Popularizacija vojne profesije

despot stefan

Zainteresovan član
Poruka
342
2010. godina, kao godina, profesionalizacije vojske se priblizava.
Da li u nadleznim upravama postoje ili se spremaju planovi kojima bi se popularizovala vojna profesija, pocev od profesionalnih vojnika do oficira?
Znam kakva su iskustva pojedinih drzava po pitanju popune vojske profesionalcima tj na koje probleme nailaze! Tako drzave poput V. Britanije, Slovenije, USA imaju velikih problema zbog nedostatka kvalitetnog vojnickog kadra ali i sa samim zanimanjem ljudi za obavljanje poslova u vojsci! Napominjem da su plate u ovim zemljama tj njihovim oruzanim snagama vise nego solidne!
Da li je resenje krenuti u aktivnu, da ne kazem agresivnu kampanju, za pridobijanje buducih vojnika? Jedan deo kampanje svakako jeste povecanje zarada ali nije odlucujuci!
Kako pridobiti ljude za ovo zanimanje ali ne u tom smislu da im to bude samo prolazan posao nego postici da isti ljudi ( vojnici) rade u vojsci bar desetak godina?

Voleo bih da cujem predloge i misljenja forumasa a iskreno se nadam da medju vama ima i ljudi iz uprave za moral i informisanje cije je strucno misljenje svakako dobrodoslo!
 
sto se mene tice - ono sto si i sam rekao "obecati im dobre zarade"......
i to je to.....
naravnom postoje lozaci (nije pogrdno) koji ce u vojsku i bez zarade, ali oni su u teskoj manjini.....
dakle, obecati im dobar kesh, stanove ovo ono, pa da vidis kakav ce kadar da bude...
 
Jako dobra tema. Misljenja sam da plata mora biti primaran faktor u popularizaciji poziva. Samim tim kad se jedam pripadnik vrati sa kube i kaze da je tamo isao na letovanje odmah je digao cenu pozivu. Setimo se da su oficiri nekada kupovali nov auto od prve plate i 4 dnevnice koje sleduju po javljanju na duznost a da su stan opremali od druge oplate.
Prvo treba povecati platu studentima VA a onda i PVL i to je najbolja reklama. Kad u drustvu oni budu imali dovoljno para da zive lagodnim zivotom to je najbolja reklama i kad ne kasne sa placanjem kirije.
Istina je u jednoj recenici: VOJSKA SVAKE DRZAVE JE JOGLEDALO I CELOG DRUSTVA. JAKA VOJSKA =JAKA DRZAVA
 
Jako dobra tema. Misljenja sam da plata mora biti primaran faktor u popularizaciji poziva. Samim tim kad se jedam pripadnik vrati sa kube i kaze da je tamo isao na letovanje odmah je digao cenu pozivu. Setimo se da su oficiri nekada kupovali nov auto od prve plate i 4 dnevnice koje sleduju po javljanju na duznost a da su stan opremali od druge oplate.
Prvo treba povecati platu studentima VA a onda i PVL i to je najbolja reklama. Kad u drustvu oni budu imali dovoljno para da zive lagodnim zivotom to je najbolja reklama i kad ne kasne sa placanjem kirije.
Istina je u jednoj recenici: VOJSKA SVAKE DRZAVE JE JOGLEDALO I CELOG DRUSTVA. JAKA VOJSKA =JAKA DRZAVA

Ti bi opet da pravis JeNe A:D
Tada bi svako zeljan dobre kinte birao iz tog razloga profesiju vojnik.JNA siguran posao,stan,letovanja za dz.Plata u legiji je 1000E,i to ih ne sprecava da budu naj jaca mala armija.Ako neku profesiju nevolis nemoj njome da se bavis.Sigurno da je potrebno da vojska bude placena,ali sigurno ne kao profesija tipa lekar,sudija,...
Inace za naslov teme smajli koji se smeje i place istovremeno
 
ima vec vise postova sa platama francuskih profesionalnih vojnika i iz toga mozete da zakljucite da plate i nisu nesto posebno velike, vidim da je napisano da britanci imaju velike plate, licno sam imao prilike da razgovaram sa britanskim i izraelskim profesionalcima i plate su slicne ni u jednu armiji na svetu se ne ide zbog novca vec zbog ljubavi prema tom poslu, avanture ili drugih licnih razloga, ali sigurno ne zbog para
 
Prvo treba da se zna koliki broj vojnika treba Srbiji .Po meni je 10000 nerealno. 20.000 je minimum
Sve to treba posmatrati u jednom dugorochnom planu.Nije lako napraviti stanove,obezbediti dobre plate,modernizovati kopnene snage i avijaciju !!
Na primer Chesi su snimili odlichne spotove u kojima pozivaju ljude u vojsku-spotovi su snimani filmskim kamerama
stvarno je milina gledati - POGLEDAJTE
Takodje smatram da treba spustiti kriterijume za upis civila na VA.Fizichki je teze upisati VA nego uci u zandarmeriju sto je suludo! Ja idem u Prvu beogradsku gimnaziju-matu mi predaje ludak kod koga iako MNOGO znam imam 2!A neko ko ide u neku nj gimnaziju,ima 5 iz mate a ima upola manje znanja nego ja!! Zasto da je onda ou privilegovaniji od mene!!!Rrrrrrrrrr.....
 
Osim solidne, prosecne plate, ti profesionalci na Zapadu imaju velike privilegije i uzivaju ugled u drustvu, oslobadjaju ih raznih poreza, daju im povoljnije kredite...
Ne treba se porediti sa Legionarima, to je specificna vojska.. ja bih bio zadovoljan sa standardom, ugledom i platom Hrvatskog ili Slovenackog profesionalca!
Popularizacija je kad ministar izadje na TV i kaze da nevidjeno povecava plate, i cela Srbija to "zna" i "oseti", osim nas koji znamo da to nije istina...
Valjda nam nece jos dugo.. podizati platu.. i obecavati.
 
sto je ovo lepo napisano! privilegija u drustvu, poreske povlastice, povoljni krediti, jel bi moga da mi kazes u kojim zemljama zapada je to slucaj? zadnji put sam zakasnio dva dana za porez oni mi blokirali bankarski kont, sto se kredita tice sve banke na svetu daju kredite na osnovu zarade a ne na osnovu onoga sta ti je profesija, kao bajkica mi izgleda tvoj post mnogo lepo da bi bilo stvarno!
 
a sta treba da napisu... dodjite da radite u vojsci da vam se ostvare najlepsi snovi... letovanja, zimovanja i kamovanja plus mnoge druge carolije vojnog zivota!!!

e ***... apsurdne teme!

ima 20% nezaposlenih u ovoj zemlji, sta misli autor dali je popularizacija potrebna!!!!
 
Jako dobra tema. Misljenja sam da plata mora biti primaran faktor u popularizaciji poziva. Samim tim kad se jedam pripadnik vrati sa kube i kaze da je tamo isao na letovanje odmah je digao cenu pozivu. Setimo se da su oficiri nekada kupovali nov auto od prve plate i 4 dnevnice koje sleduju po javljanju na duznost a da su stan opremali od druge oplate.
Prvo treba povecati platu studentima VA a onda i PVL i to je najbolja reklama. Kad u drustvu oni budu imali dovoljno para da zive lagodnim zivotom to je najbolja reklama i kad ne kasne sa placanjem kirije.
Istina je u jednoj recenici: VOJSKA SVAKE DRZAVE JE JOGLEDALO I CELOG DRUSTVA. JAKA VOJSKA =JAKA DRZAVA

ogledalo svakog drusta je srednja klasa... pa ako postoji onda je drusto stabilno, a ako je nema onda je jadno!

a vojska dobije onoliko koliko joj dodele!
 
a sta treba da napisu... dodjite da radite u vojsci da vam se ostvare najlepsi snovi... letovanja, zimovanja i kamovanja plus mnoge druge carolije vojnog zivota!!!

e ***... apsurdne teme!

ima 20% nezaposlenih u ovoj zemlji, sta misli autor dali je popularizacija potrebna!!!!

Pa kada bi znao koliko vojnika po ugovoru nedostaje po jedinicama video bi da jeste potrebna!
Problem je sto bi svi da budu generali, dodje i pocne da radi i odmah bi da bude cenjen kao Zivojin Misic!

Amerikanci u svakom vecem shoping molu tj trznom centru imaju kancelariju gde se mozes prijaviti da radis u vojsci! Deli se brdo promotivnog materijala ! O reklamam na TV-u ne treba ni pricati! E to se zove marketing!
Kad je poslednji put snimljen neki promotivni spot kod nas? Ako se ne varam poslednji je bio onaj STANI NA SVOJE NOGE!
Vojsku treba pribliziti ljudima, da buduponosni na VS i da je smatraju svojom a ne kao mi smo narodna vojska a ljudi nas smatraju za totalno zatvoreni sistem! Previse je Ilija Cvorovica kod nas!
 
Vojsku se ne moze pozitivno promovisati dokle god se ne dovede u red sama vojska kao institucija.
-plate, koje obezbedjuju pristojan zivot (ne kao sto je sad slucaj, samo oficirima, vec i podoficirima ali i najbrojnijoj kategoriji- obicnim vojnicima (VPU) )
-opremiti vojsku modernijim sredstvima rate tehnike (tako da svaki pripadnik zna da radi ozbiljan posao, a ne kao do sada da pripadnici vojske iz dnevnih novina saznaju kako su dobro opremljeni, uvezbani, placeni...)
- intendantska sredstva, da se ne desava da odeca raspada na ljudstvu jer se ista vise godina nije zanavljala...
-licni izgled pripadnika, ima li sta odvratnije kad gledas staresinu koji je vise sirok nego visok?! a koliko je tek onih koji uniformu nose kao da su na pecanju...
...
Tek kad sve dodje na svoje mesto, bice moguce praviti i prave reklame za rad u vojsci...
 
Slazem se sa drzare-tom!!!
treba i vojniku po ugovoru povecati platu !!ZA 20.000 moze da radi u rodnom gradu mnogo laksi posao za vece pare!!
Ali opet SVI PRICATE KAKO TREBA DATI PARE TU I TU,KUPITI TO I TO,POVECATI PLATE,MODERNIZOVATI SVE I SVASTA...........
ODAKLE BRE PARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A verujte mi,da je Toma dosao na vlast sve bi bilo jos mnogo,mnogo....................................GORE!!!!!!!!!
 
Pa kada bi znao koliko vojnika po ugovoru nedostaje po jedinicama video bi da jeste potrebna!
Problem je sto bi svi da budu generali, dodje i pocne da radi i odmah bi da bude cenjen kao Zivojin Misic!

Amerikanci u svakom vecem shoping molu tj trznom centru imaju kancelariju gde se mozes prijaviti da radis u vojsci! Deli se brdo promotivnog materijala ! O reklamam na TV-u ne treba ni pricati! E to se zove marketing!
Kad je poslednji put snimljen neki promotivni spot kod nas? Ako se ne varam poslednji je bio onaj STANI NA SVOJE NOGE!
Vojsku treba pribliziti ljudima, da buduponosni na VS i da je smatraju svojom a ne kao mi smo narodna vojska a ljudi nas smatraju za totalno zatvoreni sistem! Previse je Ilija Cvorovica kod nas!

Zato amerikanci i imaju vojsku kakvu imaju,cista pusiona.Kad ti je izbor da se prijavis u vojsku i ratujes u nekoj vukojebini kao Avganistan.Ili da te plasira na Mesec naki bombas samoubica.Ili da budes na socijali.Sa takvim materiajlom se nepravi vojska.
Bices ponosan na vojsku kad budes imao politicare da vode zemlju.Ovako rizikujes da budes isporucen Hagu ako izvrsavas naredjenja, ili da zavrsis u nekom italijanskom zatvoru kao Sisic
 
mislim da ima nekoliko razloga zbog kojih je vojni poziv vrlo popularan:
  1. radis u svom mestu
  2. zivis u svom stanu i nisi podstanar
  3. iznad sebe imas osobu koja je uvek spremna za razgovor
  4. koja zeli da prihvati tvoje predloge
  5. koja je spremna da ti izađe u susret kada god ti je to potrebno
  6. u vojsci se ceni tvoj rad i trud a ne poltronstvo i debele veze
  7. imas klimu u kancelariji
  8. služba ti je obezbedila da imaš šestar, olovke u boji, pištaljku i baterijsku lampu..
  9. u vosjku dolaze obrazovani mladi ljudi
  10. u vojsci nema nelogičnosti
  11. ne farba se objekat u vreme kad se gasi jedinica
  12. onaj sa čuke radi u Beogradu, Kraljevu, Nišu..
  13. onaj iz Beograda, Kraljeva, Niša radi na čuki..
  14. službena ocena u Raški, Vranju.. daje se isto kao i školskom centru..vojnoj akademiji..
  15. stan ćeš dobiti već posle nekoliko godina rada
  16. ne razmišljaš o kiši, vetru...
  17. koga briga za ratove..ratovaće tamo neko drugi...
  18. a i kad te ubede da ti treba da ratuješ...gotovo uvek ti je jasno zašto si ratovao..
  19. sada su promene..sve je to nekako drugačije.......nisu isti ljudi na važnim mestima, ne radi se isto, ne mlatimo se istim stvarima kao i pre..nije nam više bitno da li su nalepnice jednoobrazne, da li registarska tablica ima 4 šrafa...
Mislim da je poziv vrlo atraktivan i rado bih ga preporučio svima

p.s. obzirom da smo prešli u novi objekat..u jednoj kancelariji nema utičnice.. u mojoj je bilo... i onaj koji odlučuje, odlučio je da te ljude, iz te kancelarije premesti u moju a da ja idem u njhovu.. zabranjeno je da se koristi produžni kabl.. problem je rešen efikasno..na vojnički način..
ujedno pogledajte :arrow: Na mestu VOLJNO !
 
Sto se tice pomenutih "para", njih naravno da IMA!
Novca je bilo da nam plate isplacuju po Zakonu o VJ, ali su ga nenamenski koristili u M.O.
Odakle nam US$ 50.000.000 za spijunski satelit ...?
Zamislite kako bi se i sada otimali za nasu profesiju da nam je plata po "clanu 75. ZOVJ", ne bi nam trebala nikakva druga popularizacija!
I uopste se ne slazem da oficiri treba da imaju manju platu od profesora,sudija,lekara... Treba uzeti u obzir rizik profesije, kompleksnost posla, posebne uslove u vrsenju sluzbe... "Oficir" treba da bude "titula", da bude ponos drzave, i ne sme mu dozvoliti da se ponizava, da mu svako bude gazda... ali ne sme se ni dozvoliti da svako to moze, kao zadnjih godina, da postane! ..o podoficirima da i ne govorim-do njih se dolazi na gori nacin nego u U.S. Army.. a setite se nekadasnjih SVS KoV, RViPVO, RM.. kada smo imali prave podoficire-strucnjake..
Dakle:
1. Dobro platiti;
2. Vratiti kriterijum na visok nivo,
i nema bolje popularizacije.
 
CITIRAM SS88:ali ne sme se ni dozvoliti da svako to moze, kao zadnjih godina, da postane!!!
Kako da te shvatim??????
Nejasno mi je deo "svako to moze"! Ja zelim na VA,a trebaju mi psihofizichke karakteristike nadchoveka!
Idem u jako tesku gimnaziju sa velikom tradicijom!!(Prva bgd. gim.)!
Civili na VA su kao nosorozi u Norveskoj !!!
 
CITIRAM SS88:ali ne sme se ni dozvoliti da svako to moze, kao zadnjih godina, da postane!!!
Kako da te shvatim??????
Nejasno mi je deo "svako to moze"! Ja zelim na VA,a trebaju mi psihofizichke karakteristike nadchoveka!
Idem u jako tesku gimnaziju sa velikom tradicijom!!(Prva bgd. gim.)!
Civili na VA su kao nosorozi u Norveskoj !!!
Vidis druze, to ti je nepravda! Ja sam zavrsio Vojnu gimnaziju koja je ., siguran sam, u samom vrhu po kvalitetu! I onda dodje mi kolega iz Prokuplja koji kaze da je gimnazija u Prokuplju treca po kvalitetu u Srbiji! I sta da mu covek odgovori! Nemas srece!
 
Vidis druze, to ti je nepravda! Ja sam zavrsio Vojnu gimnaziju koja je ., siguran sam, u samom vrhu po kvalitetu! I onda dodje mi kolega iz Prokuplja koji kaze da je gimnazija u Prokuplju treca po kvalitetu u Srbiji! I sta da mu covek odgovori! Nemas srece!

Secam se kad je to rekao !
Steta sto ne koristi internet ( jer ima vremena da nauci da baratima time dok mu deca krenu u skolu ( :!::?: ) ) imao bi ovaj narod da cuje sto sta..
Secas se: Sto brate trazis stan u Nisu ?..............Zato sto kad deca pocnu da studiraju imace stan a nece morati da iznajmljuju.......................


ALO BRE.... on zna gde ce da studiraju !
 
Secam se kad je to rekao !
Steta sto ne koristi internet ( jer ima vremena da nauci da baratima time dok mu deca krenu u skolu ( :!::?: ) ) imao bi ovaj narod da cuje sto sta..
Secas se: Sto brate trazis stan u Nisu ?..............Zato sto kad deca pocnu da studiraju imace stan a nece morati da iznajmljuju.......................


ALO BRE.... on zna gde ce da studiraju !

Znao sam da ces se setiti! I 100% si u pravu, prava je steta sto ga nema na netu! Trebao bi da probas da ga nagovoris da kupi comp! Mada znam da ce taj comp da zastari dok bude trebao deci!

A to za stan, pa njegovi planovi i dalje idu u tom smeru!
 

Back
Top