nece biti previse! :D I jos me nesto zanima, da li se moze agami dati ime???? :D


Sve si mi rek'o... :p

Hhahahha!! :D
 
Poslednja izmena:

Back
Top