Sfinga,Atlantida i 2012.

ne postoji tacna godina u koju bi mogli da datujemo sfingu... prvo se mislilo da je izgradjena za vreme IV dinastije (oko 2500 bc) pa se granica pomerala na 5.400, 7.800, 10.200 a neki autori je stavljaju u 12.000 pne... inace imam osecaj kao da je sfinga pomalo taboo tema medju naucnicima iz "kule od slonovace"...
 
Sta mislite o tvrdnjama nekih istoricara i geologa,da je sfinga nekoliko hiljada godina starija nego sto se sada veruje?
Sta mislite o delima Zeharije Sicina?
Sta mislite o delima Grejema Henkoka i Roberta Bovala?


1. Moguce, ali tesko. Najkasniji datum njene izgradnje je 4000. g. pne.
2. Svakom ko zeli da sazna nesto o PRAVOJ istoriji ove planete, preporucujem dela Zeharije Sicina. U njima ima mnogo citata originalnih sumerskih tekstova tako da svako moze i sam da izvuce neke zakljucke iz toga, bez opterecivanja tudjim.
3. Sadrze dosta znacajnih cinjenica, mada su im (po meni) zakljucci - pogresni.
 
molim ? lupio si glupost ali nema veze. ti mislis na pisane izvore ? u stvari ne znam na sta mislis...verovatno nije nista pametno s' obzirom na prethodnu konstataciju

Mislim na ostatke ljudske civilizacije. Najstariji su datirani u Sumeru na 3800. godinu pne.
Po svemu sto znam to je najverovatnije tacan podatak.
Egipatski "ostaci" su nesto mladji, tako da je i sfinga nesto mladja.
 
1.sta bi ti nazvao civilizacijom?
2.koje norme treba da ispunjava jedno drustvo da bi bilo civilizacija?

Jesi li ti siguran da je sfinga sfinga a ne lav? Moram priznati da je glava nesrazmerna telu...

inace u to doba (3800) u Gornjem Egiptu cveta centralizovani sistem (Nakada I ),kao i u Sumeru, prisutni su kraljevski simboli moci,elita,brakovi medju elitom. naravno sve to na manjem nivou i sa manjim volumenom u odnosu na naredne periode. ali me zanima sta ti drzis za civilizaciju i zasto mislis da je potreban odredjen stepen civilizacije da bi se sfinga napravila ?
 
znaci po zvanicnoj nauci sfinga je izgradjena u IV-oj egipatskoj dinastiji, izgradio ju je faraon Khafra zajedno sa sfinginim hramom...znaci sfinga je lav, za pocetak... mene bi zanimalo zasto je Kefren za svoju monumentalnu statuu izabrao telo lava. U vreme Khafre faraon je poistovecen sa bogom sunca Reom. to se da zakljuciti i iz faraonovog imena Khaf-Ra sto znaci "appealing like ra".
E sad, po heliopoliskoj doktrini koja je najzasluznija za ideologiju Egipta ovog doba lav se ne spominje kao sveta zivotinja Rea. Sveta zivotinja Rea i faraona je Bik Men-Wer, pandan kasnijem Apisu iz memfiske kosmogonije. Cesto se faraon pokazuje u obliku bika, nosi bivolji rep kao simbol moci itd ali nigde nema bika sa glavom faraona, a isto tako nema ni lavova sa ljudskom glavom. Bik je simbol moci koji dominira ovim periodom i koji ce dominirati dugi niz vekova. Egipat, Krit, Vavilon, u svim ovim civilizacijama bik je najsvetija zivotinja,a lav se pojavljuje mestimicno. Posle toga dolazi period dominacije ovna kao svete zivotinje cija kulminacija pada u vreme Alexandra Makednonskog...ali to je druga prica, nebitno.

Dakle mene zanima odkud ideja lava kao zivotinje u celoj toj prici...
 
Nije cudno sto je sfinga lav ako gledamo kroz astroloski kontekst, no ako gledamo ikonografiju kraljevskog kulta u doba kada je izgradjena(IV dinastija) onda vec i jeste. Ti si dakle za tezu da je sfinga izgradnjena u dobu lava... negde videh da doba bika pocinje 4300 bc...ovde su jasna neka nepoklapanja.

Arion ti tvrdis da je sfinga starija od 4300 god ?
Sveta ti tvrdis da je sfinga mladja id 3800 god ?

tradicionalna protiv alternativne nauke...
 

Back
Top